Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

Te inseli. Din contra as vrea sa folosesc un ulei cat mai potrivit pt motorul meu, la utilizare in Romania, chiar daca costa mai mult, pentru ca am de gand sa tin masina asta mai mult timp. Eu locuiesc la Cluj, la care zona centrala e destul de aglomerata fata de alte orase din provincie. Nu circul zilnic cu masina prin oras, dar uneori mai am drumuri si prin aglomeratie.

In privinta uleiului Vapsoil achizitionat de mine, uite o poza cu bidonul pe care l-am cumparat eu. Nu stiu daca are cod de UK sau nu:

post-7178-0-87273400-1335424004_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aici eu inteleg ca daca faci reset din bord, masina va trece la interval de service fix, la fel cum zicea si colegul @olteanu82 si eu nu vreau chestia asta. Vreau sa ramana pe interval variabil, dar sa pun un ulei 5W-40 pe care il voi schimba la 1 an sau 15.000 km. Se poate asa ceva?

Laurentiu, dupa cum ti-am mai spus si in postul anterior, din butoane NU SE POATE face schimbarea tipului de interval (QG1 la QG2 sau invers). Se face doar resetarea datelor privind intervalul de service, indiferent ce tip de interval ai. Si este normal ce ai gasit tu acolo, datele sunt identice, adica ii spui calculatorului sa inceapa de la zero supravegherea intervalului de service. Diferenta este in modul cum va supraveghea calculatorul intervalul de service, in functie de tipul intervalului setat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

laurentiu, eticheta aia e lipita de firma auto, pe eticheta lui originala de sub era bun un cod scris normal.

eu tot nu cred ca ai nevoie de "40".. si ai zis de castrol sau aral, care castrol e facut cine stie pe unde, posibil si aral(care mai e suspect si ca ar fi facut din uleiuri uzate). poate doar un 0w-40(pt diesel) de la ei, original, sa fie mai bun decat vapsoil.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci tu sustii ca un ulei 5W-30 e mai calitativ decat 5W-40?

Studiind mai multe topic-uri din aceasta sectiune, unde am citit niste posturi de-ale colegului r&d parca inclin si eu sa cred ca totusi un ulei 5W-40 protejeaza mai bine motorul decat unul 5W-30, daca este schimbat la 10- 15 mii km.

Scuze ca eci revin cu intrebarea mea, tot nu sunt pe deplin lamurit :( avand in vedere ca masina mea nu are filtru de particule si din Germania este setata pe interval variabil QG1 pot folosi fara nici o problema un ulei 5W-40 cu norma 505 01 daca il schimb la maxim 15.000 km? Nu vreau sa fac nici o modificare de la setarea QG1 cu care a venit masina.

Daca Castrol si Aral nu sunt ok ce marca de ulei 5W-40 ati recomanda?

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul din astea:

Sunt bune si Divinolul si Motul-ul, dupa umila mea parere.

Sunt firme foarte bune si de incredere. Sunt multe caracteristici ale uleiurilor care datorita "curentului Eco" au avut de suferit din cauze care, pentru a fi explicate, necesita ceva mai multa "vorbarie". Cu atat mai mult, acelea sunt uleiuri "solide".

Povestea se schimba cu XTL-ul din link-ul al treilea care pare "ultimul racnet", "high end", sau cum vreti sa-i ziceti, si este fabricat de o firma deosebit de exclusivista. Ma cam deranjeaza "linistea" totala/"retinerea" in privinta folosirii "formulei/formularii" "full synthetic", ce in Europa atrage raspunderi speciale din partea producatorului.

De aceea il suspectez de a fi grupa III. Desigur ca nu pot fi convins 100%.

Insa pare, fara indoiala, si ca pret si ca origine si ca firma, o oferta de luat in seama.

Am gasit aici(spre exemplu):

http://www.okazii.ro...0-xtl-a59537887

produsul respectiv la un pret extrem de bun si convenabil mai ales celor care se "dedau" la "kilometraje" anuale mari.

Bafta!

Modificat de iuliu m.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e bun acel fuchs, dar pana si fuchs ii recomanda mai mult 5w-30 : http://www.fuchs-eur...il_chooser.html

cel mai bun de la ei insa pare asta: http://fuchslubricants.ro/ulei-de-motor-pentru-autoturisme/TITANSupersynLONGLIFEPLUSSAE0W-30.html

totusi ciudat ca firma asta nu are niciun 0w-40. :|

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rosso corse

0W-40 nu duce mai mult de 10-12k iar la diesel chiar mai putin. Asa ca sunt producatori ce au renuntat la el datorita reducerii semnificative a cererii in piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cine tine mai mult de atat uleiul(indiferent de vascozitate) in tara noastra? nici macar atat nu e safe la noi.

ca fapt divers, l-am auzit pe mircea badea spunand recent ca ii schimba uleiul la 7500 km fiindca merge cu ea in oras in principiu. :)

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu o parere. Dupa cum spuneam in postarile mai vechi, am avut in masina de 2 ori Castrol Edge, pe urma Aral 431, apoi Valvoline Durablend. Acum am iar Aral 431.

Eu le ordonez asa:

1. Aral 431 - foarte multumit

2. Valvoline - multumit

3. Castrol - nesatisfacut :) (si motor zgomotos, si consum mai mare de ulei)

Din pacate se pare ca Aral nu va mai produce 431. La urmatorul schimb o sa incerc Rheinol despre care am auzit doar lucruri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am gasit un ulei la reprezentanta din germania

j7f0nd.jpg

la testat cineva? ma bate gandu ca urmatorul schimb de ulei sa il folosesc de acolo

pretu este pe la 75E/5L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 75 Euro iti iei si filtre si ulei, e prea exagerat pretul.

Modificat de dizy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e exagerat pretul, daca e ce trebuie.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Modificat de Celeronu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci e mai ieftin cu 40 lei in germania ca in romania, dupa cate am citit e fabricat chiar de VW.

75E= 330lei nu e asa scump fata de castrol.... macar pui ceva de calitate, nu toate gunoaiele fabricate la noi in tara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt destule uleiuri ieftine la fel de bune ca astea cu preturi exorbitante, dar cui ii place sa arunce cu banii nu are decat. Si VW nu face ulei de ce nu se intelege asta o data pentru totdeauna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu mi-am facut schimbul de ulei si am trecut de la castrol 5w40 pe liqui moly 4200 ,un ulei long life ,am citit caracteristice lui si am observat ca acesta este un ulei universal ce se pune de la audi s8 pana la logan 1.4 si 1.6 , intradevar este mai fluid ,vara ar putea reprezenta un dezavantaj ,dar nu se va compara cu dezavantajul de a avea un 5w40 iarna la -20 de crade ,iarna imi manca destul de mult ulei ,

Inainte sa fac schimbul de ulei am dat un mail la Liqui moly si i-am rugat sa imi recomande ce ip de ulei sa folosesc si ce alte produse de la ei m-i s-ar potrivi ,

si mi-au recomnat sa folosesc o solutie de curatat motorul de uleiul vechi cand fac schimbul de ulei ,cred ca Motor clean se numea sau ceva in genul ,solutia si-a facut treaba vad ca nu a facut spuma uleiul nou ,adica s-a curatat cel vechi si ars din motor,

ce diferente am observat la acest ulei sau sa fie efectul psihologic ,motorul trage mai bine in ture e mai vioi ,si sa zic ca e mai silentios putin,referitor la consum sa zic ca s-a mai redus dar tentatia de calca acceleratia e mai mare acum deci zero efect ,

Costuri ,m-a costat 250 uleiul si 50 de lei solutia de curatat ,intentionez sa il tin 2 ani sau 25 000 km ce intervine primul

Nu recomanda inca nimanui acest ulei pana nu o sa fac un numar mai considerabil de km sa vad cum se comporta .O sa revin cu pareri pente cateva mii de km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

A folosit care noul castrol edge turbo diesel 5w 40 FST formula?In fisa tehnica sta un picut mai bine ca cel vechi,si ca cica e mai rezistent si curata cu 30% :)

Desi nu cred in marketing,am sa-l folosesc la urmatorul schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Trutan Darius

Dupa ce am citit aceste 21 de pagini tot nu am ajuns la o concluzie, sunt nedumerit ce sa bag in TDI meu la frumoasa varsta de 11 ani si 190.000km:)

Masina o folosesc pe distante scurte(10-20km), ar fi indicat sa bag 5w30?

Pana acum am folosit mobil 1, am fost putin dezamagit de el, consuma si este cam zgomotos motorul.

Variante:

1.LIQUI MOLY Diesel High Tech 5W40

2.ARAL Tronic 431 5W40

3.Sau cel OEM

Care din cele 3 de mai sus ar fi mai recomandate si care au depunere mai mica?

Multumesc

Modificat de Trutan Darius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu cel OEM a fost cel mai prost ulei ce l-am bagat pana acum in motor. L-am luat de pe ahw shop.de. Am fost multumit si de Liqui Molly si de Aral; acuma folosesc Rheinol (in Baia Mare este sediul Neorom) si se dovedeste si acesta foarte bun. Am povestit din proprie experienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul Oem Vw Special Plus 5w40 e un ulei bun, eu l-am testat in 3 schimburi si am fost fff multumit. Din pacate pretul e putin mai mare. Eu de exemplu am ales acum Ravenol Vpd 5w40 si sunt fff multumit. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am revenit ,dupa 1000 de km facuti cu ulei Liqui moli top tec 4200 5w-30 ,mi-a scazut consumul si pare mai silentios mai ales la rece ,motorul pare mai fericit are mai multa putere parca trage mai bine ,o sa revin cu pareri pente ceva km :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o intrebare l acare astept raspuns urgent.

Masina mea: VW GOLF 4, 2001, motor 1.9 TDI, ATD, pompe duse, km reali 390 000

Pana acum am folosit CASTROL EDGE 5W 40.

Astazi am schimbat distributia si uleiul, la o reprezentanta BOSH. La ulei mi-au pus CASTROL MAGNATEC DIESEL 10W40 B4/5L/R

Intrebari: mi-au pus ulei potrivit, pt pompe duse? de ce au trecut de pe 5/50 la 10/40? la cati km trebuie schimbat uleiul acesta?

Din cate vad nu apare la noul ulei pus, norma 505.01. Ce e de facut? Ce ma sfatuiti? Consecinte asupra motorului? (am mers doar max 20 km)

Modificat de lau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba uleiul si baga 505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!