Jump to content

Inchidere, butoane, sigurante, butuci


b_codrin
 Share

Postare recomandată

Salut! am un polo din 98, toate bune si fumoase pana mai anul trecut cand a inceput sa faca figuri usa din dreapta: trag de maner si nimic...parca ar fi incuita. de cateva zile insa a inceput sa faca figuri si portiera din stanga care mergea uns. cea mai tare faza e iarna. se mai blocheaza portiera stanga si cea din dreapta merge brici. ce s-ar putea face? 10x :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hhhrobi

    6

  • COSMIN27

    6

  • bushycata89

    5

  • NuCeTaNu

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Banuiesc ca este vorba despre cea din dreapta fata,desi nu ai specificat! :) Daca este cea din spate vezi sa nu fie incuietoarea pe pozitia pentru "Child Safety" deci usa sa nu poate fi deschisa decat din afara!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am avut acceasi problema. se rupsese ceva in interiorul mecanismului de incuiere. nu e scumpa piesa dar tb sa mergi la service.

acum merge zeiss, dar iarna ingheata si imi trebuie 5 minute doar ca sa intru in masina. am dat cu solutii comerciale dar nu a fost de folos.

polo classic 98, 1.6 AFT, 74 kw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[ dar iarna ingheata]

nu cumva polo clasic are inchiderea cu aer?!

daca e asa,atunci apa (=>din condens) din furtune ingheata si da impresia de clanta blocata

Modificat de cc_seat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

la masina din semnatura am inchidere centralizata, fara telecomanda.

cand inchid sau deschid, se aude zgomot de motoras care merge greu.... si ii ia mai mult timp decat de la blocarea usilor.

asta in spate, nu stiu exact daca de la portbagaj sau benzina. deci NU de la usi.

intrebarea e daca este normal si daca mai are viata lunga inchiderea ai.

s-a mai intamplat cuiva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Da, se aude si la mine exact in acelasi loc. Banuiesc ca este normal, deoarece am mai auzit-o si la altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm.

La mine a fost la fel, asta inainte de a ceda definitiv mecanismul de la capacul rezervorului de benzina. Prin asta a se intelege ca stateam ca stupidul in statia PECO si ma uitam la el. Mi-a ajuns benzina sa ajung la service-ul unui prieten, care, bateti-ma, omoriti-ma, nu stiu ce a schimbat si de atunci totul e in regula. Am inteles ca era ceva in legatura cu o membrana si cu faptul ca inchiderea centralizata e pneumatica. Imi cer scuze pentru limbajul folosit, realmente nu ma pricep la asta (specie rara forumistul care nu se pricepe la orice :D )...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la cine sa apelez ptr. o inchidere centralizata la POLO 6N2.......cei de la F.E. mi-au spus ca trebuie sa schimb si broastele........e adevarat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si eu sunt interesat de acest aspect, tocmai sunt fericitul posesor al unui polo 6n din 2001 care nu detine inchidere automata. Astfel, vreau sa-i pun eu manual insa nu stiu pe unde sa incerc. Stie careva vreun centru de instalare de inchidere, mai acceptabil ca pret ?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am nevoie de un mecanism care actioneaza geamul din dreapta (sistem complet: motoras + macara + ce-o mai fi...). Stie cineva unde pot gasi, sau macar ce cod are? As cauta pe la dezmembrari dar m-ar ajuta un cod sau ceva sa-l identific. Mufa are 10 pini + 2 gauri care nu par a avea nici un contact. Daca stiti pe cineva care are asa ceva functional si la un pret bun, va rog mult.

Sa fiti iubiti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi pe PM VIN-ul masinii (seria care incepe cu WVW...) si diseara o sa iti dau codurile pentru piese.

Poti incerca si la volksman (www.volksparts.ro sau topicul de la anunturi auto) - iti ofera piesa noua.

Ce anume ti s-a defectat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

SCUZE CA NU AM STIUT UNDE SA SCRIU PT O INTREBARE CARE VREAU SA O ADRESEZ CELOR DE PE FORUM SI ANUME UNDE POT FACE SI EU O CHEIE PT MASINA PE CARE O AM SI ANUME UN POLO PT CA LE-AM PIERDUT AM RAMAS NUMAI CU O CHEIE SI UN PRET CARE STIE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

completeaza locatia in profil , sa stiu cum sa te ajut !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
SCUZE CA NU AM STIUT UNDE SA SCRIU PT O ANTREBARE CAREV VREAU SA O ADRESEZ CELOR DE PE FORUM SI ANUME UNDE POT FACE SI EU O CHEIE PT MASINA PE CARE O AM SI ANUME UN POLO PT CA LE-AM PIERDUT AM RAMAS NUMAI CU O CHEIE SI UN PRET CARE STIE

Salut!

daca ai la tine in oras un bricostore, vezi ca au stand de chei , toate modelele. daca esti bucurestean cora sau brico

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut.

Acum 1 luna, m-am trezit ca nu mai pot deschide portiera stanga, am simtit ca ceva a cedat pe acolo iar apoi cheia a mers in gol.

M-am dus imediat la un service din Cluj, au depistat ei problema la butuc la yala, l-au scos si au zis ca imi comanda un butuc nou, ca ei nu repara butucul.

Am zis Ok, da' e nasol ca a trecut aproape 1 luna si ei cica inca nu au primit nici o oferta...de atunci eu intru pe partea dreapta in masina :(

Alta faza nasoala, de cand am cumparat-o nu a mers inchiderea centralizata. Am primit un kit de alarma si inchidere centralizata si m-am dus la alt service sa-l monteze. Acolo, surpriza : lipseste ceva (pompa sau motoras de vacuum????) din partea dreapta din portbagaj.

Am cautat la dezmembrari insa nu stiu exact cum ii zice la piesa aia (la un service cineva m-a intrebat daca e pt arborele cu came, deci e clar ca nu stiu exact cum se numeste piesa).

Pe unde as putea sa mai incerc sa comand butucul ala sau piesa aia care lipseste (si cum ii zice?) pt inchiderea centralizata, ca deja is disperat...mai ales daca se strica si ala din dreapta, I'm fucked .

Merci mult.

Toate cele bune :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-ti montezi o inchidere centralizata banala cu aproximativ 50 ron + manopera montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pt raspuns, insa asa cum am mentionat, imi lipseste acea piesa (care ar fi trebuit sa se afle in portbagaj, dreapta), si nu merge inchiderea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Inchiderea originala e vacumatica si tie iti lipseste pompa de vid.Inchiderea recomandata de underground e electromecanica si nu are legatura cu inchiderea orignala.Iti recomand o inchidere electromecanica cu actuatoare e mai ieftin daca tot nu gasesti acea pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Am o nelamurire in legatura cu inchiderea centralizata, telecomanda este pe cheie si cateodata merge si de la 20 de metri iar cateodata stau cu cheia langa ea si degeaba trebuie sa o deschid mecanic din yala. Am cautat pe forum si am inteles ca daca nu merge inchiderea ar fi pompa de vacum dar daca actionez inchiderea din yala functioneaza perfect. La cheie am schimbat bateria am curatat placa sa nu fie oxidata dar degeaba. Exista un senzor pt cheie si daca exista unde se afla sa vad si acolo daca nu e oxidat sau ceva. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am patit si eu candva ,era dezlipit un piciorus din cele doua ale contactorului.se vedea foarte greu era ca o fisura in acel punct de cositor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am patit si eu candva ,era dezlipit un piciorus din cele doua ale contactorului.se vedea foarte greu era ca o fisura in acel punct de cositor

La care contactor te referi. cel de pe cheie sau care, poti sa-mi spui mai multe. Multumesc de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!