Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

Pe toate bidoanele Fuchs scrie Made in Eu. Stai linistit GT1 e un ulei de calitate(prima umplere la mai multi fabricanti). Pana la urma e doar un ulei care asigura ungerea, nu iti transforma masina intr-una de raliu. Legat de costuri mi se pare aberant sa dai 250 pe un bidon de ulei "Valvoline" cand poti gasi variante mai ieftine. Succes!

Modificat de olteanu82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Valvoline de regula are preturi mai bune decat castrol. Doar acel ulei are pretul ala exorbitant de unix .5w30-ul xtreme e mult mai accesibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde si de promotiile curente. 5w30 era destul de scump, acum are promotia 4+1 gratis, de asta e mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit cineva cu pompe duse ulei Ravenol VPD 5W40? Eventual ceva pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi, pune motul x clean 5w40 are mai multe aprobari, pare mai bun. 4 litri costa 170 lei si in timp mai faci tu rost de 42 lei sa mai cumperi 1 litru pentru completari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multi care au folosit Ravenol si in general nu stiu sa fi fost nemultumiti.

Vpd-ul e ok la fel ca si Motul-ul de care zice @moroenius iar eu zic ca Ravenol Vmo 5w40 e peste amandoua. Un viscosity index ce tradeaza o baza foarte buna ( ceva PAO/POE ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc de vreo 23k km VPD și e foarte ok, zgomotul pare mai ok decât cu Castrol și mănâncă mai puțin decât 5w30, alte observații nu am, probabil pe termen mai lung se pot observa și altele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt care este diferenta intre VPD si VMO?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VMO afiseaza un viscosity index de peste 180. E o caracteristica importanta si teoretic spune ca foloseste o baza superioara. Nu e doar un HC cu un pachet de aditivi. As spune ca undeva la 50% ar fi ceva PAO ( sintetic gr. 4 ) sau POE ( gr.5). Ambele grupe sunt full sintetice fata de un HC gr.3 -3+ , polialfaolefine si esterii. Chimic vorbind esterii adera la metale asadar teoretic tot timpul ai o pelicula pe angrenaje. Practic vei avea o uzura diminuata si la rece ( cauta putin sudarea la rece )

Din pacate Ravenol ca de fapt foarte multi altii nu afiseaza HTHS-ul dar considerand normele trebuie sa fie de minim 3,5cp. Daca ar fi undeva la 4 sau peste ar fi un ulei super premium.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kennzo, motul x-clean ce tip de ulei e? Hths e de 3.6 si putin mai vascos decat vmo, pct de evaporare mai mare. Peste oricare ravenol 5w40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motul e ok din ce stiu dar nu mai este ce a fost odata. Asta spun din ce am auzit de la un tip spun eu avizat. E clar din VI oricum ca e preponderent HC.

Tin sa precizez ca nu am pregatire speciala in asa ceva sau vreun atestat chimic. Tot ce am invatat e din studiu liber pe internet/ forumuri. Daca e gresit pe acolo e clar ca gresesc si eu. Stiu ca inafara de VI si HTHS mai sunt elemente care definesc un ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

X clean e un HC fara nimic deosebit 50 <= x % < 100 baza minerala http://www.worldpac.com/tagged/Motor_Oil_-_Motul_-_5W-40_8100_X-clean_5_Liter_PN_3374650_233888.pdf

Norma 505.01 se pare ca nu e pretentioasa la baza cat la pachetul de aditivi diferentele dintre diferitele marci de uleiuri care respecta 505.01 sunt mici

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

X clean are si norma mb 229.51 care am inteles ca ar fi mai stricta decat 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca vrei ulei bun pe cat se poate, e ideal sa respecte mb si porsche

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de asta am ales x clean fiindca le respecta pe ambele. Mai este specific care are hths 3.7 si usor mai vascos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zic ca nu e un ulei bun. Am un amic care foloseste motul la 2 masini si e multumit pe deplin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motul inca mai este ceea ce a fost.

Legat de uleiuri aprobate VAG sau Porsche: la 5w40 502/505.01 sau A40 nu gasiti sintetice poate doar o farama, la 5w30 504/507 (LL3) sau C30 se poate gasi cam ~50% sintetic in blend, singurele sintetice dar nu obligatoriu erau 0w30 LL2 care mai sunt obligatorii doar la motoarele care cer 503/506.01 si costa dublu fata de restul.

Oricum nu cred ca are rost sa va bateti capul prea tare, daca aveti incredere intr-o marca de ulei sigur face uleiul cum trebuie.

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit in aria de uleiuri,si cativa colegi spuneau ca pentru pompe duse trebuie pus obligatoriu VPD,dar daca ne uitam bine si VMO are norma 505.01 specifica PD,ba mai mult se spunea ca VMO nu este indicat la motoarele euro 3 si mai jos de anul 2008.Nu mai stii ce sa crezi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca are 505.01 merge la orice pd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aral High Tronic 5w40 e bun de ceva? Respecta norma 505.01. L-am gasit la 90 de lei la 4l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat dai atata face . Daca il schimbi mai timpuriu pana in 10k.  respecta norma este OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il schimb cam la 7k km pentru ca 70-80% din km ii fac in oras. Sau cel tarziu la 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aral High Tronic 5w40 e bun de ceva? Respecta norma 505.01. L-am gasit la 90 de lei la 4l.

mi s-a parut foarte prost acum 4 ani, nici pt spalat motorul nu l-as folosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la passat-ul meu am bagat Vpd si am zis sa bag si Vmo pentru ca ziceau colegii ca este mai bun dar Vmo-ul il consuma mult mai repede decat vpd in aceleasi conditii de mers si acelasi sofer. Acum revin la vpd sa vad cum se comporta.

Modificat de alin alinush
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!