Jump to content

Probleme la Scirocco?


keystone
 Share

Postare recomandată

M'am gandit la asta, dar nici motorasul nu a fost lipsit de probleme, asa ca nu stiu cat de bine s'ar fi inteles cu una mai mare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Hello again... DIntre toti, vad ca tot eu sunt cel cu probleme... Ehhh, macar ale voastre sa mearga bine :D

 

Deci: Acum cateva zile, in mers, se aprinde pentru 2-3 secunde martor evacuare gaze, in rest nimic. Ajung acasa, dupa un drum de aprox 50 de km si las sa se raceasca un pic turbina la relanti (pentru cei care nu stiu, asa e indicat dupa drumuri mai lungi, pentru ca turbina sa nu se raceasca fortat) si cand colo ce sa vezi...Incepe sa tremure, sub 800 de turatii. Dubioasa treaba, la turatii mai mari/in sarcina, niciun simptom.

Ajung azi cu ea la dealer, cu speranta ca o fi vreo bujie, vreo fisa, ceva... I'au facut baietii compresia, in cilindrul 2 varza...Posibil, piston topit IAR. Pentru cei care nu au urmarit topicul de la inceput, acum 2 ani am mai schimbat un piston( cel din cilindrul 3). Desi am sperat ca e acelasi piston, deoarece mai am garantie la el inca o luna, de data aceasta e pistonul 2. Macar, se pare ca de data asta, l'am prins in faza incipienta si nu e risc sa fi zgariat camasa blocului motor.

103500 km si 2 pistoane.. Am ajuns sa schimb pistoane mai des decat schimba unii uleiul la DSG... Trist, dar adevarat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am citit topicul asta si am retinut ca tu ai facut ceva,dar nu ai spus ce, cu zgarieturile din cilindru de la problema anterioara. Esti sigur ca interventia pe cilindru s-a facut 100% profesional?  L-ai alezat,honuit? in cazul acesta trebuie toti cilindri mariti la cota respectiva.

L-ai bucsat? In cazul acesta reparatia nu mai iese niciodata perfecta si e aproape normal sa cedeze intr-una pistoanele si altele in el.

 

Am si eu o intrebare, am vazut ca s=a mai permis, cu motorul de 2 litri tsi din auzite,ca  in topicul asta nu am gasit,s-au raportat astfel de probleme majore? Motorul asta de fapt e proiect 100% diferit sau e acelasi bloc cu alezaj/cursa mai mari? Va multumesc si imi pare rau sa aflu de avarii atat de grave, si eu doresc sa cumpar un Scirocco SH dar ... e groaznic sa ai astfel d eprobleme, eu cite masini am avut ,niciodata nu s-a conceput sa am chestii de-astea, in service am mers doar pt ambreiaj,telescoape si placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. L-ai citit, dar nu l-ai citit cu atentie. Am mentionat clar ca problemele s-au manifestat pe cilindrii diferiti. Cand am avut ultima problema, s-a verificat si cilindrul 3 si era bine mersi, ba chiar avea si cea mai mare compresie dintre toti. Toate interventiile s-au facut la dealer, cred ca stiau baietii de acolo ce trebuie sa faca. Si chiar daca nu stiau, sigur le-au spus cei de la fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor, v-am citit toate postarile legate de probleme. Detin un smart roadster brabus, am condus ani buni VW Polo 1.4 (mama) si in 2014 ma gandesc la un Scirocco 2.0 TDI (cutie manuala) SH

Am observat ca aproape toti sunteti cu motoare pe benzina.

Daca gasesc prea multe probleme de fabricatie renunt la idee si evident din acest motiv sunt aici. 

Va rog mult sa imi spuneti daca motorizarea prezinta probleme cu costuri ridicate. Restul de probleme non-motor nu prea ma intereseaza decat bolile comune.

 

Multumesc anticipat.

Modificat de SHVR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

84000 km eroare in bord, pun masina pe tester clapeta acceleratie si senzor presiune benzina. Le schimb 1470 lei. Tot nu merge... Nu vrea clapeta sa-si faca adaptarea. Nici cea noua nici cea veche. Ramane sa curat admisia.

Send from my Nokia 3310

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o problema la scaunul soferului, dar nu-mi dau seama care e remediul. Cand glisez scaunul in fata pentru facilitarea intrarii pasageriluor in spate, in sina montata pe podea ramana o bucata metalica care ar trebui sa fie opritorul. In mod normal, cand se lasa scaunul inapoi, ar trebui sa se opreasca in acesta, pastrandu-si pozitia initiala. Acest lucru la mine nu se intampla, scaunul soferului mergand la maxim in spate de fiecare data cand fac asta. Apoi trebui revenit pe pozitia corecta din maneta de jos, cel de reglaj normal a scaunului pe lungime.. Idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu dar la scaunul drept, inca nu am stat sa analizez problema. Daca o rezolvi da-mi de stire, bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema, tot pe partea dreapta. Am gasit opritorul pe sina dar nu am reusit sa gasesc locul din care a cazut.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tind sa cred ca motorul de 1.4 e subdimensionat pentru scirooco...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:))) si pt golf, passat jetta, tiguan etc nu e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar :)) ma cam chinui la deal sau la alte urcari dar macar ma consolez cu titlurile de la categoriile "International engine of the year" si "1.0 litre to 1.4 litre" de AICI.

Pana una, alta, sper sa rezolv problema cu scaunul pasagerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp, o alta problema aparuta in ultimele zile( are inca una care inca asteapta solutionare). Misfire si martor catalizator aprins in bord. Ieri in service, au fost schimbate bujiile( care erau originale si aveau 71000km) si luni urmeaza sa-mi schimbe o bobina pe care nu-l aveau in stoc. Bujiile erau 60lei bucata, NGK Laser Platinum.

Problema de cand am luat masina(septembrie) si de care ziceam inainte este un suierat la geamul din partea soferului. In coltul superior a 'triunghiului' unde este montata oglinda, nu etanseaza cum trebuie si incepand cu 60-70 la ora incepe sa se auda un suierat de vant. Ca si rezolvare m-am gandit la mastic negru sau silicon negru in acel loc, cum asta oricum nu se vede, caci schimbatul chederului pare o masura absurda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e subdimensionat in general .... plus ca e dus la extrem  , deasta si cedeaza , ia crescut puterea da a scazut fiablibitatea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi dealerii au in oferta powerboxuri sau remapari cu +30/40 cai la care ofera extindere de garantie pe motor de 6 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E chinuit domle 1.4 asta, pai un tedei de 1.9 e motor de milioane de km, nu ca pistoalele voastre cu apa. Nu conteaza ca daca ai 1.4 din asta iti trebuie oglinda cu zoom sa vezi un ARL, cel din urma consuma putin putin!

/s

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Yoh01, in lipsa oricaror argumente, rog pastreaza parerile si expertiza TSI pentru tine.

Altfel voi considera flame si voi sanctiona ca atare.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dudu, daca vrei pot sa vin eu cu argumente, si anume facturile de la iesirile din service. Cred ca putem afirma linistiti ca dintre toate motoarele VW, acesta a fost cel mai problematic. Sunt multe cazuri pe forumuri de afara cu aceeasi problema, deci nu numai la noi. La final, intrebare de baraj: Daca tot era atat de fiabil motorul, de ce au renuntat la el pentru noile modele de Golf si Leon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facturile de service nu prea au relevanta din cauza lacomei si nepriceperii celor din reprezentante.

Nu se mai produce deoarece avea costuri de productie prea ridicate.Nu in sine conceptul era gresit ci unele elemente folosite(pistoanele si bujiile necorespunzatoare)+soft au fost deficitare pe anumite exemplare.

Te inteleg ca esti suparat ca te-a nimerit problema si ca nepriceputii din service te-au taxat aiurea( trebuia sa iti spuna de prima data ca pistoanele lucreaza in tandem si trebuia inlocuit si pistonul 1 impreuna cu 2)

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si turbina? Si pompa de inalte? Si inca o electrovalva de 1500 de lei? :dry: Eu inteleg ca la mine s'a adunat ceva mai mult ghinion, dar nu sunt eu singurul care a avut probleme. Doar un exemplu, patania colegului cu Polo GTI.

Ideea e ca eu am sarit in apararea colegului care a fost acuzat de flame si am adus niste argumente. Nu urmaresc nimic. Ce a fost, a fost, si astea sa fie singurele mele ghinioane in viata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca a vorbit din auzite si fara argumente aruncand vorbe.

Ai avut ghinion de o masina cu probleme(se intampla mai ales cu primele din generatie), asa am patit si eu cu fosta masina.

Celelalte la cati km ti-au picat? Mai ai masina si daca da cati km mai are ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul piston - 52000, pompa - 90000, turbina - 95000, al doilea piston 105000. Scirocco are acum vreo 115000 de km si inca il avem. M'a prins viscolul mare cu el prin Bucuresti. O saptamana a stat pe bara si apoi de la zapada ingheata pe jante, zici ca avea rotile patrate :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turbina era tot Borg Warner K03?

O pompa de inalte la ce bani este?

Al doilea piston era de asteptat ca o sa pice, ma mir ca a rezistat atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!