Jump to content

Pachet drumuri grele (PDG)


alecsmed
 Share

Postare recomandată

Salut

Vad ca voi spuneti doar de TDI-uri aici.

Eu am cumparat pentru sotie acu 10 zile o Skoda Octavia Tour de 1.6 MPI .

Daca motorul pe benzina e mai usor imi trebuie PDG? ce fel de scut ar fi bine sa pun daca masina nu a fost achizitionata cu PDG?

Am inteles ca scutul pentru 1.6 MPI ar fi mai scurt ?

Eu vreau sa fie protejat motorul de diferite pietre care sar de la roti su diferite "floricele".

Masina oricum merge doar pe asfalt. Pentru off-roada exista un 4x4 dedicat.

Modificat de gelusi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o comparatie:2 Skoda Octavia,una Tour(fara pachet de drumuri grele),alta fabrica in 2004(cu pachet de drumuri grele).Cea fara pachet a avut baia sparta de 2 ori,cea cu pachet niciodata si asta doar datorita scutului,pentru ca,daca nu era el si aceasta avea baia sparta de cel putin 2 ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea despre PDG are ca baza 40.000 km facuti din Mai 2007 pana acum.

1- transmite cu mare acuitate imperfectiunile carosabilului in intreg habitaclul(evident si in scaun) aceasta ducand la disconfort ori imposibilitate de a conduce peste 1000-1200 km ;

2- dificultati dinamice(balans) ale masinii la viteze mari(peste 170 km/h);

3- masina este aproape de nerecunoscut daca nu ai bagaj(in oras a mea sta de parca asteapta sa decoleze).

4- greierasi , alte zgomote si dupa parerea mea posibile defectiuni generate de vibratiile transmise intregii caroserii.

Nu in ultimul rand am sa amintesc ca din Clio ma dadeam jos obosit, din "tanc"(asa obisnuiesc sa-i spun) ma dau jos "rupt". Pot sa inteleg ca Octavia 1 are totusi suspensii mai rigide decat fosta masina dar PDG "sare calul".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ BOMBANITORUL Legat de punctele tale:

1. depinde foarte mult de drumurile pe care mergi si cu ce viteza mergi, eu am facut Regensburg-Bucuresti dintr-o bucata si nu am fost foarte obosit

2. daca te astepti sa mergi cu peste 170 km/ora perioade lungi cu astfel de masina intradevar e un disconfort total, dar nu cred ca masina aceasta a fost conceputa sa mergi distante mari cu o astfel de viteza

3. pare mai inalta dar eu de obicei conduc masina din "interior nu din afara" asa ca nu ma intreseaza asa mult cum arata din exterior

4. eu am 65k din dec 2005 si nu am nici un greieiras, bineinteles ca daca mergi pe piatra cubica se mai aude haionul, dar in rest nu am nici un greieras

In concluzie pentru mine si stilul meu de condus consider PDG foarte util si-l recomand cu placere si altora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu informatii noi. Am vorbit intre timp cu prietenu meu si am confirmarea ca el si-a pus la vremea respectiva scut de Dacia SuperNova.

Off topic: Intr-o saptamana aproximativ voi deveni proprietar de Octavia Tour 1.9 TDI 90 CP, dar din fericire cu pachet de drumuri grele din fabrica :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ BOMBANITORUL Legat de punctele tale:

1. depinde foarte mult de drumurile pe care mergi si cu ce viteza mergi, eu am facut Regensburg-Bucuresti dintr-o bucata si nu am fost foarte obosit

2. daca te astepti sa mergi cu peste 170 km/ora perioade lungi cu astfel de masina intradevar e un disconfort total, dar nu cred ca masina aceasta a fost conceputa sa mergi distante mari cu o astfel de viteza

3. pare mai inalta dar eu de obicei conduc masina din "interior nu din afara" asa ca nu ma intreseaza asa mult cum arata din exterior

4. eu am 65k din dec 2005 si nu am nici un greieiras, bineinteles ca daca mergi pe piatra cubica se mai aude haionul, dar in rest nu am nici un greieras

In concluzie pentru mine si stilul meu de condus consider PDG foarte util si-l recomand cu placere si altora.

Terapeutic vorbind am renuntat dupa cum se poate vedea la PDG, doctorul a spus ca oricum nu o sa fac pietre la rinichi dupa o asemenea masina(la care a renuntat si el). Eu am hotarat sa mai tin ceva vreme Octavia pentru drumuri in oras dar pentru drumuri in afara am luat ceva fara PDG.

PS. Am calatorit minim 17.000 km in afara tarii anual(4 ani) si distanta minima(plecat-sosit/zi) a fost 1250km(exceptie Halhidiki), "Regensburg-Bucuresti dintr-o bucata" cred ca e cam mult(de obosit nu mai zic) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut.am si eu o nelamurire:am o skoda o1 de un an de zile si are scut metalic,ridicata de fata ,numai ca de spate nu e asa ridicata.si privita din lateral se vede clar diferenta dintre aripa fata si roata si aripa spate si roata.cum o pot inalta si de spate?mentionez ca acum 500 km am skimbat arcurile sparand ca se va ridica dar fara efect.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la service poti!

sa verifice daca cumva nu ai inaltatoarele pe spate lipsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare !!

as dori si eu un sfat in legatura cu schimbarea suspensiei..am o octavia 1 din 2000 fara pachet drumuri grele. as dori sa schimb amortiozarele si totodata sa obtin o garda mai mica la sol fara a rigidiza prea mult suspensia. un kit de suspenise sport ar fi o investitie destul de mare la ora actuala.

intrebarea mea este daca cumpar un set de amortizoare normale cu gaz + arcuri sport produse de o firma de specialitate obtin o suspensie buna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu nu.

dar sunt tot felul de arcuri cu diverse inaltimi si grade de rigiditate asa ca poate gasesti unu care sa mearga bine cu amortizoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este chiar asa o diferenta sesizabila de confort cu pachetul de drumuri grele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cel original scutura. Iar cel pus aftermarket iti da senzatia ca mergi cu bicileta la viteza mai mare pe drumuri usor denivelate sau in curbe bruste.

Dar in schimb motorul e in siguranta.

E ca la Casco, te simti fost disconfortabil cand platesti polita. Dar daca o patesti, merita toti banii.

Iti da o stare de liniste. La fel si PDG-ul.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conduc O1 in continuare si singura concluzie referitoare la PDG este ca la el nu e folositor decat scutul, restul de arcuri si inaltatoare au implicatii atat asupra dinamicii autoturismului cat si a sanatatii noastre..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai numai scutul atunci nu e bine deloc

pt ca e greu si determina un balans destul de pronuntat si pt ca iti reduce garda la sol.

cele doua de mai sus fac ca o O1 numai cu scut sa fie o barca pe valuri care se loveste f des cu burta de pamant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este chiar asa o diferenta sesizabila de confort cu pachetul de drumuri grele?

Cate bordeie atatea obicee! Fiecare cu parerea lui. Eu nu sesizez nici o diferenta de confort. Pachetul de drumuri grele este foarte util, pentru ca in Romania nu esti sigur niciodata de drumuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna seara.Sunt nou pe aici pe forum.Posed o Skoda Octavia 1 fara pachet de drumuri grele si am si eu doua probleme:

1.Am inaltat-o pe fata cu distantierele(inaltatoarele) de 2cm din aluminiu cumparate de la Avia dar din cat am citit pe forum nu am gasit cu ce pot sa o inalt si pe spate.Se pot pune oare si pe spate inaltatoarele care le-am pus si pe fata?

2.De cand am inaltat-o pe fata totul este ok ,numai ca la balansuri mai mari incepe sa scartaie suspensia pe fata.Sa fie oare ca nu are o linie masina,avand in vedere ca acum este mai ridicata de fata decat de spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am asa ceva pe masina si pot spune ca ma ajutat sa nu sparg baia de ulei.Eu zic ca merita 150 euro fata de pretul baii de ulei. Am prieteni care regreta ca nu si au pus pdg.

Te rog pe viitor sa scrii corect romaneste.

Modificat de Al Bundy
Cunosterea limbii romane.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am inaltat-o pe fata totul este ok ,numai ca la balansuri mai mari incepe sa scartaie suspensia pe fata.

Sa fie oare ca nu are o linie masina,avand in vedere ca acum este mai ridicata de fata decat de spate.

Si eu am inaltatoare + scut metalic pe fata si nu scartaie de la ele suspensia.

In schimb am avut probleme cu scartaitul de la bucsele de la bara stabilizatoare care e o boala de serie la Octavia 1. Costa doar cateva sute de mii piesele si schimbatul, masina devine mai stabila, merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspunsuri :)

Daca exista cineva care sa-mi spuna daca se pot pune inatlatoarele si pe spate i-as fi recunoscator.

Ce pot spune, este ca la Avia in programul lor de piese nu apar ca reper de inaltare si pentru spate.Tot insist pentru ca poate exista cineva care le-a montat si pe spate.Daca nu este, cred ca voi fi eu primul.

Multumesc mult inca o data :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vali76!

Am un prieten care a pus scut metalic,si inaltatoare fata - spate la O1, mecanicul de la Brady spunand-ui ca acum are pdg. :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult :)

Chiar aveam de gand sa-mi pun si pe spate.Arata urat ridicata de fata si lasata de spate.

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

post-42678-1236021790_thumb.jpg

Modificat de Al Bundy
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate am suferit un acident cu skoda mea, daca nu aveam suspensie sport pe masina m-as fi dat peste cap. Daca aveam pdg m-as fi facut terci... este OK acest pachet atata timp cat mergi cu ea intr-un oras in care drumurile arata ca lovite de bombe, dar in exterior eu zic ca nu-si are rostul mai ales cand vorbim de viteze mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum ai ajuns la concluzia asta, ca daca ai fi avut PDG erai terci? explica putin...eu zic ca e norocu :)

Modificat de Al Bundy
Dublu post.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca are dreptate insanity. PDG afecteaza destul de mult stabilitatea masinii iar intr-o situatie de urgenta cand trebuie sa faci manevre foarte rapide si precise, acest PDG nu te ajuta deloc.

Si eu am la skoda PDG si sincer regret foarte mult ca l-am cumparat.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Pachet+drumuri+grele+(PDG)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!