Jump to content

problema iluminare butoane touran


adifox
 Share

Postare recomandată

salutare tuturor!

am o mica problema la touran si anume: atunci cand aprind farurile, in partea stanga unde am cele 2 potentiometre( unul care regleaza intensitatea luminilor de bord si cel de reglaj al farurilor) si comutatorul de lumini, dupa exact 5 secunde se sting beculetele.

dupa acele 5 secunde nu mai sunt aprinse luminile celor doua potentiometre si cele din jurul comutatorului de lumini acelea care imi arata pozitia in care este:

pozitii, stop, stop de ceata, proiectoare. in rest totul e ok, cu bordul nu am probleme(cum are colegul "gmy").

a mai patit cineva asa ceva sau aveti o idee ce poate fi?

Modificat de adifox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    9

  • adifox

    5

  • moose

    5

  • dani23

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

si eu am avut o mica problema la luminile de la bord.... radio-cd-ul nu era iluminat si nici butoanele de la climatronic. dupa ce am pus testerul , care mi-a indicat o eroare la butonul de intensitate lumini bord. am comandat butonul (140 lei ) si dupa ce l-am inlocuit nu am mai avut probleme. Nu strica sa arunci o privire la mufele butoanelor ! ai acces bun daca scoti capacul lateral stg de la bord (cand se inchide usa vine peste el....) fara teama ca nu are ce sa se rupa vreo clema !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la fel se stingeau dupa 5 secunde sau nu se mai aprindeau deloc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu exact aceeasi problema :rolleyes: inca nici o rezolvare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verificati becul de la scrumiera sa nu fie ars.

eu aceeasi problema, am schimbat becul si este ok, merge totul.

le multumesc colegilor,..... stiu ei care :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema! vinovatul: becul de la scrumiera!

inca nu imi dau seama care este legatura, dar sunt multumit ca s-a rezolvat ieftin, repede si bine.

daca cineva stie cum functioneaza electrica de la bord si are o explicatie la ce se intampla cand se arde becul de la scrumiera, sa ne spuna si noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adifox, din cauza ca pe circuitul respectiv sunt doar led-uri, becul joaca rol de consumator, consum pe care bornetz-ul daca nu il vede taie alimentarea. La fel se intampla si in cazul in care se schimba becurile de pozitie in faruri, daca pui cu led lumineaza cateva secunde si se decupleaza :icon_thumright:

Consumul de curent este monitorizat si daca se abate de la valoarea normala se "taie" alimentarea cu tensiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.. asa se explica functionarea beculetelor, dar puteau sa puna o rezistenta ceva sa nu fie conditionate de becul de la scrumiera.

multumesc mult de informatie :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si cum s-ar schimba becul acesta de scrumiera. Are cineva ceva poze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e chiar simplu. La scrumiera este o masca. Adica bagi o surubelnita sutire sub ea putin si sare singura. Si o sa apara un surub.

Apoi in partea stinga mai este o massca micuta. Trebuie sa deschizi scrumiera pentru asta. O dai jos si pe aia si ai acces la cealalalt surub.

Dupa aia tragi spre tine. Are in spate doua cleme din care trebuie sa iasa. Ideea e sa tragi drept si iese. Dupa care ai acces la bricheta si la bec. Scoti mufa de la bricheta si gata. Ai liber. A durat 5 minute la mine, dat fiind ca descompletasem absolut tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E asa cum zice kasius doar ca si la bec trebuie sa fi atent cum se scoate.Are o mica smecherie acolo.Bafta.Si eu l-am schimbat nu demult singur.uite si o poza pentru capacul ce e peste brigheta ce trebuie sa il scoti sa ajungi la surubul de care zicea kasius

post-19256-0-05420600-1298367712_thumb.j

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

probl. cu becul de la scrumiera am avut si eu cu aceleasi simptome descrise de ceilalti colegi mai sus,l-am schimbat si intradevar luminile ce inconjoara comanda de faza scurta,de ceata etc. nu se mai sring,dar in schimb cele doua leduri rosii ce lumineaza deasupra potentiometrelor pt reglaj faruri si intensitate lumini in bord continua sa palpaie,aveti idee de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat becul de la scrumiera dar tot nu se aprinde becul, iar luminile de la potentiometrele de reglare a intensitatii farurilor si cel al reglajului mi se sting dupa 5 secunde. ma poate ajuta cineva cu vreo explicatie??? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un scurt pe undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu nu sunt de acord cu Al Bundy in explicatia data. Teoretic, cele 3 becuri pentru iluminare zonele respective sunt alimentate din acelasi circuit. In cazul unui scurt circuit, nu s-ar aprinde nici unul din ele, ar sari o siguranta ori s-ar defecta controlerul ce monitorizeaza circuitul. Simptomele sunt acelea de bec ars - posibil ca becul montat sa fie si el defect, ori circuitul pe scrumiera sa fie intrerupt - cel mai evident e datorita faptului ca atunci cand cele doua lumini din stanga volanului se aprind pentru 5 secunde, cel de la scrumiera nu se aprinde defel (asa banuiesc ca ar fi) - in consecinta problema e localizata acolo inca. Becul de la scrumiera nu e scump, mai ia unul, verifica apoi montajul becului in soclul detasabil si apoi soclul in spatiul rezervat lui. Succes.

Modificat de moose
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ms frumos moose, asa am facut, am sckkimbat alt bec, acum merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere. Iti doresc sa te bucuri cat mai mult de masina si cat mai putine probleme de nerezolvat. Succes, Dan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare . de curand mi-am luat un touran si nu stiu daca ledurile de la reglaju de aer ,de la  grilele acelea negre trebuie sau nu sa se aprinda culoarea rosie . am atasat si 2 poze pt a fi mai explicit .la pasatul tatalui meu se aprind dar la asta ??????.multumesc

post-44115-0-49154300-1386266397_thumb.j

post-44115-0-09082500-1386266408_thumb.j

Modificat de ppaarroollaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt iluminate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista fizic doar daca faci tu improvizatie pentru asa ceva

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bre, eu am o intrebare, unde naiba gasesc becurile alea  pt bricheta? O sa iau 10 bucati ca m-am saturat sa ma plimb dupa ele.

Plus sistemul de doi lei de soclu. Nu e de mirare ca se duc dracu becurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

magazine piese auto - se ia fara soclu. La unix parca aveau, dar si vanzatorii mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi,

 

Stiu ca se iau fara soclu. Dar soclul in sine e o porcarie fara numar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hahaha! Mda cu siguranta!

Cind spun soclu ma refer la mizeria aia in care se baga becul. Din doua plastice si doua lamele care pot sa nu mai faca contact la o vibratie mai puternica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!