Jump to content

Probleme A4 1.9TDI 131cp


Just Me
 Share

Postare recomandată

Am si io un a4 din 2002 de 131 cp si de cateva zile incoace a inceput sa scoata un sunet f ciudat.La inceput am crezut ca sunetul e din role sau intinzatoare dar dupa ce am trecut cu masina pe la vreo 2 mecanici ca sa aflu mai multe pareri m`am cam convins ca sunetul e din turbo.In sfarsit...sunt din craiova si astept sa ma ajunga randul la Serpico ca sa aflu si parerea lor.Sunetul e f ciudat si cel mai bine iti dai seama daca turezi pana in jur de 3000 si o lasi sa revina la 900-1000 cat sta normal....Din filtrul de aer nu are cum sa fie dar are un sunet care te sperie iar te tras nu trage deloc ca altele de 131 de cai!

Problema e ca nu prea stiu ce sa cred...si din cati am intrebat nu prea stie nimeni ce sa`mi zica...cat mai tine...am inteles ca dupa un timp se da pe ulei si poate sa te mai tina si 5 ani sau poate sa pice oricand.Sa fie vb de presiunea din turbo,a mai avut cineva prob de genul asta ?Stiti pe cineva in craiova care ar putea sa se uite si eventual sa o readuca la normal?Astept pareri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Just Me

    10

  • Fritz

    6

  • Paul Silaghi

    6

  • Mihaitoma

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca se aude ca un horcait sunt 2 variante, trebuie curatat(98% din cazuri) sau trebuie pus un miez nou pt ca intar axul in vibratii

daca in sarcina se mai aude un suierat in plus e pusibil sa fie un furtun spart

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine era belea cu viteza, ziceai ca-i dacie....dupa multe plimbari si minciuni pe la porsche si alti d-astia (porsche mi-a zis ca am turbina permanent defecta) am descoperit de curand ca pierdea presiune undeva pe la intercooler...

acuma e alta viata :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se aude ca un horcait sunt 2 variante, trebuie curatat(98% din cazuri) sau trebuie pus un miez nou pt ca intar axul in vibratii

daca in sarcina se mai aude un suierat in plus e pusibil sa fie un furtun spart

Sunetul incepe de la 1500-1700 de rotatii cand accelerezi dar cel mai bine se aude daca accelerezi pana in jur de 2500-3000 si o lasi sa coboare pana la 900-1000 cat sta aia normal.Nu am zis nimic de presiune,daca baga sau nu normal ...pt ca nu stiu exact si sper sa gasesc pe cineva in craiova care sa ma lamureasca.La inceput am crezut ca e din role sau intinzatoare dar de cateva zile se aude f rau si nu are de unde sa se auda de altundeva decat de la turbo,cel mai bine se aude cu capota ridicata.E posibil sa o reconditionez ca sa mai tina ceva timp?Cea noua ajunge pe la 1400 de euro

Pe la Buc se pricep baietii...?presupun ca tu de acolo esti ...

Astept rasp si orice sfat sau parere e f bine primita....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cipos e "master of turbo" :P ...asculta-l. Poti sa iti faci o idee despre problema si daca gasesti pe cineva sa-ti faca niste log-uri cu VAG-COM-ul. Poti vedea ce presiune este ceruta si cat este data plus multe altele. Fa un log in mers; in treapta a treia de viteza, incepi log-ul pe la 1500rpm ca sa prinzi tot, urci pe la 1900 rpm si dai "blana" adica talpa la fund, WOT sau cum ii se mai spune. Te opresti cand turatia a sarit de 3000 rpm si inchizi log-ul. Dupa aia posteaza-l aici. Tine cont de doua chestii: 1. sa mai iei pe cineva cu tine care sa opereze laptop-ul in acest timp si 2. sa iti alegi o bucata de drum dreapta si cat mai linistita ca sa ai loc sa-i dai.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunetul incepe de la 1500-1700 de rotatii cand accelerezi dar cel mai bine se aude daca accelerezi pana in jur de 2500-3000 si o lasi sa coboare pana la 900-1000 cat sta aia normal.Nu am zis nimic de presiune,daca baga sau nu normal ...pt ca nu stiu exact si sper sa gasesc pe cineva in craiova care sa ma lamureasca.La inceput am crezut ca e din role sau intinzatoare dar de cateva zile se aude f rau si nu are de unde sa se auda de altundeva decat de la turbo,cel mai bine se aude cu capota ridicata.E posibil sa o reconditionez ca sa mai tina ceva timp?Cea noua ajunge pe la 1400 de euro

Pe la Buc se pricep baietii...?presupun ca tu de acolo esti ...

Astept rasp si orice sfat sau parere e f bine primita....

daca ai drum prin bucuresti poti sa ma suni si ma uit la ea eventual se si repara ce e de facut la ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai drum prin bucuresti poti sa ma suni si ma uit la ea eventual se si repara ce e de facut la ea

Prob e mie nu mi`a zis nimeni nimic sigur si am fost pe la cativa mecanici.Nu stiu daca sa mai merg cu ea sau nu,s`o las mai usor etc...Cipos tu repari sau ai service ceva?Lasa`mi un nr de tel sau id de ym daca frecventezi si te caut sapt viitoare dupa luni incolo bine ?

Ideea cu log-uri cu VAG-COM-ul e buna,mai intai vreau sa vad ce`mi zic si astia.As incerca dar nu stiu pe nimeni momentan sa ma ajute ca sa fac asa ceva:(

Ms pt rasp si pareri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

datele le gasesti in profil, adica aici

Astazi am ajuns cu masina in locul unde mi`au zis toti sa ma duc.Imi baga masina inauntru si incep sa vb cu 1 despre cum se aude.Imi zice ca s`ar putea sa am noroc si sa fie doar un furtun spart,pana la urma toate furtunele erau in regula.Incepe sa faca si necesarul test nu VAGCOM-ul ca l`am si intrebat,mi`a zis ca depinde de la service la service ca sunt mai multe si la turbo apare 2 malfunction problems...ceva de genu asta.

O problema e legata de debimetrul,mi`a zis ca cineva a umblat si i`a scos senzorul sau ceva de genu asta si de asta apare dar debimetrul in sine nu are nici o problema.

Iar a 2 a problema scria ceva de genu Masive Air Flow...... la care nu primii nici o lamurire.Dupa ce se mai uitara prin setari si odata imi zisa ca sta prea multa presiune iar a 2 a oara ca e bine .....imi zisara ca totul e Ok cu turbina si sa nu`mi fac prob.Oamenii nu aveau absolut nici o treaba,erau 2 si se intrebau unul pe altul dc da asa.... de parca io lucram la service si ei venisera cu masina acolo...Cand o turau in afara faptului ca scoate destul de mult fum,imi ziceau ca ramane ceva la aceeasi valoare dar trebuia sa se miste..ramanea la 989.Mai mult m`au enervat decat sa`mi dea explicatii,ei ziceau ca turbina e OK iar io ii intrebam cum e OK cand inainte nu scoatea sunetul ala parca e vuiet:(

Ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca miercuri trec pe acolo da un tel la prima ora si poate ne vedem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cipos ia-l in primire ,omul s-a dus la un service renumit doar pt schimbare de piese, aia atita stiu, la restul se scarpina in cap.

In mine nu a avut incredere, am vrut sa ma uit si eu la masina, dar a zis ca se duce mai bine la Serpico, ca acolo l-au indrumat mecanici.

Mai fa un Craiovean fericit. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o problema cu zgomotul masinii : cand o turez face zgomot de parca este masina de curse si nu trage cum ar trebui.Consumul indicat pe bord este in oras 15 si afara 9-11.

Am curatat turbina (dadea limp moduri rar ce-i drept) si speram ca se transforma in racheta dar a fost doar o usoara ameliorare a acceleratiei.

Am probat un debitmetru nou de la service dar nu s-a cunoscut nici o diferenta.

Au anulat EGR-ul dar tot nu s-a manifestat diferit . Ce ar putea avea ?

Vreo toba defecta ? Influenteaza cu ceva performantele/consumul?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cipos ia-l in primire ,omul s-a dus la un service renumit doar pt schimbare de piese, aia atita stiu, la restul se scarpina in cap.

In mine nu a avut incredere, am vrut sa ma uit si eu la masina, dar a zis ca se duce mai bine la Serpico, ca acolo l-au indrumat mecanici.

Mai fa un Craiovean fericit. ;)

MAK nu ma scarpin in cap,pur si simplu ma enerveaza ca am auzit destui care mi`au zis ca la SERPICO nu au aia nici o treaba dar am vrut sa ma conving si m`am dus sa imi fac scaunul la sofer ca nu mai mergea fata-spate .....asa ca fi tu linistit....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just Me..

Nu ai citit mesajul lui Mak corect..omu'spunea de cei de la service ca se scarpina in cap(in sensul ca nu le au!),nu de tine..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just Me..

Nu ai citit mesajul lui Mak corect..omu'spunea de cei de la service ca se scarpina in cap(in sensul ca nu le au!),nu de tine..

Luigi Vicol

Mda ...asa se pare....astept sa o vada astazi cipos sa aflu mai exact ce are....vb dupa :icon_dwarf:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos`o la capat cu ajutorul lui cipos,mi`a curatat turbina si acum merge ca 9 ....care aveti prob la turbo apelati la el cu incredere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum realizezi profesionalismul celor de la Serpico ?

Mai du-te la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum realizezi profesionalismul celor de la Serpico ?

Mai du-te la ei.

Ti`am zis...m`am dus pt scaunul de la sofer...si nu strica sa intreb ...oricum nu am auzit pe nimeni sa zica ceva bun despre ei...oricum ms pt sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Fratilor, m-am speriat ce am citit aici despre cei de la Serpico, tocmai ma gandeam sa le fac o vizita pentru inlocuirea parbrizului (este crapat) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sunt buni aia de la piata,din spate de la gpul`ul ala....de la schimb de la egipteanu mai sus....scrie mare parbrize etc...:) Bafta

Fratilor, m-am speriat ce am citit aici despre cei de la Serpico, tocmai ma gandeam sa le fac o vizita pentru inlocuirea parbrizului (este crapat) :icon_thumright:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sunt buni aia de la piata,din spate de la gpul`ul ala....de la schimb de la egipteanu mai sus....scrie mare parbrize etc...:lol: Bafta

pt parbrize poti sa incerci la olimpia(ii gasesti pe net).undeva pe soseaua fundeni.itida garantie la lucrare.(daca intra apa,crapa,etc)12 sau 18 luni nu stiu sigur.de montat 900 000 lei. succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta este inca un topic de pe care se poate face o idee asupra profesionalismului baietilor de la serpico,,,,,

cautati posturile mele despre motorina curgand lac, cu care am plecat de la ei de la service, si cate si mai cate!

nici mie nu au stiut sa imi face un test ca lumea, desi am platit 1 milion jumate!

eu cred ca aia habar nu au pe ce lume sunt!

scuzati relativa off topicaraie, dar nu m-am putut abtine!

feriti-va de serpico!!!daca nu scoteam capacul de la motor poate luam foc in mers si muream fara sa stiu de ce!

niste Nemernici!

ia zii domnu cu A4, cum aratau mecanicii de s-au ocupat de masina ta?

era vreunu mic si slabut sau altu mare , gras si cu mustata?

eu le-am dat cate 500000 si nu au vrut nici macar sa verifice bujiile!daramite sa le schimbe!erau aceiasi profesionisti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii stiu pe aman2 dar nu a fost nici1 din astia 2,pot sa iti spun in schimb ca mi`au luat un milion jumate pt un cablu nou la scaunul de la sofer plus munca de 10 min.

incearca la vl la serpico ca am inteles ca e cu totul altceva!

asta este inca un topic de pe care se poate face o idee asupra profesionalismului baietilor de la serpico,,,,,

cautati posturile mele despre motorina curgand lac, cu care am plecat de la ei de la service, si cate si mai cate!

nici mie nu au stiut sa imi face un test ca lumea, desi am platit 1 milion jumate!

eu cred ca aia habar nu au pe ce lume sunt!

scuzati relativa off topicaraie, dar nu m-am putut abtine!

feriti-va de serpico!!!daca nu scoteam capacul de la motor poate luam foc in mers si muream fara sa stiu de ce!

niste Nemernici!

ia zii domnu cu A4, cum aratau mecanicii de s-au ocupat de masina ta?

era vreunu mic si slabut sau altu mare , gras si cu mustata?

eu le-am dat cate 500000 si nu au vrut nici macar sa verifice bujiile!daramite sa le schimbe!erau aceiasi profesionisti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Just Me, nu te supara, dar incearca sa citesti un pic din regulament. Pe langa faptul ca ai dat "quote" (sau sa zic ca ai "citat" postul anterior?) in mod repetat, ai folosit tot felul de cifre in corpul textului asa incat m-a luat durerea de cap citind ;) . Ti-am spus eu astea ca sa nu primesti un warn din partea unui moderator. Toti suntem la un moment dat la inceput, rugamintea este doar ca sa facem un mic efort sa pastram forumul cat mai curat...tot pentru noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce avea cablul?era de la incalzire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!