Jump to content

Golf 7 - cand ?


voinea
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Citeam un articol cum ca Golf VI va avea viata scurta. Viitorul Golf 7 va iesi in 2012

Schimbarile se anunta majore. Platforma ultraflexibila ce va debuta pe Audi A3 in 2011 cat si motoare noi in general de cilindree mai mica decat am fost obijnuiti cu Golf 4.5 si le vom regasi pe generatia 6 spre sfarsit degeneratie.

Datorita platformei ultraflexibila MQB masina va fi mai usoara cu 140kg.

Vom avea si hibride in doua variante. Partial hibrid cu motor electric de 27CP+motor benzina si un full hibrid TwinDrive (acesta din urma urmand sa iasa in 2014)

Deci se pare ca nu avem parte de facelift la Golf 6 si schimbare de generatie cu totul...

Deschid acest topic sa ramana ca discutii despre viitoarea generatie de Golf. Orice poze CGI (computer generated image) sau poze spion peste cativa ani sa le postam aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 812
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • The_Ego

    83

  • Rave

    72

  • Bogdan VW

    59

  • mandelu

    49

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am vazut acum ceva timp un filmulet interesant unde designerii de la Vw prezentau prototipul VW L1.

In secventa 4:37 din film pe fundal se poate observa posibila silueta a noii generatii. Ce e mai interesant e ca la cateva zile dupa VW a modificat filmuletul facand un alt release fara imaginile din secventa 4:37.

Golf 7 revealed

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

post-33787-1257316352_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La naiba... Si eu care speram sa am timp sa ma bucur de asta macar vreo 5-6 ani :P :) . Vreun link la articolul ala se poate, voinea? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu te impiedica nimeni sa-ti tii Golful VI 10-12 ani... :D

E clar ca Golf VII va apare la scurt timp dupa viitorul A3.

Eu sunt de parere ca un model compact ar trebui tinut in fabricatie cam 5 ani. Si japonezii se pare ca renunta la un ciclu de productie de 3,5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a tot discutat faptul ca Golf 6.0 este de fapt un Golf 5.5. Nu este un model complet nou, dar este mai mult decat un facelift. In schimb noul Golf Plus si noul Golf Variant nu sunt altceva decat facelifturi, desi au primit apelativul "nou" in fata numelui. In schimb, Jetta n-a beneficiat de aceasta redenumire, desi volanul si bordul modelului anului 2010 au fost preluate de la noul Golf. Dupa parerea mea, Golf Mk6 a avut ca obiective reducerea costurilor, precum si stimularea vanzarilor si prelungirea duratei de viata a tehnologiei care sta la baza celei de-a 5-a generatii, care a fost preluata de actualul model. Cred ca VW a avut mai mult de castigat prin lansarea unui model "nou" decat a unui facelift. In plus, daca nu ma insel, nicio generatie de Golf nu a beneficiat pana acum de facelift. Cu toate acestea, platforma tehnica, linia caroseriei, unele elemente ale interiorului, unele motorizari au fost preluate de la Golf Mk5. In felul asta, s-ar putea spune ca Golf Mk5 si Golf Mk6 sunt practic aceeasi generatie de masina, care va avea o durata totala de viata de cca. 8 ani. In aceste conditii, nu este nicio surpriza faptul ca actuala "generatie" va avea o viata extrem de scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca daca in 2011 avem Audi A3 (care s-a invechit deja) atunci in 2012 avem Golf 7. Deci durata de viata a Golf 6 va fi sfarsit 2008 - sfarsit 2012 = 4 ani. Suficient ptr o masina bazata pe platforma veche de inca 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va usurez eu putin cautarea !! Acestea sunt cele doua CGI-uri facute de cei de la autoexpress dupa ce au vazut filmuletul de mai sus !

post-3973-1259406881_thumb.jpg

post-3973-1259406887_thumb.jpg

post-3973-1259406892_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare curios sunt de cum va arata noua generatie. Sper totusi sa nu arate ca in CGI-urile alea, stiu sigur ca VW poate mai mult. 2 exemple ar fi Passat CC si Scirocco, care mi se par cele mai frumoase VW-uri din ultimii 5-6 ani. Sper ca designerii de la VW sa isi arate talentul si la noul Golf 7! :(

Modificat de micnea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa umila mea parere, G7 ar putea apare si in 2011 daca ar fi vorba strict de partea tehnica (exceptand motorizarile hibrid si mai ales varianta full electric), iar designul este probabil deja conturat. Intervin insa si alti factori. Atata timp cat G6 se vinde foarte bine, nu se vor grabi sa-l inlocuiasca ( dati un search cautand detalii despre ciclurile de viata ale unui produs). Apoi este vorba de asazisa canibalizare ce poate apare intre modele ale aceleiasi marci. Daca urmariti politica Vag, veti vedea ca s-au scurs cam doi ani intre reinoirea A3 ( marca premium din portofoliu) si Golf. Deci daca noul A3 se va lansa in 2011, G7 va iesi probabil in 2013.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Ce veste...inseamna ca o sa pice preturile la G6 de nu-i adevarat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai mult or sa pice la g5 de fapt. oricum, inseamna ca g6 va sta vreo 4 ani, e din sept 2008 scos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum au picat, zic eu, suficient.

Probabil s-au gandit ca au dat-o'n bara cu 6-le si incearca sa-si dreaga hainele. Oricum, este ceva ofical ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai n-au dat-o in bara deloc, se vinde la greu. Altele sunt motivele. Unul e ca vor sa fie producatorul mondial nr. 1 si ca atare vor schimbari radicale inclusiv la golf, chit ca nu pe afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfarsitul lui 2012 este data cea mai probabila pt un nou golf pe strazi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nu cred ca e noul golf, la minutul 3.49 se vede clar ca e un golf 6, iar ce e la 4.37 e exact aceeasi masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La minutul 3.49 este Golf 6, dar la minutul 4.37 este clar alta silueta. Uite-te la modelul aripii in zona farurilor. E mult mai ascutita fata de Golf 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

este o diferenta dar totusi prea asemanatoare.eu ma refer la g 6 gti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am gasit doua poze cu noul G7. Par sa fie originale, iar daca sunt.. fata G7 tinde catre Sirroco iar spatele catre Audi A3.

Oricum va fi o masina frumoasa si reusita.. sa vedem insa si ce preturi va avea.

In articol scrie ca va aparea pe piata in 2013 si va avea un nou motor hybrid.

post-60098-0-93262200-1289469563_thumb.j

post-60098-0-69907100-1289469580_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta seamana cu un golf 6 facelift scirocco, daca va aparea in 2012 mai trebuie sa asteptam minim 1 an pana vor aparea macar niste spy-photos originale :) oricum sper ca golful 7 sa arate mult mai bine decat 6-le (mie unu nu mi-a placut 6-le si acuma mi s-a pus pata pe polo-ul "nou" care mi se pare extraordinar)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeam un articol cum ca Golf VI va avea viata scurta. Viitorul Golf 7 va iesi in 2012

Schimbarile se anunta majore. Platforma ultraflexibila ce va debuta pe Audi A3 in 2011 cat si motoare noi in general de cilindree mai mica decat am fost obijnuiti cu Golf 4.5 si le vom regasi pe generatia 6 spre sfarsit degeneratie.

Datorita platformei ultraflexibila MQB masina va fi mai usoara cu 140kg.

Vom avea si hibride in doua variante. Partial hibrid cu motor electric de 27CP+motor benzina si un full hibrid TwinDrive (acesta din urma urmand sa iasa in 2014)

Deci se pare ca nu avem parte de facelift la Golf 6 si schimbare de generatie cu totul...

Deschid acest topic sa ramana ca discutii despre viitoarea generatie de Golf. Orice poze CGI (computer generated image) sau poze spion peste cativa ani sa le postam aici.

golf 6 e facelift la golf 5, deci teoretic golf 7 ar trebui sa fie cu totul alta masina. oricum eu sper sa schimbe la design mai mult decat faruri, stopuri. personal mi-a ajuns cu golf 5 si 6, masini care parca sunt umflate cu pompa. golf 4 e de departe cel mai reusit din seria de 6 dpdv al designului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

am visat pustan fiind la golf 3 vr6, mi-am luat golf 4, apoi 5 R32 si 6 1.4TFSI... pe suflet si mie tot Golful 4 mi-a ramas ca cel mai frumos de pana acum.. Golful 7 va fi cu siguranta o platforma total noua dar intr-o era a globalizarii o sa fi dezamagit ca pe aceasi platforma de golf 7 vor fi 2-3 modele VW, 2-3 modele Audi, 1-2 modele skoda, 1-2 modele seat, poate un sportiv mic porsche, poate 1-2-3 modele Suzuki si cine stie ce mai cumpara sau cu cine mai colaboreaza VW pana in 2012-2014 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noutati despre Golf VII

http://www.autocar.c....aspx?AR=254200

Walter de' Silva despre viitorul golf7:

"Designul VW trebuie să fie unic şi deloc complicat. Aceasta este esenţa designului Volkswagen,

post-41331-0-96696600-1290270867_thumb.j

post-41331-0-09884100-1290270880_thumb.j

post-41331-0-16859300-1290270916_thumb.j

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am visat pustan fiind la golf 3 vr6, mi-am luat golf 4, apoi 5 R32 si 6 1.4TFSI... pe suflet si mie tot Golful 4 mi-a ramas ca cel mai frumos de pana acum.. Golful 7 va fi cu siguranta o platforma total noua dar intr-o era a globalizarii o sa fi dezamagit ca pe aceasi platforma de golf 7 vor fi 2-3 modele VW, 2-3 modele Audi, 1-2 modele skoda, 1-2 modele seat, poate un sportiv mic porsche, poate 1-2-3 modele Suzuki si cine stie ce mai cumpara sau cu cine mai colaboreaza VW pana in 2012-2014 :)

Intr-adevar vom fi dezamagiti din acest punct de vedere! In curand, chiar si mitul masinilor nemtesti va disparea odata cu aceasta globalizare! Lumea nu va mai fi atat de incantata si entuziasmata. Masinile in viitor nu vor mai fi alese cu sufletul ci strict rational (arata ok, consuma putin, are multi cai, e perfecta). Din pacate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!