Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

iti trebuie ulei 505.01 sau 507.00 ca norma. Motorizarea ta este BKD, motor PD euro 4 de 140 CP. Nu ai filtru de particule pe masina, si ca problema des intalnita se fisureaza chiulasa la primele 2 modele produse (A,B) iar terminatia C e revizuita si nu se fisureaza. Daca te mai intereseaza chestii pune mana si citeste ca ai informatie multa pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si gradele.de.vascozitate in functie de ce si cum le alegem? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai alegi dupa grad de vascozitate. Alegi norma pentru motorul tau. Si la 2.0 TDI ai 2 norme. 505.01 - 5w40  - 10.000 km sau  507.00 - 5w30 - max 20.000 km. Uleiul  pe care il vei alege, obligatoriu sa aiba norma aleasa trecuta pe eticheta. 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aviz amatorilor de ulei valvoline synpower xtreme mst 5w40 in Carrefour  a scazut pretul la 130 ron bidonul. Made in Olanda.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20.05.2016 at 9:42 PM, andrei_221 said:

nu mai alegi dupa grad de vascozitate. Alegi norma pentru motorul tau. Si la 2.0 TDI ai 2 norme. 505.01 - 5w40  - 10.000 km sau  507.00 - 5w30 - max 20.000 km. Uleiul  pe care il vei alege, obligatoriu sa aiba norma aleasa trecuta pe eticheta. 

Gresit.

La Golf 5 trebuie 505.01 pt. masini fara dpf si 507.00 pt. masini cu dpf iar schimbul se face la 15 mii km la ulei normal si 30 mii la ulei long life.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdane ...ce spui tu e teoretic ,dar practic ...traim in romania ,10 mii km sau 1an ,daca tii la motor .

Si clar ,uleiul se alege dupa norma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, bogdan_ said:

Gresit.

La Golf 5 trebuie 505.01 pt. masini fara dpf si 507.00 pt. masini cu dpf iar schimbul se face la 15 mii km la ulei normal si 30 mii la ulei long life.

POti alege 507.00 si la masini fara DPF. Citeste putin documentatia tehnica si o sa vezi treaba asta. Doar ca 507.00 este mai scump printre altele. Fabrica il recomanda. Si toate golf 5 ,  motoare fara DPF,  au mers mult si bine in DE cu 507.00 si nu s-au stricat. in schimb s-au stricat in romania, dupa ce isi traisera viata pe autobahn. De aceea se recomanda doar 10.000, respectiv 20.000 km. 15 si 30.000 este prea mult pentru acele uleiuri

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, calin.g said:

Aviz amatorilor de ulei valvoline synpower xtreme mst 5w40 in Carrefour  a scazut pretul la 130 ron bidonul. Made in Olanda.

Am tras un ochi azi la carrefour,si synpower 5w40 e 129 lei(bidonul de 4 l,dar nu e pentru 505.01),synpower extreme mst 5w40 era 229 lei(bidonul de 5 l,care avea si norma 505.01, la care m-ai primeai si o sapca ).Tu la care carrefour ai vazut bidonul de synpower extreme 5w40 la 130 lei bidonul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a fost la promotie, acum nu mai e. L-am vazut si eu acum vreo 2 sapt si era semnalizat cu cartonasele alea galbene de promotie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pentru  un pd  fara filtru de particule , norma 50501 ,   variante , ravenol vpd 5w40 , ravenol vmo 5w40 , valvoline  syn power xtreme c3 5w40 ,    are cineva experiente , care a-r fi mai indicat ,        multumesc mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VPD sau VMO, cele mai acesibile ca pret. Valvoline este prea scump pentru ce ofera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Imi vine schimbu de ulei si filtre si am nevoie de o recomandare in privinta uleiului.

Am vw passat 2.0 cod motor bmp an 2006 cu filtru de particule.O sa pun 5w30 cu norma 504/507,dar nu stiu ce sa aleg dintre:

-Castrol LL3:am acum,dar ma bate gandu sa pun altceva

-Luyqy moly sau cum se scrie top tec 4200 LL3:diferenta semnificativa la pret,merita diferenta?

-Repsol

-Valvoline syn power Xl 3

Orice parere de actualitate este bine venita,multumesc!

Completare:masina are 261000 si nu vreau sa ii pun 5w40.Uleiul il schimb la 10000/1an.

Modificat de Nicu Serban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xl 3 NU STIU DACA ARE NORMA 507.00

la motorul asta poti incerca Mobil ESp 5w30 sau MOtul Xclean+ 5w30

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valvoline syn power extreme xl 3 are norma 507,dar costa cam jumate fata de LM toptec 4200

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

inca nu m-am hotarat pe ce ulei sa merg , acu sant pe amtecol superlife12000  5w40 , la a-l doilea schimb , se comporta foarte bine , consum  400 grame la 8000 km  perioada la care fac schimbul , problema este ca nu are aprobare vw , ceva timp in urma mi s-a recomandat  de andrei_221   ravenol   vmo sau valvoline  synpower mst c3 5w40  ( spunea ca este prea scump pentru ce este , dar eu pot sa-l iau cu 35 euro 5 litri din italia ) , fuchs titan  nu prea ma incanta  , are o baza prea mare de aditivi ,   dupa cum se discuta pe forum  pentru masina mea  golf 4 tdi ,85kw , 116cai ,  cod motor ajm , an fabricatie 2000 , vreau sa merg pe un ulei  aprobat vag (50501) si porche ( A40) ,  si sa fie  un mid-  full saps   ,  se poate gasi ceva de la millers , joe gibbs , bardhal ( am posibilitatea sa le iau de afara la un pret mai bun ) ,  ma incanta si valvoline synpower xtreme mst c3 5w40  dar se pare ca nu este  declarat un mid saps , astept pareri 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frana, te rog ca o luam pe aratura:

 

De unde ai dedus ca Fuchs  are o baza prea mare de aditivi?

 

Fisa tehnica Vavoline 5w40 mst C3 :

 

SynPower MST C3 Motor Oil
SAE viscosity grade 5W-40
Viscosity, mm2
/s @ 100 ºC.
ASTM D-445
14
Viscosity, mm2
/s @ 40 ºC.
ASTM D-445
85
Viscosity Index
ASTM D-2270
170
Viscosity, mPa.s –30°C.
ASTM D-5293
<6200
TBN, mg KOH/g
ASTM D-2896
7,8

Pour Point, ºC
ASTM D-5949
-45
Specific Gravity @ 15.6°C.
ASTM D-4052
0,852
Flash Point, COC, ºC.
ASTM D-92
232
 

 

cu 7.8 TBN eu nu cred ca e un ulei low SAPS e mid spre full saps. Vorbim de uleiuri de autoturisme, cele full saps au 10-11 TBN, pe cand cele de camioane ajung si la 15-20.

 

Valvoline MST C3 5w40 se gaseste si in Ro la pretul de 204 ron/5 litri si e de luat in considerare, noua reteta e beton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi deenman , am inteles nu te contrazic  deci dintre valvoline synpower xtreme mst pe care pot sa-l iau la 35 euro 5 litri  si valvoline synpower  mst   care are reteta mai buna ?  mai aveti si alte pareri daca pot gasi  ceva de la millers , joe  gibbs   , sau alte uleiuri   care sa respecte (aprobate vag)  norma 50501  cat si porche  a40   si sa fie mid -full saps , multumesc mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valvoline extreme a fost inlocuit de Valvoline mst c3 5w40, asa zic cei de la valvoline la ei pe site-ul oficial. Din fisa tehnica e mai bun cel nou mst c3.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca postez unde trebuie.

am o intrebare: ce ulei de la castrol este potrivit pt un golf 6 2009 motor 2.0 tdi 110 cai, 144.000 km?

de ce intreb: o cunostinta de-a mea s-a dus in service si mecanicul i-a bagat ulei castrol magnatec 10W40. ma contrazic cu ea ca nu e bun uleiul asta pt motorul masinii ei si nu crede, ca are intredere in mecanicul ala. posesorul masinii nu le are cu mecanica, cu astea si merge pe mana lui.

un raspuns va rog si va multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol GTX 10w40 daca vrei neaparat Castrol. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numa rade DPF  cu 10w40 magnatecu ala...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, dorumito said:

sper ca postez unde trebuie.

am o intrebare: ce ulei de la castrol este potrivit pt un golf 6 2009 motor 2.0 tdi 110 cai, 144.000 km?

de ce intreb: o cunostinta de-a mea s-a dus in service si mecanicul i-a bagat ulei castrol magnatec 10W40. ma contrazic cu ea ca nu e bun uleiul asta pt motorul masinii ei si nu crede, ca are intredere in mecanicul ala. posesorul masinii nu le are cu mecanica, cu astea si merge pe mana lui.

un raspuns va rog si va multumesc.

 

Asta chiar ii buna.Are incredere in cine nu trebuie.2.0tdi 110 cai are filtru de particule(DPF).Are nevoie de un ulei care sa indeplineasca norma 507.00.Castrol 5w30 indeplineste norma aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa-l conving ca mecanicul lui a gresit. am rupt netul si telefoanele pe la prieteni sa-l fac sa inteleaga. 

i-am oferit varianta Ravenol VMP 5w30 507.00 si Castrol  EDGE Titanium FST LL 5w30 507.00. 

Va multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Pentru un BKD din 2004 ce ulei mi-ati recomanda?

De cand am masina(8 luni) are Castrol si dupa 8000km mi se pare putin mai zgomotos?

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste macar 3-4 pagini din urma si vei afla ce ulei poti folosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!