Jump to content

Upgrade interior piele


passat26
 Share

Postare recomandată

Nota tehnica:

Absolut obligatoriu se demonteaza fata de portiera , gasesti suficiente informatii despre asta.

Se desface pielea de pe fata de usa, se pregateste din nou suprafata de pe fata usa ( cu pasla sau hartie abraziva) , se decapeaza.

Atentie: se foloseste un adeziv , gen MULTIBOND ( de la Kent , spre exemplificare) din recipient tip spray.

Daca folosesti un adeziv pensulabil, nu ai control la strat si astfel la presare se poate impregna in piele !!!.

Se da pe suprafata usii strat uniform pe piele de asemenea, se asteapta cca1 min. , dupa care se preseaza cu rola (atentie la intinderea pielii, a nu forta nota.)

Pentru capetele care vin sub plastic se folosesc unelte de plastic pentru scos ornamente.

Atentie la izolare cu banda, nu va zgarciti, o eroare de spray-ere se poate sterge in primele secunde!

Trebuie sa aveti un reiniger bun , soft, care nu ataca plasticul si nici pielea ( de evitat pe piele, unde s-au folosit solventii este bine de sters cu o laveta microfibra cu apa si sapun neutru).

Nu este o operatiune simpla de ceea nu este nici ieftina . Important este sa se faca intr-un mod responsabil.

P.S. Se poate scump si prost!

Eu iau piele de la Autoequipe.eu din Roma, preturile sunt ca in Romania sau mai mici referitor la un upgrade total de piele. La reparatii, nu am nici o idee.

Toate bune!

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

salutare,

 

in masina mea am piele. Transpir cu spume nu alta. As vrea sa pun alcantara [am interior crem, dar m-ar tenta alcantara pe negru. ar fi un contrast placut ochiului, cred].

Ce sugestii aveti? un tapiter pe aici prin bucuresti priceput?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la cei care vand " Alcantara"!!

Exista pe piata fake-uri si de calitate reprobabila, pretul real este egal sau peste piele standard ( fara prelucrari, sau nappa).

" Alcantara" chiar daca este un produs artificial, sintetic, cea de calitate este foarte scumpa ( sper sa nu mai vad vreodata textul " alcantara - " piele intoarsa" ???!!!!)

Daca se cere si prelucrarea ei, " gaurire" poate sa creasca cu 10-15 euro pe metru.

Aceleasi considerente pentru " Suede".

Pentru integrare de mijloc de alcantara in scaune de piele manopera va fi mare deoarece implica demontare scaune , demontat huse, descusut, tipar, recusut , transfer de incalzire de pe mijlocul vechi, etc.

In Bucuresti trebuie sa te astepti la cel putin 300--400 euro manopera.

Este mai usor sa urmaresti sa iei scaune OEM cu alcantara in conditii bune ( cel mult sa faci reparatie la umerii de la scaun sofer pe partea stg) si sa le vinzi pe ale tale. E ieftin , plug and play si nu vei bloca bani.

Aprecierea cu manopera nu e sigura , poate fi mai mare. Atentie pe mana cui te dai!! Este o operatie care necesita multa pricepere si timp!

Pentru informare de preturi si produse eu ma inspir de la : www.autoequipe.eu din Roma.

Am ajuns la ei prin intermediul unui transportator care aducea la comanda piele ( desigur cea mai proasta la pret dublu + comision de transport mai mare ca DHL- tipic romanesc) , dar mi-a scapat un demo de piele cu sigla si astfel am eliminat problema.

Am fost multumit de produse, nu am gasit pe altcineva, am avut feedback de la un prieten tapiter care a luat prin reteaua de mai sus foarte multa piele.

Pretul este fara Tva , asta pentru cei cu firme din registrul intracomunitar, dar preturile sunt negociabile.

Site-ul nu este actualizat la zi , la Nappa au ceva noutati neprezentate.

Toate bune!

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

multumesc mecatronic.

ai idee de cineva serios in bucuresti? sau cum sa deosebesc o facatura de original?

 

[tg mures e cam prea departe].

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu in Bucuresti, sunt ceva site-uri " profi" de tapiterie piele, iti recomand sa te pregatesti teoretic cel putin in regim autodidact despre alcantara de pe google si te duci sa-i vizitezi! Te lamuresti la fata locului.

Manopera va fi mare , lucrare delicata, cusatura pasului pe aceleasi gauri, recomand schimb de scaune, in Bucuresti si imprejurimi, mergi la dezmembrari si vezi " live" scaunele.

Gasesti un tutorial pe youtube curatare alcantara de la expert detailing, acolo apare si masina de tuns, o gasesti pe net si spor la DIY.

Asta doar in cazul in care ai scaune doar cu spatar si lombar electric, daca sunt full electric , solutia este demontare.

In Bucuresti parca era un centru al unui arab in Otopeni care aducea materiale OEM textil, poate gasesti acolo un material special care are tratament hidrofob, UV, etc.

Se pare ca in vestul tarii exista fabrici in lohn care fac tapiterie OEM , au " rasuflat" unele materiale, nu stiu detalii, dar de acolo provin multe componente, TRW, Continental, Yazaki, Takata, Autoliv ( volane, comenzi volan, airbag, materiale tapiterie, incalzire scaune, etc...)

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum de unde cumpar si eu scaune OEM cu piele si alcantara negru ptr B7 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezmembrari......cauta la Victoria Botosani....parca aveau ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Sal,azi m-am hotarat sa caut tapizer ptr problema mea la usi ( s-a deslipit piele de pe usi ) Am impresia ca asa si ramane ...:( La Milano ,150 euro ptr o usa si nu imi garanteaza ca o sa fie ca in fabrica ...din cauza ca are ondulaturi si chesti ...tresti....Pe internet niciunul nu vinde fete de usi culoare beige din piele ptr passat b6 :)) in vw 386 euro o singura fata de usa !!!!!!!!!!! Poi voi sunteti normali ?Am demontat eu fata de usa cu speranta ca poate se desprinde bucata cu piele pe ea si am sa o lipesc eu cu pernandez ....M-am lasat pagubas o data desprinsa nu ai cum sa o mai prinzi ,are un fel de nituri de plastic topite....intre materia de piele si plansa este putin burete ..Ma gandeam sa bag pernandez cu siringa ...dar cum este acel putin burete ( o sa lipeasca de numai ) ,deci nu o sa imi iasa treaba:(   

P;s cumpar fete de usi  de culoare beige ,piele ( sa nu  fie dezlipita pielea )    :=)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut operatiunea de schimbare a tapiteriei la masina din semnatura insa nu AM ci am cumparat de la Autorolla Buzau tot interiorul original (scaune fata, bancheta spate, fete de usi, cotiera) de la o masina pe care o aveau la dezmembrat (~50000 Km). Am achitat 1000 euro si le-am montat acolo in 20 min cu ajutorul a 2 persoane din parcul respectiv. Eu fiind din Brasov, i-am sunat, au spus pretul si mi-au trimis pe e-mail poze cu interiorul

 

mufele de la senzorii de presiune/airbaguri s-au potrivit ? au mai trebuit facute ceva modificari pe ecu-ul masinii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimic nu ai de modificat... asta depinde si de ce interior cumperi tu...daca e ok....

 

daca pui contactul cu mufele scoase la airbag, o sa trebuiasca sa stergi eroarea cu testerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stiti cumva ce modificari trebuie facute daca scaunele vin de pe masina de Anglia? Am inteles ca mufele nu ar fi la fel la ambele variante de scaune. A reusit cineva montajul? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa inlocuiesti cadrul scaunului de la sofer - daca are reglaj manual la el....si nu are lombar...... cere poze ca sa stii sigur ca asa este, sau nu. Am montat interior de sportline de Anglia si a trebuit sa inlocuiesc cadrul la el, deoarece nu avea lombarul, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am nici electrice nici incalzite. Cele de Anglia au incalzire si cel din dreapra e electric. Pe partea electrica a trebuit sa faci anumite modificari? Am observat ca la scaunele mele pe langa mufa de airbag mai are inca o mufa galbena cu 2 pini conectata.....asta nu stiu ce reprezinta. Cel de Anglia pe langa mufa de airbag mai are inca 1 mufa mare neagra...si asta ar avea loc de conectare....dar cea galbena lipseste..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca piu scaunul drept de anglia la sofer, nu vei putea actiona butoanele (datorita cotierei) plus ca airbagul din scaun nu va fi in pozitia corecta!! Nu prea este combinatie cu interiorul de UK pt ca sunt prea mari diferentele!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca le-a montat nimeni asa care a pus scaune de UK :) Scaunul de sofer de UK va deveni scaun de pasager si invers...adica pasagerul va avea scaun actionat electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si atunci pt ce atata deranj? Pt piele? Nu mai bine cauti niste scaune de pe o masina non UK a.i. sa ai si reglaje electrice la sofer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am gasit la un pret bun. De pe masina non UK si in aceeasi stare erau muuult mai scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

sal! se poate monta interiorul de passat b6 break pe berlina? sau trebuie facute anumite modificari? multumesc! am gasit de break si vreau sa-l montez pe a mea care e berlina!

Modificat de andrei8030
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai cum sa montezi fetele de usi din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ! insa bancheta (scaunele spate cu tot ansamblul lor) se potriveste ? fara a face modificari? mersi!

Modificat de andrei8030
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am verificat, dar am senzatia ca la B6 se potrivesc si fetele de usa spate.... verifica la cineva care are Variant, faceti masuratori.

 

bancheta - acolo sigur trebuie sa faci modificari - la Variant sezutul e din doua bucati - fractionabil - cu prindere in fata, pe balama - la Sedan e intreg si are prindere sub el, pe urechi.

 

se pot adapta, dar ai de munca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se potrivesc fetele de usi, stiu de la masina lui mark21.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru detaliere! am intrebat , intrucat am gasit un interior alcantara de variant si respectivul spunea ca se potrivesc 100% pe berlina ! mi-ati fost de un real ajutor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate unii zic orice, ca sa isi vanda marfa. Cauta unul pentru Sedan si nu trebuie sa mai faci nicio modificare, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!