Jump to content

Probleme la Scirocco?


keystone
 Share

Postare recomandată

Pentru ce naiba ti-a trebuit 3pedale in loc de 2 nu inteleg!

Probabil se refera la faptul ca data viitoare o sa-si ia o masina cu 2 pedale ( automata) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la midocar in legatura cu problema mea. Raspunsul lor este (tu esti de vina ca nu ridici repede piciorul de pe ambreiaj) cum draq sa ridic mai repede ca imi da in nas.. ma rog si bine inteles "va asiguram ca masina este in perfecta stare de functionare"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O intrebare pt cei cu motoare de 2.0TSI cand accelerezi sa zicem din viteza a2-3-4-5-a nu conteaza, se aude un sunet ca si cum trage aer sau pierde aer?

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de tras aer..trebuie sa traga...ca de aia e Tsi! Se aude turbina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sau admisia ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica toate colierele de la furtune admisie turbina sau cum zice dudu chiar admisia, sa nu fie fisurata teava de admisie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Acum cateva zile a inceput sa pocneasca ceva sub masina ( nu imi dau seama daca este in habitaclu chiar sub scaun sau daca e sub masina afara) cand iau o curba mai agresiv. voi ati patit asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iti bate in podea, verifica sa nu se fi desprins un surub de la prindere toba sau aparatori ceva; se poate ca de la gropi sa se sectioneze, foarfece, rupa, bratele de prindere ale tobei si sa-ti loveasca in caroserie;

si dupa ce o faci lasa si mesaj sa vedem si noi problema

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cateva zile a inceput sa pocneasca ceva sub masina ( nu imi dau seama daca este in habitaclu chiar sub scaun sau daca e sub masina afara) cand iau o curba mai agresiv. voi ati patit asa?

Nu cumva iti trosneste sub volan, mai exact din zona pedalelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da si in zona aia am observat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu la GTI-ul din semnatura. Am fost cu ea de 3 ori in service si degeaba. Prima data mi-au strans suruburile de la puntea fata (spuneau ca de acolo provine zgomotul), a doua oara mi-au spus ca nu aud nimic, iar a treia oara mi-au schimbat suruburile de la puntea fata. Colac peste pupaza problema nu s-a rezolvat, asa ca am dat o fuga cu masina peste granita si au descoperit de unde provine zgomotul.

Este vb de racordul flexibil dintre volan si caseta de directie, care are niste bucse si acela trebuie schimbat. Acum eu astept sa vina piesa si sper sa se rezolve pt ca imi sta pe creier...

Mentionez ca si la mine se aude doar cand conduc mai in forta, doar in ultima perioada a inceput rareori sa faca si cand invart pe loc volanul. Teoretic doar de acolo ar putea proveni zgomotul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa patesc si eu, cand merg mai tare si iau curbele in viteza pocneste. Iar cand o bag in garaj si fac si invart de volon pocneste ceva.....

Acum prob este ca daca ma duc la garantie mecanicii tre' sa auda sunetul iar daca acesta nu se manifesta cu siguranta o sa ma trimita acasa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urca-i frumos in masina si du-te la plimbare cu ei, dar sa conduci tu pt ca stii momentele in care face. Sigur si la tine e aceeasi problema, mai ramane doar sa-i convingi sa-ti schimbe racordul...

Iar ca hint, spune-le ca iti face si cand invarti volanul pe loc, altfel o sa inceapa investigatiile ca si la mine, luand totul de la punte... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@ robi_zet : ai fost cu masina in service pt a remedia problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ar trebui sa mergi in service ca nu e o chestie generala se pare,am incercat si eu sa vad daca am aceeasi problema dar nu se manifesta.Asteptam raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut timp sa ma duc. dar am observat ca numai face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Face si la mine si mi se pare ca se aude de sub volan, sub scaun, nici nu imi dau seama exact. Cert e ca se aude cand iei o curba la dreapta, apoi se va mai auzi cand iei o curba la stanga, apoi iar la dreapta si tot asa. Nu trebuie sa fie luate curbele cu viteza, trebuie doar sa rotesti destul de volan. Si tocmai am fost cu ea in service la revizie:(, de abia dupa am citit posturile. Pana acum nici nu il sesizasem:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am observat ca limba de la vitezometru se cam balbaia in sus si jos. de exemplu daca mergeam cu 30 km/h varia intre 26-33cam asa. am incercat si pe pilot la fel face. are cineva idee care este cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema azi am urcat cu spatele o panta (nu mare) si cand am ridicat ambreajul s-a auzit ceva ca si cum ar freca fier pe fier, ambreaju tine i-am facut testul si nu are problema. Oare ce sa fie?

Si la mine este aceeasi problema. La mine nu este necesar sa fie in panta, chiar si pe drum drept. Nu face tot timpul dar face. In rest n-am nici o problema cu masina, merge ceas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acum tinand cont ca se apropie cica o iarna grea si cu temperaturi joase..ce sfaturi ar fi bune sa avem in portbagaj(in cazul in care nu ati patit sa nu se poata deschida iarna),solutii pentru chederele usilor etc

Modificat de Shellshock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ai aici lista topicurilor din aria de Ingrijire auto

Sunt solutii general valabile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S'a mai discutat si iarna trecuta problema asta... Eu zic sa cauti in urma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Deci Scirocco doar arata bine, nu este si bun. Oare modelele care au aparut acuma sunt lipsite de probleme?

Ma gandeam sa imi iau si eu unul dar vad ca au probleme cu caru plus ca la mine in oras are un tip un si tot asa ba ambreiaju ii cade ba cutia si nu e 1.4tsi 160cp e 2.0tsi 200cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!