Jump to content

Alarma din Fabrica pe Golf 5


eric
 Share

Postare recomandată

Acolo e, in acea cutie, care are rol de protectie . Webasto este sb lonjeronul drept , in fata, langa vasul de lichid spalat parbriz.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut-o si acolo e goarna..Din pacate e stricata, are o baterie mai mare si s-a scurs,toata placa e oxidata.Am incercat s-o curat dar nimica.Stie cineva de unde as putea lua alta goarna si de la ce se mai potriveste? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza codul ei sa vedem pe ce masini s-a mai montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codu este asta: 1K0 951 605 D ,pun si o poza cu goarna Mersi :) post-10738-0-96863600-1333478092_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 2, audi A3, golf V, seat leon, toate din 2005 incoace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care ar fi modul de inlocuire al acelui acumulator si ce tip este ca sa prevenim asemenea evenimente?! :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai bateria este lipita de placa practic deci...Nu stiu cum ar trebui procedat dar la a mea s-a scurs rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa o schimbi deoarece este capsulata si dupa ce o desfaci o sa intre apa in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bogdan6g ai rezolvat cu sirena de la alarma ca am vazut ca si tu ai aceeasi problema....Nu gasesc sa cumpar o sirena bat-o naiba ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am si eu o problema cu aceasta goarna(nu se mai aude),imi puteti spune unde se afla?golf5 gti 2008.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub aripa dreapta fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

1j0 e pentru g4 si nu are cum sa mearga la tine deoarece nu stie de protocol lin.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca rezolvati ceva cu acea goarna de alarma dati un semn..si la mine a curs din acumulator si s-a corodat cablajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,eu nu am reusit sa curat goarna,am pus alta goarna si gata...ia legatura cu albundy si te rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca rezolvati ceva cu acea goarna de alarma dati un semn..si la mine a curs din acumulator si s-a corodat cablajul.

de obicei, trebuie alta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie alta,dar probabil noua este f scumpa...si ma gandeam daca poate funtiona fara acumulator in ea, sau cel putin mutat in afara cutiei in care este cablajul pt a nu mai curge iarasi peste circuit. Citisem pe undeva ca se schimba la 6 ani acel acumulator Varta made in Germany.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am reusit sa rezolv aceasta problema...am cumparat din dezmembrari una cu terminatia C la final...merge perfect si sper sa nu mai curga...si am aceasta speranta pt ca este facuta de o alta firma cea cu C fara de cea cu B la final, actuala fiind Bosch...Sunt bucuros ca am iesit de cel putin 10 ori mai ieftin decat cu una noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

2 chestiuni: 1 intrebare respectiv: Am o problema la alarma originala; de ceva timp am incercat sa fac o proba cu geamurile deschise si alarma armata, bag mana pe geam si nu suna; mi-am furat astazi cardul de la RCD510 si nu a sunat; ba chiar am deschis si torpedoul; frumos nu? pe partea soferului daca misca mana k lumea suna; senzorul cu ultrasunete este montat deasupra pasager in spatele scaunului sofer; intrebarea mea este daca se poate ridica sensibilitatea si problema cea mai grava este: si-a PUS CINEVA SENZOR DE SOC ? Deoarece este o idiotenie sa scoata UE senzorul de soc; senzorul de soc sa nu se confunde cu cel de perimetru unde pe acesta din urma au dreptate sa il acoata; (dar pe amandoua ... ) Mentionez ca alarma originala este f inteligenta dar fara acel sensor mi se pare putin fara effect;

Eu voi da un mic pont: din discutii se pare ca unii baieti au montat in paralel cu senzorul de ultra sunete un sensor de soc lipit direct pe stalp (plus - rosu, minus - negru, si trigerul banuiesc alb) - acum daca fac si eu asta rist ceva la calculatorul masinii? Ce semnale sunt analogice sau digitale?  Hai sa lucram impreuna sa facem lucrurile mai bune.

 

Chestiunea nr 2: Doresc sa ajut pe cei care au probleme cu sirena: Iata cum se repara o sirena busita care nu se mai aude si care are acumulatorul dus; se desface sirena cu forta (se taie; eu am folosit panza de bomfaier), apoi se scoate placa si se intoarce cu fata in sus; o sa vedeti acolo un circuit integrat plin de mazga din aia de la accumulator; se ia o pensula de curatat masina de barbierit daca aveti sau o pensula mai aspra si mica si se curate toata mazga aia de pe picioruse; nu trebuie sa renuntati la accumulator (chiar daca a curs pasta din el el tot mai functioneaza poate 20 %, 30 % dar fiind mereu sub tensiunea bateriei mama el va fi incarcat din alternator sau bateriea mama dupa cum spuneam); apoi problema pe care am avut-o eu: un condensator de pe margine se dezlipise (este unul rotund miscati usor de el vedeti daca se balangane; se poate sa fie o problema la toate modelele) luati niste lita si un ciocan de lipit cu varf subtire si lipiti bine litele; (atentie la polaritate cand scoateti condensatorul pastrati-i sensul). Dupa ce ati facut toate astea si contactele sunt bune si ati curatat totul lipiti carcasa alarmei cu picatura; All Bundy te asigur ca nu intra apa daca se taie frumos carcasa la inceput pentru ca unitatea de sirena mai vine intr-o tabla iar tabla aia e sub un carenaj deci... ; rog sa fim bine informati si sa vorbim numai daca stim putina electronica;

 

Va multumesc anticipat si astept opinii bazate pe experienta in lucru; O seara buna;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

mi-am montat si eu sirena cu "C" la sfarsit si am modul comfort 1K0 959 433 AR.  Nu reusesc cu VCDS-ul sa fac sa bipaie ca aici: 

  Cand inchid si deschid imi scoate sunete dar nu ca in filmulet. Si inca o intrebare: cand se apropie cineva de masina la 50 cm sa se declanseze alarma.Am inteles ca mai trebuie un sensor...de perimertu.Ce cod are acest sensor si in ce mufa vine legat la modulul de comfort?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul de interior este montat langa plafoniera inspore spatele masinii, asa ca trebuie sa acopere tot.

Nu se paote monta senzor de perimetru, semnalul de la senzorii OEM se transmit pe LIN-BUS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

eu mi-am activat asa ceva,de fapt ci neva cu vag com...tot ce stiu,este ca in urma modificarilor cu vag com-ul,iti apare in maxidotul dintre ceasuri un nou meniu,ATA confirm,cu functie on/off(ATA-anti theft alarm).la mine merge piu la deschidere si piu piu la inchidere.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, ATA Confirm e o porcarie. Chiar si cand dezactivez confirmarea asta, semnalizarile tot confirma incuierea/descuierea (e ok, sa zicem ca ar fi de bun simt), insa zgomotul/piuitul e dezactivat doar la incuiere. Cand o descui face piu piu (de 2 ori) ca si atunci cand e Confirm activat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ata nu are legatura cu beep la inchidere si deschidere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ziceam de ATA Confirm, submeniul aparut/activat o data cu o optiune (nu o mai stiu pe de rost) din vcds.

Cel putin asta e prima schimbare pe care am observat-o eu, atunci cand ATA Confirm e on, respectiv  off.

 

Fiind o confirmare, ma asteptam sa dezactiveze (macar) bipurile de la armare/dezarmare. Am avut ocazia sa fac multe drumuri scurte noaptea (intre aceleasi doua puncte) si mi se pare deranjant sa piuie de  fiecare data. Daca o puteam dezactiva, era parfum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!