Jump to content

Folie protectie faruri plastic?


lucianvw
 Share

Postare recomandată

qwk - la mine ce masina? eu vorbesc de passat b5,5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masca fata se da jos in 3 minute. In 4 o pui inapoi.

Iti trebuie o surubelnita subtire si doua torx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate adauga o poza cu folia aplicata pe faruri?

Ma intereseaza detalii unde se termina folia pe faruri

 

Astept

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, la farurile cu bi xenon OEM de pe passat B5.5 a pus cineva? Am vazut pe prima pagina ca un coleg zice ca pe xenon sunt riscuri. Vreau sa pun pe faruri noi cu o valoare de 650€ deci nu vreau sa risc, ca de un an le astept. Cele care le am pe masina sunt dezastru, chiar si dupa ploishare un far este galben. Cred ca a fost dat cu lac de fostul proprietar, poate o fi fisurat si cei care au facut polishul au zis ca nu mai insista sa nu se sparga.

Eu  am farurile in carton, deci cum sa fac sa pun folia. Pe net am vazut tot felu de metode, am vazut ca uni incalzeau cu "feon-ul" alti doar lipeau si scoteau bulele de aer... Ce marca? Nu pot pune folie transparenta anti infractiune, sa fie mai rezistenta?

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca n ai mai pus,eu zic sa n o pui tu.

du te la unii despre care ai referinte bune.ai si garantia manoperei,si a foliei folosite.

 

si stai linistit,se pune cu faru pe masina ,se da jos cu faru tot pe masina,fara sa scoti nici bara,nici grila,nici nimic!

pretu e cam 50 ron/far.la cat ai dat pe faruri,ce rost are sa risti?

 

eu sunt dintre cei care au de 2 -3 ani.intre timp am schimbat folia de la faru din stanga,luasem o pietricica si o ciobisem.cred ca a trecut peste 1 an.si nu e nici o diferenta stanga-dreapta,nimic.

again,la cat ai dat pe faruri,tii mortis sa te joci tu cu feonu pe ele?!sau mai scoti 25 euro? :)

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca pretu e ~ 50 lei pt ambele faruri ; deci nu merita sa le pui tu..cam atat te costa folia, asa ca apeleaza la cineva care se pricepe ; folia se pune cu feon-ul ala special cu caldura ; daca nu o intinzi bine nu iti va tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut colegi, si-a pus cineva folie albastra pe faruri? ma uit pe net si nush ce nuanta sa iau, sa fie apropriat de clara ca cea transparenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) de ce sa pui albastra, sunt faruri de ambulanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate lucreaza in jandarmerie omul si ii trebuie pentru masina institutiei.

 

ONTOPIC: am vazut la unele spalatorii auto ca monteaza folie 3M pe garuri/proiectoare/stopuri. M-ar tenta si pe mine sa pun pe faruri si proiectoare, ca sa nu se matuiasca mai tare de la frumoasele noastre "sosele". Nu mai retin pretul, dar parca undeva la 50 lei perechea. Nu stiu cat de profi se aplica.

Modificat de Octavia_7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat eu in iarna pe faruri si proiectoare. Am dat 250 ron, se mentine foarte bine, nu s-a ingalbenit, nu s-a exfoliat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot s-a readus discutia pot sa spun ca am montat si eu folie pe faruri -passat b5,5 si se prezinta ok. Le-am montat anul trecut in primavara. Pot spune ca trebuie avut grija la spalat sau sters sa nu se insiste cu frecatul ca se matuieste folia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Doresc sa pun folie pe faruri ca sa nu se mai matuiasca. unde imi recomandati sa ma duc in Bucuresti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
13 hours ago, ovidescu_sgs2 said:

Eu folie mi-am pus pe O2FL, in 2012, de la www.tinted.ro. Mi-au dat 7 ani garantie si masina am dat-o la 5 ani fara nici o problema la folie. Am pus folie Llumar.

Ecranul cu setarile de inchidere si deschidere il am si eu. Nu am Air Care. Am ridicat masina pe 2 iunie.

Iti multumesc si eu pt recomandare. Caut sa fac acelasi lucru pe masina mea si am urmarit subiectul din umbra :)

@SwatKat tu ai mai gasit ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope, ce am gasit pe net si nu aveam neaparat incredere, ca toti zic ca folia e "originala" si altele

Sunat, tinted.ro nu se ocupa cu folii pe faruri!

Modificat de SwatKat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Nenciu Victor

Hai salut ... Eu am masina data de tatal meu , o Bora , farurile cu sticla de plastic , bec h4 , nefacut polish decat acum o jumatate de an , faruri hella originale . Erau galbene si matuite , le-am dus ( montate pe masina ) la un prieten , le-a polishat cu smilgher de 800 sau 600 , apoi cu 1000 sau 1500 si 3000 ( am pus " sau " deoarece nu mai retin exact ) , le-a matuit de tot , la mana nu cu masina de polish ( bormasina sau ce e ) . Dupa care a pus putina pasta de polish pe burete si a lustruit plasticul de ziceai ca e nou . Dupa care a aplicat un strat ceramic de protectie !!! L-am intrebat daca nu ar fi bine sa ii dau un strat de lac si mi-a raspuns ca daca lacul este la spray iar duza nu imprastie liniar ci rotund jetul , dispersia lumini va diferi si ca protectia ceramica e mai ok , dar sa revin pentru mentenanta peste un an . 

Dupa acest procedeu acea culoare galbuie a ramas pe plasticul farului dar banuiesc ca pe interior si tot pe interior aveam si praf , mizerie ... Am dat becurile jos si suflat cu aer comprimat dar cam degeaba . Dispersia luminii era foarte buna , mai ales ca aveam bec H4 Osram +120 % alb ... Deci exista si varianta cu strat ceramic . 

Datorit faptului ca am avut masina la vopsit , meseriasii lui peste i-au distrus munca baiatului ... Mai mult ca sigur de la gazele emanate de vopsea , lac ... au atacat acel strat si l-a cam distrus 20-30 % ... Asa ca aveti grija si acest aspect ! 

Acum ca masina arata altfel , am gasit faruri la dezmembrari in stare exceptionala , tot Hella , la 200 de ron bucata ... Le-am cumparat , montat pe masina , le-am reglat la RAR sa bata becul unde trebuie si cum trebuie apoi am aplicat folie peste , dupa ce le-a curatat de praf ... folia a fost la un service care se ocupa cu asa ceva ... Am lasat masina , fara sa aprind becurile vreo 1-2 ore la temperatura de 30 de grade ... o data cu lasarea serii am plecat spre casa , nevoit fiind sa aprind farurile . Ajuns acasa si uitandu-ma mai atent , am observat la ambele o portiune de 5mm undeva sus , chiar pe coltul farului cum folia de plastic s-a topit un pic . Ceea ce m-a pus un pic pe ganduri ... Becul degaja caldura si farul fiind din plastic se incalzeste , mai ales ca au fost 30 de grade afara si mi-a fost teama sa nu topeasca folia ... Acum am lasat masina in parcare , e noapte , ar trebui ca folia sa adere cat mai bine pe far . 

De ce e buna folia ? Pentru zgarieturi si pietricele , atat ! Are acelasi rol ca cea de pe ecranul smartphonului din buzunar :D 

Cat mi-au montat folia am stat un pic de vorba cu unul din baietii de la atelierul respectiv si mi-au spus ca , daca folia este montata corespunzator , aceasta nu cade , poate lua forma cam oricarui far , are rol de protectie foarte bun , avand cam 1 mm in grosime , feonul se foloseste doar la curburi si daca este necesar , nu e musai la orice aplicare a unei folii sa se foloseasca feon sau daca temperatura exterioara afecteaza aplicarea ... Daca folositi lac dupa ce le polishati se vor matui in timp ... Legat de stratul ceramic care este mai pretentios , nu cunosc multe detalii , doar ca necesita atentie la spalare si mentenanta ( reaplicare la un an ) . 

Cam aceasta a fost experienta mea legata de faruri ... Luati in calcul toate detaliile si in functie cat de mult circulati noaptea sau spalati masina la spalatorii de cartier si nu numai unde folosesc acizi diluati in spuma ( care in timp afecteaza tot ce e plastic pe masina ) puteti sa va readuceti la viata farurile ... 

Legat de pasta de dinti , este fals , nu are nici o proprietate de a inlatura , acoperi zgarieturile .. la prima ploaie sau spalare s-a dus , la fel si cu WD-40 ... 

Acum am o intrebare , de ce sunt dungi orizonatele vizibile pe partea interioara a farurilor ? Am observat la ambele perechi de faruri ca le au ... 

Tot ceea ce am scris , ma credeti nu ma credeti eu am incercat si ceea ce a dat rezultate am scris , ceea ce nu la fel .  

Modificat de Nenciu Victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!