Jump to content

Cum aparam masina de soare?


mihai01
 Share

Postare recomandată

folosesc un parasolar si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt protectie interioara folie de calitate, sau geamuri ionizate.

eu folosesc folie si merita... cel putin la drum lung si opriri scurte se simte diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu fac tot posibilul sa o parchez la umbra, chiar daca merg pe jos cateva zeci de metri.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie: sunt foarte nocive emanatiile plasticelor din masina pe caldurile astea ! Cand plecati cu masina incinsa, intai tineti geamul deschis sa se aeriseasca, abia apoi dati drumul la aer conditionat. Evitati cat mai mult sa inhalati aerul din masina incinsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folie pe geamuri , parasolar , garaj si lunar ceara pe masina :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

praful de pe masina protejeaza vopseaua de soare?

Multumesc!

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu te spala vreo luna si du-te la mare, vezi daca te bronzezi :)

Nu mosule , cel mult o mica protectie contra gizelor moarte si gainatului de vrabie...porumbelu' sau cioara produce prea mult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Folie pe geamuri , parasolar , garaj si lunar ceara pe masina :)

Perfect adevarat.Si daca nu avem garaj....aia e!!!Mai sunt milioane de masini in tara asta care stau sub soare si nu mai pleznesc si nu mai patesc nimic....Cred ca ne-am alarmat prea mult de la un nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna solutie impotriva soarelui e parcarea la umbra. Prelata nu protejeaza eficient, am incercat si masina se incinge sub prelata. Eventual pusa prelata dar tot la umbra. Am vazut masini noi cu lacul exfoliat de soare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca si ceara aplicata periodic(la min 2 luni)are un efect protector :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

care este fata parasolarului care trebuie expusa la soare, cea simpla (si mai lucitoare) sau cea cu "cerculete" pe ea? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia simpla si mai lucitoare care reflecta soarele.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca am o obsesie ca masina mea sa fie curata si cat mai mult protejata, am citit si experimentat mai multe solutii.

Recomandarile mele sunt:

1. Orice ceara solida care contine CARNAUBA!

- se degreseaza masina( acest proces, indiferent de ce va vor sfatui orice spalatori auto, se face cand e vopseaua rece, pt ca altfel se usuca pe masina si tre sa clatiti o gramada masina)

- uscati masina; folositi o piele de caprioara, chiar daca e mai scumpa, este mult mai buna decat cele sintetice (nu cred ca a murit caprioara doar ca sa faca o carpa din ea...)

- ati ajuns si la etapa finala, aplicati ceara. Majoritatea au un buretel moale pt aplicare. Aceasta etapa se desfasoara tot la umbra, respectiv caroserie rece. Aplicati pe portiuni relativ mici, lasati pana se albeste si apoi stergeti cu o carpa de micro-fibra (pt passat am folosit cam 2-3). Nu va recomand sa aplicati pe portiuni mai mari sau pe caroserie incinsa pt ca se usuca prea mult si frecati ENORM (am experimentat si nu a fost usor :) )

De asemenea nu va recomand sa dati pe ornamentele de plastic( nu sunt atat de netede ca si caroseria si atunci frecati, again, ENORM)

2. Parasolarul, intr-adevar este f bun pt a proteja interiorul. De asemenea o folie buna aplicata pe celelalte geamuri va ajuta f mult. Avand alcantara pe scaune, repet, vb din experienta.

3. HUSA auto pentru EXTERIOR!!! sunt multe huse in comert, insa trebuie sa cititi atent daca sunt pt interior sau exterior, multi nu specifica si atunci intr-adevar nu va protejeaza masina, pt ca nu sunt impermeabile (o husa buna e in jur de 200 ron)

P.s.: Ceara solida se aplica 1 data/ 6 luni recomandabil. Intr-adevar este bine sa utilizati si ceara lichida la spalari (cam 1 data la 3-4 spalari, depinde cat de des spalati masina, in cazul meu cam la 2 sapt).Ceara lichida se aplica dupa spalare, fara sa stergeti masina de apa.

Dupa spalare, se pulverizeaza ceara lichida pe masina, se lasa cateva minute sa actioneze, apoi se clateste masina cu jetul si apoi pielea de caprioara ;).

Sper ca am fost de ajutor! Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele spalatorii pulverizeaza acea "ceara lichida" care de fapt este un agent de uscate (fuge apa de pe caroserie si ajuta la stergere. Dar nu va asteptati sa aiba efect indelungat.

Exista ceara lichida(ca laptele doina sau la sticla cu pulverizator) dar se aplica tot prin lustruire!

Sent from my HTC using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

la mine solutia e simpla......am garaj!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 years later...

Sa redeschidem acest topic

Exista ceva parasolar de calitate ptr parbriz , practic si eficient ?

Am vazut pe net diverse versiuni inclusiv gen umbrela sau rulou de la Baseus , nu am nicio idee cat de ok sunt

Eu am ceva subtire 2-3 versiuni care nu stau deloc si ceva cu carton in interior cred , stabil dar care degaja tone de praf , nu sunt multumit de niciunul

Aveti vreo recomandare ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ceva din Kaufland cu model holograma si carton gros. Sta bine, dar dupa 2 ani am fost nevoit sa dau jos marginea de material pentru ca se dezintegra si lasa praf pe bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din aia am utilizat si eu pana am observat ca lasa praf la greu

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal, cred ca cel mai bun parasolar este cel care poate fi pus la exterior. Eu il folosesc si iarna pentru a evita inghetarea parbrizului.

Am atasat o poza generica de pe net.

image_2023-07-21_134324193.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod evident ofera cea mai buna protectie varianta asta

Nu stiu cati vor rezista sa nu traga de el cand trec pe langa masina

Am comandat un Baseus tip umbrela pe EMAG si mi-au anulat comanda ca de fapt nu au

Am comandat un Baseus tip jaluzea tot acolo si au anulat si pe asta , acum au pus lipsa stoc

Nu cred ca mai comand ceva ca o sa imi anuleze tot

Acum am luat masina de la detailing ( 450 lei si 2 zile pierdute - nici cafeaua din suport de pahare nu au sters-o , ce incredere mai am ca au curatat cum trebuie restul ) si am pus un parasolar mai subtire dar tare se incinge si miroase naspa

O sa iau unul nou cartonat , ca a fost ok cat nu lasa praf , dar voi incerca si metoda asta exterioara , multumesc

 

a1.jpg

a2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!