Jump to content

Inlocuire motor 101cp cu 131cp (From AVB to AWX/AVF)


FROST
 Share

Postare recomandată

On 03.04.2018 at 9:12, C o s m i n a scris:

La motorul asta gasesti semnele foarte usor. Nu inteleg de ce te-ai complicat cu semne facute de tine. Daca asa ai vazut in tutorial, era vreun meserias de la bloc.

Chiulasa potriveste si de la alte coduri de PD-uri de 1.9. Daca o schimbi, pui garnitura de grosimea avuta pe noua chiulasa, nu pe cea veche. Ea este cea predispusa la uzuri/planari/rectificari.

Si sa-ti fie lectie pe viitor, invarti motorul la mana 2-3 rotatii complete inainte de a da la automat.

Cu invartitul la mana ai cea mai mare dreptate!Am vazut ce prostie am facut.Cand am pus roata dintata,la axa cea noua,avand pana usor uzata,fara sa observ,nu a intrat pe cantul de pe ax si am strans o cu cateva grade mai anapoda..Asa ca ,degeaba am pus o eu dupa semne,daca ea era in balarii pusa pa axa.Am comis o din neatentie sau prostie.Asa ca acum platesc.Am gasit o chiulasa sh si vreau sa va intreb daca ,si cum, se verifica supapele,respectiv simeringurile si ghidurile?Trebuie inlocuite,daca tot este demontata?Sau nu se strica ceva pe acolo?Maine o bag in service,nu pot sa stau langa ei,si sper sa nu ma trezesc cu factura umflata aiurea?Imi este ca mi spun ca le au inlocuit si ei nimic.Tot asa ma gandesc si la suruburile de la injectoare.Nu stiu cum sa procedez.Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La chiulasa sh se face planeitate si se inlocuiesc semeringurile,se face scaunele supapelor.

Ghidurile se inlocuiesc doar daca e necesar.

Se spala/curata .

Distributia se pune cu cale ,NU cu semne 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arunca la gunoi pinionul axei cu came...cati km are noua chiulasa?daca are sub 250kkm nu ar trebui sa fie probleme cu ghidurile la supape,iar supapele daca se desfac trebuie sa le rodezi

planeitatea o face daca trebuie..maxim admis e  de 0.1mm

Modificat de ionut10a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde mai gasesti masini din 2002 sub 250k km?Poate aduse de pe la ,, niste pensionari"☺☺!Masina este un passat 2002 de Anglia,cu km care i o avea!,,Mergea f bine,nu scotea fum,nu consuma ulei,a fost adusa pe roti"....motorina...produce nu consuma?,asta,ultima,am bagat o de la mine...Pinionul,nu se mai pune problema sa l pun pe masina,am altele doua.La asta,probabil ca si dupa ce l am mai strins eu,sau nu,se mai observa doar locul unde este pana,s a facut totul rotund acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
kosmyn_aurel89

salut! am un vw passat b5 1.9 tdi cod motor ajm , la reparat,  la care i-a iesit biela prin bloc din cauza amestecului de motorina cu ulei. blocul a fost spart pe cilindrul 2,dar nu a afectat chiulasa, adica a batut in ea dar nu strambat supapele. ca urmare pot pune bloc motor de avf, awx sau asz? sau trebuie doar de ajm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune si cele mentionate de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

am pus awx. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut băieți,cred ca am postat greșit doar ca nu ma lasă site ul sa postez in alta parte. 

Am un Passat b5 1.9 TDI avg 4 motion cu motorul stricat (bate foarte rău) și vreau sa îl înlocuiesc,doar ca nu găsesc in Prahova  codul de motor avg și nu am nici cea mai mică idee ce cod de motor este compatibil cu toate anexele de pe avg și sa se prindă și pe cutie fără vreo modificare. 

Ma puteți ajuta cu niște sfaturi ce pot sa fac? 

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti fa probleme, poti pune un motor AFN, AHU si bagi injectoarele, ambreiajul si anexele tale. Fizic sunt identice toate, la fel si prinderile pe cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Am citit topicul, și tot n am înțeles mare lucru. Am si eu AVB și ca sa i măresc puterea (~160cp) mă gândeam sa i pun turbo, injectoare de AVF, și pe urmă un soft. E prea scump ma gândesc sa fac swap la AVF..

Intercoolerul de Avb și Avf sunt la fel?? Că daca nu, si ala ar trebui schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!