Jump to content

GOLF VI - 1.6 TDI vs. V - 1.9 TDI


keystone
 Share

Postare recomandată

Nu prea au o logica anume afirmatiile de mai sus, insa concret poti verifica aici:

http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=81334

http://www.carpages.co.uk/guide/ford/ford-...i-(dpf)-5dr.asp

Focusul 1.6 Tdci 109 cp (240nm) are 1357 kg.

Iar Golful de 1.9 tdi, 150 cp, pt ca nu am gasit de 116 (285 nm), are 1263 kg.

Deci documenteaza-te totusi inainte sa spui niste informatii gresite.

Motoarele sunt diferite si PD-ul este normal sa para mai "exploziv",cuplul este mai mare si are 6 trepte din cate stiu, nu sunt sigur. In timp ce Tdci-ul este mai rafinat si mai silentios, dar nu atat de brutal (doar este CR), si are 5 trepte.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf-ul meu motor AJM 116 CP 6 trepte are 1337 Kg in talon. La timpi de accelerare 0-100 km/h este o diferenta cam in jur de o secunda intre cele 2 masini. Ca si feeling la cum trage motorul este totusi normal ca 1.9 TDI 285 Nm sa traga mai bine decat 1.6 TDCi la 240 Nm, este o diferenta de 45 Nm care se simt, masele masinilor nu sunt foarte diferite, diferente de sub 100 kg. Este foarte adevarat ca motorul de 1.6 TDCi va face consumuri urbane mai bune decat 1.9 TDI. Eu de exemplu la 2 drumuri Brasov - Sibiu (260 km dus intors) de luna trecuta am scos consumul la 5.3% ambele dati, am mers destul de lejer, drum foarte liber, dar temperaturile afara intre -10 grade si -4 grade ca altfel vara cred ca ajungeam sigur la sub 5%. Faza e ca mai bine merg cu 110 decat cu 100 km/h pentru ca e mai mic consumul, testat pe BC. In a 5-a trebuie sa am minim 2200 rpm, adica 110 km/h pentru a merge la consum optim. Am incercat sa merg cat de cat si la consum si n-am reusti sub 5.3, mai bine merg mai tare si cu consum la fel :lol: Eu oricum merg in proportie de peste 80% in cuplu, la turatii peste 2000 rpm, iar la urcat de dealuri decat sa urc cu a 4-a la 2000+ turatii, prefer sa dau a 3-a pe la 2800 rpm, consumul se vede clar ca e mai mic la turatia asta constanta in urcare si motorul se si simte ca trage cu forta, daca apas pe pedala imediat tasneste cu forta.

Pentru cei care nu merg prea sportiv si destul prin oras este potrivit 1.6 TDCi, ca de altfel si 1.6 TDI CR.

Acum la G VI lucrurile s-au simplificat in optiunea de alegere, cine vrea motor economic, consum bun in oras, performante decente alege 1.6 TDI 105 CP, cine vrea sa fie putin mai zmeu pe sosea, depasiri serioase in forta, alege 2.0 TDI, cu consumuri oricum foarte foarte bune conform valorilor oficiale, dar si din informatiile forumistilor care au acest motor CR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparat azi taloanele. Diferenta de 20kg (focusul de la munca este varianta minima, doar ca este in 4 usi, ac si geamuri electrice fata). Golful are foarte multe dotari. Eu cred ca vs a fost foarte ok, la mase apropiate cat si la puteri apropiate. Si focus-ul trage bine, nu zic, dar parca nu te baga in scaun, iar pentru ceva feeling trebuie sa ii dai peste 3500rpm. In schimb la Golf trage impecabil de la 1800. Oricum am mers si cu seria 3 motorul de 177cp, tot cr, si parerea mea este ca motoarele CR nu trag excelent decat la turatii mari. Adik, intr-un cuvant s-a dus feeling-ul de PD!

In rest numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ceea ce ma priveste, la 1.6 TDI CR apreciez in primul rand silentiozitatea. Obisnuit fiind cu benzinarele, nu a fost tocmai pe placul meu soundul motoarelor pompa-injector. Diferentele de consum nu sunt semnificative, cel putin pe moment. Totusi, daca 1.9 TDI PD si-a cam atins limitele in aceasta privinta, 1.6 TDI CR este un motor nou cu potential de imbunatatire. E de vazut insa cum 1.6 TDI va fi concurat de 1.2 TSI 105 CP, ambele motoare excelente pentru o masina de familie, daca avem in vedere diferenta destul de mare de pret intre cele doua, care nu ar putea fi amortizata decat intr-un numar foarte mare de kilometri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Nu prea au o logica anume afirmatiile de mai sus, insa concret poti verifica aici:

http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=81334

http://www.carpages.co.uk/guide/ford/ford-...i-(dpf)-5dr.asp

Focusul 1.6 Tdci 109 cp (240nm) are 1357 kg.

Iar Golful de 1.9 tdi, 150 cp, pt ca nu am gasit de 116 (285 nm), are 1263 kg.

Deci documenteaza-te totusi inainte sa spui niste informatii gresite.

Motoarele sunt diferite si PD-ul este normal sa para mai "exploziv",cuplul este mai mare si are 6 trepte din cate stiu, nu sunt sigur. In timp ce Tdci-ul este mai rafinat si mai silentios, dar nu atat de brutal (doar este CR), si are 5 trepte.

Cum poti compara 1.6TdCi de la Ford cu 1.6TDI de la VW?!? Am condus Focus cu motor de care zici! JALNIC! O masina de 2 lei! As fi zis ca ma dau cu SDI de la VW. Masina aia nu are acel "zvac" acea scanteie, care sa o simti intr-adevar! Pompa de injectie rotativa este cauza! Aia au pecito cu tot cu injectoarele lor CR, de 2 lei care oricum la multe Mercedes-uri CR am vazut injectoare scoasa cu dalta si cu ciocanul, fara nici un fel de exagerare! VW&Audi au intrat pe piata cu CR abia cand au fost siguri pe tehnologia lor! Nu ca altii...

Modificat de Alexis491
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alexis, sa stii ca nici 1.6 TDI CR de la VW nu mai are zvacul lui 1.9 TDI PD. Ca orice common rail, este mai liniar. In plus, nici noi nu stim cat de mult au fost testate noile 1.6 TDI. In ziua de azi exista o graba a producatorilor auto de e veni mereu cu ceva nou.

P.S.: Luna aceasta, la Detroit, Ford a prezentat noul Focus, iar motorizarea 1.6 TDCI vine acum si in varianta de putere de 130 CP. Probabil ca in perspectiva si gama de motorizari VW in patru cilindri va include 1.6 TDI de 90, 105 si 130 CP, dar si 2.0 TDI de 140, 170 (eventual 180 pe anuminte modele) si 200 (sau 204) CP.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt perfect de accord cu tine! Dar VW a testant ani de-a randul tehnologia lor CR, nu neaparat motorul in sine 1.6TDI. Diferenta dintre 1.6TDI si 1.6TdCI este faptul ca Ford, o companie de 2 lei, a implementat niste pompe de injectie de 2 lei, cu un sigur "cap" de pulverizare, care se roteste intre cele 4 injectoare! Un sistem f prost si complicat. Proprietarii de Ford s-au obisnuit cu "consumabila" pompa de injectie pe care o schimba dn 50k in 50k de km! Sunt foarte curios insa de potentialul noului motor de 1.6TDI.

Modificat de Alexis491
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rog ramaneti ontopic!

Urmatoarea "deraiere" va fi sanctionata!

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ,ca titlul topicului isi are rostul lui pana la un anumit moment( in care se demonstreaza ca intr-adevar tehnologia CR e mai noua, rafinata... etc) dar daca ne referim strict la performante ,comparam mere cu pere (dpdv cilindree) iar diferentele la "senzatie" sau "zvac" nu au cum sa fie similare. O comparatie interesanat ar fi intre un 1.6 TDI( pd) si un 1.6 TDI CR. De asemenea si electronica motorului e ff importanta( desi n-as fi zis, niciodata un Siemens nu va merge ca un Bosch).

@Alexis 491 N-am inteles despre ce "pompa de injectie cu capete rotative vorbesti". La Ford ( ca si grupul PSA) motoarele CR au "rampa comuna de injectie cu electronica Bosch" care dpmdv sunt foarte ok. Dar asta e partea subiectiva a mea... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum stam cu consumul de ulei la noul motor de 1.6 tdi? se stie ca la 1.9 TDI un bidon de 1litru are "abonament" permanent la portbagaj :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 este CR, in consecinta nu mai consuma ulei. Si o precizare 1.9 tdi consuma ulei doar in regim de turatie ridicat. Daca merg numai in oras nu trebuie sa completez, nivelul fiind acelasi. Daca ies afara si ii dau talpa situatia se schimba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Vreau sa achizitionez noul golf 6, si ma intreb ce motor sa aleg...La bugetul pe care-l am, pot alege 1.4 TSI 122cp sau 1.6 TDI.

Diferenta de putere, "svac" (vad k se tot foloseste termenul asta), consum, valoare revizii care este? nu m-am dat cu nici unul dintre ele asadar nu stiu la ce sa ma astept.

Daca puteti recomanda unul din ele...

Ca dinamica as merge pe TSI, consum TDI, insa aceste valori repet nu le-am testat, doar citit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu amandoua motorizarile , atat pe GOLF cat si pe OCTAVIA, deci 1,4 TSI 122 cp si 1,6 TDI cr 105 cp.

Clar mi-a placut TSi-ul poti sa mergi linistit cu vit 5 la 1500 rpm si daca accelerezi masina pleaca frumos, consumul ma face sa ma mai gandesc si eu- pe GOLF la autostrada vit med ~ 150 km\h a avut consum mediu 8,9 litri, Dar il iau in considerare pt ca nu merg mai mult de 15000 km pe an.

Si TDI CR-ul merge bine - f silentios, trage lenes pana la 2000 rpm , dupa se trezeste si te multumeste la demaraj, cel mai placut e consumul de 7 litri mediu intr-un BUCURESTI lejer, am consumat la fel si cu Golf-ul si cu Octavia.

Sa vedem ce mai zic si alti forumisti in tema , poate ma mai lamuresc si eu.!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
@mikhi, ai un versus 1.4 TSI-1.6 TDI aici.

Nu vroiam sa duc discutia catre un Vs. am citit topicul mentionat de tine, si sincer inafara de turatii, cuplu, cuplu si iar cuplu nu am gasit nimic altceva in cele 5 pagini...

Acum am un polo 1.2, cuplu :) 112 nm, asadar oricare din modele mentionate de mine ma va satisface din pct de vedere al puteri..Ma gandesc sa aleg dupa fiabilitate, consum, costuri de intretinere. MAi pe scurt doresc sa aleg un golf cu un motor care sa ma tina 4-5 ani.

legat de 1.6 TDI: la test drive, a observat cineva la schimbarea vitezelor, ca agata cutia, sau ca este mai putin precisa fata de cutia pusa pe 1.9?

apropos de motor care sa ma tina 4-5 ani, la polo dupa 2 ani mi-a picat chiulasa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexis dragule, inca de cand ti-am citit primul post ma gandeam ca ai maxim 25 de ani. apoi am vazut ca ai 19. ce sa faci, minte mai putin coapta si sangele mai fierbinte.

inainte sa arati cu degetul spre 1.6tdci si sa spui ca e de rahat si inainte sa vorbesti despre ford si sa nu stii nimic despre ei, ar trebuie sa te documentezi cate un pic si sa fii mai precis in ceea ce afirmi.

spui ca ai condus focus 1.6tdci si ca e praf. care varianta de motorizare ai condus-o? 90 cp sau 110cp? cu siguranta vei fi tentat sa minti si sa spui ca ai condus varianta de 110 cp, insa nici tu nu stii preciscare motor era.

spunei ca motorul respectiv e praf. din ce punct de vedere? cu ce il compari? cu siguranta compari cu 2.0tdi pe care il ai tu sau pardon ... parintii tai.

asa sigur e praf.

dar te-ai gandit sa te urci intr-un 1.6 tdi si sa compari? cu siguranta nu.

1.6tdci este cel putin egalul lui 1.6tdi indiferent din ce unghi ai privi.

sa stii ca si 2.0tdi este praf din punctul meu de vedere. bineinteles atunci cand il compar cu 2.0 biturbo de la bmw.

mai linisteste-te. cateodata ma intreb cum de ma complic si aloc timp si unor astfel de personaje.

Modificat de maryuskkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca a condus TDCI-ul cu pompa rotativa ;) Mai trebuie sa spuna ca 1.6HDI e super si 1.6TDCi e varza si e gata povestea...

Aberatii pe banda rulanta, ar trebui ascunse posturile alea...

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum poti compara 1.6TdCi de la Ford cu 1.6TDI de la VW?!? Am condus Focus cu motor de care zici! JALNIC! O masina de 2 lei! As fi zis ca ma dau cu SDI de la VW. Masina aia nu are acel "zvac" acea scanteie, care sa o simti intr-adevar! Pompa de injectie rotativa este cauza! Aia au pecito cu tot cu injectoarele lor CR, de 2 lei care oricum la multe Mercedes-uri CR am vazut injectoare scoasa cu dalta si cu ciocanul, fara nici un fel de exagerare! VW&Audi au intrat pe piata cu CR abia cand au fost siguri pe tehnologia lor! Nu ca altii...

Te contrazic aici. Am condus timp de 4 ani si 100000 km un peugeot 307 1.6 hdi de 90 de cp. (tehnologic identic cu focusul). Personal am ramas foarte placut impresionat de masina asta in privinta zgomotului(zici ca e benzinara), fiabilitate si consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

iata ma si pe mine luand in calcul posibilitatea unui 1,6 tdi de 105 cai.

din fisa tehnica reies fix aceleasi performante ca ale vechiului 1,9, si taxa de prima inmatriculare 0.

abia dupa ce am plecat de la dealer am luat in calcul posibilitatea unui tsi, da parca tot dieselul ma atrage.sinecr sa fiu, octavia tour 1,9 105 cai nu e sportiva, dar nici lenesa.e o masina confortabila de drumuri lungi,cu care insa te poti misca economic in oras.

mi e teama insa de 1,6 le asta,tot ce e nou ma face sa ma gandesc de doua ori...ma sfatuiti sa mai astept?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ doctorul eu unu as mai astepta ceva timp pentru a se pune cat de cat la punct motorul asta dpdv al fiabilitatii si al micilor reglari de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ma gandeam si eu:(, da cam am nevoie de masinuta.

taree as fi ramas la 1,9, da ca sa dau aiurea 1000 euro, nici asta nu mi surade!!in plus stiam exact cum se misca si la ce sa ma astept de la el!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tot stat si am sucit problema:DACA ATI FI in locul meu,ati ramane vreunul dintre voi la vechiul 1,9?macar stim cu ce se mananca! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doctorul - eu unul nu m-as mai indrepta acum spre 1.9 tdi; am masina de 3 luni, aproape 5000 km si sunt foarte multumit de motorul de 1.6 tdi 105 CP. Nu are veleitati sportive, dar nici rau nu se misca, plus ca e foarte silentios. Fata de 1.9 tdi care raspunde mai repede la accelerare noul motor pare mai puturos pana la 2200 de turatii. O parere personala; combinatia ideala la acest motor este DSG-ul care atenueaza mult senzatia de raspuns intarziat, intarziere, care dupa parerea mea este defapt o protectie tehnica pentru motor. O zingura problema am la acest "mix" - DSG-ul 7 o tine subturata la viteze mici.

D.p.d.v.. al costurilor ulterioare avem cateva beneficii: impozitul pe PF este de 50 de ron(asta din cauza DPF-ului), taxa 0 fiindca e euro 5, asigurari mai mici, consum mediu de 6% etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca e problema ca o tine subturata.stie ea ce face.dar tu ai golf,eu vreau octi,,,e mai grea..imi arati si mie cum se misca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa nu..vino odata la intalnirile spontane si iti arat, dar nu stiu cat o sa te lamuresti, daca tu esti interesat de octavia; mai bine mergi si fa un test drive cu una

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!