Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

Rheinol Primus LLX SAE 5W30, 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Pare smecher dar e subtire rau din ce vad, banuiesc ca tu ai DPF si e nevoie numai decat de 507.00? Al tau e common rail ?

Oare merge si ptr TDI PD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai norma 507.00 este pentru PD....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

505.01 este pt PD fara DPF.

507.00 e OBLIGATORIU pentru PD cu DPF (unele 1.9 TDI 105 sau 2.0 TDI care au DPF, de obicei scrie pe stickerul din portbagaj sau carte care are si care nu)

507.00 e OBLIGATORIU pentru Common Rail (cu sau fara DPF: 1.6 TDI, 2.0 TDI CR, 2.7 TDI, 3.0 TDI) (am in familie un 2.7 TDI care e CR fara DPF si bag 507.00)

Se zice ca norma mai noua 507.00 o include si pe cea veche de 505.01, deci teoretic nu ar fi nici o problema daca intr-un TDI PD ai baga ulei 507.00.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin bidonul de 1 L primit ca si completare este EDGE 5W40.

Nici nu cred ca exista Edge 5W30.

Oricum data viitoare o sa le cer expres ca si bidonul de 4 litri sa fie sigilat si sa nu-mi mai puna de la butoi...daca tu zici ca ei pun altceva.

Cu 5W30 intr-adevar ar fi o problema cu consumul de ulei vara cand este foarte cald.

Merci de sfat oricum, se pare ca niciodata nu poti sa ai prea multa incredere.

Exista Edge 5W30. La prima revizie (dupa 1 an si 9000km cu masina) la PBA au pus 5W40 dupa care la a doua (2 ani si 21000km) au pus 5W30 (si mi-au dat si 1l de rezerva), intre timp completand vreo 250-300ml ulei (inainte de a doua revizie). La a treia revizie (acum doua saptamani si 34200km) au pus tot 5W30, iar inainte completasem cam 500-550ml de ulei. Stilul de mers cam acelasi, destul de sportiv, la turatii peste 2500-3000rpm. In concluzie, in cei 12000km facuti cu 5w40 a consumat 300ml ulei, iar in cei 14000km facuti cu 5w30 a consumat 550ml ulei. Totusi, nu vad asta ca pe ceva rau, dar e adevarat ce ai spus ca vara la temperaturi mari se arde mai repede cel 5W30. Si totusi, am senzatia ca atunci cand motorul este rece masina trage mai bine cu 5w30 decat cu 5w40 (si aici ma refer mai ales la perioada de iarna - pentru ca vara oricum se incalzeste in 1-2 minute motorul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Am facut un xls cu o comparatie a mai multor uleiuri...

post-37536-0-89182600-1345790895_thumb.j

Din specificatii Redline asta 5W40 pare destul de smecher, are vascozitati mari fata de celelalte, puncte foarte bune de flash si de pour, respecta 505.01, din pacate pretul e cam prohibitiv pentru Romania.

Daca ar fi la pretul de SUA s-ar merita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca apare si Aral 431 in tabel. Din pacate asta nu se mai fabrica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Pai care este inlocuitorul lui si un link la specificatii ca sa updatez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aral High Tronic 5W-40 New Formulation este inlocuitorul, adica acesta este singurul ulei Aral care mai are specificatia 505 01. Am relatat aici despre experienta mea cu acest ulei: http://vwforum.promo...ost__p__1895397

Specificatii pe site-ul oficial Aral nu am gasit. Am gasit insa un pdf cu specificatiile lui, chiar aici pe forum cred ca. Sper ca sunt cele reale. Atasez fisierul aici:

Aral HighTronic 5W-40 New Formulation.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

http://www.upmpg.com...roil_viscosity/

post-37536-0-11405100-1345794313_thumb.j

Sunt cel putin stranii cifrele de la acest nou Aral comparativ cu cel dinainte, si spre mai rau mi se pare mie.

Viscosity index a ajuns la 190 ceea ce e un salt enorm dar nush daca e de bine sau nu...

Flash Point a scazut la >210 si atat...

Pour Point doar -36 ...

Totusi daca ne luam dupa ce scrie aici: http://www.wisegeek.com/what-is-the-viscosity-index.htm

Viscosity Index ne-ar spune cat de bine isi pastreaza proprietatile de ungere un ulei pe un interval de temperatura, iar daca acest Aral are intr-adevar 190 atunci inseamna ca e mult mai consecvent decat toate celelalte care au in jur de 170 toate.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca mai pun acest ulei Aral la urmatorul schimb.

Pe alte forumuri lumea lauda si uleiurile de la Fuchs pentru motoare PD : Fuchs Titan SuperSyn Plus 5W40, cred ca asta e tot o varianta mai veche care nu se mai fabrica, sau TITAN GT1 SAE 5W-40 XTL – technology care este cel actual cu specificatia 505 01 si pe care l-am gasit si pe site-ul oficial Fuchs din Ro : www.fuchslubricants.ro. Nu am gasit insa specificatii pt nici unul.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate pretul e cam prohibitiv pentru Romania.

La ce pret te referi? Cel pe care l-am postat eu ti se pare mare?

Cred ca e destul de aproape de cel din S.U.A., de aceea intreb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

http://www.oilspecif...consumption.php

Interesanta analiza facuta asupra consumului de ulei...

http://www.oilspecif.../volkswagen.php

Specificatiile VW

iuliu m. nu stiu care sunt preturile postate de tine, singurele pe care le-am vazut sunt cele de pe ulei-sua unde 1 l de redline e 100 ron parca, nu-mi permit sa dau 5 mil doar pe ulei...oricat de smecher ar fi nu merita diferenta

http://www.oilspecifications.org/oiltool/oiltool.php

si un tool prin care se poate alege uleiul dupa specificatie ... am observat ca sunt gasite uleiurile de la LM daca introduc 505.01, probabil ca tool-ul este facut dupa acea lista a uleiurilor aprobate de VW ...

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant primul link intradevar. Un pasaj mi-a atras atentia in special:

Think about it: you could put grease in the engine instead of oil and there would be no oil consumption but your engine would fail in seconds or minutes. So no oil consumption does not mean better engine lubrication nor longer engine life.

Sunt multi care zic ca au incercat uleiul X sau uleiul Y la un motor TDI PD si nu au avut consum de ulei, sau consum nesemnificativ si lauda uleiul acela. Din cele de mai sus rezulta ca uleiul respectiv nu este neaparat mai bun pentru doar acest fapt.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iuliu m. nu stiu care sunt preturile postate de tine, singurele pe care le-am vazut sunt cele de pe ulei-sua unde 1 l de redline e 100 ron parca, nu-mi permit sa dau 5 mil doar pe ulei...

Postul #459:

"Ultimul si cel mai grav, dar in acelasi timp, mai usor de "demontat", neadevar. Si anume pretul. Eu am folosit 5W-40 si 0W-40 de la Redline. Pe ambele am dat ~70 RON/quart(0,946 l). Cel mai putin am dat 68,5 RON/quart. Deci "mythbusted"......"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pret destul de aproape de USA ? Pai acolo e in jur de 11,5 usd cam 41 ron; si nu e coada la casa...pentru ca si asa e scump pt americani :) peste 8 usd nu prea cumpara lumea, pentru ca americanii, ca si nemtii de altfel, nu arunca cu bani...

Valvoline Synpower 5w40 e $7.17/qt, adica cu 40 % mai ieftin si jumatate din americani nu s-ar gandi sa puna altceva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cine a pomenit de "preturi destul de aproape de SUA"? Aceste preturi includ costuri de transport pentru cantitati mici specifice unui produs de nisa.

Multinationalele nu produc ceva la calitatea asta. Nu ar fi fezabil.

De unde stii ca "nu e coada la casa"? Si ca segmentul de piata pe care vrea sa intre Redline nu este mai degraba inca incorect aprovizionat?

Ai date ca ar fi ramas cu "marfa in soare"? Americanii cumpara orice, sa stii, depinde cui te adresezi. Ca si la noi, daca vrei.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alo.. baietii... iar incepeti? :)

Topicul zice... cel mai bun ulei... nu care e pretul sau argumente pentru adaosul de 20 lei/ litru pentru aducerea uleiului X in romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in discutia despre cel mai bun ulei, pretul sau argumentele pentru o anumita valoare a acestuia, sunt lucruri care nu trebuie amintite, ce-ar mai fi de spus? Poate doar ca Redline, Renewable Lubricants ori G-Oil sunt uleiurile cu cea mai pretentioasa, nobila si exclusivista formulare, si anume, poliolestericele(POE), fata de care toate celelalte sunt niste banalitati fara nimic special, incontinuu "imbunatatite" prin trecerea lor din grupa IV in grupa III, "operatiune" ce are loc "cu frenezie" la toti producatorii importanti (si multinationali).

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In completare la cele afirmatate de iuliu m.

Qualities found in both PAO and Esters (versus Hydrocracked and Mineral base oils):

• High Viscosity Index (oil does not “melt” at high temperature),

• Very low pour point (you can start in minus degree weather)

Now the differences:

PAO Ester

Pros

- Low polarity: good foaming and

air entraining properties

- High temperature stability

- High polarity (=good lubricity)

- Straight chain molecules are biodegradable

(true of a limited number of esters)

Cons

- tendency to retract and harden

the seals

- Poor hydrolytic stability (reacts to water)

- Incompatible with acrylate seals, risk of

incompatibility with nitrile and VAMAC

(depends on the type of ester)

Polarity causes the ester molecules to be attracted to positively charged metal surfaces. As a result, the molecules tend to line up on the metal surface creating a film which requires additional energy (load) to penetrate.

The result is a stronger film which translates into higher lubricity and lower energy consumption in

lubricant applications.

On the other hand, PAO’s low polarity means that they have better foaming and air entraining properties.

Foam and air entrainment occurs when the engine is going at very high speed (which is often the case with a

motorcycle). Foam and any bubbles formation in the lubricant is detrimental to the engine.

So we can deduct the choices that the formulator has when he makes a 100% synthetic lubricant:

1) 100% ester: very unstable, incompatible for most seals. 100% ester lubricants will have to be drained

from the engine every few hours. Reserved for applications when their polarity is so necessary than their

inconvenience will be dealt with. For two-stroke applications, where the engine oil is mixed with the gas and

must burn, the instability of esters is a good thing. It is not the case for four-stroke applications.

2) Mix PAO-Ester, with balanced proportions: probably the best combination for Car racing engines.

The attraction of the oil to the metal is no longer needed at high speed, when hydrodynamic

lubrication is protecting the metal (the equivalent of “aquaplaning” in your engine). On the contrary, the

attraction of the Ester molecule to the metal will slow that “hydrodynamic” phenomenon and may cost

horsepower. At high speed, the resistance to high temperature and to foaming that PAO provides is more

important than the low-speed lubricity provided by some esters.

3) 100% PAO, with or without a few drops of Ester. Esters are sometimes used in small quantities as a

seal-softening agent, to counter seal-hardening.

Overall PAO will have a better high temperature stability and oxidation resistance than most esters.

Modificat de rosso corse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi eu cred ca cel care a initiat topicul vroia sa afle care dintre uleiurile comercializate la noi la preturi similare ar fi cel mai bun, nu cred ca se gandea la uleiuri cu oret dublu fata de ce se gaseste la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei se gaseste la voi? Crezi ca astea sunt conditionarile pe care trebuie sa le indeplineasca "cel mai bun ulei pentru PD" in viziunea initiatorului topicului?

Cel de care vorbesc eu , se poate comanda oricand on-line si telefonic si vine "la usa clientului" cu plata ramburs. Nu se "pune" ca s-ar gasi "la noi"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai citeam pe un forum din USA ( "vestit" pentru analiza si discutiile despre uleiuri):

- avem uleiurile "superkalifragilistice" Redline 5w40, comparate cu mai "modestele" uleiuri Pennzoil 5w40 (vorba vine)...

- avem un Audi 2.0 TFSI 35K '09

- si mai avem si urmatoarele consumuri de ulei: Redline = 1 quart/2000 mile :) si Pennzoil = 1 quart/10000 mile

- pretul e la fel, aproape, omul a fost "atras" de reclama uleiului de grupa V (?!) - esteric - uleiurile aveau specificatiile VW necesare.

de unde se vede ca uleiurile esterice exclusiviste nu dau rezultate in orice conditii, sunt bune, dar nu cele mai bune si nu peste tot...

cat despre pret, trebuie luat in discutie pentru ca este o "caracteristica" importanta pentru multi utilizatori; iar la un asemenea consum, nici vorba ca super-uleiul sa-si merite pretul, nici cel mai bun nu este; avem uleiuri de grupa IV mult mai ieftine si mai bune...

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine nu ma intereseaza asa de mult consumul de ulei, mai ales ca stiu ca motoarele TDI sunt motoare care consuma ulei prin constructia lor...

Cum scria si mai sus, daca nu mai vrem consum de ulei, atunci bagam niste grasime pura sau un ulei cat vaselina de gros si n-o sa mai consume gram de ulei...

Pe mine ma intereseaza ca uleiul sa-si faca treaba, adica sa nu fie frecare metal pe metal in zonele sensibile de la TDI PD, si aici ar fi axul cu came in principal...

Daca stiu ca un ulei isi face treaba in acest sens, atunci nu ma intereseaza daca consuma 500 ml la 15000 km sau chiar la 10000 km, mai ales daca si masina are un numar de kilometri respectabil...

Din ce am citit pe net am inteles ca cifar HTHS da aceasta rezistenta a uleiului si capacitate de ungere la presiuni foarte mari, din pacate acesta cifra nu prea o avem in specificatii la uleiuri...la Redline este data dar nu prea avem cu ce sa o comparam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oil resistance.xls

Uitati un tabel cu caracteristici ale uleiurilor "serioase".

In ceea ce-l priveste pe "redneck"-ul cu TFSI-ul , e mult si quart-ul la 10 k km la rulajul anuntat de 35 k km si maximum trei ani de utilizare ai masinii, deci mai e ceva gresit la masina aia, avand in vedere ca NOACK-ul Redline-ului este imbatabil, deci consumul "organic" de ulei, prin evaporare, "din vina lui" cum ar veni, este cel mai mic posibil. Deci exemplul este irelevant prin absurditatea si unicitatea lui. La urma urmei putea fi (si/chiar) un angajat al concurentei.

Altfel putem afirma ca Prista este cel mai bun ulei si chiar aduce argumente pentru asta, ca mediul on-line suporta orice...

nici vorba ca super-uleiul sa-si merite pretul, nici cel mai bun nu este; avem uleiuri de grupa IV mult mai ieftine si mai bune...

Nu ti se pare deloc riscanta afirmatia asta?

Modificat de iuliu m.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!