Jump to content

Senzori parcare A6 C6


andrein
 Share

Postare recomandată

Pe masina din semnatura am senzori de parcare originali. De 2 zile observ ca in moment ce bag in marsarier nu mai aud acel bipuit care sa ma atentioneze ca am activat senzorii. Si la fel ..daca ma apropii de un obstacol cu spatele difuzorul nu mai scoate nici un sunet. Initial cand cuplam pe mers inapoi auzem un sunte ..dar acum .pauza ..

Unde este situat acesta ? Si daca ma puteti ajuta cu un cod de piesa sa il caut sa vad cat costa schimbarea lui.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceeasi problema, la diagnoza s-a gasit ca unul din cei 4 senzori spate este defect. Un senzor e 300 RON la PBN. La mine senzorul defect a generat disparitia semnalului acustic, nu cred ca are sens sa cauti acel difuzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut un senzor defect si in acel moment cand cuplam pt mers cu spatele imi tiuia inconinuu.

Sunt aproape singur ca este acel difuzor pt ca nu a murit din prima ..adica in moment ce tiuia ... auzeam cum isi da duhul ..adica se auzea din ce in ce mai incet ..pana a murit de tot !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina din semnatura am senzori de parcare originali. De 2 zile observ ca in moment ce bag in marsarier nu mai aud acel bipuit care sa ma atentioneze ca am activat senzorii. Si la fel ..daca ma apropii de un obstacol cu spatele difuzorul nu mai scoate nici un sunet. Initial cand cuplam pe mers inapoi auzem un sunte ..dar acum .pauza ..

Unde este situat acesta ? Si daca ma puteti ajuta cu un cod de piesa sa il caut sa vad cat costa schimbarea lui.

Multumesc,

Sub tapiteria stanga spate in porbagaj,8E0919279 pe original este 88 de ronpost-37663-1256625289_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, dar ca sa ajung la el trebuie sa dau jos polita de sub luneta spate ? sau ajung din portbagaj ?

Am facut si o scanare intre timp si nu mi-a dat nici o eroare. Deci e posibil mai mult ca sigur sa fie acest Buzzer !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este defect ar trebui sa-ti dea la adresa 76 ,cod defect 01543 avertizor sonor asistenta parcare -H5- ,circ. deschis s-au scurt la masa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci daca l-a scanare nu mi-a dat nici o eroare ...atunci sa nu fie defect el ??

am facut o scanare generala ..autoscan .poate de asta nu a iesit eroarea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acceseaza adresa 76 si dupa ce verifici erorile, faci un test actuatori sa vezi daca piue.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Acceseaza adresa 76 si dupa ce verifici erorile, faci un test actuatori sa vezi daca piue.

se afla in stanga spate, exact pe unde iese centura din perna in partea de sus, trebue scos coltarul de plastic si spatarul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata. L-am si schimbat .. La modelul meu C5, este situat sub polita de sub luneta spate. Trebuie dat jos o gramada pt a avea acces facil la el printre care si montantii stalpilor spate...

In concluzie era difuzorul. Am facut schimbarea cu unul nou si treaba merge brici :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Imi poate spune si mie cineva unde se afla difuzorul de la parktronic la a6 c5 avant?

Am pus carlig de remorcare si imi tiuie tot timpul cand dau cu spatele deoarece imi vede carligul.Vreau sa anulez difuzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu o problema la parctonic-ul original.cand bag in marsarier imi tiuie cca 3 sec incontinuu dupa care nu se mai aude nimic,chiar daca dau cu spatele si ma apropii de un obstacol.ce sa fie?senzor sau difuzor defect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Fa-i o scanare si vei afla exact unde/care este problema.

Acum nu putem decat sa ne dam cu parerea si asta nu te ajuta prea mult, nu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este dar maine aveam programare si am zis sa vad cam la ce costuri sa ma astept...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

are cineva idee daca dupa schimbarea unui senzor trebuie setat ceva din vagcom?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
Sub tapiteria stanga spate in porbagaj,8E0919279 pe original este 88 de ronpost-37663-1256625289_thumb.jpg

Pot face rost de asa ceva , si de multe alte piese care tin de partea electrica (lucrez la o fabrica care face partea electrica pt Audi si VW ) Mai multe detalii pe mess la florin84med

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
tzapu_skoda_nr1

am si eu o problema cu masina din semnatura imi piui difuzorul de la senzori de parcare in mers(faza este ca nu piuie mereu doar cand ai apuca)pe mers inapoi merge normal doar ca atunci cand merg normal ai mai apuca ma poate ajuta cineva

audi a6 1.9tdi 116 c 2001 normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa nu mai faca contact bine si trebuie sa se verifica mufele si firele ori e ceva de soft si e nevoie de vagcom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare la un Audi 1,9 din 2002 de ieri nu mai merg senzorii de parcare si nici luminile de la mersul inapoi,recunosc ca la iesirea din garaj zilele trecute am facut un pic de balans si am atins cu carligul are era montat pentru ca urma sa cuplez remorca.Nu stiu care este treaba am mai patit sa nu mearga senzorii pentruca uitam cupla montata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca e normal sa se dezactiveze senzorii cand ai remorca atasata. Altfel ar detecta-o permanent.

Daca zici ca ai lovit cu carligul, verifica mufa si cablajul, poate gasesti vreun fir dezizolat sau pin indoit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

La A6 modelul C6 unde se afla difuzorul? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru senzorii spate ? Sub policioara in stanga.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Pentru senzorii din spate.

Am sa ma uit acolo sa vad care e treaba, de ce nu se aude nimic.

Multumesc pentru informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am instalat senzori parcare OEM.Functioneaza perfect doar sa sunetul buzzerului e asa de incet de abia se aude(cu muzica oprita si clima oprita).Acuma stiu ca sunt buzzere pentru berline,combi,etc.Senzorii provin de pe un gplf 4 hatchback a mea fiind berlina,dar totusi se aude foarte incet.Specific ca volumul este 10(max).La inceput dadea o eroare 01543,31-10 Open or short to ground,eroare pe care am sterso si nu mai apare ,dar volumul tot incet este.Sa fie totusi problema cu buzzerul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Senzori parcare A6 C6

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!