Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

Motor PD fara DPF, norma 501 cu 5w40 daca tii la axul cu came.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, sutit said:

Salut 

Am o JETTA din 2008 cu PD fara filtru de particule

BKC sau BXE, sincer nu stiu exact, deoarece am schimbat motorul... ( s-a rupt biela de la pistonul 1 daca bine tin minte)

As vrea sa stiu si eu parerea voastra actuala, am citit pe formuri, pe net, etc... 

Ce ulei sa pun ? 

Pana acum puneam original G052195M4 5W30

Dar o sa mai fie de la anul acest ulei, doar 0W30... 

As merge pe Castrol din germania, bine inteles.. 

dar nu stiu ... 

5W30 respectiv codul 157EB (4 sau 7 la sfarsit)

5W40, nu am cod... dar tot la 1L sau la 5L

nu am inteles exact daca norma 507.00 poate sa inlocuiasca fara probleme 505.01

Astept parerile voastre 

Multumesc

Pretul nu prea mă interesează, deoarece discutam despre un lichid destul de important pentru masina

Masina momentan are 297.856 km

Prima data, la 180.000 daca tin bine minte a cedat axul cu came din cauza că nu s.a pus norma corecta, long time ago...

Apoi pe la 260.000 parca, a cedat motorul, mai exact biela la piston

Masina circula foarte multa in afara si in oras

Dar as merge in continuare pe Castrol, dar nu stiu care e cel mai bun pentru PD 1.9 bxe sau bkc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol EDGE Turbo Diesel TD Titanium FST 5W-40 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am citit topicul dar tot nu m-am lamurit.Pentru un passat 2006 motor bmp si filtru particule ce ulei ar fi cel mai bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că am sa merg până la urma pe Castrol 5W30 

157EB..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 09.10.2019 at 17:49, catalin_332004 a scris:

Salutare.

Am un golf 5 variant 1.9 tdi din 2009 fara dpf, 198000 km, masina nu papa ulei.

Urmeaza sa fac schimbul de ulei si nu stiu ce sa aleg intre:

- Ravenool VMO 5w40 (pe bidon scrie mid saps)

- Ravenol VPD 5w40 (pe bidon scrie pumpe-duse low saps).

Multumesc.

 

Salut, pana la urma ce ulei ai pus? Si eu am un passat cu motor 1.9 TDI 105 CP cod motor BXE ( fara filtru de particule cred ) . Ma gandeam la Ravenol 5w40 pumpe duse low saps si filtrele de la Mann . 

Modificat de Sebaat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele uleiuri sunt compatibile cu motorizarea dvs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.... si diferenta dintre mid saps si low saps care este? Am inteles ca la low saps sunt pentru motoarele euro 4 ca sa ii reduca noxele? 

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mid-saps (C3) e pt vw si e de 0.6-0.8  saps . mai nou gasesti C2 si C3 indeplinite in acelasi timp pe eticheta, ceea ce e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut am o skoda superb  2.0 103kw 140 cp  motor bss 350000 km din 2006 .... cu filtru se particule ce ulei ar fi indicat sa bag? ...am băgat castrol 5w30 si il cam  mananca

Modificat de Gabyyyyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice din lista de uleiuri aprobate 507.00 daca il mananca cauta ceva ieftin nu mai conteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil1 5w30 am in motor.Am folosit si Valvoline 5w30,n-am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

am folosit in ultimii 5 ani doar ulei Castrol Edge - Turbodiesel Titanium FST 5W40 fully synthetic si vreau sa trec la Motul.

Pentru masina mea Skoda Superb din 2008, motor diesel 1,9 TDI( tip BPZ, 1986 cmc, 85kw), am inteles ca am nevoie de un ulei pt. "pompe duze" adica norma VW 505 01.

Intrebarea mea este: care ulei este mai bun pentru motorul meu din cele doua de la Motul ?

1. Cel pt. VW =  SPECIFIC 505 01 502 00 5W-40

2.    8100 X-CLEAN 5W-40,  care respecta norma 505.01.

Diferenta de pret este mica deci nu conteaza, ambele indeplinesc norma 505.01 ceruta de VW, care e diferenta intre ele ? Nici in fisa tehnica nu apar mari deosebiri. Ambele apar agreate si in acest articol:

https://www.auto-motor-oel.de/ratgeber/vw-50501-motoroel-pumpe-duese-freigabeliste/2201/

Pe site la Motul sunt recomandate ambele uleiuri si inca 3 cu 5w30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Exista ulei Shell 5w40 cu norma 505.01...? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/2/2020 at 9:35 PM, Valigw said:

Salut,

am folosit in ultimii 5 ani doar ulei Castrol Edge - Turbodiesel Titanium FST 5W40 fully synthetic si vreau sa trec la Motul.

Pentru masina mea Skoda Superb din 2008, motor diesel 1,9 TDI( tip BPZ, 1986 cmc, 85kw), am inteles ca am nevoie de un ulei pt. "pompe duze" adica norma VW 505 01.

Intrebarea mea este: care ulei este mai bun pentru motorul meu din cele doua de la Motul ?

 

Eu am folosit pe TDI AXR motul specific si nu a fost cu nimic mai bun decat Castrol, din contra, a consumat mai mult ulei de la schimb la schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/2/2020 at 8:35 PM, Valigw said:

Salut,

am folosit in ultimii 5 ani doar ulei Castrol Edge - Turbodiesel Titanium FST 5W40 fully synthetic si vreau sa trec la Motul.

Pentru masina mea Skoda Superb din 2008, motor diesel 1,9 TDI( tip BPZ, 1986 cmc, 85kw), am inteles ca am nevoie de un ulei pt. "pompe duze" adica norma VW 505 01.

Intrebarea mea este: care ulei este mai bun pentru motorul meu din cele doua de la Motul ?

1. Cel pt. VW =  SPECIFIC 505 01 502 00 5W-40

2.    8100 X-CLEAN 5W-40,  care respecta norma 505.01.

Diferenta de pret este mica deci nu conteaza, ambele indeplinesc norma 505.01 ceruta de VW, care e diferenta intre ele ? Nici in fisa tehnica nu apar mari deosebiri. Ambele apar agreate si in acest articol:

https://www.auto-motor-oel.de/ratgeber/vw-50501-motoroel-pumpe-duese-freigabeliste/2201/

Pe site la Motul sunt recomandate ambele uleiuri si inca 3 cu 5w30.

2 hours ago, sylvius said:

Exista ulei Shell 5w40 cu norma 505.01...? 

On 7/2/2020 at 8:35 PM, Valigw said:

Salut,

am folosit in ultimii 5 ani doar ulei Castrol Edge - Turbodiesel Titanium FST 5W40 fully synthetic si vreau sa trec la Motul.

Pentru masina mea Skoda Superb din 2008, motor diesel 1,9 TDI( tip BPZ, 1986 cmc, 85kw), am inteles ca am nevoie de un ulei pt. "pompe duze" adica norma VW 505 01.

Intrebarea mea este: care ulei este mai bun pentru motorul meu din cele doua de la Motul ?

1. Cel pt. VW =  SPECIFIC 505 01 502 00 5W-40

2.    8100 X-CLEAN 5W-40,  care respecta norma 505.01.

Diferenta de pret este mica deci nu conteaza, ambele indeplinesc norma 505.01 ceruta de VW, care e diferenta intre ele ? Nici in fisa tehnica nu apar mari deosebiri. Ambele apar agreate si in acest articol:

https://www.auto-motor-oel.de/ratgeber/vw-50501-motoroel-pumpe-duese-freigabeliste/2201/

Pe site la Motul sunt recomandate ambele uleiuri si inca 3 cu 5w30.

exact cum spune si prietenul nostru AKON ,  Motul  nu arata bine , xclean  are scheda mai buna decat Specific , dar totusi  cu punctul de curgere  sub -40 grade  Motul  nu ma convinge , alege altceva    Valvoline , Fuchs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! A folosit cineva noul ulei de la VW GS55545M4(0w30) care este inlocuitorul pentru G052195M4(5w30) ? 

Se pare ca VW a facut ceva schimbari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,am tot citit ultimile pagini deoarece sunt in cautarea unui ulei bun si potrivit pentru masina mea,dar sunt prea multe informatii care aleator se cam bat cap in cap si am devenit confuz.  ??

Motorul e un 1.9 BXE cu 142.000 km,ce norma are acest motor pana la urma 505.00 sau 505.01 sau ambele sunt ok?

Ultimul schimb a fost facut cu ulei LM Diesel High Tech 5w40,ulei pe care la cam mancat.

Ma gandeam la Ravenol VPD 5w40 sau ceva de la Motul Specific sau tot LM Top Tec 4100 5w40.

Voi ce aveti in Bxe urile voastre?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cat timp am avut BXE am folosit Ravenol VPD si VMO care il gaseam primul. fara probleme, curata foarte bine motorul, schimbat la 10k. Inainte de Ravenol am incercat si Motul dar nu mi-a placut, dupa 3-4k. motorul era f. zgomotos la cald.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

E m-am indragostit de Eneos. Am 5w30 acum, sunt la 10000 cu el si mototrul suna ca in prima zi. As vrea sa ii pun tot Eneos la schimb dar 0w30. Am gasit cu ACEEA C3 dar nu are aprobarea VW 507. Oare il pot folosi? Am vazut ca toate uleiurile cu norma 504/507 au si ACEEA C3. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie ieri intrun service bun(se lauda ei) au vrut  sa imi puna Ravenol VMO 5w40 cu norma ACCEA C3 care cica ar fi bun si pentru masina mea (cod motor CFGC cu DPF),dar am refuzat ,stiind clar ca am nevoie de 5w30(cu 504.00--507.00).Care e treaba pana la urma cu norma C3 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrusel aici e vorba de ulei pt motoare PD. Al tau sunt sigur ca este CR.

La un PD cu multi km merge de minune un 5W-40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe CR-uri EA189 sau 3.0 TDI generatie mai veche merg bine mersi cu C3 5w-40. E low ash si mult mai rezistent la motorina ajunsa in baie.

Pe oil-club.de gasesti multi care merg de 100k cu 5w40 C3 si au si teste dupa 10-15k km la schimb.

 

Se mai poate incerca si truck oil gen Ravenol NDT/ Mobil Delvac 5w40 cu TBN de 13.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 29.07.2020 at 17:46, tarox a scris:

exact cum spune si prietenul nostru AKON ,  Motul  nu arata bine , xclean  are scheda mai buna decat Specific , dar totusi  cu punctul de curgere  sub -40 grade  Motul  nu ma convinge , alege altceva    Valvoline , Fuchs

Golf IV 1.9TDI-PD (AXR, Euro 4, iunie 2005), 367k km, toarce ca-n prima zi.  Revizii complete la fiecare 10k km, DOAR Motul 8100 XClean 5w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu citeste nimeni cartea masinii ? Acolo scrie si norme si tot , cu explicatii ... 

Eu am folosit Motul X-Cess 8100 si nu am avut probleme majore, stiu ca imi pierde pe la niste garnituri dar nu e nimic grav . 

Acum am pus la ultimul schimb Mobil Super 3000 si nu am observat diferente majore ... la Motul parca se auzea un pic mai lin motorul sa zic ... 

Atata timp cat respecti normele si pui 5w-40 Vara si 5w-30 iarna din cauza diferentei de temperatura si ungere, cam toate sunt bune ... Dar depinde, am un prieten cu un e90 din 2006, a avut BMW LL nu stiu de care si la ultimul schimb el nestiind, mecanicul i-a pus Castrol si de atunci are toba neagra si masina o are de 2 ani ... Asa ca, daca e noua si scrie pe buson Castrol pui doar Castrol ... asta e parerea mea ... 

Fiecare masina difera, daca pui 10 masini diferite si le pui acelasi ulei, fiecare il va " manca " diferit sau deloc ... Sunt multi factori de luat in calcul !!! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!