Jump to content

Pachet drumuri grele (PDG)


alecsmed
 Share

Postare recomandată

Vorbeam cu niste amici si sustineau sus si tare ca acest pack nu este montat in fabrica, ci in Romania, de catre importatorul PoRo. Asa o fi?

<{POST_SNAPBACK}>

Nu este asa ! Eu am acest pack pe ambele masini si asa au venit din fabrica. Masinile nici nu au trecut pe la PoRo iar despre montaj la dealer nici vorba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul de drumuri grele contine scut, inaltatoare, arcuri si amortizoare.

"pachetu" pus de unele service-uri contine un scut facut din tabla ordinara si niste distantieri la amortizoare, pe care le poti pune au ba

<{POST_SNAPBACK}>

pachetul original contine urmatoarele:

scut, inaltatoare2,piese de prindere2,suruburi si piulite (multe)

A fost montat la AVIA.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
pachetul original contine urmatoarele:

scut, inaltatoare2,piese de prindere2,suruburi si piulite (multe)

A fost montat la AVIA.

<{POST_SNAPBACK}>

Subscriu. Se monteaza la noi. Am fost 2 saptamani plecat si acum am revenit.Special m-am uitat peste tot si nu exista optiunea Drumuri Grele. Este o gaselnitza romaneasca de a stoarce banu`. In fond ce le-ar trebui in UE pachetul asta cand stim cu totii cum se circula la ei....

Pachetul drumuri grele NU CONTINE AMORTIZOARE. El e compus din scut, inaltzatoare. ATAT. Sa fim seriosi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul de drumuri grele contine scut, inaltatoare, arcuri si amortizoare.

"pachetu" pus de unele service-uri contine un scut facut din tabla ordinara si niste distantieri la amortizoare, pe care le poti pune au ba

<{POST_SNAPBACK}>

nu contine arcuri si amortizoare. La PoRO am intrebat prima oara. A si tu crezi ca iti schimba si arcurile si amortizoarele si inaltzatoare si scut cu 13 mil lei? :confused:

Mai era cineva care scria ca masina lui a venit din fabrica asa. Ai stat tu s-o urmaresti. Nu te-au sunat aia sa-ti zica? Si normal, intre timp iti pusesera si pachetul DG. Daca ai crezut altceva, te-ai inselat amice. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pina la urma merita sau nu pachetul pentru drumuri grele ?

La mine sigur merita pt ca am plesnit de tot spoilerul fata si scutul pt ca e mult prea greu motorul si masina sta aplecata de fata ,acum la fiecare frinare aud cum freaca scutul de sosea ....please help ...de unde imi iau acest pachet de drumuri grele ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pina la urma merita sau nu pachetul pentru drumuri grele ?

La mine sigur merita pt ca am plesnit de tot spoilerul fata si scutul pt ca e mult prea greu motorul si masina sta aplecata de fata ,acum la fiecare frinare aud cum freaca scutul de sosea ....please help ...de unde imi iau acest pachet de drumuri grele ????

<{POST_SNAPBACK}>

Fugi repede la un dealer. Unul dintre ei, ca daca zic NU TE DU la PoRo, o sa ziceti ca am ceva eu cu ei....nu ca n-as avea :) . Pregateste cam 15 milioane si du-te ;)

Uite de ex la Brady Trade vad:

Pachet drumuri grele - CIP 129 Euro, DDP 157 :) S-o fi ieftinit? ....Go check it out si anunta-ne si pe noi ce scoruri sunt.....

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

mie unuia acest "pachet de drumuri grele" adaugat de dealeri din romania imi pare o mare magarie; am sa va spun si de ce. am fost in germania la cineva in vizita. omul avea o octavia 1,9 tdi clasica. in peregrinarile noastre pe la diverse autohausuri am intalnit la un moment dat o octavia impecabila, pe parbrizul carei scria PACHET DE DRUMURI GRELE... am intrat si-am intrebat ce inseamna pachetul acela. dealerul ne-a spus (si apoi ne-a si demonstrat) ca sunt schimbate arcurile si amortizoarele cu altele mai groase (facuta comparatie cu cea clasica a tipului se vedea clar diferenta). la noi pe parte de suspensie si articulatie, singura "imbunatatire" este adaugarea unor simple inaltatoare de cauciuc intre talerul amortizorului si arc. de aceea mie imi pare o mica jmecherie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristal Car ( userul cwr ) are niste scuturi de tabla de vanzare... puteti vorbi cu el sa vedeti exact ce are si evident ca poate face si montajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pretul e prea mare poti incerca altceva

Firma: Autoscut SRL din Odorhei

mail: autoscut@odorhei.astral.ro

tel. 0745306420

Scut metalic Octy 1 ~ 515RON

Am sunat si eu si au zis ca il trimit pe bani lor

Scutul e de tabla importat de pe la rusi - www.karter.ru

poza:

scutmetalic1ri.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul de drumuri grele cu care vine DIN FABRICA masina consta intr-un scut metalic , amortizoare diferite si arcuri diferite .Veti constatata ca cel putin pe Octavia 2 ca diferenta intre suspensia normala si ce "heavy duty pack" este simtitoare. La Octavia 1 , daca nu ai pachet drumuri grele DIN FABRICA , dealerul iti va monta doar un scut metalic si doua inaltatoare pentru amortizoarele fata . Din pacate , asta este o greseala comun intalnita la clientii de Skoda :mai bine pun 12 boxe sau alte optionale semi utile decat pachetul de drumuri grele . Dar si vanzatorul are partea lui de vina pentru ca habar nu are ca de fapt pachetul de drumuri grele din fabrica consta in scut metalic , bara stabilizatoare mai groasa, amortizoare mai tari si cu cursa mai mare precum si arcuri nitelus mai tari .Totul la un pret de 150 euro in plus.Parerea mea este ca merita mai mult decat sa zicem , senzorul de ploaie sau oglinda anitorbire .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aia si masinile su "heavy duty pack" original DIN FABRICA , au si suspensia mai rezistenta in timp. Scutul metalic pus after sale nu face decat sa protejeza baia de ulei de socuri si lovituri (posesorii de OCtavia 1 cu bai sparte - se stiu!!)iar inaltatoarele ii dau un 2 cm in plus de garda la sol .

Asa ca daca doriti un pachet de drumuri grele performant comandati masina cu "heavy duty pack" din fabrica, daca va cumparati masina noua . Trebuie sa intelegem ca pentru 150 euro in plus (fata de cei 600 cat dai pe scut si inaltatoare) face toti banii .Si nu acceptati fraze de genul " il dam discunt la vanzare " sau " platiti 50% din el. Din fabrica " heavy duty pack " are scut metalic . amortizoare mai tari , arcuri mai tari , si bara stabilizatoare mai groasa .La dealer nu este decat un scut metalic si doua inaltatoare pt amortizoarele fata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mi-am luat Octavia in urma cu 4 ani si ceva dealerul nici nu ma lasa sa comand masina fara pachet drumuri grele. Nu in sensul ca mi-l baga pe gat fara sa vreau eu ci chiar mi-a explicat cat de util este si cat de mult imi protejeaza masina. Chiar el pe masina personala avea pachet drumuri grele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e adevarat ca masina e mai cocotata si poate parea inestetic,dar dupa ce intr-o seara n-am vazut portiunea de spatiu verde din mijlocul soselei si am sarit-o ca sa ajung pe banda din sens invers...am fost fericita ca am ales pachetul de drumuri grele.. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demon si Ardei_Iute au dreptate !!

Pentru cei care comanda masini noi, sa aleaga obligatoriu pachetul Drum Greu montat din fabrica, este util si net superior asa-zisului "kit drumuri grele" montat in Ro.

Eu, la masina mea, am pachet drum greu montat din fabrica (amortizoare, bara stabilizatoare, etc) insa scutul protectie motor, baie ulei si cutoe directie este montat hai sa zicem artizanal in Ro, la unul din dealerii Skoda. Am intrebat (firesc) de ce s-a optat pt aceasta varianta (de catre primul proprietar) la Porsche - Arhiva Comenzi Auto, unde mi s-a confirmat mai intai ca masina a fost comandata exact cum am descris mai devreme, apoi am primit o explicatie suplimentara: scutul motor montat in tara este mai "rusesc" , adica mai potrivit dpdv al grosimii pt inerentele obstacole de pe drumurile noastre. Este un punct de vedere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut O1 fara pachet de drumuri grele si m-am descurcat fara sa sparg baia de ulei...am reusit doar sa stramb puntea fata :unsure: cand am crezut ca trec peste un bolovan peste care trecuse un tico in fata mea.Dupa aceea am avut o O1 cu pachetul bussines care includea si pachetul de dr grele.Alta viata:urcam bordurile pe unde vroiam si chiar daca atingeam nu imi faceam griji ptr ca este f gros.Acum am O2 si normal ca am luat pachetul de dr grele.Nici macar nu e o optiune scumpa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut initial sa comand masina cu pachet de drumuri grele dar dealerul mi-a sugerat sa-mi pun doar scut (ulterior) pentru ca ridicarea masinii, chiar si cu 2-3 cm. afecteaza serios stabilitatea in curbe.

Am sa sun si eu la cei de la Autoscut sa comand unul pentru ca in Bucuresti nu se gasesc. Se pare ca toti care au "omis" sau au facut economie si n-au luat kitt-ul de drumuri grele au vazut sau au avut probleme cu busiturile si au dat iama in ele. :blink:

Recomand tuturor sa-si puna mai ales ca iarna este imposibil sa feresti toate transeele si craterele "din senin" aparute. :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost sfatuit de niste prieteni ca e obligatoriu sa-mi iau pachetul de drumuri grele. Asa ca l-am luat, si la nici o saptamana m-am blagoslovit pentru ca i-am ascultat, ca era sa-mi las masina in drum din cauza unui bolovan.. Asa nu m-am ales decat cu o infundatura mica in scut(n-aveam viteza mare). Deci pentru cine are de gand sa mearga predominant in RO, e necesar dupa parerea mea.

Ca si neplacere, devine masina usor instabila din cauza ca e inaltata, dar uitati-va la octi 2, care vine mai inaltata din fabrica si fara pachetul de drumuri grele. Stiu ei de ce...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"PACHET DRUMURI GRELE !, Util sau nu ?!?"

Cred ca raspunsul cel mai bun il putem da noi insine gandindu-ne bine, inainte de cumparare, pe unde vom merge cu masina. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la service mi-au spus ca ma ajuta in cazul in care le vine vreun scut schimbat pe casco sau de orice fel. Numai ca ( cu tot cu inaltatoare si manopera ) m-ar costa cam 800 - 900 RON. Tinand cont ca o baie de ulei este vreo 350 RON fara TVA si manopera... + uleiul pierdut, ajungi cam tot acolo. Mai mult, mecanici mi-au spus ca o singura masina cu scut a venit cu baia de ulei sparta, doar ca posesorul a luat un sant cu 180km/h pe autostrada. :) In cazul asta cred ca nici un jeep nu-l salva. Si asa a scapat ieftin.

Sugestia mea ramane sa va luati ca s-au saturat mecanicii sa tot schimbe bai de ulei. Mergeti si intrebati pentru orice nelamuriri ( nu dealerii, ci mecanicii ) Dar mergeti si cu 1600 RON in buzunar ca atat face pachetul cu tot cu manopera si TVA. ;)

Off the records ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Ma bag si eu in ciorba, cei care si-au pus "pachetul de drumuri grele", la peste 120Km/h simt o diferenta de stabilitate? (nu in curbe) insa si in curbe, chiar se simte rau?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doresc sa fac o mentiune: EXISTA DOUA TIPURI DE PACHETE DRUM GREU !

1= primul, pt versiunea FWD....care consta in inaltatoare + scut metalic motor

2= al 2-lea, pt versiunea 4x4, de aceasta data pachetul are si alte subansambluri adaptate conditiilor diferite de drum, in plus fata de FWD.

Eu, indiferent de tip, consider acest accesoriu f important. I-am simtit lipsa in trecut, in prezent ma bucur de prezenta lui...

@DArtagnan: masina mea are punte spate independenta si tractiune integrala, are si ESP deci nu prea se "pune" problema stabilitatii in viraje...merge ca pe sine. Cred ca cei cu FWD pot sa faca o apreciere mai corecta a acestui aspect.

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sincer cand am cumparat masina nici nu m-am gandit la pachet de drumuri grele,avand in vedere ca urma sa o conduc numa pe sosea.

Totusi am fost la padure primavara trecuta si am mers pe dig ,pe un drum betonat,dar care era crapat si crescusera plante (a se intelege buruieni).Cert este ca eu mergeam la ralanti cu treapta I cand Loganurile si alte masini (chiar cielo) treceau pe langa mine cu 40-50 km/h :P .Cand am ajuns acasa ,m-am uitat la scut (care e de plastic) si stralucea la cat de mult a fost lustruit de plante..Ulitilatea scutului de metal o simti iarna cand trebuie sa treci peste zapada mai inalta sau tot felul de santuri,sleauri.Ideea e ca scutul de plastic e flexibil si daca mergi incet nu se sparge,se indoaie si revine...

Pentru mine e perfect asa pt ca am grija de masina cand conduc.De asta daca imprumut masina tatalui (mamei exclus) sau prietenei (cat se poate de rar) le fac teorie ceva vreme.... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine are Octavia 2 va rog ceva impresii (merita sau nu, stabilitate etc etc) despre pachetul de drumuri grele (si in ce consta, m-am saturat ca un dealer sa-mi zica , ca are X Y Z si altul sa-mi zica alceva)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ma bag si eu in ciorba, cei care si-au pus "pachetul de drumuri grele", la peste 120Km/h simt o diferenta de stabilitate? (nu in curbe) insa si in curbe, chiar se simte rau?

Merci

Diferentza de stabilitate apare de la 160 Km/h, nicidecum la 120. Intra foarte frumos in curbe si nu am nici o problema de stabilitate pana in 160. Intr-adevar de la 160 KM/h o simtzi un pic ca pe o barca, nu foarte mult dar se simte.

Ca utilitate este nemaipomenit. Eu am fost si pe drumuri desfundate cu ea si pe zapada si am lovit de multe ori cu scutul (probabil sunt un sofer prost cum afirma altzii mai sus). Daca nu era scutul probabil ca o loveam destul de rau. Scutul este de fier si nu s-a indoit deloc. Am avut 2 revizii si nu s-au vazut loviturile pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Pachet+drumuri+grele+(PDG)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!