Jump to content

Ulei servodirectie - New Beetle


Georgik
 Share

Postare recomandată

salutare.

aveti idee de fel de lichid de servo directie imi trebuie?cand virez stanga,dreapta maxim mi se aude un chestie,si pe la motor am vazut ca e ceva uleios,cred ca pierde de la capac,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Iti trebuie ulei servodirecţie cu norma G 002 000 - 0,70 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.

aveti idee de fel de lichid de servo directie imi trebuie?cand virez stanga,dreapta maxim mi se aude un chestie,si pe la motor am vazut ca e ceva uleios,cred ca pierde de la capac,.

Si mie la fel mi se aude un mare hhhhrit, care apare atunci cand virez maxim stanga/dreapta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat la lichidul acela.e peste MAX cu aproximativ 1 cm.trebuie o seringa sa il scot.de schimbat nu ma bag.

broskana uita-te daca mai ai ?daca e sub MIN

Marius->multumesc frumos

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

am cam lasat balta masina si nu am mai verificat. insa imediat dupa Paste tre' sa fac o programare la mecanic pentru diverse probleme adunate si sper sa se rezolve si cu asta.

Mersi fain pt sfat :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare.

dupa ceva probleme cu caseta de directie,pe care am schimbat-o cu una sh , am ajuns la o problema zic eu cu lichidul de la servo.am fost la un magazin de piese auto si i-am intrebat...aveau ceva de la febi insa era rosu .am luat de la ravenol ,este verde si scrie si pe el ca este dedicat vw, seat,audi si skoda .am impresia ca aud un suierat in masina..plus ca ravenolul este mult mai subtire decat cel de la febi.ce sa fac?

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa pui DOAR G2000. Trebuia sa-mi spui cand ne-am vazut, ca am un bidon de 1 litru din care am folosit 50 ml.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la broscar fabricatie 98 iti trebuie norma G 004 000 M2 ,SWAG 99 90 6161,FEBI BILSTEIN 06161,RAVENOL SSF 1181100-001-01.SFATUL meu e daca ai posibilitatea sa iti iei ulei original pe 10, 15 lei in plus nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Si eu merg pe idea sa respeti norma recomandata de ulei (daca ai de dat banii pt ulei pe original atunci iei asa), dar nu e "batuta in cuie" faza sa cumperi neaparat original.

In plus de asta cam greu pot demonstra comerciantii din RO ca iti dau original -> etichete poti face cu imprimanta color cate vrei ;) :( .

Ai pus masinuta pe tester? Da vreo eroare atunci cand invarti la maximum?

De pierdut ulei pe la capac, poate sa mai piarda, mai ales daca de obicei invarti de volan pana la maximum -> la scoala de soferi am invatat ca nu e recomandat sa invarti pana la maximum de volan; creste presiune in instalatia de servo si atunci pierde pe unde se poate; uneori chiar are loc o fluctuatie in rpm iar la cei cu probleme legate de rpm la relantii, acestea se accentueaza.

Rezolvarea depinde de fiecare caz in parte si de aceea trebuie mai multe detalii, eventual coduri de erori care apar.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este revANOL SSF G 2000,181100,insan u stiu de ce e suieratul acela.mai vad eu ce fac. in fine

multumesc baieti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai greu de mesterit uleiul servo original,are eticheta sandwish multipla,are bidonul personalizat,basca peste asta se cumpara de la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi VW nu produce uleiuri deci e una din firmele consacrate sub brand VW-Audi etc. deci nu vad rostul sa dati niste bani in plus la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se stie ca uleiul original bmw e facut de castrol,uleiul de gm din cate stiu e mobil etc.Swag comercializeaza multe uleiuri speciale.Asemeni si ei sunt ambalatori in mare parte a produselor lor.Am avut ocazia sa compar uleiul de servo SWAG si cel de ORIGINAL vag.Exista o diferenta la ele la fluiditate si la culoare ;) Porblema consta in urmatorul fapt si iti dau exemplu SWAG.Produce ceel putin 10 feluri ulei servo,galben..verde..rosu.Pt MN,BMW,VAG,DG,RENAULT.In mare parte din ele cu toate ca au cod de piesa comun nu se potrivesc de la bmw-la vag..etc.Sunt foarte multe specificatii.Cand mi-am adus masina am facut schimburile de ulei si lichide,daca tot eram la capitolul asta am schimbat si uleiul de servo,nemaiavand timp sa comand ulei original am bagat SWAG.Am simtit ca parca volanul mergea putin mai greu.Basca peste asta imi supura furtunul care intra in caseta(furtunul care sta in presiune)problema des intalnita la g4.Dupa 2 zile am schimbat uleiul cu original si sa simtit diferenta,basca peste asta furtunul nu mai supureaza ;) In consecinta pt 10-20 lei in plus nu merita sa faci schimbul sau sa completezi cu alta gama de ulei,mai ales ca schimbarea lui se face la 100.000km.Eu ceel putin la masina mea cand vine vorba de ulei cutie si ulei servo numai original o sa folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... pt 10-20 lei in plus nu merita sa faci schimbul sau sa completezi cu alta gama de ulei,mai ales ca schimbarea lui se face la 100.000km.Eu ceel putin la masina mea cand vine vorba de ulei cutie si ulei servo numai original o sa folosesc.

Subscriu! Si eu, "fluidele" le-am luat doar de la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!