Jump to content

Anvelope Casco


infoschumi
 Share

Postare recomandată

rZv

Daca nu mai ai alte avarii la masina(care au dus la aparitia...) NU

robi_zet

In unele cazuri se filmeaza de catre constatator cum fuleaza roata.(masina in service).Depinde de asigurator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu stiu daca am postat unde trebuie dar am o nelamurire referitoare la anvelope.Am Casco care nu include jantele si cauciucurile in polita asigurata dar sint un pic mai mari decit in talon (195/70/14 in loc de 185/60/14).In caz de avariere masina ei se uita la dimensiunile din talon cu cele pe masina si risc sa nu fiu despagubit?S-a lovit cineva de situatii similare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine chiar nu cred ca sunt probleme, diferentele fiind mici. Dar pentru colegi cu jante OEM pe 16 sa zicem, schimbate cu jante pe 18, asiguratorul despagubeste ce jante/cauciucuri ai avut pe masina la pozarea masinii.(daca difera fata de standard). Cel mai corect e sa le treci pe polita ca dotari optionale/suplimentare. Aici mai depinde si de asigurator.

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma refeream sa ma despagubeasca cu cele OEM de 185/60/14.Ma gindeam ca de ex daca intru in pom sa zica ca nu sint despagubit fiindca nu am avut anvelope la dimensiunile din talon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste contractul si conditiile generale de asigurare. Daca nu se specifica asa ceva (si cred ca nu se specifica) inseamna ca este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma refeream sa ma despagubeasca cu cele OEM de 185/60/14.Ma gindeam ca de ex daca intru in pom sa zica ca nu sint despagubit fiindca nu am avut anvelope la dimensiunile din talon

verifica si cum s-a modificat legislatia de cand cu introducerea anvelopelor de iarna.

era un zvon ca asiguratorii sa nu mai plateasca daca nu ai echiparea corespunzatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acela este un zvon! Reglementarea se va introduce de la 1 noiembrie 2011!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit contractul si nu se specifica o asemenea clauza dar ma gindesc ca orice "virgula" se poate interpreta de ei ;)Referitor la tipul anvelopelor mele nu as avea treaba decit la dimensiuni fiindca sint All Season.Cam cit ar costa daca m-as duce la RAR sa mi le treaca in talon?merita efortul sau mai bine le schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca nu are rost sa te agiti prea tare pe acest subiect. Mai ales ca nu este specificat nimic in contractul de asigurare.

Insa, pentru linistea ta le poti trece si in carte.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am avut si eu astazi un incident, am evitat un caine, si am dat intr-o bordura, am indoit janta (de otel) urat de tot, rupt cauciucul (de vara, dimensiunea standard, trecuta in talon si in contractul casco), rupt capacul original de vw. Am casco la BCR, fara fransiza. Am mai avut o dauna la ei anul asta... deci s-a dus eventuala continuitate... deci as vrea sa deschid dosar sa ma despagubeasca.

Am mai multe nelamuriri despre cum sa procedez ca sa nu intampin piedici sau respingere. (trebuie sa citesc atent contractul, stiu, dar pana fac asta poate mai imi dati pareri legat de aspectele urmatoare):

In primul rand, la anexa contractului, pe inspectia de risc, scrie cauciucuri Dunlop. Eu acum am Michelin. In septembrie cand am facut contractul aveam niste dunlop-uri terminate aproape, dar am zis ca mai trag de ele prin oras vreo luna-doua pana vine iarna si pun cauciucuri de iarna. Acum am cumparat 4 Michelin-uri de vara. M-am si gandit sa ma duc sa le trec sa fac un supliment la polita casco etc... dar n-am ajuns sa fac asta. Credeti ca o sa am probleme pe motivul asta? Oricum preturile sunt asemanatoare la cele doua modele si tinand cont ca sunt firme de acelasi nivel... nu e dunlop si debica ...

As putea si sa ma duc sa fac acum suplimentul la polita, si peste cateva zile sa dau in bordura " "... merg cu roata de rezerva intre timp, oricum n-am multe drumuri, si acelea doar in oras...

In al doilea rand, e nevoie de ceva de la politie ? sa ma duc la politie pt un proces verbal ? (eu zic ca nu, dar suflu si-n iaurt la cate am citit pe forum...!?) mi-e sa nu-mi iau ceva amenda...

In al treilea rand, si aici se mai impute treaba... in sensul ca vreau sa fiu sigur daca e ok sa zic exact ce s-a intamplat sau nu chiar, ca sa nu para ca am dat intentionat, caz stipulat cu siguranta in contract, ca nu se despagubeste daca ai facut intentionat, in orice caz sa nu le dau motive de indoiala.

Eu am avariat roata stanga fata. Mergeam pe un bulevard mai mare, 2 benzi pe sens, si urma sa fac stanga, era noapte, era liber, nici o masina din fata, spate, din stanga etc, am luat curba mai repede decat in mod normal, si cand incep sa virez stanga sa intru pe strada aia, apare un caine care traversa si el pe diagonala strada spre mine, ca sa il evit trag dreapta din reflex, si dupa aia imi apare stalpu de pe coltul intersectiei la cativa metri in fata... ma duceam deja cu frana blana, masina era deja in viraj dreapta si a fost clar pt mine ca nu mai aveam ce sa fac decat sa continui spre dreapta poate nu iau stalpul (ceea ce a fost foaaaaarte aproape de altfel, daca nu era bordura asa mare sa ma mai opreasca sigur atingeam stalpul, dar asa am dat in bordura, m-am urcat pe ea si imediat am coborat, fiind deja virat aproape maxim). in orice caz, mi-e sa nu le para dubios, daca zic exact ce s-a intamplat, as putea si sa ii conving unde s-a intamplat pt ca am rupt putin si din bordura, dar locul e cam aiurea, tinand cont ca am dat si cu roata din stanga fata pe coltul intersectiei care in mod normal la virajul respectiv ar fi fost in dreapta fata... sa nu zica ceva ca nu se potriveste dinamica accidentului si ca l-am nascocit eu... As putea sa gasesc o straduta cu o singura banda si sa zic ca am luat curba spre stanga prea din scurt si am dat cu roata in bordura. ce credeti ?

in ultimul rand, are vreo relevanta faptul ca nu am factura de la cauciucurile care le am acum pe masina ? treaba e ca le-am luat second de la cineva, dar sunt destul de noi / bune, dot de la sf. lui 2010 si floare foarte mare. sunt si eu tigan la faza asta recunosc, ca vreau sa imi dea banii sau cauciuc nou, si eu am dat mai putin de jumatate din pretul de nou pe cauciuc, dar in orice caz ramane si janta si capacul oem care au preturi astronomice pt ce stiu ele sa faca... mi-e necaz si ca le-am luat acum 2 saptamani... si culmea, acum 3 zile am facut unghiu de fuga... probabil o fi si asta aiurea acuma... la cum am dat cu roata asa imi inchipui. Pot sa imi acopere si unghiu de fuga ? daca ma duc in service si o verifica si imi zic ca trebuie refacut unghiu de fuga, ma despagubeste casco daca le arat factura de acum 3 zile ca eu am facut unghiu de fuga si acum e stramb iar ?

ma apuc de citit contractul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"As putea si sa ma duc sa fac acum suplimentul la polita, si peste cateva zile sa dau in bordura"

"As putea sa gasesc o straduta cu o singura banda si sa zic ca am luat curba spre stanga prea din scurt si am dat cu roata in bordura"

ai grija cu afirmatiile....miroase a frauda!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da, m-am gandit la asta... ma duc acum sa fac supliment si peste o saptamana am dat in bordura... pe de alta parte mi-e sa nu le para inflorita toata povestea REALA cu evitat cainele...

in fine, cred ca sun maine si spun exact cum s-a intamplat si in caz ca zic ceva de cauciucuri ca sunt altele decat cele trecute, le zic sa ma despagubeasca pt dunlop-urile trecute pe contract... ca pana la urma preturile sunt asemanatoare si imi convine si asa...

o intrebare legata de despagubirea pt reparatie in regie proprie, se considera alte preturi mai mici sau faptul ca erau uzate ? aveti idee ?

Modificat de vali196
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa faci suplimentul acum? Iti va solicita masina, sa efectueze ins. de risc la anvelope!

Te complici f mult cu 100 de scenarii!

Fa constatarea asa si daca se accepta ...vei fi despagubit, daca nu, nu!

Nu prea mai ai ce sa faci acum, pentru a intrepta situatia, decat sa te complici declarand vrute si nevrute.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, ai dreptate, ma complic prea mult, eram in febra incidentului... astazi am sunat, si am facut maine programare pt constatare. scuze pt povestea prea mare si cam inutila.

Modificat de vali196
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cam 2 situatii. In caz ca ai doar anvelopa avariata atunci poti declara in parcare si se incadreaza in vandalism.

In caz ca este si janta avariata atunci se poate incadra la gropi drumuri etc.

Daca este full casco nu prea exista motive sa nu despagubeasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

In postul lui, colegul care are problema aceasta a scris ca are si janta si anvelopa terminate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, facute praf janta + anvelopa + capac. E posibil sa refuze sa ma despagubeasca pt anvelopa, pt ca am schimbat cauciucurile acum in primavara si sunt alta firma decat cele care erau trecute pe inspectia de risc atunci cand am facut contractul. Nu am facut o noua inspectie de risc cu noile cauciucuri. Dar asta in caz ca vor sa gaseasca motive... pt ca, practic, cauciucurile au aceeasi marime si sunt aproape egale ca pret... am fost astazi la inspectorul BCR sa-mi faca pozele, si maine ma duc in service sa faca o constatare, sa nu mai fie afectate alte piese, vreo bielata de directie etc.

Modificat de vali196
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Oricum o sa trebuiasca sa refaci geometria si ar fi misto sa nu-ti fi miscat puntea de pe pozitie. Depinde cat de tare ai intrat in bordura aia. Chestia nasoala e ca daca sunt elemente de suspensie sau directie afectate o sa-ti dai seama dupa ce se incheie lucrarea ca e dificil si pentru service sa-si dea seama din ochi ca ai tija amortizorului stramba, spre exemplu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

revin in legatura cu evenimentul despre care scriam in topicul acesta. (nu am drepturi sa fac topic nou, daca e cazul rog un moderator sa mute mesajul).

Omniasig inca nu imi da banii pt reparatie in regie proprie la evenimentul in care am avariat roata, discutat in posturile de mai sus. Imi zic de o luna ca trebuie sa intre banii la casierie "in maxim 2-3 zile", sa ma duc acolo sa ridic, dar banii tot nu intra.

Contract Casco la BCR. Despagubirea se face de Omniasig, dupa fuziunea dintre cele doua. Vreau sa stiu si eu ce limite de timp sunt aici.

Evenimentul rutier a avut loc pe data de 06.05.2012

Document intrare in reparatie / Nota constatare facuta pe data de 08.05.2012 la inspector constatator in Craiova.

Pe data de 21.05.2012 m-au chemat la sediu Omniasig (Craiova) sa fac cererea de despagubire in regie proprie, intrucat s-a stabilit suma de despagubire pt roata respectiva, cu care am fost de acord.

Am fost pe 22.05.2012 sa fac cererea, mi-au dat o foaie "Bordero Deponent" nr. X, pt dosar dauna nr Z, etc, cu data de 22.05.2012, in care scrie lista documente depuse "Cerere despagubire, Act identitate (copie)".

"Prin prezentul doc. se certifica depunerea la Omniasig a doc. mentionate mai sus", semnatura emitentului.

Deci, de pe 22.05 am primit foaia Bordero Deponent, si am fost si azi la casierie si nu au intrat banii, nu e nimic pe numele meu. cat dureaza pana intra banii ? nu e o limita de timp ? ca in contract parca zice 15 zile lucratoare, cum au zis si ei sa ma duc la casierie ca intra in 15 zile maxim.

In primul rand as vrea sa stiu din moment ce am facut cererea de despagubire, si mi-au dat foaia "Bordero Deponent", cu care au zis sa ma duc la casierie, mai e posibil sa apara complicatii la dosar ? Sa ma trezesc peste 2 sapt, ca imi cer alte documente, sau sa considere frauda samd ? ceva surprize ? sau pur si simplu astept sa intre banii, care la un moment dat tot o sa intre ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

au trecut 2 ani , mai tii minte cum s-a rezolvat? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!