Jump to content

Parcuri Vanzari Masini Recuperate Leasing


lucianwwl
 Share

Postare recomandată

Salut,

prin presa s-a tot vehiculat ca exista auto recuperate de la propietarii ce nu si-au mai putut permite plata ratelor ...

Cat de real este acest fenomen?

Sa fie atat de mici preturile la revanzare precum spuneau jurnalistii?

Cunoasteti parcuri de genul asta?

Lasati date de contacte, adrese, despre astfel de parcuri ... daca cunoasteti!

thanks!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei sunt liste pe la fiemele de leasing pe site

exemplu de la tiriac: click

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea bancilor care au dat masini in leasing au asemenea parcuri.

http://revanzare.bcr-leasing.ro de exemplu

Negocierile se fac mai bine cand cumparatorul achita cash, integral...

http://www.car-logistic.ro/

etc

Modificat de blueyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multe parcuri cu masini `reposesii` doar k mie pretul mi s-a parut exagerat de mare, ex: Jetta 2008, aripa st. fata lovita 13000 eu, cu banii astia cumperi Passat intreg

Am fost intr-un asemenea parc, fiecare masina are atasat de ea contul din care s-a creditat, suni la banca si intrebi cat trebuia sa platesti ca sa inchizi contul acela. Nu negociezi cu nimeni, iti raspunde un operator care verifica in calculator si iti spune....pana la `virgula`, ex: 7354.2 eu adica exact cat a ramas de plata. Domnilor, cine are o masina buna si mai are putin de plata eu cred ca va face eforturi sa o achite....asa ca nu veti gasi decat sume mari si masini...asa si asa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

concluzia este ca am avut parte de o alta stire rasuflata ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca e o stire rasuflata. Cu toate ca este o perioada grea pentru toata lumea, vanzatorii de masini sh (recuperate sau personale) trag de pret foarte mult si nu sunt deloc realisti. Toti au senzatia ca au cine stie ce podoabe in garaj/fata blocului si ies pe piata cu preturi astronomice. Va mai trece mult pana cand vom fi cu adevarat realisti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stire rasuflata sau nu, eu zic sa verificati parcul auto masini recuperate leasing de vis-a-vis de Brady Militari spre A1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la fel reprezentantele Toyota din Bucuresti.

Nu e marca VAG asa ca va las sa cautati singuri date de contact. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stire rasuflata sau nu, eu zic sa verificati parcul auto masini recuperate leasing de vis-a-vis de Brady Militari spre A1.

cum se numeste parcul?

anx, la ei se gaseste doar toyota sau e multimarca?

danke

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu sunt doar auto Toyota.

Am vazut vreo 2-3 bucati de Corolla din 2005-2006, dotate bine, aprox. 60.000 km la 4.500 de euro. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Toyota nu m-am uitat, dar am fost in celelalte parcuri ... preturi imense!

Presa preseaza ... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte posibil sa se fi umflat preturile pe ultima suta de metri, tocmai din cauza mediatizarii fenomenului.

La fel cum s-a intamplat cu apartamentele, insa deja e off-topic. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

inca doua cu masini recuperate:

http://www.romexterra-leasing.ro/secondHand.php

http://www.btleasing.ro/new/index.php

De la "recuperatori" merita sa cumperi in cazul in care stii pe careva din interior,sa te anunte cand au ceva bun.Am auzit de baieti care au luat "la oferta".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca si eu m-am interesat despre acest fenomen, masinile pe care le au baietii puse la vanzare pe siteuri sunt doar cateva, de fapt ei au niste liste la care ajungi doar daca ai pe cineva in interior si daca ajungi cumperi o masina fara sa stii ce cumperi deoarece nu te lasa sa o testezi o vezi si iti dai cu presupusu daca e o masina buna sau nu o iei la risc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am colindat si eu niste parcuri de acest gen si sunt niste preturi de te ia capul. Cum bine s-a mai spus mai sus, daca nu cunosti pe cineva acolo, degeaba, sunt sanse mari sa iei teapa. La unul din parcuri gasisem o Corsa 1.4 benzina din 2007 la 4250, insa pretul era pt angajatii lor si era redus cu 40% fata de cel real. La capitolul asta, trebuie sa ai mare noroc si sa pici acolo in ziua in care aduc masini de prin tara. Oricum, in majoritatea cazurilor, masinile cu adevarat bune sunt date inainte sa ajunga in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am inspectat si eu siturile si parcurile de prin zona si aceasi concluzie

preturi bunicele la masinile daramate - pe care ai da cel putin 1-2000 eu sub

si preturi mari la masinile mai tepene

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

intradevar stire falsa ...am verificat chiar astazi toate site0urile pe care le-am gasit cu masini recuperate ...sunt cam nasolae mai ales ca fiecare cand stie ca vine leasingul sa o ia fura tot dupa ea , interiori , dotarile optionale gen navi sau piale etc ...si pe la motor se fura piese gen turbo si ce o mai fi asa ca la preturi oarecum normale gasesti masini terminate iar ce e mai ok e mult prea scump !! parerea mea e ca e bine sa cauti si prin parcurile astea dar nus cat de buna e ideea sa cumpreri de la ei !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce-i cu preturile astea ?

si taicamiu a avut sarcina acum jumate de an sa cumpere niste microbuze... si a ajuns si pe la "recuperatorii" de masini.... aveau 80.000km si o vindeau cu 3000 euro mai ieftin decat pretul unei masini noi.

astia vor profit 100%, la fel si bancile... nu se multumesc sa recupereze macar o parte din suma... dar sa primeasca banii cash...

adica ai un parc cu atatea masini la care nimeni nu se uita... cat dumnezeu vrei sa le tii pana ruginesc ??? scapa de ele, scoti sa zicem 80% din suma, si restul e paguba.. ai grija ca la altii la care ii dai leasing sa fie bun de plata...

ma uitam pe lista... Q7 din 2007 cu 120.000km si vrea 30.000 euro in conditiile in care e 40.000 euro NOU acum :vaidecapulmeu:

pai eu sa am banii astia si sa vreau un Q7... fac rost lejer de inca 10.000euro si imi iau masina noua in garantie.. nu umblata serios pe drumurile rupte ale patriei.

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect soila@, de acord cu tine. Sunt niste hoti, nu se vede ca ar avea interesul sa le vanda. Scade frate cat ai incasat (avans, rate) vezi si tu uzura, km, starea si pune-i un pret atractiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa-i romanul. Inca nu a invatat cum se face comertul. Pe piata libera gasesti masini mult mai ieftine. Dupa ce vor da faliment lichidatorul le va vinde la orice pret oferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca problema e alta. Cele ce se scot la licitatie publica sunt ori ciurucuri ori supraevaluate. S-au organizat deja cateva "licitatii" si-au fost vandute masinile care erau mai ok la preturi foarte "ok", ceea ce-a ramas trebuie sa produca indeajuns cat sa acopere si gaura creata. Cam asa se intampla si pe la alte firme de leasing. Am un fost coleg de facultate care lucreaza la o astfel de firma, si-anume se ocupa cu evaluarea starii tehnice a autoturismelor si autoutilitarelor recuperate. La un moment dat l-am rugat sa ma coafeze si pe mine cu una, dar din pacate nici el nu avea acces la "bunaciuni". N-am sa spun care societate ca sa nu-i creez probleme.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa cred ca vorba lui inginerul "bunaciunile" sunt rezervate de mult pentru diferite cunostinte si pile. Ce ramane la restul populatiei sunt ciurucurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt preturile destul de piperate, tinand cont de faptul ca si la masini de peste 150,000 km pretul este foarte mare si apoi, cred ca nu toate masinile sunt toate scoase la vanzare, deaorece, cele bune si ieftine si le patreaza pt ei, ca sa le dea mai departe, prin intemediul unor prieteni.

e o idee buna sa iti iei o astfel de masina dprin cadrul " acestui program " dar vorba unor colegi de aici " frate, de parca ar vrea sa se laude cu cel mai mare parc auto in loc sa vanda masinile "

eu de mult caut un mercedes c200 diesel sau kompresor si nu au un pre acceptabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!