Jump to content

Test Drive Seat Exeo


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

hangyouridols
Salut,

2.0 TSI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger

    10

  • Cristian

    5

  • X-Ecutor

    4

  • PTDA

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci vibratiile alea ar fi specifice motorului de 2L diesel de 143 CP. Pacat, sper sa remedieze treaba asta.

Acum 3 saptamani, am fost in Spania intr-o vacanta de 12 zile. Ghici cate Exeo am vazut in trafic? Nici unul :)

Intamplarea a fost sa ajung la Valencia la calificarile din WTCC si era amenajat un stand SEAT cu test drive la Leon Facelift, iar Exeo nici vorba....mint, era unul in parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost si eu si am facut un drive test cu seat exeo la alto syncro bucuresti (multumesc cristina pt amabilitate) 2.0 tdi 170 cp....dotare sport....superba masina...se comporta f bine...eu personal nu am simtit vibratii la relanti...si chiar si turat...dieselarul se auzea ok...nu era f galagios...si interiorul este dotat...ce au facut bine dupa parerea mea este esp climatronic airbaguri cortina...in dotarea standard

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine ca cel de 170 CP sa nu vibreze ca cel de 143 CP. Dar dupa cum spuneam: nu vibreaza motorul, volant sau ce-o mai fi. La relanti masina sta cuminte si toarce, dar daca apesi scurt acceleratia ca un "shpritz" atunci se misca toata masina stanga-dreapta. Cam ce a zis si Elanul cu V12.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai pt ca are turbo,cuplul incepe de la turatii mici in comparatie cu unul aspirat.

Oarecum. De obicei turbo la un diesel intra la turatii mici. La benzina turbina intra de la 3500 incolo si se simte asa cum trebuie dupa 4500.

La benzina , doar o masina cu kompressor , sau kompressor si turbo, trage de la 1800 ture.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cam incurcat practica cu teoria. La 2.0 TSI turbina intra pe la 1500 si e in cuplu maxim de la 1700-1800 pana pe la 5000. Compresorul.. poti sa-l pui cum vrei tu.

Ca idee, si la Tiguan (cel de 140cp) simt vibratiile motorului la accelerari desi sunt foarte reduse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

saptamana trecuta am facut si eu un test-drive cu exeo 2.0 tdi-CR 143cp.

la interior totul e finisat exceptional,inspira calitate.pot spune ca e cel mai atent lucrat seat facut pana acum.

nu mi-a placut:

- pozitionarea cotierei,cam incomod de lasat/tras frana de mana

- amplasearea bateriei,sta in permanenta in apa(daca a ploat)

felul in care trage motorul nu m-a dat pe spate,pot sa spun ca motorul de pe leonul meu e mai fasnet

in schimb extrem de silentios,iar consumul e putin mai mic fata de 2.0tdi 140.

daca as fi fan seat inrait (cea ce nu sunt) ,clar un exeo as lua.calitatea interiorului este peste orice seat de pana acum,iar exteriorul e destul de agresiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

CRul e vai de capul lui

are reprizele mai slabe cu pana la 1 secunda decat PDul similar pe masina identica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi trebuie sa amintesc si un minus pe care nu l-a mentionat nimeni pana acum...Spatiul in spate este infim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu unul in Targu Mures si trebuie sa recunosc ca arata foarte bine, prima data am crezut ca e Audi, abea cand a ajuns langa mine am vazut ca e Seat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

cine stie cand apare in romanica si varianta variant la exeo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Tinuta de drum este mai buna decat la modelul original, A4 B7, pentru ca s-a facut un upgrade la suspensia fata, s-a adaugat inca un brat, pentru confort si tinuta de drum. Cei care au facut test-drive au spus ca masina este foarte confortabila si tinuta de drum e buna spre foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna,

Eu sunt nou pe acest forum dar acestea sunt informatiile pe care le am.

Eu mi-am cumparat un Exeo de 2.0 TDI 143 CP si sunt multumit de el.

In oras consumul se situeaza pe la 8-9 , iar in afara 5,5-6.

Masina este finisata bine si motorul trage bine.

Astept sa fac 10.000 de km sa mai postez impresii atunci.

Am o singura problema cu temperatura la apa dar pentru asta o sa fac un topic nou.

Astept intrebari :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felecitari de achizitie, multi km fara probleme.

Cat a fost masina, ce dotari are?

Inteleg ca e noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Ar fi oarecum normal sa se auda mai bine, avand in vedere ca sistemul audio e preluat in intregime de la Audi. Cat despre plastice, m-am urcat intr-un Exeo Reference aflat in showroom la Metrotehnica si materialele mi s-au parut foarte bune, putin peste ce se afla pe VW sau Skoda la acest moment. Nu mi-au placut detalii ca schimbatorul, scaunele si tapiteria, lucruri care tin strict de Seat. Din pacate, pentru tapiterii cat de cat ok va trebui cumparat un nivel de echipare superior Reference, adica Style sau Sport.

Materialele folosite la interior sint de calitatea Audi, si in versiunea de 200cp, era full, fara trapa si navi. In rest pielea e mult peste VW, orice ar fi el, iar schimbatorul este absolut demential. Bixenon adaptiv, jante pe 17, sistem audio cu 8 boxe, care e ok, dar la voulm mare nu mai e cine stie ce..insa pina la jumate este excelent. Combinatia de culori din bord e ok, clasic Audi, cu bordul rosu si ceasurile albe cu rosu. Un mare plus il constituie oglinzile laterale care sint ca de camion si vezi si pe dracu daca sta ascuns dupa masina. Volanul este identic cu cel de pe A5, si cu o piele de aceeasi calitate.

Tinuta de drum este mai buna decat la modelul original, A4 B7, pentru ca s-a facut un upgrade la suspensia fata, s-a adaugat inca un brat, pentru confort si tinuta de drum. Cei care au facut test-drive au spus ca masina este foarte confortabila si tinuta de drum e buna spre foarte buna.

Mi se pare ca sunteti mult prea entuziasmati. Din ce scrieti voi aici ma gandesc ca seat a urcat peste Skoda si VW (la calitatea materialelor) si peste Audi (la tinuta de drum). Imi pun intrebarea : De ce isi mai da lumea banii pe VW sau mai ales pe Audi?...daca calitatea materialelor e mai buna, sistemul audio e ca si pe audi, tinuta de drum mai buna decat la audi, motoarele sunt aceleasi.

Haideti sa va zic o chestie...mai conteaza si altceva decat brandul audio care echipeaza masina. Nu poti sa pui pe seat brandul X pt ca ala e si in audi sau mercedes si sa te astepti sa sune la fel, pt ca mai ai de lucrat cel putin la calitatea usilor, pt ca altfel o sa zbarnaie plasticele de la volum 20.

1.mi se pare ca plasticele sunt prea tari

2.designul usilor la interior e mult prea simplist, parca s-au grabit cand au facut usile

3.a treia gura de aerisire e carahioasa dupa gustul meu

4.cotiera nu se impaca deloc cu frana de mana

5.bricheta e prea in spate si cablul de la GPS trece prea aproape de schimbatorul de viteze

5.interiorul e ff mic

6.masina seamana in general mult prea mult cu A4

7.tapiseria scaunelor lasa mult de dorit

8.bancheta spate e urata

9.scobitura din spatarul banchetei provoaca dureri cervicale

10.plasticul din spatele cotierei fata e sub orice critica

11.culoarea rosie a ceasurilor de bord e obositoare la drumuri peste 2-3 ore noaptea.

...in rest, imi place masina :))

Partile pozitive va las pe voi sa le scrieti, ca sunteti mai priceputi la asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e 99% Audi A4 B7. Plasticele sunt identice, cu exceptia centrului volanului, care a fost redesenat. In rest, totul a fost preluat de la Audi, deci nemultumirile tale se aplica si modelului Audi care sta la baza Exeo. Culoarea rosie a ceasurilor de bord nu e deloc obositoare, cei care au Seat pot confirma asta. Personal mi s-a parut mult mai obositoare culoarea verde de la Skoda.

Inchei spunandu-ti ca tot ce s-a scris aici se refera strict la acest model, nu la marca Seat. Avand in vedere ca Exeo e bazat pe Audi A4 B7, care e de fapt un facelift al Audi A4 B6, model aparut acum ceva ani, nu poti trage concluzia ca Seat este peste VW sau Skoda. Personal nu mi s-a parut o decizie foarte fericita aceea de a aduce pe piata acest model, insa e clar ca are un raport calitate/pret foarte bun. As alege oricand Exeo in defavoarea Skoda Octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Culoarea verde e de departe cea mai odihnitoare pt sofat, iar dintre combinatii, cea mai indicata e verde-alb, crede-ma ca stiu ce vorbesc, sunt in domeniul medical.

2. Nu te mai amagi cu plasticele, oricat de subiectiv ai fi, si oricat de infocat, mi se pare caraghios si chiar ma distrez cand citesc ca plasticele sunt identice cu cele din audi. Du-te pipaie un A4 si mai povestim dupa. Nu cred ca o sa vezi intr-un A4 ceea ce vezi pe cotiera de mai jos, ma refer la textura si la calitatea plasticului, care aduce a renault mai mult decat a audi. :))

My link

3.Nemultumirile mele se refera STRICT la exeo, nu la audi, si nici la alt model seat, nu e cazul sa insinuezi asta.

4.Ai dreptate sa nu ti se para o idee buna aceea de a aduce pe piata exeo si lucrul asta se reflecta in vanzari si chiar si in numarul de posesori de exeo pe forum. In sfarsit suntem de acord cu ceva.

5. Aici nu este un versus, deci comparatia ta cu Octavia e total off-topic si nu vreau sa ma las atras in polemica asta. Oricum iti spun doar ca calitatea/pret cu care vine octavia se reflecta in vanzari si in ceea ce spun criticii si revistele de specialitate. Vezi Anglia, Germania.

6. In postul de mai sus am avut mult mai multe nemultumiri, mai exact 11. Tu ai comentat doar 2-3. Inteleg ca esti de acord cu ce am scris in rest?

Modificat de paul.todea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris si mai sus si repet: nu am spus niciodata ca Exeo are aceeasi calitate a plasticelor cu actualul Audi A4. Are insa exact aceleasi materiale cu Audi A4 B7, pe care se bazeaza. Mergi si pune mana pe amandoua si vei vedea ca asa e. Cotiera de care spui e aceeasi pe Audi A4 B7 si nu e prezenta pe nici un alt model Seat. Am studiat foarte mult timp Exeo, pentru ca era o alternativa pentru mine la un moment dat. Am renuntat la acest model din cauza sigurantei, pentru ca modelul pe care se bazeaza a primit 4 stele la testele Euroncap, iar deformarea pe care o sufera acest model la impactul lateral e foarte mare comparativ cu un model nou. Nu m-au deranjat nici materialele, care sunt peste orice alt model actual de la Seat, nici spatiul in spate, fiind obisnuit cu spatiul din Ibiza. Te asigur ca inclusiv tapiteriile sunt de calitate foarte buna, chiar si cele din nivelul de baza, Reference.

Nemultumirile tale sunt ale tale, intemeiate sau nu, nu sunt eu in masura sa apreciez. Fiecare isi spune parerea si e foarte bine ca face asta. Inchei aici polemica cu tine, nu vreau sa transformam topicul asta in ce nu trebuie. Vor exista intotdeauna nemultumiti, oameni care nu sunt in targetul unui anumit produs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a apare Seat Exeo in ziare scria ca 3 saptamani coloane de camioane au mutat linia de fabricatie Audi A4 in Spania unde sa va fabrica Exeo. Daca vrei A4 modelul precedent de nou, cumperi Exeo. Alta alternativa nu ai, numai second hand. Este o afacere buna. Sunt sigur ca multi si-ar cumpara VW broasca modelul vechi de nou daca s-ar mai fabrica, cum multi si-ar mai cumpara chiar Golf 4 nou care oricum este mai fiabil decat modelele noi care sunt intesate de senzori, suspensii independente spate sensibile, actuatoare, turbine la benzina, etc. Nici mie nu-mi place Seat Exeo ca nu am bani sa-l cumpar. Daca aveam bani, imi placea. Exeo nu se compara cu Octavia, pt. ca sunt clase diferite. Unul este copie dupa Audi, iar celalalt dupa VW si inca Golf, nu Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nici mie nu-mi place Seat Exeo ca nu am bani sa-l cumpar. Daca aveam bani, imi placea. Exeo nu se compara cu Octavia, pt. ca sunt clase diferite. Unul este copie dupa Audi, iar celalalt dupa VW si inca Golf, nu Passat.

Golf 5 si Passat B6 impart aceeasi platforma tehnica cu octavia 2. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Octavia are platforma de Golf 5 punct. Passatul B6 are alta platforma. Credeam ca stii deja lucrul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

exeo este o masina f frumoasa, mult superioara octaviei(cum zicea cineva, este din alta clasa). preturile sunt mici, in comparatie cu ce ofera si mi se pare o alegere f buna.

@PTDA: culoarea verde este obositoare. tot ce ai scris tu ca nu iti place la exeo e ceva personal.nu isi ia lumea seat pentru ca inca nu au incredere in marca, desi e aceeasi chestie cu VW sau Audi(materiale, audio, etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!