Jump to content

oglinzi heliomate la golf 5


gbrgeorge
 Share

Postare recomandată

Salut,

Eu am sensor de ploaie, dar conform manualului, maneta pentru temporizare este identica (cel putin la aspect) cu cea in cazul prezentei senzorului de ploaie. Doar functia de temporizare este inlocuita cu stergere automata. Reglajul intervalului de stergere se transforma in reglajul sensibilitatii senzorului. Cred ca pentru a utiliza senzorul trebuie schimbat un anume modul, dar nu si maneta.

Oglina retrovizoare automata antiorbire nu pare sa fie integrata cu celelalte sisteme ale masinii, asa ca banuiesc ca alimetarea ei este suficienta.

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    8

  • the_punkreas2003

    6

  • gbrgeorge

    5

  • fanta

    4

Multumesc frumos mihaiim78. Daca mai are si altcineva idee legat de ceea ce am intrebat va rog frumos sa-mi spuneti parerile voastre. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa-mi spuneti daca si intr-un caz si in celalalt mai trebuie ceva sau mai sunt necesare si alte piese. Multumesc frumos.

Nu mai trebuie decat comutatorul de lumini cu pozitie AUTO ca sa functioneze si senzorul de lumini sa aprinda farurile la intuneric, in afara faptului ca trebuie schimbat parbrizul, sistemul de prindere nu e acelasi.

Partea cu senzorul de ploaie e perfect functionala cu maneta care este acum pe masina.

Am montat eu personal pe o Octavia 2 care e identica cu G5, masina la care a fost schimbat parbrizul, in rest doar legate firele conform schemei electrice si codarea cu VCDS.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda retrovizioare nu are treaba cu senzorul de ploaie sau de lumini si cum a spus un colec mai sus are nevoie doar de alimentare pentru a functioana asta si pentru ca senzorul ce comanda intunecarea iei este situat in partea dreapta a oglinzii diametral opus de acel led de stare care indica functionarea sau nefunctionarea iei.Spun asta din proprie experienta eu mi-am montat pe un Peugeot 206 oglinda retrovizoare heliomata care o aveam pe Renault Laguna atunci cand am vandut-o si am montat una normala pe ea.mi-au trebuit doar doua fire (+ si -) ca sa rezolv upgrade-ul,comutatorul avandul integrat in oglinda.

Sa lamurim si aspectul cu oglinzile heliomate exterioare acestea sunt si am subliniat si cu rosu ca sa vedeti ca nu exista tenta verzuie sau albastruie la oglinzile exterioare OEM.

The mirror glasses are direct replacements for the OEM versions currently installed on your car. The glasses are heated and aspherical to provide better view of blind spots, which makes them far superior to the NA or non Euro versions. Also with antiglare. (antiorbire)Comes in a set of 2 piece.

Note! This is a real OEM VW part, not an imitation or replica, comes brand new with original guarantee.

Please note: There is no such thing as blue tint MK5 OEM mirror lenses, if you want the true OEM German aspherical glasses, these are them!

VW OEM aspherical mirror glasses, set of 2, Golf/Jetta 5 US $ 125.00 / set

VW OEM Passat 3C (B6) aspherical mirror glasses, set of 2 US $ 125.00 / set

VW OEM aspherical mirror glasses, set of 2, Passat CC / EOS / Scirocco MK3 US $ 125.00 / set

VW OEM Golf 6 aspherical mirror glasses, set of 2 US $ 129.00 / set

Numai bine tuturor !

post-51074-1266427664_thumb.jpg

Modificat de Mircea Victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda interioara electrocromata are treaba cu sistemul de prindere pe parbriz si nu merge pusa in locul uneia care e normala.

Si vezi ca are mai multe fire: alimentare, masa, iluminare interioara, mers inapoi si inca 2 fire care duc la oglinzile laterale. Deci?

Alea din poza nu sunt electrocromate, la pretul ala vreau si eu. Pe original sunt 250 euro bucata.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda interioara electrocromata are treaba cu sistemul de prindere pe parbriz si nu merge pusa in locul uneia care e normala.

Si vezi ca are mai multe fire: alimentare, masa, iluminare interioara, mers inapoi si inca 2 fire care duc la oglinzile laterale. Deci?

Alea din poza nu sunt electrocromate, la pretul ala vreau si eu. Pe original sunt 250 euro bucata.

Stimate coleg la mine avea doar doua fire poate si pentru ca erau de la alta marca frantuzeasca la alta tot frantuzeasca si apropo la Renault oglinda se inlocuieste fara a schimba aceea piesa care ramane lipita pe parbriz asa ca mai documenteaza-te sau poate nu ai citi ca era vb de o alta marca si de alt brand. in orice caz nu e nevoie sa schimbi toata masina ca sa pui o amarata de oglinda.....ps cineva spune mai sus ca exista oglinzi heliomate cu tenta albastruie sau verde nu mai stiu exact .Modelul prezentat de mine este net superior fata de tot ceea ce exista in momentul acual pe masini si daca ai citit sunt antiorbire si asferice si reprezinta un upgrade la ceea ce ai pe masina.

NU EXISTA OGLINZI HELIOMATE EXTERIOARE OEM CU NICI UN FEL DE TENTA (ALBASTRA SAU VERDE)

Numai bine tuturor !

Modificat de Mircea Victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Al Bundy

Salut. Inteleg ca maneta nu mai trebuie schimbata iar parbrizul a fost schimbat deja cu altul prevazut cu "locas" pentru aceasta oglinda si acel senzor de ploaie insa , imi cer scuze , nu am inteles unde anume sa fac legaturile pe partea electrica , ca acest senzor de ploaie si acel senzor de lumina al oglinzii sa fie functionale si sincer nu am zarit vreo functie legata de acesti senzori in VCDS pe care ar trebui s-o activez ca acestea sa devina functionale. Te rog frumos , daca se poate , sa ma ajuti cu o schema pe partea electrica si un tutorial pentru VCDS. Cat despre comutatorul de lumini cu functie "auto" , acesta la ce ma ajuta ... la sistemul spalare faruri sau e tot in legatura cu oginda / senzorul de ploaie ? Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimate coleg la mine avea doar doua fire

Daca nu ai observat, vorbim de grupul VAG si nu alte masini frantuzesti sau ce o mai fi. Si francezii nu prea le au cu proiectarea. Oglinda e legat asi la mersul inapoi deoarece, chiar daca e Dimmed, cand bagi marshariere ea se deschide sa vezi clar in spate.

.Modelul prezentat de mine este net superior fata de tot ceea ce exista in momentul acual pe masini si daca ai citit sunt antiorbire si asferice si reprezinta un upgrade la ceea ce ai pe masina.

Un upgrade la ce? La cele antiorbire, asferice OEM? Nu cred.

Deci, senzorul de ploaie nu este doar de ploaie, este RLS adica rain and light senzor. Comutatorul cu functie auto permite aprinderea automata a farurilor atunci cand lumina de afara nu e suficienta si este comandata de senzorul de lumina. Dupa instalarea senzorului o sa apara inca o linie in fereastra cand accesezi centrala electrica.

Uite cateva indicatii: pinul 1 de la g397 senzor se leaga SC13 de 10A. pinul 2 la pinul 3 al mufei F de la centrala electrica, iar pinul 3 la masa. Asta pentru senzorul de ploaie si lumina.

Oglinda ia alimentare pe pinul 1 de pe siguranta SC4 de 5A, se leaga la masa conform schemei.

post-1788-1266438164_thumb.jpg

post-1788-1266438459_thumb.jpg

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Multumesc frumos pentru ajutor. Te rog frumos sa-mi spui si unde trebuie facute legaturile pe partea electrica. Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa va dau eu un pret pt ca am incercat montarea oglinzii centrale (cea cu senzor )Pretul este de 900 ron+manopera 300 parca la reprezentanta

Nu am mai intrebat si pentru oglinzile laterale deorece nu avea rost +ca trebuie schimbat si parbrizul si montat senzorul de stergator lumina si ce o mai face el Bundy are dreptate Cand am auzit mi-am pus folie si am rezolvat problema :rolleyes:

Daca nu este venita din fabrica nu merita operatia doar daca se gaseste oglinda pe la dezmembrari la un pret ok

Modificat de r_dragon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat anul trecut, oglinda interioara, heliomata si senzor de ploaie.

Al Bundy are drepate in totalitate, ca de fiecare data, de altfel :offtopic:

Am inlocuit parbrizul, am cumparat oglinda si senzorul de pe ebay(200 ron oglinda 100 senzorul), am comandat capacelele si canalul de cablu din spatele oglinzii (vreo 200 ron), iar instalatia electrica am comandat-o la kufatec.de (nu mai stiu cat a costat, dar se poate verifica pe site). Si intrerupatorul de lumini cu functia auto tot de pe ebay-100 ron.

Schema electrica este similara cu cea pusa de Al Bundy, dar daca vrei ti-o pot da pe cea de la Kufatec pe mail.

Daca vrei sa functioneze doar oglinda, o poti alimenta simplu, cu plus si minus, dar e pacat sa nu o montezi ca la carte.

Mircea Victor, nu prea ai dreptate. Oglinzile prezentate de tine nu sunt heliomate, chiar daca cel care le vinde pretinde asta.

Nu se gasesc geamuri oglinzi heliomate aftermarket pentru VW si nici pentru alte masini, din cate stiu eu.

Apropo la Golf 5, din fabrica, doar oglinda de la sofer este heliomata din cate stiu eu. Sau ma insel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. :)

Se pot comanda si oglinzile laterale electrocromate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal golf vine din fabrica comandat optional si oglinda electromate eu am pe masina asa ceva dar din pacate am spart una si ma costa doar geamul 16 mil.asa ca am renuntat si am montat un geam normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat anul trecut, oglinda interioara, heliomata si senzor de ploaie.

Al Bundy are drepate in totalitate, ca de fiecare data, de altfel :beerchug:

Am inlocuit parbrizul, am cumparat oglinda si senzorul de pe ebay(200 ron oglinda 100 senzorul), am comandat capacelele si canalul de cablu din spatele oglinzii (vreo 200 ron), iar instalatia electrica am comandat-o la kufatec.de (nu mai stiu cat a costat, dar se poate verifica pe site). Si intrerupatorul de lumini cu functia auto tot de pe ebay-100 ron.

Schema electrica este similara cu cea pusa de Al Bundy, dar daca vrei ti-o pot da pe cea de la Kufatec pe mail.

Daca vrei sa functioneze doar oglinda, o poti alimenta simplu, cu plus si minus, dar e pacat sa nu o montezi ca la carte.

Mircea Victor, nu prea ai dreptate. Oglinzile prezentate de tine nu sunt heliomate, chiar daca cel care le vinde pretinde asta.

Nu se gasesc geamuri oglinzi heliomate aftermarket pentru VW si nici pentru alte masini, din cate stiu eu.

Apropo la Golf 5, din fabrica, doar oglinda de la sofer este heliomata din cate stiu eu. Sau ma insel?

Tin sa te contrazic se gasesc geamuri de oglinzi nu aftermarket , chiar originale si sunt OEM crede-me ca de abia am comandat unui prieten si nu sunt la fel ca cele ce le avea pe masina de asta am tinut sa precizez ca sunt net superioare pentru ca le-am vazut pe viu si vin cu cod de vw pe ele. Asa ca stiu ce vorbesc si nu vorbesc aiurea ca sa ma aflu in treaba.

Daca ai fi citit postul meu ai fi vazut ca sunt originale si da se comanda doar sticla in plus TMTuning este un distribuitor de piese originale si la accesoriile care nu se inscriu in categoria OEM se precizeaza acest lucru.

Al Bundy se pot lega doar cele doua fire de alimentare daca vrei sa functioneze doar oglinda fara acel senzor de lumina si ploaie tinand cont ca are totul inclusiv senzorul de intensitate al luminii integrat. (am montat la doua masini pana acum un C4 si la propriul 206)

Numai bine tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul de lumina si ploaie nu are legatura electrica cu oglinda electrocromata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Emil liviu, masina ta a avut oglinzi heliomate stg si dr, sau doar stg?

Intreb pentru ca eu am gasit numai geam stg heliomat, ptru golf cu volan pe stg. In dreapta am gasit modelul pentru UK (adica tot la sofer).

Am in plan, pentru primavara asta, sa-mi pun oglinzi rabatabile si geamuri heliomate si caut variante ieftine.

Am sa revin cu noutati cand o sa am.

Pentru cei interesati, cam asa arata un geam heliomat si costa cam 300 euro nou. :icon_idea:

post-40954-1266521260_thumb.jpg

post-40954-1266521272_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai gasit pe un site si acest model care nu este OEM dar are tenta albastra si una asferica; cea cu tenta albastra este 103 euro iar cea asferica 133 euro

Am pus si site-ul pt cei interesati unde puteti gasi multe lucruri interesante si cateva poze pt o idee

http://oemplus.com/index.php?main_page=ind...;cPath=75_23_30

post-51074-1266533560_thumb.jpg

post-51074-1266533582_thumb.jpg

post-51074-1266533612_thumb.jpg

post-51074-1266533626_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nuci una din cele aratate de tine nu sunt electrocromate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da nu sunt acelea o sa fac o poza la oglinda din dreapta sa vedeti modelu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Popilam, Golful meu avea cand l-am cumparat din Germania toate cele 3 oglinzi, heliomate.

Pe cea din dreapta am avut ghinionul sa o ating de o masina parcata, si s-a crapat carcasa din plastic si sticla.

M-am interesat, firma producatoare pe OEM este Gentex, americana, nu se gasesc compatbile, aftermarket.

http://www.gentex.com/automotive.html

Produsul original, la Autototal Mures, 1200 RON, doar sticla. Nu am avut suma respectiva, si am pus sticla normala, simpla, incalzita.

Pe e-bay nu se gasesc, daca cineva stie undeva de vanzare, la dezmembrari, la un pret mai decent, as da 500 ron pe ea.

Se potrivesc si de pe passat si pe Jetta. Dar sunt foarte rare, nu prea stiu lume care sa aiba si cele exterioare de acest fel.

Va salut.

Modificat de d1truo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

si-a montat cineva oglinzi electrice rabatabile .....

se potriveste de la passat b6 la golf 5 ?

- -stie cineva daca se poate si cum se seteaza oglinda din dreapta , pentru ca la mersul inapoi sa vezi bordura ?? exista vreo obtiune in bord pt asta ? ar fi foarte utila ...pt vizibilitatea laterala si jantele noastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi aici despre mirror down, ca asa ii zice la functie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

A incercat cineva sa desfaca oglinda interioara heliomata? E lipit cu ultrasunete plasticul sau poate fi asamblata oglinda la loc fara urme?

 

Povestea, pe lung, ar fi ca ma deranjeaza dubele si masinile de teren care stau in spatele meu la semafor. Desi am oglinda interioara si cu cea de pe partea soferului cu functie anti-orbire, acestea nu isi fac treaba prea bine cand masina din spate se apropie mult de mine. De vina o fi si combinatia geamuri privacy si inaltime sofer, dar astea deja nu mai sunt variabile in problema definita.

 

Ca si workaround, am deconectat pinul 6 de la plafoniera, ca sa am o sursa de lumina (becul stanga-fata al plafonierei) pentru senzorul de pe fata oglinzii interioare. Daca era conectat, acesta ar fi dezactivat functia anti-orbire. Insa rezultatul nu e satisfacator si trebuie sa pun degetul si pe senzorul de "intuneric" de pe spatele oglinzii interioare. Sau poate lumina de la becul plafonierei nu este suficient de puternica pentru senzor, deoarece trec razant prin fata senzorului?

 

Personal, mi-ar fi placut ca butonul de activare a functiei anti-orbire sa fi lucrat altfel: sa tina cont de senzori cand nu e apasat si sa poti forta inchiderea la culoare a oglinzilor cand il apesi. De aici si curiozitatea mea legata de vizitarea internelor oglinzii. Parca nu imi vine sa lipesc "scoci" pe senzorul de intuneric... :)

 

Oare sensibilitatea RLS are vreo importanta si pentru senzorii oglinzii? Stiu ca senzorii RLS sunt in parbriz, dar intreb si eu asa... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aprins si plafoniera din spate si deja reactioneaza mai bine functia anti-orbire. Se pare ca plafoniera fata nu bate spre senzorul oglinzii suficient.

Doar desfacerea oglinzii mai poate furniza noi idei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Va rog, ma poate ajuta cineva cu o schema electrica de montare a oglinzilor laterale electrocromatice? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!