Jump to content

Mi-a murit claxonul


d_andrei
 Share

Postare recomandată

Salut!

Mi-a murit claxonul, scurt simplu si la obiect. Am vrut sa claxonez si a scos o jumate de claxon si gata, liniste!

Cand apas pe volan se aude cum cupleaza un releu, dar atat :(

Cum pot sa-l diagnostichez mai usor decat la un service? se pot verifica contactele pe undeva sau ceva de genu ?

Mersi frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il poti diagnostica doar daca ajungi la claxon pe undeva si verifici cu o lampa de control daca vine sau nu tensiune cand apesi pe volan :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, si stie cineva pe unde gasesc claxonul? Sper ca nu tre sa desfac toba! Glumesc, dar chiar nu stiu pe unde e trompeta claxonului ca sa incerc sa pun un aparat de masura pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu aceeasi problema cu claxonul.. contacte pline de noroi :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-i fie tarana usoara. :biggrin: .

Siguranta ai verificat-o sa nu se fi ars? E bine sa o verifici inainte sa te murdaresti sub masina.

Am avut si eu problema asemanatoare la Audi 100 dupa ce am trecut printr-un rau si a luat apa. La mine si-a revenit de la sine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sal! Poate sa fie si de la frig, si ma refer la teperaturi sub -15 C. Se aude cum cupleaza releul si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

si mie mi s-a intamplat, dar eu aveam 2 din fabrica si practic mi-a murit unul, oricum era foarte urat sunetul care il scotea claxonul singuratic , dar pana am rezolvat problema a fost OK, incercam sa claxonez cat mai putin! eu cred ca te-a lasat, a intrat ceva apa sau noroi la el si ala a fost! eu am gasit la un magazin de unde se aprovizioneaza dealerul Skoda cu 40 lei acum 3 ani! dealerul m-a indrumat acolo fiind mult mai ieftin , dar l-am montat la ei! bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ieri am constatat ca claxonul si-a dat obstescul sfarsit . Am vrut sa claxonez si nu a iesit decat o tentativa de sunet gutural dupa care nimic. Singurul zgomot care se aude la apasarea pe volan este un tacanit undeva prin bord cred (probabil vreun releu ) . Are cineva idee unde pot gasi un claxon bun si rezonabil la pret ? As prefera unul bitonal cum este la jetta . Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu cauti claxon pana nu verifici daca e chiar mort. Cu ceva rabdare gasesti pe forum cateva topic-uri despre aceeasi problema.

Am trecut si eu prin asta si la fel ca tine, ma apucasem sa caut altul. Am gasit intre timp insa un topic in care am citit ceva interesant: incearca sa-l lovesti cu un ciocan sau ceva metalic de cateva ori, la mine a functionat, la fel si la alti cateva zeci de membri vwforum. Din cate stiu, claxonul e in partea stanga, in spatele spoilerului. Trebuie sa dai jos grila stanga jos (daca aveai proiector era grila de la proiector), apoi o sa gasesti claxonul. Eu l-am lovit cu un partent si si-a revenit dupa 2-3 lovituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica mufa de la claxon - si eu am avut aceeasi problema. De obicei oxideaza/ se incarca cu noroi; incearca sa le cureti si apoi gandeste-te la a cumpara altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate , conform diagnozei , claxonul a fost declarat decedat ieri la ora 16.00. Costuri ? 106 ron claxon original (inclusiv manopera) la Autogrup Constanta ? Din pacate un ciocan + WB40 nu au fost de ajuns sa in resusciteze . Sa ii fie ţăr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut...si eu am problema cu claxonul, numai ca la mine s-a rupt folia din spatele volanului si trebuie schimbata toata cutiuta aceea...asa ca ai noroc ca problema este din claxon! pune unu after market si te ajunge mai ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa repari banda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

S-a dus si al meu claxon, dupa sase ani de zile si foarte putine utilizari. L-am ciocanit putin, dar nimic. Nu s-a dezmintit faptul ca era fabricat in Cehia... Am luat de la dezmembrari tot unul single tone, de Golf 4, insa fabricat in Germania, care suna si mai frumos  :icon_confused: As fi putut sa fac un upgrade la unul bitonal, dar nu m-am mai complicat sa modific instalatia electrica. Oricum nu-mi place sa claxonez ca melteanu' , una-doua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect, se putea trece la bitonal.

 

acum, mergi pe varianta asta.... vedem cat tine - din pacate, e boala lor.... la A6, etc ... le-au montat mai sus, nu intra mizeria in ele, sa le strice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii Florin, ca nu mizeria a fost cauza defectarii sale, era impecabil de curat, arata ca nou... E o zona bine protejata unde este amplasat. Eu zic ca vinovata este slaba lor calitate, fiind facute in Cehia...

Nu m-am mai complicat sa pun bitonal, deoarece claxonul pt mine e doar un must have, nu un mod de a iesi in evidenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei intra praf, etc in ele... plus apa - si de aici necazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claxonul de pe fabia mea s-a stricat din cauza ca a intrat apa intre papuc si nitul ce face legatura in interior spre bobina. nu e cositorit, am aflat asta dupa ce am distrus claxonul. am cumparat unul la 15 lei, m-a tinut o saptamana, acum caut un al 3-lea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

 Am si eu o problema cu claxonul... adica functioneaza cand vrea el. Exista posibilitatea sa se fi defectat contactul acolo, la volan? Parca am  impresia ca pe dreapta cand apas nu mai functioneaza tot timpul - acolo apas de obicei. Si cand apas, daca nu functioneaza din prima, la a doua sau a treia incercare isi revine eventual apas in stanga si apoi functioneaza perfect, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Sau sa fie din releu? Stie cineva unde ar fi pozitionat releul si care e? O sa incerc sa-l dau jos sa-l curat. Nu imi dau seama daca in momentul in care apas si nu functioneaza se aude ceva sau nu (clic sau ceva de la releu).

P.S. :Nasol sentiment ai cand trebuie sa claxonezi sa eviti un caine ceva si claxonul nu functioneaza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Poate fi si claxonul? Adica el in sine sa functioneze cand si cand? Acum, in momentul in care claxonul nu functioneaz parca se aude releul cum lucreaza.

Modificat de Radlog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cele mai multe cazuri, de la claxon este - da-l jos si aplica-i cateva lovituri - stiu ca pare aiurea solutia, dar deseori chiar functioneaza. Altfel inlocuit.

cu un aparat de masura (sau un bec de 12v) verifici in mufa claxonului, daca ai curent cand claxonezi (asta daca nu e de vina claxonul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin. O sa incerc momentan sugestia ta eventual sa verific si mufa/mufele/cablajul ( acu de sarbatori e mai greu cu $). Daca nu si nu o sa caut altul sa-l inlocuiesc.

Modificat de Radlog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai il scoti din mufa, verifici... si dupa aceea vedem daca e de claxon sau cablaj - daca primesti curent acolo, e de la claxon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!