Jump to content

Sfaturi pt achizitie Golf 4 / Bora


bazil
 Share

Postare recomandată

Salut, arunca un ochi si aici:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BXE, nu s-a montat pe G4. iti faci prea multe probleme, cauta o masina intretinuta, motoarele sunt toate OK daca au fost corect servisate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei neaparat ARL in stare buna, trebuie sa fii pregatit si sa platesti pe masura. Nu te astepta sa gasesti unul ok la 2500-3000 euro.

Daca nu esti hotarat numai la golf 4, poti cauta si leon sau bora cu acelasi motor. Asa, ai o gama de cautare mai extinsa.

Eu sunt la al treilea 1.9 tdi si sincer as alege un ASV de 110 cai. Asta bineinteles daca te pasioneaza modificarile. In opinia mea e cea mai ok baza de plecare.

Important e sa fie caroseria in stare buna, nelovita/neafectata la structura si sa nu aiba rugina, iar blocul motor sa fie in mintile lui. Restul se poate repara usor.

E strict o opinie personala insa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi. O sa revin cand reusesc sa achizitionez acest model, daca mai gasesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

In primul rand imi cer scuze daca postez in locul nepotrivit, sunt nou pe aici..

1) Dupa cum spune si titlul, doresc sa imi vand golful din semnatura, si sa cumpar tot un golf 4, preferabil dupa anul 2000, iar motorul sa fie un 1.8 Turbo, versiunea de 150 CP, echipata cu cel putin geamuri electrice, climatronic(obligatoriu), si scaune incalzite. Dupa cum m-am informat si am cautat, prin Romania nu prea exista asemenea modele, sunt foarte rare iar cele care sunt, sunt destul de neintretinute si mai si cer niste preturi exorbitante. Intrebarea mea este, se pot gasi modele asemanatoare descrierii mele in germania? avand un buget de maxim 2000E. Intreb doar ca sa nu fac un drum aiurea pana acolo, si sa nu gasesc nimic sau doar exclusivitati de peste 3000E. Nu am pe nimeni acolo ca sa caute si sa imi spuna, iar pe mobile.de nu prea am gasit nimic ok, de asemenea nici prea multe nu se gasesc pe site-ul acela.

2) Cat de fiabile sunt aceste motoare? Din cate m-am interesat, piese pentru 1.8T de golf 4 sunt pe net, iar o turbina sau un intercooler se gaseste usor la un pret banal de 50-80E.

PS: Consumul nu ma intereseaza, deci fara argumente cu consumul.

Modificat de riki97
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stima si respect riki97.  Incep sa-ti spun ca in viata vietii tale nu ai sa gasesti turbine la 80 de euro, eventual paletele de la turbina in pretu asta, am dat eu la reconditionat turbina cu 1,000 ron. La mana a doua gasesti la 600-700 de lei una cat de cat ok, una ca sa fie in stare perfecta pretul pleaca de la 800 in sus. Nu vreau sa-ti narui visele dar nu ai sa gasesti 1.8T in stare foarte buna in 2000 de euro nici in germania. Pretul se duce usor peste 2600 una cat de cat intretinuta. Am verificat personal mai inainte site-uri de specialitate in speranta sa iti gasesc ceva, tot ce este pana in 2200 euro au lejer 250k km in bord si nici nu ai de unde sa stii cat de alergate sunt mai ales ca ei au autostrada NO limit, mai sunt cateva exceptii, dar eu nu as merge in germania sa vad doar 2-3 masini care eventual nu o sa-mi placa. Si de ce ma rog e o obligatie climatronicul si scaunele incalzite? Ai AC cu manivele sau cum se cheama si exact, exact acelasi lucru il fac. Ti-am atasat niste link-uri pentru ce ma gasit eu, rog un moderator sa imi stearga linkurile in caz ca incalc regulamentul, le-am pus si simplu informativ pentru a ajuta, nu fac publicitate site-ului sau vanzatorilor.

http://www.autoscout24.ro/offers/volkswagen-golf-18-turbo-colour-concept-benzină-albastru-273325063

http://www.autoscout24.ro/offers/volkswagen-golf-18-110kw-turbo-gti-ecc-lmv-cruise-benzină-negru-292167114

http://www.autoscout24.ro/offers/volkswagen-golf-18-turbo-20v-cat-3p-benzină-negru-291717340

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un model frumos, la un pret de 2300E, dar, este automat..de tip tiptronic cutia..este in regula? sau nu imi recomanzi o cutie automata pe un motor de 1.8T? O diferenta ar fi ca consuma putin mai mult decat o manuala, nu? 
Cat de fiabile sunt, nu stiu insa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! As dori sa cumpar un 1.8T in luna / lunile care urmeaza, insa nu am o idee unde sa ma uit cand o sa o verific. Ce probleme are acest motor? Unde sa ma uit? Ce sa fac? Partea cu verificatul exteriorului si al interiorului sunt floare la ureche, insa la acest motor nu am habar ce si cum sa verific. Astept pareri si sfaturi, mersi anticipat. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o masina de atatia ani implica anumite riscuri , o cumperi cu 2500 , dar daca vrei so pui la punct cum trebuie de cele mai multe ori sari de inca 1500

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,8T din generatia anilor 2000 consuma enorm si-ti trece orice placere de a o conduce cand vezi cati bani te costa benzina. Nu-mi ziceti ca nu conteaza consumul. Daca ai un buget mic pentru cumpararea masinii, inseamna ca bugetul este mic si pentru folosirea ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna enorm?

Cu cat crezi ca consuma mai mult fata de 1.4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 in oras la 1,8T  fata de 9 la 1,4, daca vorbim de motoarele anilor 2000, nu de cele moderne TSI. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut

Este prima postare, nu stiiu daca am nimerit bine ca sa pun intrebarea care vreau eu

Vreau sa achizitionez o masina si nu sunt decis care este mai fiabila din toate punctele de vedere, motor, suspensii etc

Variantele sunt Bora1.9 tdi alh,Golf 4 variant 1.9 tdi alh, sau Octavia 1   1.9tdi alh. Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Sun Jan 29 2017 at 13:40, cristian3673 a scris:

Un vw bora cu peste 350000km la bord se  considera uzat? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Vreau sa cumpar un golf 4 cutie automata 1.6 benzina an 2002. merita achizitionarea lui la un pret de 2900 euro si kilometraj de 100 000km

acesta este anuntul https://www.olx.ro/oferta/vw-golf-4-automatic-ID7Y1HN.html.

La ce sa ma astept sa pice la el?

Multumesc anticipat pt sfaturi.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu renteaza e ca mort,nu trage nici cat un Logan de 1,2. cutia e model vechi fara performanta, motorul cu probleme de consum mai pune bani si cumpara unul diesel.sa simti ca ai VW.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorina am de 2.0 manual(masina din semnatura) eu vreau doar pt sotie in oras(de acasa pana la lucru si inapoi)

multumesc

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ar merge mai bine un Polo ceva mai nou pentru o dama si oras? Ca avantaje ar fi ca e mai usoara, exista si motoare mai mici cu consum mai bun. 

Ca fiabilitate cutia asta automata pare ok, dar depinde cum a fost intretinuta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este de ajuns sa te uiti pe anunturile utilizatorului ca sa iti faci o idee cat de cinstita este masina. Cat despre g4 1.6 benzina automata...am avut "onoarea" anul trecut in octombrie sa aduc la comanda 2 bucati automate pentru ambii fii....le folosesc strict job si mall, insa cat le-am condus din DE pana aici...nu mi- venit sa cred ca vw au putut produce asemenea cutii....eu nu recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca unii dintre noi inca mai cred ca o masina de strada, de 15 ani vechime, are doar 100.000 km ... A facut doar 6000 km pe an ? Hai sa fim seriosi ! Este bine spalata, polisata, data cu silicon !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand nu srtiu daca e 2002 masina. 1.6SR e motor euro2 iar in 2002 toate motoarele vw benzina erau e4, cred ca mai putin cel de 2.0l.

In plus la anii astia te astepti sa pice cutia automata, la care pe langa costuri ridicate mai dai si de nepriceputi. Invata-o sa invarta in mamaliga :) macar va putea conduce si masina ta la o adica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu golf 4 cumparat de mine din Germania, cutie automata din 2001 1.6 SR si este euro 4 ,atat in Germania sau Romania.Iar despre fiabilitate ,eu am masina de prin 2012 parca si in afara de o eroare la cutie(stearsa in 5 min) merge si merge(si cutia si motorul).Nu am stat prin ateliere,nici nu am mecanici care sa ii stiu.Depinde de masina ,de la cine a fost luata,si cine merge cu ea.Si cat scrie in cartea tehnica consumul asa este si acum cu diferente foarte mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Sun Jan 29 2017 at 13:40, cristian3673 a scris:

Pana la urma in achizitionarea unei masini nu numarul de km este cel mai important, ci cum functioneaza motorul. Majoritatea masinilor de 15,17 ani au km incredibili de mici, 220000 sau 250000...oare cati sunt dati inapoi raportat cu uzura exterioara sau interioara sau uzura motorului. O sa achizitionez o Bora  variant 1.9 tdi 115  cu soft pana la 140cp  ajm si peste 300000km dat fiind ca exterior cu mici puncte de rugina si motor functionare buna, in rest norocul este pe locul2. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

ma, nush ce sa zic, a mea are 242mii....reali la 17 ani. I guess ca sunt oameni care nu circula asa mult, poate au 2 masini si au si motocicleta. Ti se pare neplauzibil?

PS: nu e pusa la vanzare sau ceva. Cine crede bine, cine nu, nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ALH-ul meu are115k si e din 2006 luata de noua Si nici a mea nu e la vanzare,deci exista... Da nu la vanzare !

Si daca  ai gasi cu km putini asteapta-te la un pret mai mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!