Jump to content

Upgrade turbina


abstrakt
 Share

Postare recomandată

ambele turbine necesita modificari mari la prinderi si ambele au actuator electronic.Sunt greu de montat dar nu imposibil.va pot ajuta eu si in procurarea si in montarea lor cu garantie si tot ce trebuie.

Modificat de 5TORM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie schimbat senzorul de presiune daca schimb turbina de 101 cu cea de 131?

la intercooler am vazut ca e acelasi cod si la AVB, AVF, AWX...

Modificat de abstrakt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul tau nu, dar pt cei care doresc sa si urce mai mult cu puterea trebuie schimbat, deoarece cel de avb nu stie sa citeasca mai mult de 2570

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum depinde cati cai ai vrei sa faci...in principiu nu trebuie schimbat daca tii presiunea sub 1.6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare daca pt motorul bkd 2.0 pd tdi de 140 cp se poate inlocui turbina cu cea de 170 cp?

Banuiesc ca da dar as vrea sa stiu daca aceasta scimbare e complicata, daca implica si alte modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noa am apucat sa schimb turbina. poze prea multe nu am facut deoarece totul a decurs maxim 2 ore. Prima impresie e pozitiva se simte diferenta in mers deja fara sa fac masuratori.

post-9964-1244572277_thumb.jpg

post-9964-1244572300_thumb.jpg

post-9964-1244572312_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut azi niste masuratori si cuplul e mai mare cu aproximativ 35Nm. cu turbina veche statea undeva la 290-300 acuma e 32x mult timp ba chiar maxime de 332..si asta in conditiile softului vechi de 130.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate asa ceva? :P sa se simta vreo diferenta fara sa modifici softu? Parametrii au ramas aceeasi chiar daca turbina poate mai mult.

Si inca ceva: Cum imi pot da seama ce turbina am pe masina (passat tdi 116 cp)? Acum vreo 24000 de km am schimbat-o. Tipu care mi-o schimbat-o, credea ca a mea ii de 131 cp si cand i-am zis ca ii de fapt de 116, zice... "bine ca m-am gandit si am adus si capac de celalalt fel". Deci sa inteleg ca o venit cu turbina de 131 si ca sa potriveasca, n-o schimbat decat capacul? Precizez ca pretul pentru aia de 116 era la fel ca si pentru 131.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai se poate deoarece cea veche avea peste 200.000 km ...ce sa mai spun de ce era in ea cand am desfacut`o...+ tija actuatorului care mai mergea pe jumate de cursa...ma mir ca mergea masina :) La a ta cred ca a schimbat doar capacul admisiei pe care din cate am vazut poti avea 2 feluri de prindere. Probabil ca ai geometria de pe turbina de 131 dar cu capacul admisiei de la cea de 116..asa e la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ma gandesc si eu ca ii da nu stiu cum pot verifica (fara sa-l intreb pe ala care mi-o schimbat-o ca nu mai am numaru). :P Da din cate stiu eu, la turbina de 131 (fata de aia de 116) difera palele turbinei, adica tot axul e altu. Deci si la tine si poate si la mine e miez de 131 in alta carcasa. Sa ma corecteze cineva daca gresesc, nu-s sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 101 cp este aceeasi geometrie k la 131 cp, la abstrakt este ( miezul central axul+paletii pe admisie) de 131 cp care sunt mai mari decat cele de 101 cp, diferenta de ax se poate vedea uitandu-va pe partea de evacuare, iar daca terminatia axului este un hexagon de 10 axul este de 101 cp, iar daca la aceeasi terminatie este un triunghi rotunjit la capete axul este de 131 cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi cipos de informatii. Partea cu evacuarea banuiesc ca-i cea dinspre teava de esapament. Daca-i asa, nu prea are rost sa o dau jos numa sa aflu ce fel ii. :icon_cool: Am facut niste poze la aia ce-o fost originala pe masina (de 116 cp), capatu asta ii triunghi sau hexagon? dupa mine pare un hexagon ciuntat. :D

imagine142.th.jpg imagine143.th.jpg

si asta-i poza la o turbina de 131 cp pe o bora, numa nu se prea vede bine ce cap are axu.

imagine035a.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea din poze e clar vnt 15, poti sa verifici f usor dand cele 3 suruburi jos care duc spre catalizator si poti face o poza la ax cu un telefon sau sa te uiti cu o oglinda

Modificat de cipos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare ! Are cineva un 1.9 TDI 130 CP cu turbina de tuareg 2.5 TDI 174 CP sau ceva asemanator?Ma intereseaza modificarile facute.Am rupt turbina stock nu stiu din ce motive si ma gandesc la un upgrade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se strica rpd turbina de touareg...nu e fiabila sunt multe alte solutii mult mai eficiente,daca vrei mai multe detalii da-mi un pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

pentru masina mea se poate adapta o turbine de pe o skoda octavia rs 1,8 t 20v?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se pupa, turbina de benzinar e facuta sa lucreze la presiuni mai micidecat dieselul si pe deasupra aia are racire cu apa, un eventual upgrade la tine ar fi vnt 17

Modificat de cipos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care a pus pe 1.9 tdi turbina de 3.0 tdi. A avut nevoie de o mica adaptare ca sa functioneze dar masina merge impecabil. Tot ce conteaza dupa un astfel de upgrade este firma care iti face softul. Daca faci un soft bun nu ai nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu o astfel de turbina din motorul 1.9 TDI 130cp se pot obtine lejer 230cp. La motorizarea de 2.0L TDI 140cp am obtinut 265cp.

Modificat de forceturbo
Nu mai folosi quote atunci cand nu este necesar. Foloseste Add Reply/Fast Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai uitat sa specifici la 2 grade celsius temperatura exterioara :)

1.9 tdi 131pd poti scoate maxim cu turbina asta ~235 de cai daca e vorba de asz/arl sau ~230 de cai daca e vorba de awx sau avf(diferenta vine din injectoare)

Modificat de 5TORM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca ai o fixatie cu temperatura asta de 2 grade. testul s-a facut in spatiul inchis de la Master Tuner unde erau cu mult peste 2 grd. As fi vrut sa fac si la 2 grd dar Florin nu a fost de-acord sa scoata Dyno-ul afara.

Modificat de forceturbo
Nu mai folosi quote atunci cand nu este necesar. Foloseste Add Reply/Fast Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am spus ca nu stiu ce influenta are temperatura exterioara asupra performantelor motorului, ci doar ca in momentul masuratorii nu erau 2 grd cum sustii tu. Nici nu stiu cum poti face astfel de afirmatii cand tu nu erai cu noi acolo...

Modificat de forceturbo
Nu mai folosi quote atunci cand nu este necesar. Foloseste Add Reply/Fast Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat data dynoului si m-am uitat la vreme 2 grade arata pe vreme,stiind unde are master blaster dyno-ul e cam aiurea cu caldura inauntru,bagi masina s-a dus toata caldura :icon_thumright: Nu inteleg de ce te superi sincer :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma supar, dar fiind de fata cand s-a facut masuratoarea nu pot sa fiu de acord cu tine cand spui pe forumul asta si nu numai ca rezultatul obtinut este in mare parte rezultatul influentei temperaturii la care s-a facut testul. Deci, temperatura exterioara din spatiul unde este amplasat dyno-ul era clar cu mult peste 2 grd. Am simtit-o pe pielea mea. Cu asta am incheiat, nu-si au rostul astfel de dispute, urez bafta tuturor si cat mai multi cai (calzi sau reci, cum vrea fiecare)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!