Jump to content

Sfaturi pt achizitie Golf 4 / Bora


bazil
 Share

Postare recomandată

Pai speram sa realizezi ca 6500 pe un golf gri metalizat cu motor 1.6 benzina e un pret mult prea umflat. Nu ne-ai spus nici daca are climatronic sau macar aer conditionat, schimbator imbracat in piele n-are nici un golf IV asta te asigur eu, urme de accidente, starea interiorului, jante de aliaj sau nu, ce dimensiune........

Poate 5 mii, maxim 5500 sa fie un pret ok. Sunt banii tai, dar cu 7800 s-a vandut ieri in targ seat leon 2007 (octombrie 2006 fabricatie, adusa in romania acum o luna), motor 1,6 16 valve benzina, dublu climatronic, incalzire in scaune, oglinzi electrice degivrate si rabatabile electric, 6 airbaguri, jante de aliaj 16", etc........si cel mai important 23.000 de km.

Fa si tu o diferenta intre generatii in primul rand, intre anii de fabricatie in al doilea rand, intre nr de kilometri in al treilea rand, si nu in ultimul rand intre preturi. Nu uita ca la randul tau vei vinde masina asta, si nu cred ca vrei la programul rabla :)

realizez ca este cam mult fata de ceea ce este pe piata , dar din punctul meu de vedere , merita banii in conditiile in care , cei de la service ( am fost la porsche cu ea ) au zis ca la calculatorul de bord nu au vazut nimic iesit din comun , accidente zero , zgarieturi decat 1 singura intrun colt pe bara spate. Starea interiorului este impecabila , chiar excelenta pentru cati ani are. Are aer conditionat.

Sincer , pana si vopseaua nu are zgarieturi pe ea ... deci e impecabila. O sa ma mai duc sapt asta cu ea la inca un service , ca vreau sa am 2 pareri , ca nu prea am 100 % incredere in cei de la porsche. Dar cum ziceam , impecabila , fara sunete ciudate la motor si fara rugina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii cred ca vor sa iti spuna ca si daca este impecabila masina d.p.d.v. tehnic si estetic la acest pret este supraevaluata, mai ales pt un motor de 1.6 benzina. Sincer si mie mi se pare scumpa.

Dar daca tie iti place masina, nu conteaza, important este ca tu sa fii multumit, pt ca si in cazul neplacerilor vei trece mult mai usor peste ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles de prima data ce vreti voi sa ziceti , dar ideea e ca m-am uitat si in afara , si pretul in afara este de 5000-5500 ... deci cam tot aici ies.

oricum , pentru masina asta care imi place la nebunie , sincer la cum arata mi se pare un pret ok , si din cate stiu pe sfarsitul lui 2008 si pana acum ceva vreme , nu o scoteai sub 7000 .... nu stiu de ce ... dar in fine. Cum ai zis si tu WNS , daca ii place si sunt multumit ... e ok. Oricum pretul real la cum arata fara supraevaluare cred ca era undeva pe la 5500.

anyways ... thx

oricum , am anumite intrebari legate de masina asta , dar o sa stau sa caut postul corect pentru asta.

Modificat de Marius
Eliminat quote inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad, cred ca tu de fapt ai intrebat aici doar ca sa iti gasesti "linistea ca nu ai dat prea mult pe ea". La acelasi pret, stare impecabila, cu dotari peste (climatronic) am luat-o eu acum 13 luni. Intre timp lucrurile, preturile, piata, toate s-au schimbat. Daca intradevar vrei un sfat, atunci si eu iti recomand sau sa mai cobori la pret sau sa cauti alternative. Oricum vei proceda, e bine, tu trebuie sa fi multumit.

Ganduri bune si :rolleyes: priveste in jur co OCHII LARG DESCHISI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lodovic : Sincer , pe deoparte ai dreptate , dar mai exact , am vrut sa ii intreb pe cei care detin / au detinut un golf , si stiu ce poate si in functie de asta pot spune daca merita sau nu. Ca asa , eu unul care nu am avut VW pana acum , si mai ales G / G4 , ma gandesc ca pretul ar fi ok. Dar pentru unul ca mine , nu imi pot da seama exact. Adica pentru mine , masina la cum arata si cum merge , mi se pare un pret rezonabil ( putin cam maricel , dar rezonabil ) , dar pentru unul care are sau a avut , poate nu i se pare rezonabil , si i se pare enorm. Oricum , dotarile sunt mai multe , dar am la servici , pentru ca e coleg si mi-a dat o " oferta " printata. O sa scriu maine , totate dotarile care le are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca esti subiectiv in alegerea ta pentru ca ti-e coleg si probabil cunosti masina mai demult si-l cunosti pe proprietar, dar nu lasa chestiile astea sa-ti impiedice privirea si sa nu vezi alte oferte. Sincer, crede-ma ca nu sunt de ici de colo 1000 de euro. Sunt bani multi si se castiga greu de catre multi dintre noi si cred ca si de tine. Crede-ma pe cuvant. Daca nu cumva are dotari de top masina asta pe care vrei s-o cumperi tu, nu merita nicicum mai mult de 5500 de euro. Iar daca nu vrea sa ti-o vanda cu banii astia, nici o problema, poti gasi alta oricand, sunt zeci de oferte chiar si aici pe forum. Cu 6500 de euro cat esti tu dispus sa platesti gasesti un golf IV TDI de 131 CP de care sigur te vei indragosti.

Ma scuzi ca te bat atat la cap, dar tin la banii tai mai mult decat tine :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@inginerul,nu vreau sa ma bag ca musca,dar poate omu nu vrea diesel,poate nu vrea o cilindree de1.9.

Sincer si eu prefer un benzinar de 105 cp decat un diesel de 105 cp,fie el benzinarul aspirat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te bagi ca musca. E un forum public si toata lumea este libera sa-si dea cu parerea pe topicul asta, cu conditia sa fie o parere cat de cat avizata.

Eu am dat un exemplu si-am cautat sa nu fiu subiectiv, motorizarea este pana la urma cea mai de valoare dotare a unei masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

De ce nu ai vrea?? dieselul consuma mai putin, are cuplu mai mare, se uzeaza mai tarziu, cu alte cuvinte, ii da fum.

Benzinar nu as alege numai de la bmw in sus, dar aia sunt alti bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu ma bate nimeni la cap , sau deranjeaza prin remarcile si comentariile facute. Daca era asa nu va intrebam , pentru ca este altceva cand vorbesti cu niste oameni care au / avut VW. SI sincer , chiar m-ati pus pe ganduri , referitor la pret. Desi uitandu-ma pe net ( autovit - care nu e de prea mare referinta ) , am vazut un g4 din 2003 , cu dotari mult mai putine decat asta care vreau sa o iau , km mai multi ( cu vreo 30k km mai mult ) , la 5900. Si nici macar nu era 16v. Acum sincer , dupa ce v-am ascultat parerile , nu stiu ce sa fac. Sa o iau la banii astia desi un pret adevarat ar fi 5500-5800 sau sa ii zic ca nu pot sa o mai iau datorita pretului.... Oricum , o sa revin azi cu toate dotarile , ca nu le stiu pe toate pe de rost , si sa vad atunci ce pareri mai aveti.

@Inginerul : Tu ai foarte mare dreptate in ceea ce zici , dar am fost foarte obiectiv. Pentru ca initial , am fost subiectiv la un Seat Ibiza 1.4 full fara piele , al unui prieten de al meu , din 2007 tot la aceasi bani , dar din pacate nu are bani sa isi ia alta. Si acolo da , intradevar am fost subiectiv , pentru ca stiam de la km 1 ce a avut si are masina. Dar la asta , sunt obiectiv. Pentru ca la jobu actual nu am decat 3 luni , si masina o stiu tot de atunci. Dar dupa ce am mers cu ea pana la mare si inapoi , si am vazut cum se comporta , am zis ca este chiar ok .... si mie mi s-a parut putin cam exagerat pretul , dar la momentul actual , chiar nu gasesc ceva pe piata sa imi placa. Intradevar cu ceea ce incearca el sa ia " ochii " de la pret , este ca la banii astia mai da inca 4 jante de tabla + cauciucuri de iarna ... care mai mult de 800-1000 ron jantele si inca pe atat si cauciucurile nu cred ca sunt... deci undeva pe la 2000 ron ( 500 euro ) ... si atunci ai putea sa zici ca da intradevar pretul este unul corect. dar nici asa ... in fine o sa revin cu dotarile complete si sa vad ce ziceti ... si in functie de asta o sa trag o concluzie.

Ca o idee generala : Mai degraba am incredere in voi ( comunitatea de VW ) ca sunteti multi si aveti VW si stiti cum se comporta , probleme etc... decat unul de pe strada , sau cine stie ce mecanic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca te incanta asa de mult rotile de iarna, hai sa-ti spun eu cam cat valoreaza. Jantele daca sunt pe 15, 50 de lei bucata deci 200 de ron maxim 300 daca arata foarte bine toate 4. Cauciucurile tot in jur de 50 de lei bucata, maxim 100 de lei daca sunt toate in stare buna si o marca mai de calitate (pirelli, michelin, dunlop............). In total maxim 800 de ron rotile de iarna, in nici un caz 2000 de ron. Cu 2000 de ron o echipezi cu jante de aliaj + cauciucuri noi.

Anul trecut prin octombrie-noiembrie cand erau foarte cautate rotile de iarna, poate meritau 1000 de ron jantele + cauciucuri, dar acum, vara asta este pretul.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ehh ma rog ,nu am zis ca ma incanta , am zis asa in mare. Nu am zis`o ca din cauza lor e pretu asta asa ... Doar ca fapt divers am zis. M-am uitat pe forum , la vanzari de g4 , si cam acolo sunt preturile... mai jos pun si oferta lui cu ce are.

- GOLF 4 CHAMP - an 2003 - Euro 4

- 1600 cmc - 16 V - 105 cp - Benzina

- Rulaj ~93.000 km (reali)

- ABS, ESP

- Servo directie

- 8 airbaguri

- Aer Conditionat

- Cutie manuala 5+1

- Geamuri si Oglinzi Electrice

- Inchidere centralizata

- Casetofon MP3 Player 4 Incinte ( casetofon original )

- Set 4 roti (iarna) + jante

Modificat de Vlad Cocos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca astea sunt toate dotarile masinii, sa stii ca nu exceleaza deloc la acest capitol. Majoritatea dotarilor enumerate de tine au fost standard pe mk4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa-i o poza la casetofonul ala cu mp3 care zici tu sau proprietarul ca-i original ca m-ai facut curios. Casetofon cu mp3.........

Asa cum spune si WNS, masinuta e cam cheala :D Si crede-ma pe cuvant ca odata cu cumpararea unui golf vei cunoaste si alti proprietari de golf cu masinile aferente si te vei uita cu jind la dotari gen scaune incalzite, computer de bord, pilot automat, jante de aliaj, cotiera cetrala, proiectoare de ceata si altele. Chiar daca ti se pare ca merge bine motorasul ala de 1,6, roaga pe vreun coleg de forum sa-ti faca un test drive cu un TDI sa vezi diferanta.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer aveti foarte mare dreptate si din aceasta cauza astept sa vina la servici sa ii zic sa scada 500-600 de euro daca nu asta e.

Oricum unde lucrez au scos la vanzare o Toyota Avensis 2.0 120 cp din 2006 , full fara piele , cu 7400 de km. Si ma bate gandu sa o iau pe asta ca este mult mai bine. si o sa ii zic lu ala , vrea bine, nu vrea iarasi bine.

oricum , thx for opening my eyes. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa mai ai rabdare , la cum evolueaza piata in septembrie nu o sa mai scoata pe ea nici 5000.Lasa l sa incerce vreo 2 luni sa o dea la pretu' asta si cand o sa vada ca nu l suna nimeni o sa lase sigur la pret.Oricum nici alea cu pret bun nu se vand asa ca....E alegerea ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu cum ii, te obsedeaza masina ca arata bine si vrei s-o ai cat de repede, dar rumega putin sfaturile colegilor de mai sus si mai cauta macar 2-3 masini sa le compari intre ele sa vezi care merita acei bani. Oferta-i diversificata si NU te grabii sa nu-ti para rau.

Chiar daca masina arata bine cauta si cu km mai multi, ca se apropie mai mult de realitate si o sa fie si mai ieftina si poate mai dotata, oricum motorul ala de 1,6 nu are varsta si probleme chiar daca-i mai batran, in schimb ii mai gurmand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Sincer ,eu nu m-am legat de pret, ci dor de benzina vs. diesel.

Eu acum 4 ani am dat(maicamea :)) 9200 pe a mea si toti ziceau , vai ,ce mult.(143k km). Masina a fost livrata "la cheie", fara inscriere, notari, chestii deastea ce iti da dureri de cap.

Dar pana in ziua de azi eu nu am avut probleme majore cu ea si bat in lemn sa nu am nici de acum si har Domnului are destule accesorii ,in afara de piele ,senzor de parcare si de ploaie si piele.Are jante de 17 O-Z, fara zgarieruti sau busturi caroseria, nu m-a lasat niciodata, cand i-am arat cheia atunci a "dat din coada", chiar si la -11 C, fara nici o bujie incandescenta buna ;). (are noi din iarna asta datorita forumulului)

A vazut doar consumabile OEM, ulei si filtre si cateva mizilicuri ce ii lipseau gen clapeta de la cotiera sau un capacel decorativ de la sina scaunelor sau de la capacul de plastic de la motor care le-am comandat ulterior la bani marunti.

Astea fiind spuse iti urez aceeasi bafta pe care am avut-o eu.

Singurul lucru de care imi pare rau e ca nu are si ea un garaj doar acasa la mine (SM).

LE: computer de bord nu are si tempomat.Cel din urma nici nu ma tenteaza.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa alegi intre un benzinar si un diesel uita-te si tu in topicul cu revizii si compara preturile vezi pretul asigurarilor, impozitelor, consumabilelor, si nu te gandii ca motorukl pe benzina te duce 3-4 sute de mii si ala pe motorina 5-6 sute ca oricum nu ajungi tu la nr ala de km ca pana atunci o sa zburam pe strada tehnologia evolueaza. Eu personal am benzina si un motor mic fara turbo da pentru mine 80% mers in oras e ok. si pe unde ii faci km aia e un amanunt important ca daca mergi mult afara renteaza motorina. Bafta si sa ne tii la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va dau dreptate la toti. aveti dreptate , pretul este intradevar mare. Oricum , vreau sa vad ce fac cu toyota aia de care am specificat mai sus. pentru ca aia este un adevarat deal din cate m-am uitat la noi si afara. si astept pana luni sa vad ce se intampla. Oricum m-am grabit initial , pentru ca asa cum a zis adi_bm " Stiu cum ii, te obsedeaza masina ca arata bine si vrei s-o ai cat de repede " , si are perfecta dreptate. Mai reduc din turatiile dorintei de a avea masina buna , si stau si astept dupa colt o oferta cat mai buna.\

si asta cu toyota chiar este una buna. am vazut la noi , acelasi model, nu stiu daca este full , aceasi motorizare acelasi an , cu 121k km , cu 10500. asta avand 51k km , si full , ma gandesc ca e mult mai scumpa. anyways thx again all of you... stiam ca am facut o alegere buna sa va intreb si pe voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie acuma nici sa treci dintr-o extrema in alta. N-am vrut sa te sperii nici eu nici colegii, dar asa cum ai spus si tu 5-600 in minus la pret sa zicem ca ar fi ok. Stai si rumega bine, ia in considerare mai multe oferte, dar in principiu ar trebui sa stii ce vrei mai intai. Pentru ce cumperi masina, pentru deplasari preponderente in oras sau in afara, ce-ti doresti de la ea, sa te deplasezi din punctul A in punctul B sau iti doresti si putina sportivitate, un consum redus si costuri de intretinere minime sau esti dispus sa faci un compromis si sa poti sa te bucuri de un motor ceva mai puternic, ceva adrenalina......., clasa mica, medie, hatchback, berlina, limuzina........Intelegi ideea. Bafta multa oricum :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ,scuze ca ma bag si eu dar as vrea sa va spun ceam facut anul trecut....am cumparat un golf 1,6 fsi motor bad masina am luato dintrun parc auto din ploiesti este din 2003 si avea la bord 57000km este si posibil si imposibil....ok am cumparato fara sa stau prea mult pe ginduri...mia placut cum mergea si am luato....dupa un an pot spune ca sint f multumit de ea dar am aflat ca a fost busita pe partea dreapta si i sa schimbat aripa dreapta si faru drept ....acuma stau si ma cam caesc si nu stiu ce sa zic pe o parte sint multumit ca merge bine iar pe de alta parte sint cam nervos ca am luato asa si poate mai scoteam ceva din pret daca mias fi dat seama am dat pe ea 700 euro anul trecut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg ce vrei sa spui cu faptul ca a fost busita. Daca n-ai observat la momentul respectiv ci doar acum inseamna ca a fost reparata corect si cu piese de calitate. Ce motiv ai acum sa regreti ? Si masina mea a fost lovita si inainte sa fie in posesia mea si dupa si a fost reparata asa cum trebuie si n-am de gand sa las la pret pentru ca a fost lovita, atata vreme cat ceea ce s-a deteriorat a fost schimbat cu piese originale si geometria caroseriei nu s-a modificat. E o conceptie invechita in legatura cu reparatiile caroseriei in urma accidentelor de pe vremea cand se indrepta tabla cu ciocanul si se foloseau kilograme de chit. Cand cumperi o masina SH nu poti sa ai pretentia ca ea sa nu fi fost implicata niciodata in nici un fel de accident intrucat nimeni nu cumpara o masina ca s-o tina in garaj de bibelou ci circula cu ea pe drumurile publice unde se circula asa cum se circula, care sunt aglomerate, si circula alaturi de alte masini conduse de soferi ale caror permise de conducere s-au luat pe fuste scurte, decoltee adanci, relatii, pile si spaga si au sanse foarte mari sa fie implicate intr-un accident.

Sper ca m-am facut inteles :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@inginerul: ai mare dreptate. atat timp cat geometria nu a avut de suferit in urma accidentului , si reparatia a fost una de calitate cu piese de asemenea de calitate , nu vad care ar fi problema. Sincer golfu care vreau sa il iau ( in caz ca nu se concretizeaza cu toyota ) arata impecabil , si interior si exterior. dar asta nu inseamna ca nu a fost implicata in vreun accident. ideea e ca geometria si motorul sa fie intacte ca in rest... chit nu prea se mai foloseste. si daca ai un casco , pui in prieten ceva cu dacia sa intre in tine si o faci pe casco sau o dai lovita in parcare si se schimba aripa / bara.

@rica42 : Din punctul meu de vedere , nu ai de ce sa regreti , pentru ca asa cum zici tu masina merge foarte bine si asta este un lucru destul de important. Atat timp cat tu esti multumit de capacitatile si performantele ei , nu ai de ce sa iti faci probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vlad Cocos Faza cu CASCO e cam nasoala. In realitate nu e chiar asa cum crezi tu si sunt total impotriva a ceea ce gandesti. Din cauza celor care fac asa, cum ai expus mai sus ne creste noua celorlati in fiecare an polita de CASCO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!