Jump to content

Coduri motoare


gabi
 Share

Postare recomandată

Salut

Am tot citit pe forum aici si spuneti de codurile motaorelor ( PD, non PD). Imi poate spune si mie cineva ce reprezinta?

De asemena imi poate spune si mie cineva codurile motoarelor de pe skoda octavia 1?

p.s. Am dat search si nu am gasit nimic. Daca este vreun topic asemanator rog moderatorii sa il steraga pe acesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codurile motoarelor sunt trecute in talonul fiecarei masini. Fiecare tip de motor (la VAG) are cod si serie. de ex al meu, 1.9 SDI, 47 kW, are cod ASY si seria xxxxxxxx.

Exista motoare care au, pentru aceeasi putere, coduri diferite, exista motoare care sunt identice constructiv, dar au alt soft si, evident, alta putere. Si acestea au alte coduri.

Asa nu stiu cu ce te poate ajuta sa-ti insir o lista de peste 20 de coduri de motor cu diferite puteri, capacitati s.a.m.d.

Spune mai explicit ce doresti, si te ajutam intr-un fel sau altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Dar totusi o lista cu motoarele unde as putea gasi? As vrea sa imi iau un golf 4 sh diesel si a vrea sa nu ma uit ca pisica la poarta noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Ce-mi puteti spune despre motorul AGN 1.8T 92kW?

Si-a luat un prieten o Octavia 1 cu acest motor si nu are nici un fel de date despre el.

In principiu l-ar interesa cuplu maxim si turatia la care se obtine, intervalurile de service si ce anume se schimba, ce fel de oloi, tipul de bujii etc.

Mentionez ca nu are nici un fel de manual, scheme si altele.

PS. Masina are 85000 km si este din 1999.Are sticker pe luneta (vwforum.ro).

Multumiri in numele lui(asta pana il fac membru vwforum.ro) :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca exista acel motor. cel putin nu turbo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In talon Scrie motor Audi AGN 1781cm3 92 kw/6000 rpm.

Cel ce-a vandut-o spunea de motor 1.8T si la mers se aude suierat cade turbina.

Dac poti sa-mi spui mai multe, pls.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AGN este 1.8 20v .... nu e turbo. are 125CP. Daca se aude un suierat sigur nu e de turbina ( decat daca si-o fi pus el ceva ).. si atunci trebuie investigat ce face asa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, cum ziceti voi are 20Valve si nu are turbo dar date suplimentare puteti sa-mi dati despre acest motor?

Intervale service, ulei motor, bujii alte alea, la ce sa fie atent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, cum ziceti voi are 20Valve si nu are turbo dar date suplimentare puteti sa-mi dati despre acest motor?

Intervale service, ulei motor, bujii alte alea, la ce sa fie atent?

<{POST_SNAPBACK}>

la mine nu scrie nimic . Nici un cod motor in talon. Mai exact unde ar trebui sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

warranty_4_cars
la mine nu scrie nimic . Nici un cod motor in talon. Mai exact unde ar trebui sa fie?

<{POST_SNAPBACK}>

pe Service - Plan sau pe capacul de la cureaua de distributie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine scrie si in cartea de identitate si in talon. In CI scrie si seria, iar in talon scrie numai tipul motorului (poz 17 - tipul motorului), care este, de fapt, codul motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!