Jump to content

Anvelope Casco


infoschumi
 Share

Postare recomandată

Problema:jante 18" + Romania.

In trecut,pe la 3000 de kilometrii am schimbat pe casco 2 jante ovalizate si o anvelopa taiata.Nu a fost nici o problema atunci.

Cu cateva ore in urma,din cauza unei mici gropi am reusit performanta sa mai tai inca o anvelopa iar la alta am o galca.Problema este ca anvelopele nu mai sunt cele originale,fiind un set nou cu care nu am rulat mai mult de 2000 de kilometrii(aceleasi dimensiuni).Oare o sa mi le mai schimbe pe casco sau o sa strambe din nas cum ca nu ar fi cele originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu este trecuta in polita casco marca anvelopelor ti le schimba..parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu sunt probleme,astazi mi s-a facut dosarul de dauna.Multumesc mult,se poate inchide topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Poate vor mai fi colegi care se vor confrunta cu o astfel de problema si vor posta in acest topic.

Daca ai fi oferit si celorlalti informatiile, solutiile, experintele prin care ai trecut sau vei trece, cu siguranta topicul ar devenit mult mai util.

Topicul ramane deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce polita casco aveti fratilor ca mie imi stramba din nas si la o zgaraitura primita in parcare? :rolleyes: si eu am full casco la ardaf!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba si tu firma de asigurari si nu vor mai fi probleme :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andyreea, eu am allianz-tiriac, si astept sa-mi iau masina din service, pentru ca am avut o zgarietura de 3cm pe aripa. Deci, se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata o alta povestioara pe tema topicului (au trecut vreo 8-9 ani de atunci, dar e bine de stiut):

La un Passat B3 cu polita casco la Astra am avut un "incident " cu o groapa si totul s-a rezolvat fara probleme. Am primit anvelopa si janta noua (mai corect contravaloarea, dupa care l-am achizitionat personal)

Am avut nevoie de actul constatator de la politie, factura anvelopelor (am avut "norocul" ca anvelopele cu pricina le aveam doar de 2 sapt.) daca nu le aveti nici o problema ca se socoteste "ceva" uzura (relativ frumusica), pentru janta ori mergeti cu o oferta ori dupa ce il achizitionati depuneti factura la dosar.

Drive safe :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATENTIE,cand semnati contractul Casco, la EXCLUDERI.Anvelopele nu se despagubesc decat daca au fost avariate impreuna cu o alta piesa(janta,etc);daca sint taiate sau intepate se incadreaza la Excluderi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diverse cazuri intalnite din experienta

-@daune_auto: aceasta situatie difera de la societate la societate.

-la unele societati nu se despagubeste o anvelopa daca are mai mult de 30% uzura

-la unele nu se despagubesc deloc

-la unele poti plati in plus special pentru jante si anvelope

-la unele societati se schimba o anvelopa doar daca este ciupita putin pe flanc (protectia jantei) pe motiv de siguranta

-la unele se schimba o janta doar daca este zgariata superficial, la altele nu. poate exista si cazul revopsirii (total nerecomandat dpdv al calitatii lucrarii)

-la unele societati ramai cu jantele avariate, la altele se dau cu recuperare

legat de marca anvelopelor, aceasta se noteaza la intocmirea politei pentru a delimita categoria de pret din care face parte aceasta pentru a se cunoaste limita de despagubire in cazul unui eveniment

adica mai pe scurt, daca ai matador pe masina nu poti cere michelin ps2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-"la unele societati se schimba o anvelopa doar daca este ciupita putin pe flanc (protectia jantei) pe motiv de siguranta"

E singurul lucru diferit fata de ceea ce am zis(m-am referit la anvelope).Nu am auzit inca de asa ceva.

Poti spune care societate despagubeste si cum e posibil sa fie ciupita doar anvelopa din cauze obiective?(fara sa fie urme pe janta,carenaj sau aripa)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As putea deci sa-mi schimb 2 jante zgariate destul de bine pe casco si sa-mi ramana si cele vechi pentru un proiect personal (reparare si revopsire in alta culoare vreodata cand o sa ma hotarasc). Casco full fara franciza la alianz-tiriac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de asigurarea jantelor + cauciucurilor : sint asiguratori care nu iti asigura jantele strambate sau cauciucurile taiate in gropi de exemplu. M-am confruntat cu o astfel de situatie. Noroc cu brokerul de asigurare care a fost corect si m-a avertizat dinainte in privinta acestui lucru. Evident am ales o asigurare la o alta companie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daune_auto, afirmatia face referire in special la cazul in care talonul este mic iar jantele par foarte mari.

poti intalni cazul in care faci o parcare laterala si te trezesti ca ai atins roata de bordura (se intampla foarte des asta).

exista toate sansele ca janta sa nu fi patit absolut nimic iar protectia laterala de pe anvelopa sa fie franjuri.

sorin_balan, faptul ca iti pot ramane jantele este strict la latitudinea inspectorului de daune. acest lucru nu este garantat.

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acum o luna si ceva am deschis un dosar de dauna pentru 4 anvelope taiate de "autor necunoscut" In contractul casco inchiat la Asirom este stipulat clar ca in cazul in care anvelopa avariata nu face obiectul unui accident in care este avariata si janta + eventuale alte piese aceste anvelope se despagubesc 50%. Deci 4 anvelope pe 16 + manopera aprox. 2000 ron, cei de la Asirom au platit 1000 de ron - Fransiza care se aplica in caz de dauna 100 de euro... deci faceti calculul...

Aviz amatorilor...

O zi buna,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu 50% o fi noua(prin 2005 nu era sigur),iar autor necunoscut intra la excluderi.Pt. necunoscatori:conditii de asigurare casco la Asirom in 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca au platit doar 50% din dauna tot o fransiza este si nu era normal sa mai platesti si fransiza generala de 100e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul sunt fericit ca am reusit pana in prezent sa nu zgarii nici o janta si nici sa am o galma la cauciucuri la ultimele masini in aproximativ 4 ani. Ambele au avut jante pe 18".

Dar stiu de la un foarte bun prieten care a schimbat 3 jante in decurs de 2 ani si de fiecare data cei de la firma de asigurari i-au spus ca nu ii lasa janta veche. Deci le-a schimmbat dar cele vechi nu au ramas la el asa cum dorea un coleg intr-un post anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in cazul in care se schimba jantele pe casco/rca jantele se recupereaza de catre asigurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care ar fi societatea de asigurari care plateste prompt,cel mai bine , si nu baga strambe cand e vorba de despagubit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sc.niciuna.srl

(fara gluma)

la toate soc de asigurare variaza ff mult solutiile in functie de "pozar".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine ai fi intrebat care sunt cei mai mari rauplatnici ca sa stii sa ii eviti .

Din ce a ramas neenumerat iti alegi tu unul mai de Doamne-ajuta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

jante 20 caucuri balon mic = galme imense

se pot schimbat pe casco ? daca da cum si ce trebuie facut va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa imi schimb jantele de vara pe motiv ca sunt strambe. Am sunat la omniasig si mi-au zis ca trebuie sa vin cu masina ca sa vada un constatator. Stau si ma intrebm ce sa vada ca nu se vede nimic. Eu am fost la auto soft si mi-au zis ca ei nu au ce sa imi de-a la mana ca am jantele strambe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!