Jump to content

Golf 6 - Functii


KimDiesel
 Share

Postare recomandată

Nu stiu unde as putea sa postez, ma gandesc sa deschid acest topic pentru diverse intrebari legate de Golf 6. Intotdeauna se gaseste cate o intrebare care nu are nicio legatura cu vreunul din topic-uri. Daca nu este util rog un moderator sa mute intrebarea mea unde crede de cuviinta.

Cum functioneaza functia "coming home" la masinile cu senzor de lumini, cum am eu? Am citit in manual si am urmat procedura de acolo, dar luminile nu se aprind nicicum. In maxi-dot am setat sa fie aprinse 10s. Dupa oprirea motorului se apasa pe maneta de semnalizare (functia confort). La inchiderea ultimei usi se activeaza functia "coming home", dar nu merge asa. Functia "leaving home" este ok, luminile se aprind la deschiderea din telecomanda (daca afara este suficient de intuneric). Am incercat si pe auto si pe faza mica, si cu telecomanda, si fara, dar nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 502
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    58

  • KimDiesel

    40

  • mandelu

    30

  • TDR

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scuza-mi ignoranta, dar de ce apesi pe semnalizare? Daca faci asta va ramane o pozitie aprinsa. :Driver:

"Premisa pentru functia Comeing home este ca lumina sa fi fost aprinsa anterior." Scoti cheia din contact si luminile mai raman aprinse 10 secunde sau cat setezi tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apesi pe semnalizare pe functia de confort, nu duci semnalizarea pana la capat. Eu asa am inteles din manual. Nu merge in niciun fel. La octavia (fara senzor de lumini) asa functioneaza, cum zici tu, lasi cumutatorul in pozitia faza scurta, luminile stau aprinse atat timp cat ai setat in maxi-dot pentru "coming home". La golf (cu senzor de lumini) NADA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci eu vorbeam de masina cu senzor de lumina.

Trecand peste, daca iti apare pe BC+ functia Coming home, inseamna ca este activata, deci problema asta am lamurit-o.

Eu am spus ca daca afara e intuneric si luminile sunt pe auto, ele vor ramane aprinse cate secunde setezi tu dupa ce scoti cheia din contact.

E foarte simplu...

Mai citeste aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiam si eu, dar dupa ce scoti cheia din contact se sting toate luminile si atat. Am apelat la manualul de utilizare si acolo scrie de procedura aia cu maneta de semnalizare. Nici asa nu merge. Functia este activa, din moment ce apare in meniul BC. Este posibil sa nu fie activat altceva si sa necesite o interventie cu vag-comu sau sa nu fac eu ceva corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, tocmai d-asta am precizat mai sus. Daca apare pe BC+ inseamna ca functia este activata. Ori gresesti tu undeva si nu respecti cumva procedura (chiar te rog sa te mai uiti odata atent in manual, pentru ca la G5 nu scrie nimic de semnalizare), ori este ceva in neregula pe modulul Central Electronics (de unde se activeaza coming home-leaving homeul), adica o codare incorect facuta.

Totusi, dupa ce opresti motorul, daca nu scoti cheia din contact sa pleci, se poate ca luminile sa apuce sa se stinga, si evident nu se mai aprind pana nu o descui. Cred ca cel mai bine ar fi sa setezi un interval mai mare de 10 secunde, pentru ca e posibil ca tu sa pierzi mai mult timp pana te dai jos din masina si d-asta sa apuce sa se stinga luminile.

Chiar si cu senzor, coming homeul mai poate functiona daca lasi lumile aprinse pe faza scurta. In mod normal ar trebui sa mai ramana aprinse acel interval de timp prestabilit pe BC+, apoi sa se stinga complet (inclusiv pozitiile). Daca raman pozitiile aprinse (si nu se mai sting deloc) inseamna ca nu este activat coming homeul (dar din nou, daca nu ar fi activat nu ar aparea pe BC+!).

Sincer, cred ca gresesti undeva. Daca totusi respecti procedura intocmai, si refuza sa functioneze, fa-i o diagnoza.

Din pacate, alte idei nu mai am.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai pus intrebarea aceasta si nu am primit nici un raspuns, mai incerc odata.

Stiu ca la climatronic + RCD310 la modificarea temperaturii din comenzi apar gradele pe display .La CLIMATIC + RCD 310 apar gradele la modificare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu unde as putea sa postez, ma gandesc sa deschid acest topic pentru diverse intrebari legate de Golf 6. Intotdeauna se gaseste cate o intrebare care nu are nicio legatura cu vreunul din topic-uri. Daca nu este util rog un moderator sa mute intrebarea mea unde crede de cuviinta.

Cum functioneaza functia "coming home" la masinile cu senzor de lumini, cum am eu? Am citit in manual si am urmat procedura de acolo, dar luminile nu se aprind nicicum. In maxi-dot am setat sa fie aprinse 10s. Dupa oprirea motorului se apasa pe maneta de semnalizare (functia confort). La inchiderea ultimei usi se activeaza functia "coming home", dar nu merge asa. Functia "leaving home" este ok, luminile se aprind la deschiderea din telecomanda (daca afara este suficient de intuneric). Am incercat si pe auto si pe faza mica, si cu telecomanda, si fara, dar nimic.

Salutare.

Si eu am sensor de lumina si functia "coming home" am testat-o si merge astfel: dupa ce opresti motorul si scoti cheia din contact in primele 10s dupa (test empiric), apesi maneta de semnalizare ca si cum ai vrea sa faci flash la cineva si se aprind farurile in functie de cat este setat timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai climatic sau climatronic? Nu cred ca sunt multi care au climatic, majoritatea opteaza pentru climatronic, care nu este foarte scump. La octavia este in standard incepand cu trend.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai pus intrebarea aceasta si nu am primit nici un raspuns, mai incerc odata.

Stiu ca la climatronic + RCD310 la modificarea temperaturii din comenzi apar gradele pe display .La CLIMATIC + RCD 310 apar gradele la modificare?

La mine CLIMATIC+ RCD 310 nu am vazut functia aceasta de a afisa gradele si m-am jucat serios cu toate setarile :(

Am si eu 2 intrebari:

1. in BC+ am optiune de orientare a oglinzii in jos (spre bordura) cand schimb in marsarier. Am activat-o si nimic. Nici in manual nu gasesc mai multe. Poate sa imi spuna cineva daca optiunea asta functioneaza cumva numai cu oglinzile rabatabile electric?

2. pe masina mi-am pus scut+suspensii marite si de ceva vreme parca la unele hopuri mai serioase (nu ducem lipsa de acestea in tara noastra) parca imi aud si simt niste ciocane de la amortizoarele spate "ciocane". Este normal? Mai are cineva optiunile acestea pe masina? Si daca da cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la intrebarea 1 cred ca da, doar la alea rabatabile electric. stiu asta din manualul de prezentare de la g6, unde, la pagina respectiva, se specifica in clar ca oglinzile rabatabile electric au si functia de memorie cu orientare la marsarier.

pe langa asta, ca sa iti mearga, chit ca o bifezi in BC+, trebuie sa ai si butonul de oglinzi setat pe oglinda din dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre mirror down gasiti mai multe informatii aici.

Din moment ce masina a venit cu functia activata, cred ca este si functionala, daca o setezi cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. in BC+ am optiune de orientare a oglinzii in jos (spre bordura) cand schimb in marsarier. Am activat-o si nimic. Nici in manual nu gasesc mai multe. Poate sa imi spuna cineva daca optiunea asta functioneaza cumva numai cu oglinzile rabatabile electric?

Inainte de efectuarea manevrei de mers inapoi fixeaza butonul de reglare a oglinzilor electrice pe pozitia R (oglinda dreapta) si trebuie sa functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Si eu am sensor de lumina si functia "coming home" am testat-o si merge astfel: dupa ce opresti motorul si scoti cheia din contact in primele 10s dupa (test empiric), apesi maneta de semnalizare ca si cum ai vrea sa faci flash la cineva si se aprind farurile in functie de cat este setat timpul.

Uite ca asta cu flashul nu am incercat-o. Mai devreme citeam pe un topic de octavia 2 ce a postat un coleg de forum, ca la superb e la fel (flash) si apoi se activeaza functia la intervalul setat. Eu am luat de bun manualul ;) - acolo zice de actionarea functiei confort a manetei, nu de flash. Cand ajung la masina probez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si merge. Trebuie sa actionezi maneta spre sofer (flash).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci cu mirror down cum e? a incercat cineva pana la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-ai inteles. ala e topic de g5 si il stiu. eu voiam sa stiu daca merge la g6, fara sa ai oglinzi rabatabile electric cum scrie in pliantul de prezentare g6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei acelasi lucru se intampla si la Golful 6,nu va functiona fara sa inlocuiesti motorasul oglinzii.Eu am activat functia in bornetz dar nu a functionat fara inlocuirea motorasului de oglinda si fara sa trag cablajul dintre calculatorul de usa si oglinda.Acum nu stiu daca merita avand in vedere costurile (500 ron oglinda,50 ron cablajul plus manopera) pt acest moft si utilitatea acestuia.:salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci in concluzie e cum zice in pliant, daca nu iei pachetul cu oglinzi rabatabile electric, nu au si memorie, si trebuie sa faci tu ceva manual (fire etc). ok, multumesc, asta voiam sa stiu, ma miram eu sa fie ei mincinosi ^_^

p.s. de unde stii ca ma cheama andrei?? ca ma cheama :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am constatat ca nu imi arata pe bc cand nu mai am lichid de spalare parbriz.masina este TL cu cb.nu imi place chestia asta.pot sa fac ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai ales pachetul ala care sa includa si asa ceva, nu iti arata. de facut nu prea ai ce face, excluzand sa iti pui tu un senzor ceva, dar sa pui si bec in bord e cam complicat. sau sa vb la service sa ii intrebi daca iti pot monta acum ceva. altceva nu stiu, poate ar trebui sa intrebi si la g5 ca poate a mai fost cineva in situatia asta si s-a gasit vreo rezolvare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functia in sine se poate activa foarte usor, dar pentru ca nu ai senzorul respectiv, indicatorul va ramane aprins permanent in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentionarea apare pe display sau iconita pe cesurile de bord daca se activeaza functia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!