Jump to content

DIY - Lumini la picioare (Tiguan 5N & 5N2)


bender
 Share

Postare recomandată

Cat costa piesele pentru luminile la picioare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ai raspuns in postul #4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru ca voiam sa imi pun asa ceva ..am cerut un pret la un dealer ..poate te ajuta:

6L0947415--- 43

1J0 971 972=---6

000 979 131--- SE SCHIMBA IN 000979131E--- 11.5

000 979 025-- SE SCHIMBA IN 000979025E--- 22.7

Preturile sunt pe bucata si contin tva

fata + spate pe mine m-ar duce cam 310 :P

...deci mai caut piese si prin alte parti .. mi se pare exagerat un amarat de papuc 11 lei. Mai repede il lipesc direct si am terminat povestea :)

Modificat de B e b e
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
micuzzu_marius

Am reusit si eu sa-mi montez toate cele 4 lampi la masina din semnatura fapt pentru care vreau sa-i multumesc lui BENDER.Ar mai fi ceva de adaugat:pentru locurile din spate firele se trag pe sub scaun si se urmareste traseul celor de la airbag, centura etc. care duc spre prag ,iar dupa ce ajung acolo se trag prin prag pana sub bord iar acolo se conecteaza la cele din fata.E mai indicat acest traseu deoarece exista riscul de a rupe firele daca traseul e cel prin cotiera iar cei de la service nu recomanda acest lucru vazandu-l ca un mare risc.

P.S.-Satisfactia e garantata :icon_thumright:

Pentru lampile spate ca sa bagi firul pe traseul celor de airbag, centura poti fara a demonta scaunul, ai loc, trebuie scoasa putin mocheta? Poti detalia te rog cum ai facut? Multumesc mult
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti fara a demonta scaunul si ornamentul de pe praguri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si eu sa-mi montez toate cele 4 lampi la masina din semnatura fapt pentru care vreau sa-i multumesc lui BENDER.Ar mai fi ceva de adaugat:pentru locurile din spate firele se trag pe sub scaun si se urmareste traseul celor de la airbag, centura etc. care duc spre prag ,iar dupa ce ajung acolo se trag prin prag pana sub bord iar acolo se conecteaza la cele din fata.E mai indicat acest traseu deoarece exista riscul de a rupe firele daca traseul e cel prin cotiera iar cei de la service nu recomanda acest lucru vazandu-l ca un mare risc.

P.S.-Satisfactia e garantata :icon_thumright:

Pentru lampile spate ca sa bagi firul pe traseul celor de airbag, centura poti fara a demonta scaunul, ai loc, trebuie scoasa putin mocheta? Poti detalia te rog cum ai facut? Multumesc mult

se poate si fara a demonta scaunul dar trebuie sa te chinui mai mult.In rest urmaresti traseul firelor de la airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar sa-i scoti suruburile si sa-i ridici sina dinspre prag, sa tragi mai usor firele, pe langa cele existente. Probabil se poate si fara, dar asa e mai simplu de lucrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

asa voi face cum imi vin lampile, cred ca l scot de tot scaunul sa am spatiu sa bag firele :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cel mai usor asa... pentru 4 suruburi, nu te chinui.... si lucrezi mult mai elegant....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

corect, multumesc mult Florine :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

pentru masa gasesc un surub ceva sub scaune, ca as vrea sa merg doar cu un fir de plus la fiecare lampa lumini picioare la scaunele din spate, sa nu mai trag si masa de la cele din fata :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU asa, Corect este sa te duci ci fir de masa pana la cel mai apropiat punct de masa de pe caroserie, si asta e langa footrest, dar daca ai incalzire in scaune, te legi de firul de masa de la incalzire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
micuzzu_marius

Am desfacut ieri si la mine calculatorul bordnetz este diferit din ce vad pe aici, e cel cu 3 mufe mari dreptunghiulare paralele daca pot spune asa(probabil la fel ca golf 6) si din cate am mai citit alimentarea lampilor(plusul) se face din pinul 50 mufa B( cea din mijloc) deci nu pin 7 conector B cum stiam la golf 5 , octavia 2 etc , la cei cu acest tip de bordnets asa e alimentarea? Multumesc

atasez o poza

post-97030-0-40864200-1336301550_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, de pe pinul 50 de la mufa alba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Mai am nevoie de o parere daca nu e cu suparare, unde credeti ca ar fi mai bine sa fac decuparile pentru lampi picioare , la jetta noua nefiind acele locase pentru lampi pentru pasagerii din fata sunt doar decuparile facute in scaunele fata pentru pasagerii din spate, sa le fac in laterale langa plasicele de dupa plasticul de prag langa maneta de deschidere capota sau sa le fac pe lateralele consolei centrale langa pedala de acceleratie sipiciorul stang al pasageruui din dreapta? Deasupra nu pot sa fac deoarece la sofer nu am capac din ala deasupra pedalelor doar in stanga e capacul care acopera filtrul de polen, eu ma gandeam ca pe laterale ar fi cel mai ok puse sus paralel cu podeaua :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut, 

 

 Rog, daca-mi poate spune si mie cineva, din care pin trebuie sa iau semnal la Passat cc, si cum se activeaza din Vag Com luminile pentru picioare? Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

O varianta cu benzi de leduri albastre. :) (sunt fata-spate, doar intr-o poza nu sunt si in spate, dar ulterior am pus si in spate)

post-16265-0-95988700-1402610655_thumb.j

post-16265-0-07740800-1402610657_thumb.j

post-16265-0-91561400-1402610657_thumb.j

post-16265-0-48949400-1402610658_thumb.j

post-16265-0-02572800-1402610659_thumb.j

post-16265-0-56221200-1402610659_thumb.j

post-16265-0-00692000-1402610660_thumb.j

post-16265-0-22200500-1402610747_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdane, unde sunt pozitionate cele de portbagaj? ca nu prea inteleg in poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o banda de aprox. 1m lipita pe interior pe buza hayonului (sau cum ii zice la chestia aia de la portbagaj ce se ridica odata cu el). Am atasat o poza (nu cu masina mea) cum vine pusa si cateva poze cu masina mea cu banda (unde am pus-o)  din portbagaj, spate si fata stanga dreapta... Sper sa se inteleaga :)

post-16265-0-04048800-1403002703_thumb.j

post-16265-0-60625300-1403003627_thumb.j

post-16265-0-09146700-1403003628_thumb.j

post-16265-0-55466400-1403003628_thumb.j

post-16265-0-07123000-1403003629_thumb.j

post-16265-0-28943700-1403003629_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ati cumparat ledurile

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si la solar esti in masina...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat 5m de banda de led la 12V cu 60 de lei de la un magazin de electrice. Mai iti trebuie cabluri, pistol de lipit si banda izolatoare...si probabil niste banda dublu adeziva ca lipiciu de la leduri e cam de proasta calitate si nu prea sta lipit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut!am si eu o intrebare, am lumini la picioare si nu imi mai functioneaza cele de pe partea drepata a masinii fata spate,nu imi apare eroare de bec ars si nici alta eroare la scanarea cu vcds,sa fie fir intererupt sau care sa fie cauza?Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi becurile sa nu fie arse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!