Jump to content

Upgrade interior piele


passat26
 Share

Postare recomandată

Vreau sa montez scaune piele,si as dori un sfat.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu vrei sa schimbi scaunele sau sa le retapitezi cu piele? Ce echipare are masina ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai posibilitatea incerca sa montezi piele lucioasa+ piele alcantara pe mijloc... e super confortabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu vrei sa schimbi scaunele sau sa le retapitezi cu piele? Ce echipare are masina ta?

Sa schimb scaunele.Sportline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele de pe sportline stiu ca sunt la fel ca si cele de pe highline doar fara piele si fara alcantara. Daca iti plac scaunele care le ai acum eu zic sa iei scaune de la un highline. Daca nu poti sa iei niste scaune cum sunt pe masinile americane(comfortline imbracate total in piele).

PS: ce culoare e interiorul? Daca iti schimbi scaunele iti vinzi scaunele vechi?

Modificat de dark_master
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele de pe sportline stiu ca sunt la fel ca si cele de pe highline doar fara piele si fara alcantara. Daca iti plac scaunele care le ai acum eu zic sa iei scaune de la un highline. Daca nu poti sa iei niste scaune cum sunt pe masinile americane(comfortline imbracate total in piele).

PS: ce culoare e interiorul? Daca iti schimbi scaunele iti vinzi scaunele vechi?

Gri.Da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@polo26: uite aici o idee ->

7bae_1.JPGb404_1.JPG

7e2d_1.JPG8134_1.JPG

VW Passat 3C Leather Comfort Seats :rolleyes:

Cu ~1200 EUR (sau ~5100 RON) rezolvi problema :)

Asta daca vrei sa mergi pe scaunele OEM... mai exista si varianta propusa de dark_master si anume retapitare

:D safe

P.S.: Daca iti vinzi scaunele actuale, ma inscriu si eu pe lista doritorilor :rolleyes:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E plin si pe ebay de scaune din piele,OEM din dezmembrari cred,din ce mi-a aduc acum aminte preturi de la 750E pana la vreo 1200E.Daca mai gasesc anuntul(rile) ,postez aici.Si chiar am vazut un set exact ca in pozele de mai sus .

Ia fii atent aici

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un set scos dupa Kombi.O merge pe Limo?Retapitarea nu ma incanta.

post-13782-1244471597_thumb.jpg

Modificat de polo26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaunele astea din poza sunt praf...cel putin cel al soferului...

iti recomand sa iei full piele ... sport sau confort... depinde de preferinte...alcantra se scamosaza si se si rupe f usor daca nu esti atent..sau daca ai ceva pantaloni cu nasturi mai ascutiti...plus ca se si pateaza usor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce zici ca sunt praf? Eu nu vad nimic praf la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaunele astea din poza sunt praf...cel putin cel al soferului...

iti recomand sa iei full piele ... sport sau confort... depinde de preferinte...alcantra se scamosaza si se si rupe f usor daca nu esti atent..sau daca ai ceva pantaloni cu nasturi mai ascutiti...plus ca se si pateaza usor...

Hahahahhaa , el a vazut ridurile de pe laterale de aia zice ca sunt praf :vaidecapulmeu:

Pur si simplu lipsesc airbagurile din scaune si nimeni nu prea vinde cu airbaguri cu tot daca e firma ca e ilegal si la nemti le e frica.

Plus scaunele sunt full piele :mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) Pur si simplu lipsesc airbagurile din scaune si nimeni nu prea vinde cu airbaguri cu tot (...)

Depinde, am gasit si licitatii unde se vindea un interior complet de Passat Individual, iar scaunele aveau incluse si aribag-urile :mellow:

Asa ca in mare trebuie vazut de la cine cumperi sau la ce licitezi :blink:

P.S.: Am impresia ca si in licitatia pusa de pine in postul #5, scaunele fata au si airbag-urile incluse :vaidecapulmeu:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Airbag-urile la scaune sunt aceleasi pentru toate modelele? Adica daca eu am un interior de trendline si cumpar unu de highline, pot dupa aia sa transfer airbag-urile mele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am auzit ca airbag-urile sa fie diferite d.p.d.v al structurii/formei/prinderii de la un nivel de echipare la altu' ;)

In caz ca cineva stie altceva, sa nu ezite sa ma corecteze :)

Poate doar nr. lor sa conteze de la nivel la nivel (adica TL poate sa aiba 10, iar HL sa aiba 12 :lol:)

Teoretic, nu prea ai ce "transplanta" ;) (dar pot sa ma insel)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream in situatia in care scaunele vin fara airbag. Se pot muta de pe unul pe altul? Oricum nu stiu cat de rentabila e schimbarea asta de interior. De banii aia se pot face chestii mai utile. Principalul motiv pentru care as schimba scaunele e sa am unele cu incalzire in ele, ca dupa aia sa fac incalzirea in scaune functionala. In rest sunt multumit de scaunele care le am acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles VW foloseste pentru interior atat piele naturala cat si artificiala.Cum pot face diferenta?

Modificat de polo26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca unul din ele dispune de scaun sofer full electric + memorie, iar celalat set are scaunul soferului doar cu reglaj pe lungime/lobar electric, iar pe intaltime e manual :unsure:

L-a ce bani te ajunge unu si la ce bani celalalt ?!

Si ce an de fabricatie are masina de pe care provin ?!

Nu de alta, dar daca sunt de pe o masina din 2006, nu prea ai ce sa le ceri ca sunt totusi 3 ani :icon_bounce:

Vezi ca pielea sa nu fie crapata, ca atunci e mai naspa... asa daca e doar cu cute/valuri aia e ok :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am aceleasi scaune dar pe negru...din 2006 e masina mea. cele din poze arata groazinc...probabil ca tot din 2006 a fost si masina aia dar a avut peste 200k km...si nu au beneficiat niciodata de vreun tratatment pentru piele...

poate daca sunt date cu vreo solutie ceva se va intinde pielea pe ele...si nu va avea cutele alea nasoale..

LE: aratau mai bine cele de sus care ziceam eu ca sunt praf :blush:

Modificat de AMW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt aceleasi

Modificat de dm76ro
Nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns la concluzia ca nu merita efortul ,intrucat dupa spusele reprezentantei VW la Passat este folosita numai piele ecologica .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa zic si eu - nu merita efortul din mai multe considerente:

- daca vei cumpara scaune noi, pretul este semnificativ;

- in cazul in care vrei sa le retapitezi - nu va iesi ca la fabrica plus ca va trebui sa renunti la airbagurile laterale pentru ca este putin probabil ca un meserias roman sa utilizeze o ata adecvata deschiderii acestora;

- second hand - sunt destul de scumpe si nu stii de la ce masina vin (poate a fost implicata intr-un accident cu victime, sau a fost inundata etc.).

Am avut la munca o Laguna cu scaune din piele - arata foarte frumos dar vara nu te puteai aseza pe ele (frigeau de la soare) si trebuia sa pun un prosop pe el. Iarna era mai bine ca avea scaune incalzite electric. Dar daca nu ar fi fost incalzite? As fi tremurat cativa km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte scumpe scaunele originale , cateva mii de euro :rolleyes:

Sa le retapitezi cu piele la o firma de profil , ar fi o solutie , dar eu personal nu am incredere in ce spun astia care le monteaza sa fie airbag-urile functionale.

Chestia ca vara sunt naspa , nu sunt de accord. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grija mare la ideea de a schimba cu scaune sport, pentru cei cu kilograme in plus!

Eu am un Highline din 2007. L-am luat de nou si e full cu inca ceva extra-uri pe langa.

Greseala mea cea mai mare a fost ca am optat pentru scaune sport si acum imi pare foarte rau.

Am cateva kg in plus si umplu scaunul destul de bine, desi la prima vedere si senzatie parea ca imi vine ca turnat.

Acum am probleme serioase de circulatie la picioare, datorita aripioarelor laterale de la scaune, care au o structura metalica in interior, a formei ridicate in zona din fata si sezutul coborat.

Aripioarele laterale pot fi utile si nedaunatoare, daca incapi intre ele fara sa te preseze de loc, altfel iti reduc fluxul sangvin si in timp pot aparea probleme chiar mari.

Incalzirea din scaun este iarasi o sabie cu doua taisuri. Nimemi nu spune cat de periculasa poate fi si cat mareste riscul aparitiei Hemoroizilor, asa ca mare atentie.

Legat de pielea intoarsa, este foarte adevarata afirmatia ca se scamoseaza.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!