Jump to content

Pachet drumuri grele (PDG)


alecsmed
 Share

Postare recomandată

Nu m-ai inteles. Suspensia intarita este pt drum greu, nicidecum suspensie sport !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista unul la Milotec - parte componenta a kit-ului 4-Road - si de aceea ti-l recomand (eu unul mi-am montat tot kit-ul pt 4x4).

Kit-ul 4X4 l-ai montat la Milotec, ce diferenta este intre kit-ul 4x4 si ce am montat eu la Brady (oricum astia de la Brady sunt complet dusi, nu stiu sa promoveze un produs, habar nu au de promovare si relatia cu clientul). Eu m-am dus si le-am spus am o Skoda Octi I 4X4 vreau pachet de drumuri grele. Ar fi trebuit sa-mi spuna domne exista pachet simplu, pachet 4x4, 6x6, supergreu allroad, etc. Au zis OK pachet de drumuri grele si gata, banii si montajul. Te rog daca ai timp sa-mi dai mai multe detalii despre acest pachet 4x4 si despre aceasta componenta. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici gasesti detalii despre kit-ul optic de la Milotec conceput special pt Octavia 1 4x4:

http://www.car-tuning.ro/store/index.php?c...#39;4-Road'

Ceea ce ai montat tu la Brady este pachetul drum greu.

Am vorbit cu cei de la car-tuning si mi-au spus ca scutul acela mic din fata este de plastic si ca nu pot reduce dimensiunea barei de protectie din fata pentru Skoda Oktavia I, alte solutii crezi ca mai pot gasi? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori renunti la buza aia de plastic, ori inaltatoare pe puntea fata. Alta varianta...nu-mi vine in minte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!

Am si eu O1 si sunt relativ multumit de PDG. Totusi pt genul de drumuri pe care circul eu as dori chiar sa o mai inalt putin(macar 2 cm). Ajutati-ma sa descopar cum se poate face asta cu ce piese si la ce service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu o vinzi si iti iei un 4x4 , eventual Aro..si iti mai raman si bani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as dori chiar sa o mai inalt putin (macar 2 cm). Ajutati-ma sa descopar cum se poate face asta cu ce piese si la ce service.
O solutie de inaltare ar fi montarea unor roti cu diametrul mai mare. Dar si mai late, ca sa contrabalanseze pierderea de stabilitate. In felul asta se inalta si puntile, asupra carora PDG-ul oricum nu are niciun efect. De exemplu, in loc de 205/55 R16, un 215/55 R16. In felul asta masina se inalta cu inca 5.5 mm, iar diametrul rotii creste cu 1.1 cm. Nu este insa indicat sa cresti diametrul cu mai mult de 2.5% peste dimensiunile originale.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Are cineva idee unde as putea gasi (comanda) 1-2 suruburi (cu tot cu tampoanele de cauciuc) din acelea care prind in partea posterioara scutul original la Octavia 1 (2002) ?

Am constatat ca-mi lipseste unul si, la trepidatii este posibil sa creeze un zgomot urat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am O1, 220k km rulati, luata de noua, cu PDG. Amortizoarele nu stiu din ce sunt facute, dar sunt originale. Verificate acu' 10 km, toate erau in jur de 80%.

Arcurile nu s-au lasat, cu toate ca am supraincarcat-o de cateva ori.

Scutul plin de busituri si parca botul intradevar s-a lasat un pic fata de cum era noua.

Am impresia ca instabilitatea cauzata PDG, despre care se discuta pe forum, este un moft, cel putin la O1.

M-am decis in sfarsit sa o schimb. Am comandat un O2 Trend 1.9TDI, evident cu PDG, roti de 15", si ESP.

Nu ma intereseaza ca arata, nu vreau sa ma supun la stressul unui drum in care sparg baia, masina trebuie tractata... o belea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Macar de 16 trebuiau rotile la O II ca arata urat cu alea de 15. End :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rotile de 16 au talonul mai mic.

In plus sunt mult mai scumpe si mai sensibile decat cele pe 15.

Poate pentru cauciucurile de vara fac rost de niste roti AM de 16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inaltatoarele se pun greu ? Cam cat costa, si cam cat ar dura montarea ?

Am luat masina de curand , are scut metalic (pus de fostul proprietar) si drept sa spun nu stiu daca are si inaltatoare, dar nu cred, pt. ca este cam lasata in fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ca sa iti dai seama una care nu are suspensie "Drumuri grele " are garda sa sol cam 15 cm ... sper sa nu gresesc dar a mea cu spoilerul de RS cam atat are garda. Bucsele respective se pot gasi si la reprezentanta si din cate am auzit nu sunt scumpe dar eu unul nu mi-as pune asa ceva pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu as conduce o masina fara PDG, in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul o conduc de un an si niciodata incet, dar cu mai multa atentie la hopuri, borduri si imprumutat masina la prieteni sau prietena

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care nu si-a pus din fabrica PDG pe Octavia, dar ulterior in loc sa dea 5-700 ron, sau cat o fi costand pe atunci (acum 2 ani) si-a cumparat un scut metalic de Dacia Supernova care se potriveste perfect cu cel de pe Octavia (inclusiv gaurile de prindere). A dat aprox 100 ron, chiar mai putin, nu mai tin minte exact.

Eu cred ca nu merita diferenta aceasta un scut original, doar ca scrie Skoda pe el. Ba chiar este mai rezistent cel de pe Supernova, ca doar a fost creat pt drumurile noastre si are tabla mai groasa.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare la golf 4 tdi, so fi potrivind acel scut de supernova?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sincer iti recomand sa nu incerci de nova ca cine stie din ce materiale in tura de noapte o fii facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care nu si-a pus din fabrica PDG pe Octavia, dar ulterior in loc sa dea 5-700 ron, sau cat o fi costand pe atunci (acum 2 ani) si-a cumparat un scut metalic de Dacia Supernova care se potriveste perfect cu cel de pe Octavia (inclusiv gaurile de prindere). A dat aprox 100 ron, chiar mai putin, nu mai tin minte exact.

Eu cred ca nu merita diferenta aceasta un scut original, doar ca scrie Skoda pe el. Ba chiar este mai rezistent cel de pe Supernova, ca doar a fost creat pt drumurile noastre si are tabla mai groasa.

Si in partea din fata in ce l-a prins? Are si insonorizantul textil pe el? Nu cred...

Esti sigur ca tabla e mai groasa? Ai vazut un scut de octavie cum arata fata de unul de supernova?

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@clodius, mai da-ne ceva detalii, ca eu sint interesat. Cu prinderea se rezolva, doar romanu` e descurcaret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau, mai multe detalii nu stiu nici eu pt ca acea conversatie se purta acum 2 ani, cand si-a luat masina. Ideea este ca scutul s-a potrivit perfect si nu l-am auzit sa se fi plans de vreo problema cu el. L-as suna pe respectivul sa-l intreb mai multe, dar momentan este in Italia. Totusi el vine in tara de obicei pe traseul Timisoara - Lugoj - Craiova, unde este o portiune cu drum accidentat pe cate a trecut-o fara probleme de fiecare data.

al bundi, nici eu nu cred sa aiba insonorizare, doar e lucru romanesc :icon_cool:

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Tocmai mi-a venit o idee traznita :) Ma cam enerveaza sa tot dau jos scutul metalic de fiecare data cand schib uleiul si vreau sa-l gauresc in dreptul busonului de golire al uleiului. O fi bine o fi rau , voi ce ziceti? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai degraba ar trebui sa il decupezi ca daca dai doar o gaura mica nu vad cum poti sa scoti pe acolo busonul.

si s-ar putea ca uleiulsa se mai scurga si pe scut.

oricum nu cred ca l-ar afecta dpdv al rezistentei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul drumuri grele comandat din fabrica nu are nici un fel de inaltatoare...are doar arcurile putin mai lungi..iar amortizoarele Monroe sunt de 2 lei. Am schinmbat glumele de monroe cu Sachs advanatge si stabilitatea a crescut..balansu sa redus la denivelari, nu mai dai cu burta de pamant cand treci un hop mai mare. Pt cei care au drumuri grele din fabrica si vor o stabilitate mai buna schimbati amortizoarele. Nu are nici un inaltator.pachetul heavy-duty din fabrica. Amortizorul este buba .

Modificat de Jasson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Pachet+drumuri+grele+(PDG)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!