Jump to content

Upgrade turbina


abstrakt
 Share

Postare recomandată

Salut

Pentru motorul meu 1.9 Alh de pe Golf 4 am inteles ca am turbina VNT 15. Mentionez ca am soft de la 90 la 110cp de la dimsport. ce cheltuieli ar mai implica schimbare de la VNT 15 la VNT 17 si ce castig de putere as avea.

multumesc.

:mop: Pune si niste duze sau injectoare de 0,205mm(sunt ieftine) si in combinatia cu turbina sa vezi diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drilling engineer

La mine presiunea pe turbo e 2.2 bar si are soft la abt de la 140 la 170 hp cu turbo stok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur k ai presiune 2.2? deoarece senzorul de presiune de pe masina ta nu stie sa citeasca mai mult de 1.6 si turbina nu stie mai mult de 1.6 si asta un pic tras de ea(u ai pe masina vnt 17)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se refera 2.2 cu tot cu presiunea atmosferica deci 1.2,desi motorul de 140pd are 1.3 din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ma lamuriti si pe mine: ce tip de turbina am pe ATJ-ul meu si ce ar insemna un upgrade la el (modele turbina/pret)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti turbina de pe motorul BMN 170cp in ce presiune merge? Si turbina asta ce presiune maxima stie sa faca?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am o Bora 2002 1.9 TDI de 130CP ASZ si as vrea sa ii pun o turbina de 3.0 tdi. Ce model de turbina de 3.0 tdi ar trebui sa caut si cit ar costa aceasta schimbare, ce modificari trebuie facute sa se potriveasca?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am o Bora 2002 1.9 TDI de 130CP ASZ si as vrea sa ii pun o turbina de 3.0 tdi. Ce model de turbina de 3.0 tdi ar trebui sa caut si cit ar costa aceasta schimbare, ce modificari trebuie facute sa se potriveasca?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Ai grija ca o sa ai lag f.f. mare, nu te sfatuiesc sa pui una de 3.0 tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai pus tu si ai vazut ce lag e?Daca nu te rog nu te pronunta:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar atat?nu cumva mai trebuie umblat si pe la ambreiaj,volant?

oricum...cand te hotarasti sa faci modificarea te voi cauta sa te scap de intercooler:))vanez de mult unul de asz:)

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambreiajul ar trebui sa tina ,spre deosebire de alte motoare la asz e un ambreiaj destul de potent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca trebuie schimbat si ambreiajul ca nu am asa ceva, la mine este cutie tiptronic cred ca trebuie limitat cuplu daca se poate asa ceva.

Ceva poze cu Kitul ai ? sunt curios cum arata intercoolerul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

48679908.th.jpg

FMIC-ul e cu tevi de aluminiu nu de inox ,sunt mult mai reci,disipa caldura de 3 ori mai repede decat inoxul,si evident mai usoare.

Acum am vazut ca masina ta e tiptronic,da trebuie limitat cuplul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta intercoolerul fara turbina in prima faza?

Daca da cit costa numa intercoolerul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e aiurea,ca tre sa ii refaci prinderea pe turbina,in fine se poate, 400 de eur costa kitul montaj 200 ron.Daca ai noroc o sa castigi 5 cai ca montezi daor fmic in rest mare bine nu face.

Modificat de 5TORM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie la volumul de aer pe care tre sa il fac turbina in plus, fmic cati l are? diferenta de volum de la cel stoc la asta pune mai mult turbina la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf IV motor AGR - turbina KKK "cazuta"

Ma puteti informa ce variante am sa o inlocuiesc eventuale uppgrade-uri... daca postati preturi cu atat mai bine.

La ora actuala masina se afla "pe butuci" planuiesc ceva uppgrade de aceea ma intereseaza toate variantele disponibile.

Pentru a trece la ALH ce ar trebui sa schimb, doar instalatia electrica a motorului si ECU-ul, un amic de-al meu are o turbina disponibila...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta cineva????

am o jetta 1.9 tdi 105cp.......pot sa-mi pun o turbina de 2.0 ???? + resoftare.....cat m-ar costa cu totul???? si cu cat as putea sa o vand pe asta de 1.9 (are 30.000km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

800 eur turbina+soft(170 de cai) ,sau putin mai ieftin daca o modific pe a ta.

Modificat de 5TORM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

800 eur turbina+soft(170 de cai) ,sau putin mai ieftin daca o modific pe a ta.

800E = turbina mea + diferenta sau efectiv atat costa si eu raman cu turbina mea????

merita sa-mi modifici turbina????

poti sa-mi spui si niste date tehnice si codul turbinei de 2.0 ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

turbina ta ramane la tine,eu iti pun alta turbina .105 vs 170 de cai evident ca merita:)

Nu stiu codul turbinei de 140pd.

Modificat de 5TORM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

turbina ta ramane la tine,eu iti pun alta turbina .105 vs 170 de cai evident ca merita:)

Nu stiu codul turbinei de 140pd.

ma refeream la faptul ca ai zis ca poate sa coste mai putin daca o modifici pe a mea...

inca o chestie...nu mai trebuie schimbat nimic??? (ambreiaj, volant, injectoare....).....masina e luata noua si are 30 000 km acum...nu vreau dupa "ingineria" asta sa incep sa tot schimb la ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!