Jump to content

1.6 Diesel CR pe Octavia 2


virgilius23
 Share

Postare recomandată

In tarile civilizate , dar si la noi a aparut la Octavia 2 optiunea diesel 1.6 TDI CR .Datele sale de putere si cuplu sunt aceleasi cu ale 1.9 TDI PD .

Motorul a inlocuit complet in Germania de exemplu complet varianta de 1.9 PD manuala , motorul mare ramanand in oferta doar legat de DSG .

Pe forum in DE parerile erau impartite , unii saluta noul diesel , ca fiind mai avantajos ca si consum , emisii , impozite , altii se tem de " defectele copilariei " si elogiaza , pe buna dreptate , fiabilitatea si rezistenta " batranului " 1.9 TDI PD .

La noi vad ca se poate comanda masina in ambele variante , cel de 1.6 fiind totusi cu circa 400 euro CIP mai scump , tot cu o cutie in 5 trepte manuala.

Daca s-a mai discutat pe undeva va rog stergeti , eu am cautat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerile vor putea fi discutate doar dupa ce utilizatori de 1.9 tdi vor trece pe aceasta motorizare...

Eu sunt de acord: silentios, nepoluator, asigurari mai mici etc. insa stiu ca si motorul 1.5dci nu are elasticitatea necesara.

Putem compara 2 motoare de aceeasi putere, insa cel mai ,,spatios" va trage mai bine in depasire.

Iar despre fiabilitate, sa treaca macar 3 ani si vreo 200 000 facuti cu un asemenea motor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca noul motor era un pas necesar, deoarce actualul, desi are o gramada de atu-uri are si cateva probleme destul de mari, cum ar fi consumul de ulei si mai ales zgomotul. Motoarele diesel PD au fost si inca sunt foarte fiabile dar a venit vremea schimbarii, a evolutiei, tehnologia CR permitand un control mult mai bun al injectiei. Peste ceva timp grupul VAG va scoate toate motorizarile diesel PD si le va inlocui cu tehnologia CR pe de o parte datorita costurilor prea mari de productie ale motoarelor PD ( ca sa respesce normele de poluare viitoare) si pe de alta parte datorita vechimii lui. Legat de care trage mai bine, nu are nici o legatatura care e mai "spatios", care are curba de cuplu mai buna ala va trage mai bine. Acum ramane de vazut daca la fiabilitate motorul CR va fi cel putin la fel de fiabil ca PD-ul. Eu, daca as fi sa iau o Octavia diesel as lua clar pe cea cu motorul Common Rail :(

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat ca noul motor vine, la noi cel putin, tot cu o cutie de viteze in 5 trepte, asa cum au facut si cu 1.9TDI, in afara stiu ca se putea comanda si cu o cutie manual a in 6 trepte.

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cel care are mai mult spatiu, nu are cumva o curba mai buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat! E adevarat ca de cele mai multe ori se intampla asa, dar nu e o regula. Oricum, nu am vazut graficul motorului CR poate il pune cineva si facem o comparatie intre ele :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In sfarsit pot posta si impresiile mele despre testdrive-ul cu Octavia 1.6 TDI CR,,, multumita celor de la Brady-Bucuresti.

Prima impresie - foarte silentios am mers fara muzica si de abia se percepea motorul. Poti merge la drum lung fara sa te oboseasca deloc!!

A doua- ambreiajul reglat fff jos, am oprit motorul de 3 ori(nu sunt incepator), nu e placut ,o sa mai incerc o data la alta masina.

A 3-a -pana la 2000 de ture trage cam slab, cica din cauza filtrului de particule are softul cu o curba joasa de injectie DAR odata ce depasesti 2000 de ture se trezeste si trage cu o explozie de putere (poate prea tare chiar). E chestie de obisnuinta- trebuie mers mai turat ca sa ai forta.

Nu seamana deloc cu 1.9TDI care are un zgomot ridicat dar si trage de la 1000 de ture f bine.

Consumul este mic adica pe BUCURESTI (cred ca lejer) 6L/100 iar in timpul testului pentru 5Km trafic usor aglomerat-Vmediu~30km/h 7.1% si scadea.(ma asteptam la ~9%)

Cine mai are ? Alte impresii? As vrea sa aleg acest motor pe Octavia in viitorul apropiat.

Si ceva poze..............

Poze cu consum.....

:icon_thumright:

post-54742-1253539948_thumb.jpg

post-54742-1253539972_thumb.jpg

post-54742-1253540063_thumb.jpg

post-54742-1253540072_thumb.jpg

post-54742-1253540103_thumb.jpg

Modificat de BiCos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am studiat eu momentan grupul vw are trei motoare de 1,6 CR:

Motor 1,6 l TDI 55kw

putere max 55kw la 4000 rot/min

cuplu max 195Nm la 1500 - 2000 rot/min

EU 5 109g/km

Motor 1,6 l TDI 66 kw

putere max 66 kw la 4200 rot/min

cuplu max 230Nm la 1750 - 2500 rot/min

EU 5 189g/km

Motor 1,6 l TDI 77 kw

putere max 77kw la 4400 rot/min

cuplu max 250Nm la 1900-2500 rot/min

EU 5 118g/km

Ca echipare aceste motoare vin cu cutii de viteze 5 trepte manuale ,DSG 6 trepte si DSG 7 trepte pe cel de 66kw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am condus inca asa ceva dar sincer mi-ar placea.Intr-un cuvant cred ca 1.6 crd cu FL la un pret mai bun cu cel putin 1000-1500 euro decat am dat eu acum 2 ani si ceva pe 1.9 non FL mi se pare o alegere evidenta . Dar repet singura steluta e ca e motor destul de nou dar totusi e un VAG. Toate au fost noi la inceput si nu stiu cate motoare au fost retrase dupa cateva luni ca s-au dovedit foarte proaste la vreun brand :icon_cool:

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt fan al evolutiei si am avut commonrail si am fost ff incantat( megane 1.5 dci -128 cp)silentios si rafinat. Ceea ce pot spune si despre 1.6 Tdi CR Vag. Insa cel de 105 cp e cam fortat; puterea max. e ff sus-4400 rpm iar despre cuplu zic ei, ca ar fi similar cu o cil. 1.9 Tdi, ceea ce sincer eu cred ca se intampla doar pe hartie. Dar concluzia e ca trebuie aleasa cu grija motorizarea( cilindreea mai bine zis). Parerea mea e ca pentru Octavia, Jetta,etc trebuie minim 2.0 TDI CR in vers. de 110 sau 140 cp ( care din nou sunt obtinuti f sus- 4200 rpm). Cred de asemenea ca mai au de invatat la "CR"de la o referinta in materie: Hdi .

Radu

Modificat de radu81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce e rau in faptul ca are puterea maxima la o turatie mai ridicata? Mie asta mi se pare un lucru bun adica poti schimba trepele mai sus, e mai elastic. Nu cred ca Vag ar da specificatii doar pe hartie (de ex la unele motoare din seria BJB puterea e mai mare decat declara ei, 119cp), dar doar un test Dyno ar arata adevarul. Ce imi place din ce vad in specificatii e cuplul maxim care e constant pe o plaja destul de mare. Imi pare rau ca nu am putut merge pana acum cu vreun motor CR de la Vag :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu , eu nu zic ca nu ar avea atatia cai sau cuplu. Doar ca senzatia in realitate de miscare a masinii nu va fi una f decenta. Cat despre cai imagneaza-ti ca mergi constant la 2800 rpm sa zicem. Cat din 105 cp ai atunci?( din cei disponibili la 4000)? Dar daca puterea maxima e si mai sus( 4400rpm); Iti spun eu, si mai putini. Oricum discutia despre cai e oarecum teoretica intrucat la diesel cuplul face diferenta, care dupa parerea mea ( are o valoare ff buna pentru un 1.6 ) dar raman circumspect asupra mobilitatii unei masini care e destul de grea ( O2).

Modificat de radu81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Skoda Oct e Motorul de 1,6 l TDI 77 kw ---105 cp.

Eu merg in Buc cu o 1.5 diesel Logan la care la plecare de pe loc pot trage frana de mana pe jumatate si sa dau drumul la ambreiaj fara sa accelerez si masina pleaca. La Oct am oprit motorul de 3 ori la plecare normala(eliberare usoara a ambreiajului).

Consumul te incanta , motorizarea e perfecta pentru drumuri in afara unde mergi constant dar in oras unde pleci des in coloana e mai greu daca nu ai forta pana la 2000rpm. Oare cel de 1,6 l TDI 66 kw de pe Golf o fi mai vesel la turatii joase?

Oricum Oct1.6TDI mi-a placut.

Modificat de BiCos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere faptul ca 1,6 TDI CR 105CP este disponibil si pe noul POLO eu m-as gandi bine inainte sa aleg acest motor pe Octavia deoarece diferenta la masa proprie este de fix 200 de kg. iar la maxim admisa este de 305 kg.

Desigur ca un test drive va raspunde cerintelor cumparatorului dar daca acesta nu este facut in toate conditiile de drum si trafic iarasi poate induce in eroare. Un test drive facut doar in oras pe distante relativ scurte nu poate duce la o concluzie clara cu privire la ce poate acest motor cat si la pretentiile clientilor din toate punctele de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am 2 comentarii:

- 105 CPsi chiar 250nm cuplu e prea putin pentru O2, cel putin 116 CP sunt de dorit pentru a o misca bine la start cu vit I si in trafic la depasiri in afara localitatilor; 140 CP e suficient sa poti pleca de pe loc in intersectie fara sa ai emotii ca intra troleibusul in tine (experienta practica proprie, am avut stock, powerbox 115 cp si acum chip 140)

- apropo de turatia la care se atinge CP maxim, la opel vectra cel nou, la 1.8l se pare ca merge pana in 6000rpm... :P

Avantajul CR e ca se misca mult mai bine cu motorul rece decat 1.9-le...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu plecatul de pe loc tine de rapoartele cutiei de viteze, de culpu si turatia motorului. Octavia nu o fost gandita ca sa fie o masina sportiva de oras.

Cr de 105 CP mi se pare suficient ca mergi in oras cat si in afara localitatilor dar respectand viteza din regulamentul de circulatie. Motorul de 140 CP este mai eficient in afara localitatilor si in conditiile unui condus sportiv. Pentru Bucuresti, unde nu ai unde sa fugi(exceptand situatiile limita in care mai bine ai grija sa nu ajungi) motoarele mari sunt dezavantajate de consum.

Eu zic ca motorul de 1,6 CR este un pas inainte pt Skoda daca ma gandesc ca au mentinut aceeasi putere ca la 105 PD dar cu un litraj mai mic si nu in ultimul rand avand filtru de particule si Euro5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 2 comentarii:

- 105 CPsi chiar 250nm cuplu e prea putin pentru O2,

Daca 250nm/1900rpm e putin, ce sa mai zica cei cu 1.4 TSI cu 200nm maxim, cei cu 1.6 FSI cu 155nm/4000rpm; de cei cu 1.4 MPI/132nm/3800 si 1.6 MPI cu 148nm/3800 ce sa mai zic; trebuie sa se dea jos si sa impinga un pic sau sa traverseze doar intersectii semaforizate? ;)

Propun sa ne intoarcem cu picioarele pe pamant. Aici sectiunea Octavia 2 nu BMW 3 Series.

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nsm, ma refer la cuplul la plecarea de pe loc, tinand cont de greutatea masinii.

La 300 sau 320 cuplu, e alta plecarea. Verifica si tu pe o masina cu chip, si ai sa realizezi ce spun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce bine imi pare ca ati inceput discutia asta.Urmaresc sa-mi achizitionez un golf 6 sau o skoda o2 fl cu motor 1.6 tdi cr si chiar ma intrebam daca face fata greutatii.(daca se simte suficient de puternic atat in oras cat si in depasiri pe DN). Am condus octavia 1.9 fl si din interior nu mi s-a parut deranjant de zgomotos motorul asa ca sunt tentat sa merg pe 1.9 datorita cilindreei mai mari si a fiabilitatii dovedite. Daca e sa fie golf ,1.6 tdi cr clar.(oricum nu am de ales):offtopic:

Modificat de cos86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

povestea cu zgomotul e moft de benzinar

inteleg zgomot in habitaclu la un SDI sau un VP....

ia 1.9

in visele visurilor nu va fi 1.6 la fel de elastic ca 1.9, indiferent de basmele scrise pe hartie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei cu 1.9 tdi poate faceti test cu 1.6 tdi cr si ne spuneti exact daca place sau nu , care e diferenta etc.

Eu zic ca la turatii sub 2000 rpm 1.6 cr-ul e nesatisfacator- mai ales la plecarile de pe loc si/sau accelerarile de la 1200 rpm in vit 3 si 4 unde un 1.9 chiar incepe sa accelereze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa discutam despre 1.6 CR care este o noutate la VW tinand cont ca 1.9TDI este cel mai popular diesel de la VW. Zgomotul in mod sigur nu mai este ca la 1.9 TDI iar ca performante pare OK pentru o masina de familie cf fisei tehnice, iar consumul este de-a dreptul de invidiat 3.9 l/100km iar mixt 4.5 !

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este versus, dar, asa cum alte masini...(stiti voi care) au motoare de 1.5 =105cp si aceeasi masa ca si Octavia, nu vad de ce motorul asta de 1.6TDi CR nu ar putea sa urneasca decent masina.

Cred ca se mizeaza mai mult pe consum cu acest motor.

E simplu: cine vrea putere ia 2.0 cine se uita la consum/oras ia 1.6 TDi.

Poate daca se va face un chip la motor si din 105cp=>125cp(sa zicem) atunci pentru unii va fi chiar ok motorul adica un consum bun si un pic de putere.

Cred ca ce am spus e mai mult decat logic. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La diagnoze nu ies cai ies iepe, lasa-ti discutia off topic , e vorba de 1,6 cr nu de versusuri, aia care au 1,6 daca aveau bani isi luau poate si ei 1,9 , asa si invers cei cu 1,9 daca nu se gandeau la consum luau 1,6, momentan nu am vazut pareri clare de 1,6tdi cr.

Va spun eu ca am mers cu ea.

Masina nu se compara cu 1,9 pd

Trage dar nu cine stie ce , e un motor modest cu un zgomot mai redus si cu un consum cel putin la fel cu cel de 1,9 daca nu mai mare,dar asta e nerelevant avand in vedere km masinii de drive test.

Pesronal am mers cu multe masini cu puteri apropiate dar acest 1,6 nu mi se pare elastic, pe toate trepteel trage la fel , are o limita la care cand ajungi gata.

La altele anumite trepte sunt mai lungi si unele mai scurte , e cam tras un pic de pat cu specificatiile, parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aia care au 1,6 daca aveau bani isi luau poate si ei 1,9

Tocmai ca 1.6 cr e mai scumpa decat 1.9

@lasa-ti...lasati :icon_thumright:

Si pe subiect.

Am calarit-o si eu. Sunt diferente fata de 1.9 dar nu notabile. Spun asta in conditiile in care am mers cam 130 de km cu crd. Treapta a II-a mi s-a parut mai adecvata decat la 1.9, nu am simtit delay. E curios, intradevar, ca 1.6 sa se comporte oarecum similar cu 1.9 dar se poate explica totul pe seama randamentului mai bun al motorului de 1.6. Posibil ca testul meu sa fie irelevant avand in vedere drumul relativ scurt parcurs insa pentru cei interesati poate fi un punct de referinta.

Si, Ovidius, categoric nu!.... Conduse in acelasi regim, masinile cu motoare aspirate nu se compara cu una cu motor supraalimentat. ...1.6 mpi, se poate apropia ca senzatie de un 1.9 tdi doar daca il mentii permanent peste 3500-4000 de ture altfel e greoaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!