Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

Va rog frumos sa imi dati si mie un sfat in legatura cu aceste 2 uleiuri,care este mai bun din ele- Ravenol VPD 5w40 si Special Plus VW 5w40.

Primul are un pret de aproximativ 145lei si al doilea de 300lei.

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

special plus este cel original Vw...   dar cum Vw nu produce si ulei, este doar un alt ulei, cu eticheta de Vw... 

 

deci nu isi are rostul la pretul dublu

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu crezi ca este cam mult pentru un ulei 300ron doar ca are eticheta vw.?Vedeti asta, zic ca este sintetic RAVENOL VMO SAE 5W-40 si are norma 50501

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alin alinush, 300RON bidonul de 5 l?

Eu pentru acest ulei am primit urmatoarele preturi din reteaua Porsche:

1l - 112.4RON

5l - 448.2RON

Mi se pare foarte mult.

Daca ar fi 300RON 5l atunci l-as incerca un schimb avand in vedere ca nu se mai fabrica Aral 431 de care am fost foarte multumit iar Castrol-ul pe care il am acum m-a dezamagit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alin alinush, 300RON bidonul de 5 l?

Eu pentru acest ulei am primit urmatoarele preturi din reteaua Porsche:

1l - 112.4RON

5l - 448.2RON

Mi se pare foarte mult.

Daca ar fi 300RON 5l atunci l-as incerca un schimb avand in vedere ca nu se mai fabrica Aral 431 de care am fost foarte multumit iar Castrol-ul pe care il am acum m-a dezamagit.

Da,am primit acest pret de la un magazin de la care anul trecul am luat bidonul de 5l cu 275ron, dar acum sa scumpit si este 300ron.

Am gasit pe net si cu 265ron dar nu am incredere in acel site si nu stiu daca sa iau de acolo sau nu. Sper sa nu iau vreun warn ca pun link-ul cu acel site- http://www.pieseauto.ro/ulei-motor/vw/golf-6/ulei-original-special-plus-5w40-vw-audi-seat-1859338568.html

Asa mi-a zis si baiatul de la magazin pe care il cunosc destul de bine, ca nu merita sa dau atatia bani pe acel ulei pentru ca tot Castrol este, dar are acele etichete cu VW SKODA AUDI SEAT. Ma gandesc ca ala nu era fraier sa nu imi vanda mie acel ulei de 300ron la care avea un castig mai mare si sa imi vanda altul mai ieftin.

Multumesc tuturor pt pareri si mai astept in continuare!

Modificat de alin alinush
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parea mea este sa mergi pe Ravenol, in aceeasi situatie am fost si eu la fel ca tine. Dupa cateva schimburi cu Special Plus 5w40, care s-a scumpit foarte mult in ultimul timp, am trecut pe Ravenol VPD si vreau sa-ti zic ca nu am remarcat nici o diferenta intre ele. Uleiuri foarte bune ambele, made in Germany. Multa bafta si sper ca te-ai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil ca Special Plus 5W40 sa fie de fapt Castrol ambalat pentru VAG tinand cont ca in ultimul timp pe motoare este un sticker cum ca ei recomanda Castrol dar macar e Castrol (made in Germany) si de calitate mult mai buna decat cel vandut de Compexit de exemplu si care este cumparat de la Autonet si Made in EU.

E adevarat ca pretul e foarte mare in ultima vreme mai ales daca il cumperi din reteaua Porsche Romania.

Modificat de Septimiu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Castrol de origine controlata, de ex. in Selgros, 5W-30 EDGE Turbo Diesel FST 507.00, este 74Lei/l, ~370Lei/5l.

Scump, neasteptat de scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parea mea este sa mergi pe Ravenol, in aceeasi situatie am fost si eu la fel ca tine. Dupa cateva schimburi cu Special Plus 5w40, care s-a scumpit foarte mult in ultimul timp, am trecut pe Ravenol VPD si vreau sa-ti zic ca nu am remarcat nici o diferenta intre ele. Uleiuri foarte bune ambele, made in Germany. Multa bafta si sper ca te-ai linistit.

Multumesc pentru parere.Si eu am facut 3 schimburi cu Special plus dar acum mi se pare prea mare pretul pt un ulei.Pana la urma cred ca o sa trec pe Ravenol si daca vad ca schimbare este rea urmatorul schimb bag iar Special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil ca Special Plus 5W40 sa fie de fapt Castrol ambalat pentru VAG tinand cont ca in ultimul timp pe motoare este un sticker cum ca ei recomanda Castrol dar macar e Castrol (made in Germany) si de calitate mult mai buna decat cel vandut de Compexit de exemplu si care este cumparat de la Autonet si Made in EU.
E adevarat ca pretul e foarte mare in ultima vreme mai ales daca il cumperi din reteaua Porsche Romania.


Recomandarea vine de la importator, nu de la VW și oricum este făcută în funcție de interesele comerciale, nu calitative. VW Italia aduce ulei Castrol „original" din China, că e mai aproape decât Germania.
Scrie în germană pe eticheta că-i făcut în Germania? Daca ar scrie in Germana as avea mai multa incredere in el, altfel astia cloneaza orice. Ar putea sa cloneze si eticheta, e adevarat, insa daca se vinde acolo sub aceeasi forma sunt mai mari sansele sa fie ok

  Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma ce e asa de greu de inteles ca reprezentantele vor sa scoata cat mai mult profit de pe urma reviziilor. Uleiuri si filtre cu stanta VW&Audi&Skoda&Seat vandute la pret dublu sau chiar mai mare. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca e usor mai incomod, e mai sanatos de mers la service cu uleiul si filtrele bine alese de acasa.

In cazul meu au acceptat atat la reprezentanta VW cat si la Skoda, cu masina in garantie. Desigur fiecare dealer are politica lui.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la ultimele 5-6 revizii facute la reprezentanta (Seat) am luat ulei Castrol de la ei de la bidon mare 4 litri si 1 litru la bidon mic ptr completare. N-am avut probleme cu el, consumul este in limitele normale ptr TDI. Nu vad nici un motiv pentru a-l schimba, mai ales ca este si destul de ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut pana acuma 3 revizii, toate la reprezentanta.

La primele 2 am folosit Aral 431. Foarte multumit de el (am completat 1l in 2 ani, aprox 25000km).

La revizia de anul trecut am fost surprins sa aflu ca nu se mai fabrica Aral 431 si ca cei de la Compexit nu mai lucreaza cu nici un ulei Aral. Asa ca am fost nevoit sa folosesc Castrol Edge Turbo Diesel (distribuit de Compexit si importat de Autonet) si de atunci pana acum (11 luni si 13000km) am completat 1.2l. E adevarat ca imi place sa mentin nivelul de ulei in zona superioara si ca il verific o data pe luna, dar mi se pare foarte mult. Mai mult, motorul mi se pare mai zgomotos si parca nici nu mai obtin consumul de carburant care il aveam cu Aral in aceleasi conditii. Toate astea ma fac sa cred ca motorului nu prea ii place Castrol-ul si la urmatoarea revizie de luna viitoare o sa folosesc altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Castrol (importat din Germania , produs... nu se stie). Schimbat la 7-8000 km, nu scade deloc pe joja. Motorul nu mi pare deloc zgomotos. 

Poate difera si Castrolul , in functie de locul unde e produs ( de fapt sigur... ). 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e ulei Castrol original,  are aceasi formula indiferent de locul productiei.

Castrol e o firma serioasa, nu-si permite sa-si bata joc de clientii lui indiferent de unde ar fi.

 

Faptul a exista vreo dferenta intre un Castrol adus din Germania sau unul cumparat pe filiera importatorului oficial din Romania, in opinia mea e doar un mit.

 

Dar intr-adevar in Germania exista sanse infime sa cumperi un produs si sa nu fie original. 

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiti ceva de mobil esp formula?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se comporta bine a temperaturi inalte (turatii si sarcina mare indelungata la motor). Daca te uiti la caracteristici o sa vezi ca are flash point mai ridicat decat celelalte uleiuri echivalente. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care va sa zica norma 505.01 imi da batai de cap in continuare. Dupa ce am citit si pe la americani cateva discutii despre inlocuirea lui 505.01 cu 506.01 eram aproape convins de posibilitatea substituirii lui 505.01 cu 506.01. Apoi descopar HTHS-ul.... si cerintele motorului PD (de fapt norma 505.01 pentru uleiul pentru motoarele PD). Intre altele e vorba de solicitarile camelor si necesitatea unui ulei care sa nu fie strivit intre came si capul PD (daca gresesc sa fiu corectat). ma gandesc ca solicitarile sunt mai mari si in cuzineti si bolturi datorita caracterului mai exploziv al aprinderii la motoarele PD. revenind la HTHS, avem aici un document ce explica importanta masurarii vascozitatii la 150 de grade C. Dupa ce il cititi de doua ori, cititi si pagina asta. Opinia mea ar fi ca HTHS>3.5 este conditia cea mai importanta pentru acest tip de motor. Apoi vine dilema 5w30 sau 5w40 sau etc. Daca am inteles gresit, va rog luminatima. Cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai inteles bine. 

S-a discutat destul de mult problema asta pe acest forum.

 

exista 5w-40 cu  HTHS mare  - http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=3&pcid=21

dar exista si 5w-30 cu HTHS acceptabil. http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=2&pcid=21

 

depinde in mare masura de aditivi, baza, etc

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident că 5W40. Cu cât este mai gros la cald, cu atât mi bine.

Dacă cauți bine găsești și HTHS > 3,7

Sent from my S500 using Tapatalk 2

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exemplu de ulei cu HTHS3.7 la 150gr. http://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/195/original/Specific%20505%2001%20502%2000%20505%2000%205W-40%20(GB).pdf?1323966040

 

LE: Wow, ce bine sta RedLine. :icon_thumleft:

Modificat de Polosaurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Dupa ce il cititi de doua ori, cititi si pagina asta. Opinia mea ar fi ca HTHS>3.5 este conditia cea mai importanta pentru acest tip de motor. Apoi vine dilema 5w30 sau 5w40 sau etc....

 

Daca n-ai DPF trebuie sa alegi direct 5W-40.

Alege Red Line daca-ti permite bugetul.

 

Primul link, catre pdf, nu functioneaza, poti sa-l pui din nou, sau documentul direct pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!