Jump to content

DIY: Lumina bricheta spate


ALEKS
 Share

Postare recomandată

Am considerat ca un element de confort vizual in plus, poate fi constituit de iluminarea pozitiei scrumierei pentru pasagerii din spate. Cu toate ca in masina mea este interzis fumatul, nimic nu ma impiedica sa imbunatatesc imaginea scrumierei. Astfel am studiat problema si am tras un fir prin consola centrala, de la mufa de alimentare a becului de la bricheta. Practic si LED-ul rosu (fiindca am vrut sa se asorteze cu restul luminilor habitaclului) de la scrumiera din spate este afectat de dimmer-ul de pe blocul de lumini.

Procedura de "fabricare" a LED-ului ce va fi montat la indicatorul scrumierei spate este realmente simpla: Se achizitioneaza un bec de bord de la care se va folosi doar dulia. Becul si contactele metalice se scot si se pastreaza sau se arunca, dupa caz. Se prelucreaza cu un bisturiu sectiunea superioara a duliei astfel incat sa ramana doar suportul inferior (vezi fotografia 1 si 2 de mai jos). Apoi se practica 2 gauri cu un burghiu de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

spune-mi si mie unde ai gasit led-ul de cumparat ca si eu am nevoie...

si la ce pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La orice magazin de electronice se gaseste un astfel de LED. E un LED standard de 3V (2.7V mai exact) rosu, de 5mm. Restul am prezentat in descriere cum se face!

Spor la construit,

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de info....

iar in legatura cu construitul nu stiu ce sa zic...la mine este bec la scrumiera...si este din fabrica acolo..

doar ca sa ars si vreau sa il schimb :)

mersi inca odata de info...

ciao

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

buna seara am un passat din 1999 1.9tdi fac si eu o intrebare se poate monta bricheta la scrumiera din spate centru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca s-a montat din fabrica bricheta pe spate , dar in principiu se poate monta orice ,chiar si un televizor ,numai ambitie sa ai .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faci o gaura frumoasa, cu diametrul mai mare cu cca 3mm decat priza pentru bricheta,

tragi doua fire pentru priza (poti trage chiar de la becul care il ai sub scrumiera, ca in mod normal, ala e acolo din fabrica)

legi priza, si gata! Chiar mi-ai dat o idee cu asta! :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii recomandat sa tragi de la priza din fata ca ai nevoie de siguranta de minim 15 amperi (din cate stiu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

frati romani, va cer un ajutor.

Stie cineva cum se schimba becul de la bricheta din bord, azi mai aveam un pic si daca trageam mai tare ajungea bordu' pe bancheta din spate, banuiesc ca e ceva simplu si banal asa cum a fost si cand am schimbat becul de la panoul central de caldura si ventilatie. E un bec de 1,5 12V (cred)

Nu am reusit decat sa scot foarte putin bricheta in afara....si mai departe STOP nu mai iese.tin sa mentionez ca am un passat din '93.

Cu stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa ajungi in spatele brichetei desfacand toata consola centrala dintre scaunele din fata pana sub bord.

nu cred ca e necesar sa scoti bricheta afara propriu zis; ai in spatele ei un mic "shantz" (in genul celor de la scrumiera).

acolo trebuie sa existe o dulie cu un LED mic. scoti dulia, schimbi LED-ul... si voila :icon_thumright: , le pui frumos toate la locul lor.

exista posibilitatea ca cineva sa fi umblat la bricheta in spate si sa nu ai dulia respectiva, sa fie rupt ceva peacolo, una alta; in mare, sa fie incomplet. in cazul acesta, mergi frumos la dezmembrari si cumperi una completa de la ei.

spor la desfacut! :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mercic de indrumare, problema e ca si rezolvata in cazul asta, am vazut ca tre' sa desfac ceva suruburi ca sa ajung in spatele brichetei dar am zis ca e mai simplu, de mers ledul de la bricheta a mers, dar de 1 an nu mai mere', acum sigur va functiona.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!