Jump to content

Inchidere, butoane, sigurante, butuci


b_codrin
 Share

Postare recomandată

##OFF topic ## scuze ca ma bag insa habar nu am cum pot deschide si eu un topic nou . De cate ori doresc imi scrie o eroare ca nu pot deja ma sacaie :)

Am si eu un Polo 6N 1.4 MPI si as dori sa intreb cate ceva .

Pai se pare ca trebuie sa treci de "Prumul pas" asa ca intra la sectiunea "Masina mea"si prezinta-ti masina.

asa,si...??? Da-i drumu'!

Ai cumva vreun manual in engleza (sau chiar romana) pt masinutza ta? Ti-as fi foarte recunoscator daca ai putea sa imi oferi si mie ceva pe ciontx@gmail.com

Te salut cu respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hhhrobi

    6

  • COSMIN27

    6

  • Greuuuuuuuuu

    5

  • NuCeTaNu

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

sal.

am 6n2 cheie cu cip. am alarma si inchidere centralizată no name si nu ii cunosc datele tehnice. pot sa copiez alarma pe o cheie noua de vw/skoda cu butoane de

Modificat de ratza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti.

Acea cheie (normala cu butoane, sau briceag cu 2 sau 3 butoane) functioneaza numai cu modulul de confort al masinii. Este setata pe o anumita frecventa si cu un anumit codaj. Nu poti sa o inveti cu alte alarme After Market.

Uite si o poza cu modulul de confort, cel care pe langa oglinzi, geamuri si ce alte functii o mai ingloba, permite sincronizarea unei chei originale.

post-21020-1262678914_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! A venit frigul si eu nu mai pot intra in masina decat pe usa din dreapta. Ce parere aveti, daca as schimba inchiderea centralizata actuala care este pe aer cu una numaai electrica as mai avea aceeasi problema/?//

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt ar putea fi 2 probleme:

1) s-a lipit usa de cheder din cauza frigului

2) cand tragi de manerul de la usa, mecanismul care deschide usa nu mai cupleaza din cauza frigului si "tragi in gol"

Nici una nu are nimic deaface cu inchiderea centralizata

>>Pe viitor incearca sa folosesti corect limba romana. Pentru lamuriri cerceteaza regulamentul.<<

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect punctul 2, cum se remedieaza?

Necesita schimbare maner si incuietoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, am un polo 6n si as vrea sa va intreb daca cineva a montat buton pt inchidere centralizata si daca se poate asa ceva?

In genul butonului de la logan, in consola centrala, pt a incuia si descuia usile cand esti in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am eu montat la masina ...dar nu e din alarma sau inchiderea centralizata originala...!

Este o alarma cu inchidere instalata ulterior si montat un buton identic cu cel de la geamurile electrice...!

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, si eu am alarama montata ulterior dar inchiderea centralizata e cea originala, butonul tau e legat la alarma sau la inchidere?

Stiu ca inchiderea originala e pe vacum, da nu stiu unde e pompa, cine stie sa imi spuna si mie pls. poate reusesc sa ma leg la el cu fire pt buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pompa in spatele triplei din dreapta, acolo unde e locul pentru trusa de prim ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! sunt si eu nou p aici, sper sa nu ma luati tare de la primu meu post. Am cumparat recent un polo clasic din 98 care nu are pompa de vacum de la inchidere. am cautat la dezmembrari dar nu ma gasit decat de polo hatchback. diferenta dintre cele doua este ca la a mea se alimenteaza cu 3 fire iar la celalat cu 6 . A mai facut cineva o semenea adaptare, si ma poate ajuta si pe mn?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare tuturor! Am si eu o intrebare de pus: Am o singura cheie la masina si telecomanda tip piscot Ungo pentru inchidere si alarma, bun, si vreau sa le induc pe amandoua intr-o cheie briceag vw originala de polo. Se poate si ce pasi trebuie sa urmez?

post-34375-1271076623_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=25578

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=48522

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=48847

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=48139

In mare daca ai inchidere centralizata pe cheie si vrei sa pui pe telecomanda: ai nevoie de modul de comanda inchidere care vine la set cu 2 chei (compplete). Muti chipul din cheia ta veche (cu grija cand il scoti) in ce noua in locasul special rezervat, si faci o copie a lamelei. Montajul meodulului il faci conform schemei din pachet sau conform indicatiior de pe forum. Sau o faci la un atelier specializat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna.Am si eu o intrebare destul de simpla si de complicata.Am fost acum cateva zile la o curatatorie chimica cu un polo din 98 si dupa 2 zile nu mai merge inchiderea centralizata,usile se inchid decat de la cheie iar busonul de la rezervor nu se mai inchide deloc.am verficat sigurantele..nimic ars.care ar putea fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin la problema mea..m-am uitat la pompa de vacuum care e langa busonul de la benzina am desfacuto,avea un tranzistor de ala micut,cu vreo 8 picioruse,erau oxidate...le-am curatat,l-am montat la loc,si acum merge......

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
DANIEL IONUT

si eu am patit aceeasi problema , cred ca ceea ce mi sa intimplat mie aceeasi chestie e si la tine, ti s-a rupt o piasa care e din antimoniu un material de rahat dar care se toarna usor si de aceea este folosit, acea piesa face lagatura intre butucul in care bagi cheia si yala propriu zisa, de poti deschide usa cu cheia, eu am demontat si minerul cu tot cu butuc si yala iar apoi iam facut o tija dintr-o tablita mai groasa exact cit era lungimea piesei ce sa rupt, vezi ca sar putea sa o ai in usa cazuta.Salut si sper sa iti rezolvi problema.

P.S. :

Am vrut sa merg sa dau comanda doar de piesa respectiva dar nu vine decit cu tot cu yala sau cu tot cu butuc ,pe original, cel putin asa mia zis omul ala de la magazinul de piese auto.

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bushycata89
P.S. :

Am vrut sa merg sa dau comanda doar de piesa respectiva dar nu vine decit cu tot cu yala sau cu tot cu butuc ,pe original, cel putin asa mia zis omul ala de la magazinul de piese auto.

nu cred, in ploiesti sigur poti sa iei fiecare piesa in parte , si din cate imi aduc aminte fiecare piesa costa in jurul la 15-20 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
:icon_cheesygrin:

sa inteleg ca ai butuc la clapeta rezervorului? sau ca problema era la butucul de la usi care comanda inchiderea centralizata?

piesele ce se rup de obicei sunt cele in forma de surubelnita sau o piesa rotunda, dar se pot comanda si separat si se inlocuiesc destul de simplu. asa nu va trebui sa porti 10 chei diferite dupa tine.

Salut! am si eu o problema cu butucul la usa. s-a rupt in interior (ceva piese) si nu mai functioneaza inchiderea cu cheia, se invarte in gol, asa ca i-am pus alarma sa o deschid de la telecomanda,dar o data mi-a facut figuri motorasul de la inchiderea centralizata,si nu am mai putut intra in ea decat dupa o ora dupa ce am tot insistat si am fortat putin geamul ca era intredeschis. Ideea e ca am fost la un magazin de piese auto dar nu aveau asa ceva de la butuc...si nu stiu ce sa fac in cazul asta...m-am gandit sa schimb butucul,dar atunci ar trebui sa folosesc alta cheie,la deschidere...Nu stie cineva daca ar fi ceva magazin de piese care sa aiba asa ceva, sau cu butucuri? ca am tot cautat si nu am gasit nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

Solutia ca sa nu umbli cu mai multe chei ar fi :

>> cumperi de la dezmembrari o alta broasca, in ideea ca nu cred ca-ti vinde cineva doar parti componente din ea.

>> scoti cilindrul ( butucul) de la fiecare broasca in parte ( nu scoti cheile din ele decit cu mare grija sa nu cada cateii din cilindru )

>> scoti cateii din cilindrul tau si-i asezi in ordinea in care i-ai scos ( mare grija sa nu-i incurci )

>> procedezi la fel cu cilindrul de la broasca cumparata

>> pui la loc cateii tai in cilindrul de la broasca cumparata si remontezi cilindrul in broasca .

Si astfel ai rezolvat problema . Trebuie lucrat cu mare grija, pe foi albe ( nu de ziar ) ca ai de-a face cu piese foarte mici pe care trebuie sa le vezi, nu sa se amestece printre scrisul sau pozele din ziar si mai trebuie avut grija sa nu-ti cada ceva pe jos, ca ala esti .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Salut! sunt si eu nou p aici, sper sa nu ma luati tare de la primu meu post. Am cumparat recent un polo clasic din 98 care nu are pompa de vacum de la inchidere. am cautat la dezmembrari dar nu ma gasit decat de polo hatchback. diferenta dintre cele doua este ca la a mea se alimenteaza cu 3 fire iar la celalat cu 6 . A mai facut cineva o semenea adaptare, si ma poate ajuta si pe mn?

Eu am cumparat masina fara pompa de vacuum pt inchidere. Am gasit o pompa pt polo 9N care avea mai multi pini decat conectorul de pe masina (acelasi conector ca si forma constructiva dar unele contacte lipseau). Am desfacut pompa si am reusit sa-mi dau seama doar ca alimentarea se potriveste (erau firele mai groase). Am conectat-o, si a mers din prima fara nici o problema (functioneaza de aprox 2 ani). Trebuie insa sa-ti atrag atentia ca m-am riscat conectand pompa fara sa am o schema ca sa stiu ce face fiecare pin... Daca mai esti interesat, pot sa-ti trimit detalii,sau poze cu pompa/conectorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: cam tarzior multumesc oricum, am cumparat pompa de seat;), cea de polo normal nu se potriveste are cu totul alt sistem de functioare, am incercat sa-l adaptez inclusiv cu integrate digitale fara succes

Modificat de Aditu
quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut cat ai dat pe pompa de vacum?

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai 100ron la dezmembrari, in magazin au spus ca sare de 800

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
salut unde as putea gasii si io niste butoane pt usi sunt acelea negre care tragi d ele sa deschizi usa din interior (sigurante le mai spune)

chiar asa,unde as putea gasi astfel de "piesulici" cromate sau inoxidabile pt Polo 6N???nu originale, ci facaturi dar numai sa nu se ia spoiala de pe ele,vreau sa le vad eu argintii!stie cineva un link ceva?sau face careva la strung?platesc bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!