Jump to content

Cumparare masina de la un samsar


s_c
 Share

Postare recomandată

In principiu trebuie sa existe:

- brief

- certificat de autenticitate de la RAR a seriilor de pe masina si de pe brief

- permis de inmatriculare international

- chitanta de vama

- carte de identitate RAR "in alb" (adica doar cu datele masinii, fara nici un proprietar trecut)

- contractul de vanzare/cumparare din Germania

- numerele de zoll

- carte de service

Sper ca n-am uitat nimic

Vezi si http://vwforum.ro/index.php?showtopic=6308&hl=samsar

EDIT: cand o cumperi mai trebuie completata fisa de inmatriculare (vizata de fisc pt. trecerea pe rolul cumparatorului), contractul de vanzare/cumparare romanesc semnat de ambele parti si niste taxe platite la CEC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca 2 intrebari:

unele au "numere rosii" unele numere de Germania. care este pasul urmator pentru mine: alte numere rosii sau depunere acte pentru inmatriculare definitiva?

daca are facuta CI in alb si identificarea de la RAR, mai trebuie sa fac si eu inca o data identificarea (aceea cu programare de vreo 2 sapt)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numerele de Germania se depun la Politie odata cu actele => sigur trebuie numere rosii. Pentru cele cu numere rosii sincer sa fiu nu stiu daca se pot pastra de noul proprietar.

Daca are facuta CI si identificare atunci nu vad de ce ar trebui facuta din nou o autentificare. Eu n-am mai facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie neaparat numere rosii, eu am avut numere de germania si mi-a dat direct numerele definitive. In legatura cu programarea de 2 saptamani... te duci la RAR si zici acolo ca astepti la suplimentare si cand cineva n-o sa vina la programare te baga pe tine... o sa pierzi probabil 4-5-6 ore dar nu stai 2 saptamani... eu asa am facut.

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie neaparat numere rosii, eu am avut numere de germania si mi-a dat direct numerele definitive.

Da, numai ca stai cu masina "pe bara" pana vin cele definitive; nici macar s-o muti din parcarea politiei in cea de acasa nu poti fara numere - e caz penal.

In legatura cu programarea de 2 saptamani... te duci la RAR si zici acolo ca astepti la suplimentare si cand cineva n-o sa vina la programare te baga pe tine... o sa pierzi probabil 4-5-6 ore dar nu stai 2 saptamani... eu asa am facut.

<{POST_SNAPBACK}>

De ce sa mai faci autentificarea daca s-a facut deja??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca acea autentificare este valabila o perioada scurta (24-48h) timp in care trebuie sa te prezinti cu ea la politie pentru inmatriculare. De aceea cred ca trebuie facuta din nou, daca a expirat.

Cred, nu imi mai aduc aminte sigur de ultima data cand am facut asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca acea autentificare este valabila o perioada scurta (24-48h) timp in care trebuie sa te prezinti cu ea la politie pentru inmatriculare. De aceea cred ca trebuie facuta din nou, daca a expirat.

Cred, nu imi mai aduc aminte sigur de ultima data cand am facut asta.

<{POST_SNAPBACK}>

Parca e limitata valabilitatea, dar SIGUR nu un termen atat de scurt - mai degraba ceva gen o luna. De citit pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, numai ca stai cu masina "pe bara" pana vin cele definitive; nici macar s-o muti din parcarea politiei in cea de acasa nu poti fara numere - e caz penal.

Intr-adevar, asta asa e... eu am dus numerele la politie luni si mi le-a dat miercuri, deci nu a durat chiar asa de mult (si au fost si preferentiale).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

cere-i sa faca el identificarea si autentificarea masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

FRN...cam tarziu cu reply-ul...dupa un an.

"eu am facut: intr-o joi dimineata RAR pt autentificare serii masina, programare RAR pt omologare, seara in 2 ore tradus toate actele masinii si legalizat. Vineri platit vama si vb la o firma pt restul de acte.

Miercuri, saptamana urmatoare, de dim a mers un prieten cu masina la RAR si acolo femeia de la firma a rezolvat tot(in 30 min erau toate actele gata la rar) a urmai predat nr la politie si luat preferintialele definitive si seara, tot miercuri avea masina numere, talon, carte identitate, asigurare!"

cand am contactat firma asta mi-au spus ca dureaza 2 zile si s-a rezolvat in doar o zi. Am intrebat daca au nevoie de vreo imputernicire pe undeva, ca eu urma sa plec in Anglia si nu aveam cum sa fiu acolo si am primit ca raspuns: "Eu pot sa-ti vand masina asta intr-o zi de 3 ori fara nici un act...ma ocup de munca asta din 1992.."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in toate judetele, la o masina ii faci rarul si toate alea intr-o zi max, fata de bucuresti unde dureaza 2-3 saptamani toata procedura....:D

Modificat de Lao
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta daca stii ce ai de facut si chiar si asa te duce vreo 3-4 zile...dar daca esti in situatia mea in care umbli pe bajbaite pt ca nu aveam habar despre inmatriculatul unei masini..dureaza mai mult, mult mai mult mai ales ca in Constanta sunt niste cozi pe la politie la nr de inmatriculare..si unde te programeaza dupa 1 saptamana sa vi sa iei numerele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie mare la masinile SH luate de la (bisnitari) am un tov. care are masina retinuta de politie din cauza ca ia fost furata.........Prietenul meu o are de 6 luni si la oprit politia de 3 ori..............si masina a fost declarata furata dabea de o luna din Belgia

so stapinesti snatos in caz k ai luato

:vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
in toate judetele, la o masina ii faci rarul si toate alea intr-o zi max, fata de bucuresti unde dureaza 2-3 saptamani toata procedura....:Driver:

In toate judetele se da .........ca sa mearga treaba intr-o zi. Altfel tre' sa te duci la rar de vreo 3 ori si dureaza cam 2 saptamani, timp in care poate iti expira numerele de zoll. :rolleyes:. Sun sigur ca si in bucuresti merge "unsa" treaba sa mearga mai repede. Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

si totusi ce se intampla daca masina pe care o cumperi e furata?cu toate ca ai mers la rar etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina ti se confisca daca se constata ca este furata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total eronat. Se lasa in custodia celui tepuit dar nu se poate instraina . In caz de dauna totala nu se despagubeste. In principiu ramai cu "mortul in casa".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ai facut o investitie pe viata ca sa zic asa...asta in cazul in care nu ti se confisca..exista undeva ceva clar pt astfel de chestii?ori cu ea ori fara ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cert ca ramane la tine nu este. Exista si posibilitatea confiscarii. Cand esti cumparator de buna credinta si ai RAR efectuat si masina inscrisa pe numele tau de regula ramane a ta pe viata :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PPPP: ziceai ca este eronat ce am zis eu si anume ca se confisca. Pana la urma cum e, hotaraste-te. Eu am auzit de la politisti care au confiscat masini furate. Ideea este ca masina aia este furata iar pana la a se dovedi ca tu (care eventual ai cumparat-o de buna credinta) chiar nu ai legatura cu samsarul, masina iti va fi confiscata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A patit-o un amic bun si nu a fost confiscata. E trecut pe talon si CIV "Furat din.." iar ce am spus eu mai sus e adevarat. Nu e cert ca e asa pt. ca orice difera de la caz la caz. Trebuie sa dovedeste intentia corecta.... autenticitate, CIV, data intrare in tara samd. De regula se dau furate in afara dupa ce ajung in proprietatea clientului final. Acesta dovedeste buna credinta iar cel ce declara in fals furtul afara se alege cu dosar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Mai intai o sa-ti faca identificarea, dupa care iti dau cartea de identitate. Verifica si tu calitatea vopselei pe la imbinari, vezi daca centurile de siguranta functioneaza, vezi daca masina are "linie". In rest bafta la cumparat.

Ce inseamna ca masina are linie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te pui in spatele masinii si te uiti lateral. sa vezi masina in lungime. trebuie sa fie calumea imbinarile la usi, sa fie in linie dreapta. asa se vede daca masina a fost lovita si nu a fost reparata cum trebuie, masina a fost rasturnata etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te pui in spatele masinii si te uiti lateral. sa vezi masina in lungime. trebuie sa fie calumea imbinarile la usi, sa fie in linie dreapta. asa se vede daca masina a fost lovita si nu a fost reparata cum trebuie, masina a fost rasturnata etc.

Aham, am mai vazut eu Golfuri cu care se vine din afara si rulau "in dunga"... se comportau ca un maidanez busit intr-o parte dar care circula cu directia dreapta...

:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

oki doki, eu vreau sa iau o masina adusa de afara fara taxa de prima inmatriculata si are numere rosii valabile pentru inca 7 zile.

CE inseamna numerele astea rosii? ce trebuie sa primesc/fac apoi daca o cumpar???

multumesc mult - e urgent - :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!