Jump to content

Cumparare masina de la un samsar


s_c
 Share

Postare recomandată

alexionescu01.86

Revin cu poze la brief ul de Germania! Am ramas cu gura cascata are 1896 cc adica e 1.9 TDI si 103 kw. Nu stiu ce sa mai zic sincer. Am citit nopti la rand de motoarele 1.9 Tdi euro 4 montate pe Seat/Skoda/Vw/ Audi si sincer nu am vazut sau auzit de modele speciale cu 140 cp fabrica decat la cilindree de 1986 adica 2 litri  . Detin un golf V 2008/6 1.9 TDI bluemotion 77kw 119 Co2 il am de la 117000 km.  in prezent am 245000 km . Ma declar incantat de motor,trage foarte bine pentru cei 105 cp, consum mediu 6 l/100 km. Nu am avut probleme cu turbo, injectoare egr. Doar volant si ambreiajul au cedat la 231000 km . dar  e perfect natural sa cedeze la rulajul ala si mai ales ca am circulat mult urban ultimii 25000 km.

 Maine o sa ma vad personal cu proprietarul ce sustine ca nu se ocupa cu vanzari auto. Si ca masina a cumparat-o pentru inimioara lui, dar intamplarea face  ca trebuie sa plece din tara si vinde tot ce are, proprietati o mica afacere si 2 masini din ce am vazut pe olx.

Astept pareri, idei sugestii, am ramas un pic confuz dupa ce mi-a trimis pozele.

IMG_1635.JPG

IMG_1636.JPG

Modificat de alexionescu01.86
Am vrut sa mai adaog cateva randuri.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu vad nici o rubrica unde sa scrie 103Kw. Si tot caut de 10 minute de mi-a ramas si gatul stramb.

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scrie in dreapta sus.

DAr sa trimita si poza cu intreaga carte a masinii in romana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexionescu01.86
28 minutes ago, bogdan_ said:

Eu nu vad nici o rubrica unde sa scrie 103Kw. Si tot caut de 10 minute de mi-a ramas si gatul stramb.

Scrie 103/4000 pe partea dreapta a paginii primul rand de sus. Ideea este ca nu stiu daca sunt 103cp/4000 rot/min sau 103kw/4000/rot min. Ca 77kw cum are golful meu este echivalentul a 103 cp nicidecum 105cp(a fost rotunjit asa de amorul artei) da mai bine suma rotunta. 1kw=1.341cp. 77x1.341=103,25cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile de generatie veche aveau mai multi cai decat cei declarati, daca nu stiai asta, ma refer la aspectul legat de 103/105 cp.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa fie modificat/soft etc, modificarea se trece in brief se ia in considerare la TUV, incadrare clasa impozit si asigurare este ceva normal in DE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg de cemai acorzi timp unui asemenea anunt. Se vede de la o posta ca omul nu detine adevarul absolut, si ascunde anumite aspecte, incearca sa le acopere cu anumite dotari puse ca sa-ti fure ochii (niste jante, un soft - mare branza un soft...) soft la masina cu DPF, e bun, ardem mai multa motorina ca sa umplem mai rapid filtrul. 

 

Masina respectiva nu are niciodata cati km declara el, poate sa aiba lejer 300 000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima inmatriculare 22.08.2007 ! Verifica si tu prima data seria de caroserie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E gresit brieful.e o inversare de cifre la capacitatea cilindrica.   1896   in loc de 1986 .Ai vazut codul motor? Era cel mai obiectiv.A venit cu nr de zoll? Brieful mare il are?si acolo e tot asa scris? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea ca tttrix sa aibă dreptate sa fie greșit acolo motorul de 1.9 si e de 2.0 . 2.0 se stie a fi cu probleme si de asta a facut el cumva sa apăra 1.9 ca sa fure ochiu mai ales cand auzi 140 cai . Fa rost de codul de motor de pe cartea mașinii tradusă in RO si asa vei dezlega misterul . Numai bine 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexionescu01.86
11 hours ago, deenman said:

Masinile de generatie veche aveau mai multi cai decat cei declarati, daca nu stiai asta, ma refer la aspectul legat de 103/105 cp.

Da sunt destule cazuri incare declara o valoare mica si in realitate e mai mare.

10 hours ago, tttrix said:

E gresit brieful.e o inversare de cifre la capacitatea cilindrica.   1896   in loc de 1986 .Ai vazut codul motor? Era cel mai obiectiv.A venit cu nr de zoll? Brieful mare il are?si acolo e tot asa scris? 

In certificat scrie cod motor BLS, si CC 1896 nu stiu daca e inversat codul sau nu . Totusi e un document oficial nu ar trebui sa contina erori, in cel mai rai caz proprietarul e anuntat de eroare si primeste un brief nou. Astazi ma duc sa vad masina si ma uit in cartea de la RAR si actele masinii de germania. O sa confrunt VIN ul de pe una si alta cu ce este pe masina si o sa fav o verificare si la istoric dupa VIN. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am BLS si scrie 139 CO 2, la itp mi-au iesit 138. DPF pe E4 pus degeaba... mai am un A3 tot BLS fara DPF iar diferenta intre ele se simte la demaraj. Cei drept...una da fum alta nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La refacera documentului tot oameni lucreaza....nu de putine ori am avut si eu greseli in acte.:nume scrie incorect,adrese, si cifre..ramane de vazut.pe cartea service unde e si seria de sasiu e si codul  motor si Kw motorului.sau mai este in portbagaj la roata de rezerva abtibildul cu aceleasi data.Hai ca is curios ce iese.

Era sa uit...cere hartia de TUV.

Modificat de tttrix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L.ati zăpăcit de tot, cu acte greșite și alte abureli. Fă.i poză la VIN, mergi la dealer, rupe și u 100-200 lei și cere tot istoricul mașinii, echiparea din fabrica, motor cod, cutie cod, ce fel de ambreiaj ai ( masa dubla sau simplă) etc. Zii și de rotile de iarnă să ți le dea, dacă ajungi și cu mașina în service, zii să îți facă test pe injectoare, turbina verificare ax, codurile să corespundă cu ce scrie în act ,.Compresie la motor, acum că are 150k km sau cât o avea, oricum nu o ții o viața, iar cine visează la  km putini și ieftin....Să viseze in continuare. App și neamtu sau ce.o fii știe să dea km înapoi. Io unu prefer una adusa de afară dar făcută pt piața vest-europeana rulata pe drumuri bune, combustibil de calitate, uleiuri de calitate, decât una cu km mai puțini luată de aici, highierita de vreo tanti cu 2 ani vechime in șofat pt care groapa, capacul de canal sau sina de tramvai nu.i spune nimic, cu combustibili și uleiuri proaste....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexionescu01.86

Ai mare dreptate. Masina ce o am acum e adusa din Germania se simte diferenta si acum dupa 3 ani de cand o am, in comparatie cu alte masini. Nu bate nu troncane, am tinut-o din scurt, revizii la timp condus corespunzator. Iarna o lasi sa se raceasca dula un drum lung si nu numai iarna. Am dpf si nu am avut probleme pana acum, nici cu egr nici limp mode la turbo. Revizii la timp si mers in regim de ture corect pentru o exploatare cat mai buna.

Cred ca o sa abandonez ideea de a cumpara acest audi A 3 este foarte sarac ca dotari si este mai batrana cu un an decat golful meu.

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă esti genul răbdător și calculat, așteaptă să treacă sărbătorile, după 10-15 ianuarie încep să apară pe site.le de afară, în cazul în care nu găsești da.mi un PM și.ti voi recomanda pe cineva care se ocupa cu așa ceva, însă el aduce minim Euro5 și toate cu foarte multe opțiuni...În fine dacă nu găsești vorbim...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

km dati inapoi si alte alte .. inteleg

dar cum poti pacali un client dand ... anii inainte ?

2014 o masina din 2011 ? adica de reclama , pana vede cientul actele , sau cum ?

mari smecheri astia de la noi

ia masina , o face mai noua , km mai putin si o da si mai ieftin decat a luat-o

sau a luat pozele de pe site-ul din germania si sta la agatat fraieri ?

tare de tot :screwy:

ger.jpg

rom.jpg

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am fost si eu contactat in legatura cu golful meu de cineva care vrea sa mi ofere la schimb un passat b6 1.6 fsi din 2006 adus din germania la 100 mii km, iar în momentul de fata cu 144 mii. Mi a trimis niște poze cu ce a fost schimbat la masina dar sunt cam sceptic. Dotările sunt cam similare pe ambele masini ? dar nu cred ca merita o diferență din partea mea. Atașeze si o poza cu ce a fost schimbat la acel passat.

Multumesc!

IMG-20180214-WA0040.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din lista asta reiese ca a avut ceva probleme cu motorul (chiulasa, supape, simeringuri, etc) si nimeni nu-ti garanteaza ca s-a rezolvat si ca treaba a fost facuta bine (observa bidonul de 1L, semn ca mai completeaza la ulei intre schimburi).

Plus ca 1.6FSi pentru Passat cred ca e cam lesinat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna ziua as avea si eu o problema ier, am fost la reprezentanta Porshe Bucuresți Nord am vorbit cu un domn, cu care tineam legatura de 2 luni si ceva, dansul si-a achizitionat un T-ROC 1,0 TSI, pe care noi il dorim sa il cumparam. Este prima data cand fac un Act de vanzare cumparare , Dansul mi-a spus ca semnam contractul de vanzare cumparare , iar apoi dupa ce i intra banii in cont imi va da masina cu talon, carte de indentiate, chei, etc. . Problema ar fi urmatoare domnul mi-a spus ca daca pana vinerea aceasta i intra banii in cont ne v-a da masina, dar contractele ne-a spus ca ni le inmaneaza abia luni ca nu are timp vineri sa mearga la Directia de Taxe si Impozite. Problema ar fi urmatoarea peste tot am citit sa nu dau banii pana masina nu este scoasa de la FISC. Am vreo garantie, ca daca banii se vireaza prin banca in caz de ceva îi pot recupera inapoi. Am o teama legata de chestia aceasta , Dansul a zis ca ne semneaza pe talon si ne da actele dar contractele ni le v-a da sapt viitoare. Acum intrebarea mea este cum fac si ce pot face. Am incredere in dansul ca lucreaza acolo si mi-sa parut un om serios dar este si o teama mica de aceea! Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat !  Precizez dansul mi-a oferit si talonul si cartea de identitate a masinii sa le fac o copie pentru verificare , dar nu cred ca ma incalzeste cu nimic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut, in urmatoarele 2 luni as dori sa achizitionez un golf 5 sau un seat leon ambele cu 1.9 tdi ca motorizare, bugetul ar fi de maxim 4000 euro.Credeti ca gasesc ceva decent la bani astia sau sa imi iau gandul si sa ma orientez spre alta marca de masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare colegii , vi se pare normal ca samsarul sa va ceara sa faceti contract vc fals intre voi , cumparatorii romani si proprietarul neamt ca si cum ati adus voi masina ........mie unul imi suna a fals si uz de fals in caz de probleme sau verificari suplimentare plus ca dai banii unui om care nu apare pe nici un act , plus ca fara numere zoll mai trebuie sa dai si o declaratie pe proprie raspundere cum ca ai adus masina pe platforma .............la protestele mele samsarul zice ,, domle toti fac asa si nu sunt probleme ...........am refuzat masina pe motivul asta si pentru ca nu o puteam testa decat mergand cativa metri prin curtea ,, parcului auto,,

Modificat de xez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat asa o masina acum 5 ani de zile si a fost ok.

Dupa ce inscrii masina la politie/fisc, tu devii proprietarul ei de facto si nu ar mai trebui sa fie probleme, doar daca masina sa zicem ca e furata de la proprietarul neamt si ala o declara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!