Jump to content

Diferite tipuri de JANTE puse pe Passat B6


CT 10 VWP
 Share

Postare recomandată

OK, multumesc pentru raspuns, era sa fac o greseala alegand roti de iarna pe 15"... ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
muresansergiu

salutare tuturor. Imi puteti da un sfat despre un site sau magazin online de unde pot sa-mi cumpar niste jante pt passat b6? vreau sa-mi pun cauciucuri de vara si cu ocazia asta poate imi pun si ceva jante sa scap de astea de otel cu capace

Modificat de muresansergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiti daca se pot monta pe Passat B6 (3C):

roadtoamerica.th.jpg

(se gasesc in mod uzual pe Passat B5.5 Highline) sau jantecaddy.th.jpg (se gasesc in mod uzual pe Caddy)?

Orice sfat sau parere avizata este binevenita.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur se merg fara probleme pe B6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambele tipuri sau...care dintre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul e de b5.5, al 2 lea de golf 5 din cate imi amintesc, posibil sa fie si aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!

Acum 2 zile mi-am pus caucucuri 225/55/16 pe jantele de 16 iar inainte aveam 215/55/16. Mi se pare ca masina trage putin mai greu si k volanul se invarte mai greu. Stiti cumva cu ce influenteaza cauciucurile acestea mersul si daca sunt potrivite pt passat sau trebuie sa revin la 215?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Salut !  Am un Passat B6  si as vrea sa ii pun jante Dotz Hanzo pe 17". 

Niste pareri ar arata bine?

Nu sunt prea mici , adica ar arata jantele prea mici pt masina..?

Daca ii pun de 18" afecteaza ceva la drum cand mergi? riscuri?..  :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare. Am nevoie de un sfat.Am un Passat B6 break.Am avut jante pe 18 cu anvelope 225/45/18. Pentru vara urmatoare vreau sa cumpar 245/40/18 dar imi este frica sa nu fie prea late.Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Si pe mine ma intereseaza ce specificatii trebuie sa aiba jantele pe 18, inclusiv cauciucurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

Doresc sa imi cumpar Jante si Cauciucuri de iarna pentru un Passat 2018/ B8 - 1.6 TDI echipare Advance.

Din ce am observat eu -  el vine in standard cu Jante de aluminiul Aragon 5x112 6.5Jx16 ET41 cu dimensiunea gaurii de 57.1 si cauciucuri 215/60/R16.

1. Pentru iarna ce tip jante si cauciucuri imi recomandati? Se pot monta jante de R15 5x112? (am inteles ca nu ar intra din cauza etrierilor)

2. Se poate comanda cauciuc de iarna de 205/55/R16 si monta pe jantele de aluminiu sau tabla sau trebuie neaparat 215/60/R16?

3. Jantele de tabla trebuie sa fie de specificatiile urmatoare 5x112 6.5Jx16 ET41 COD VW 3Q0 601027? Sau se poate si opta ptr ET42/43?

Cu stima,

G

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, a montat cineva pe passat b7 jante pe 16 cu ET 33? Si cauciucuri 205/55/16

Ating de aripa? 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

astea le am eu , jante RIAL 8J et35 cu Pirelli m+s 225/40/18 dot 4518, cel mai mult imi plac ca nu huruie la viteza desi au profil sanatos, cu 225 nu va atinge in aripa spate , cu 235-245 va atinge daca carati ceva greu-valabil pt et35 8j.

 

DSC-0554.jpg

 

 

DSC-0570.jpg

 

 

 

DSC-0557.jpg

Modificat de xez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua colegi...Sper ca am gasit topicul corespunzator, daca nu, rog administratorii sa stearga postarea...

Am un Passat B6 Sedan din 2005 cumparat cu jante de aluminiu similare de la un Sharan cu caracteristici R16 6,5J16H2 ET50. Asa le am de circa 5 ani de cand am si masina. Cauciucuri pe aceste jante am avut tot timpul de 205/55-R16 iar acum mi-am gasit la un pret bun ,  niste Jante de Golf7 cu urmatoarele specificatii :

Diametru: 16 inch

Prindere: 5x112

Latime: 6,5 j

Offset (ET): 46

Acum m-am gasit sa studiez si eu ce inseamna ET si constat ca valoare pe care am utilizat-o pana acum ET50 este mai mare decat cea trecuta in talon respectiv pentru cauciucuri 205/55 R16 care trebuia sa fie de ET42 ...

   Pentru cei mai cunoscatori , ii rog sa imi spuna daca as putea sa achizitionez aceste jante cu ET46 , daca sunt Ok pentru cauciucurile de 205/55/16 sau trebuie sa  achizitionez si alte cauciucuri ?....sau poate e mai bine sa renunt la ele si sa caut ceva jante originale ?

Astept parerile voastre si va multumesc anticipat !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!