Jump to content

Schimbare placute frana


omu_negru84
 Share

Postare recomandată

Problema mea cu placutele e asa: am cumparat placute prea groase pentru etrierul meu si nu intrau amndoua. In final am pus o placuta veche(mai uzata) si una noua pe fiecare etrier. E vreo problema daca merg asa o perioada? Pana se uzeaza cea noua cat sa incapa amndoua.

Placutele care le-am luat aveau 19mm grosime..si cautand pe net am vazut ca sunt si placute de 15mm grosime, probabil de alea trebuia sa cumpar. Desi la motorul meu nu am gasit decat placute de 19mm grosime....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    9

  • omu_negru84

    5

  • CVA G3

    5

  • Changeme

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai si cam cu cat sunt prea groase?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut cat de curand vreau sa schimb si eu placutele pe fata si discul nu e intr-o stare rea dar as vrea sa il schimb si pe el stie careva daca cele ventilate merg pe etrierele normale(specific ca acuma nu am disc ventilat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merg.

Motorizarea ta ar fi trebuit sa fie cu discuri ventilate. :rolleyes:

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca nu e nimic grav daca merg cu o placuta noua si una veche? Ar mai fi o idee sa polizez placutele cat sa incapa...

Totusi nu se simte mare diferenta la franare, din cauza ca nu am pus ambele placute noi oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o problema ca ai pus si noi si vechi. Idea este daca ai pastrat acelasi loc la cele vechi, asfel va trebui sa astepti sa se formeze dupa disc si acestea, nu numai cele noi. Franeaza mai des si mai puternic cateva zile pentru a se aseza placutele( se vor toci dupa forma discurilor). Si nu uita cand le vei monta pe celelalte noi, pastreaza locul celor deja montate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa precizez...si discurile sunt noi, puse tot acum.

Am ales discuri Brembo si placute TRW. Astept sa se uzeze placuta aia noua ca sa o pot pune si pe cealalta si totul o sa fie ok. Multumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu "frana mai des si mai puternic cateva zile", dimpotriva, incearca sa te porti mai bland cu franele vro suta-doua de kilometri. Da un search ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine schimbi placutele cu unele adecvate. Nu stai sa te uiti in fiecare zi daca placuta "uzata" s-o tocit de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Spunetimi si mie va rog ce este lubrifiantul ala cu care se da cand pui discul de frana din linkul asta http://faculty.ccp.edu/faculty/dreed/Campingart/jettatech/Howtochangefrontbrakepads.htm anti-seize scrie pe el eu ce as putea folosi si pentru ce este? Stau cam prost cu engleza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o problemuta cu felul in care se uzeaza placutele de frana. Am frana pe disc doar pe fata. Placutele au fost schimbate cam de 2 ani. Problema: pe partea dreapta placutele se uzeaza uniform...mai au cam jumatate...dar pe partea stanga..placuta din interior ii ok, uzata cam cat cele de pe partea dreapta iar cel din exterior este deja pe minim.

Oare de ce? cum se poate rezolva sa se uzeze uniform?

Thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

o problema am si eu referitor la frane. a aparut dupa schimbarea placutelor de frana pe fata. la o franare mai serioasa, dupa ce iau piciorul de pe frana roata fata dreapta ramane infranata destul de bine o perioada de cativa km apoi isi revine. am dat jos roata, am desfacut din nou etrierul dar surpriza: pistonul puteam sa il imping cu mana, deci nu e blocat. cu un mecanic cu care am discutat problema (telefonic) mi-a spus ca cel mai probabil furtunele alea de cauciuc dintre conducta si etrier ar putea fi obturate astfel dupa ce las pedala, o perioada pistonul ramane actionat. (voi ce parere aveti vi s-a mai intamplat?). m-am uitat la toate cele 4 furtunase, sunt vechi si cam coapte deci urmeaza sa le schimb. vreau sa stiu in mare ce presupune procedura, trebuie schimbat si lichidul de frana? cum se face aerisirea? asa in mare. cel mai probabil o sa merg cu ea la "doctor" din motive de siguranta, a mea si a celorlalti din jur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici niste detalii despre aerisirea franelor si inlocuirea furtunului. Sper sa te ajute

post-44347-0-00422700-1317019261_thumb.j

post-44347-0-48034000-1317019272_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut ! Fratilor am si eu o mare problema. Nu mai am sigurantele pe stanga la placute si face zgomotul ala extrem de enervant.Mentionez ca este vorba de un Golf 3  1.8 GT cu placute mari si zgomotul e provocat 100% de faptul ca nu are sigurantele de prindere. Intrebarea mea e urmatoarea : unde gasesc un set de sigurante ca habar nu am unde sa caut ? Daca imi indicati un magazin online sau oricine are asa ceva de vanzare as fi recunoscator. Multumesc ! 

 

Linkul de mai jos este o poza a tipului de placute pe care le am : 

 

https://www.google.com/search?q=placute+de+frana+golf+3&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=nnN4UqmbI8LetAbr_ICoDA&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1440&bih=775#facrc=_&imgdii=_&imgrc=PX0842YEy3-t5M%3A%3BrcS1F7h3HTC8lM%3Bhttp%253A%252F%252Fimages1.expertpiese.ro%252F8%252F235695.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.expertpiese.ro%252FPiese-Auto-VW%252FModel-510-GOLF-III-Variant-1H5%252FMotor-1898-1-4%252FGr-10130-Set-placute-frana%3B511%3B400

 

 

Multumesc ! 

Modificat de Leyto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei sigurantele vin la pachet cu placutele daca iei o firma mai serioasa.Separat s-ar putea sa nu fie de cumparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare,

 

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:

 

Vreau sa schimb placutele de frana pe un VW Vento, din anul 1997, motorizare 1,9 TDI

 

Problema e ca nu stiu ce tip de discuri sunt montate (normale sau ventilate) iar masina e in alt oras, deci nu am deocamdata posibilitatea sa verific fizic.

 

Din cate imi spun cei de la magazinele de piese auto, grosimea placutelor difera in functie de tipul discurilor, iar faptul ca m-am dus cu seria de sasiu n-a folosit, intrucat nu s-a putut vedea ce tipuri de discuri sunt.

 

Ma puteti ajuta cu o parere din practica voastra ?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar placutele pentru discurile ventilate sunt cu cativa mm mai subtiri. teoretic ar trebui sa fie ventilate dat fiind faptul ca e un motor mai mare si mai greu. daca sunt normale poti pune si pentru ventilate doar invers nu merg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am citit toate com dar nimeni nu a pus poza cum arata montate asa ca iata baieti pt voi.

Montaj facut de mine

post-142023-0-87784800-1411647642_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare. Stie cineva daca potrivesc discurile de frana fata de pe polo an 2000 pe vento?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit toate com dar nimeni nu a pus poza cum arata montate asa ca iata baieti pt voi.

Montaj facut de mine

Foarte bine facut Montaju numa acuma trebuie sa Pui Etrieru cea ce ii putin mai greu penrtu k trebuie inpins Pistonasu .Ai grjisa sa nu Prinda Aer Instalatia Ca dupaia ai ce aerisi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!