Jump to content

Octavia Tour - Preturi schimb de placute/discuri fata/spate


teros
 Share

Postare recomandată

BogdanLitoiu

Pentru cei care inlocuiesc lichidul de frana (si nu numai), o aerisire a ABS-ului cu vag-com-ul e cat se poate de binevenita. Conform celor spuse de cei de la ROSS TECH, daca se goleste instalatia complet, e chiar obligatoriu.

Procedura o gasiti aici: http://www.ross-tech.com/vag-com/cars/absbleeding.html

La service nu am avazut sa aiba un aparat de facut vid pe instalatia de franare atunci cand iti schimba lichidul de frana, ei chiar purjeaza pe la fiecare roata in parte (aerisire clasica)asta daca nu-ti ramane circuitul in gol :)

Modificat de BogdanLitoiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi nevoie de o poza mai detaliata a furtunului si o identificare dupa seria de sasiu.

eu cred ca iti trebuie conducta din poza de mai jos. Este combinata conducta metalica - furtun.

codurile sunt : 1J0 611 763 AD - stanga, 1J0 611 764 AD - dreapta

post-17228-0-85981300-1305832057_thumb.j

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristy_rediu

Da, pana la urma le-am comandat pe amandoua(stanga dreapta) din Germania si o sa ajunga luni, exact ca cea din poza pe care ai atasat-o si oricum daca te uiti atent partea flexibila e identica cu aia pe care am atasat-o eu doar ca nu are si surubul care o prinde in etrier. Acum mai sunt curios ce sistem de conectare are conducta metalica de restul care daca nu ma insel e o a doua conducta lexibila, e cu filet? Aaa si odata cu asta voi schimba si discuri+placute care deja mi-au venit, tot din Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristy_rediu

Am reusit si am schimbat azi discurile si placutele pe spate si acea conducta buclucasa(care s-a schimbat foarte usor), insa am observat alta problema cand am vrut sa o schimb si pe cea din partea stanga (care e buna), am constatat ca aerisitorul nu are acea protectie de cauciuc si nu se mai desface. Deocamdata nu necesita aerisire la roata respectiva, pentru ca franele tin destul de bine, dar nici nu pot schimba conducta daca nu se poate aerisi ulterior. Tot aici am mai observat ca cilindrul etrierului se invarte si el foarte greu insa s-a retras suficient si a iesit inapoi la franare. Asta banuiesc ca se curata si greseaza cu lichid de frana ca sa isi revina, dar aerisitorul daca o sa am nevoie, banuiesc ca se poate rupe la fortare, nu? are vreo sansa un spray degripant?

Si ca sa fiu si on topic, discuri spate NK :blink: si placute spate Herzog luate din GErmania cu aproximativ 38 Euro, a mai folosit cineva marcile astea? oricum sunt mai bune decata alea vechi :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa ai ceva succes cu spray degripant, dar lasa sa actioneze mult.

Stiu cateva persoane care folosesc discuri NK (http://www.sbs.dk/index.dsp?area=85) si sunt multumiti.

Placute de frana herzog... nu am auzit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

ce dimensiuni pt discuri si placute am la octavia I ? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pe site_urile cu piese de schimb introduci datele masinii (tip, an fabricatie, motorizare, etc) , ce piese ai nevoie, si iti da piesele potrivite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat placutele ca se aprinsese beculetul si discurile pe fata ca erau sub cota. Am pus discuri Ferodou, 165 ambele fata  de 280, si placute TRW la 110, le cumparasem cand am hotarat sa schimb si discurile, masina are 128000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am o nelamurire:

Ultima schimbare a placutelor a fost facuta in acelasi timp (fata + spate).

Acum am fost la service si mi-a spus mecanicul sa schimb urgent placutele pe spate.

Din cate stiu eu, 75% din franare se face pe fata, deci care e motivul pentru care s-au uzat prima data cele de pe spate?

Precizez ca nu am un sistem de franare asa de grozav, cum am pe alte masini pe care le conduc cu diverse ocazii.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e la sistemul asta pe octavia si Golf. Desi e atipic, placutele spate se duc in acelasi timp sau mai repede decat cele de fata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Chiar daca sistemul e atipic, ar trebui sa aiba o logica in spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista mai multe explicatii, una ar fi ca iti franeaza 1 roata de la cablul de mana sau cursa la etrierii spate nu e usoara pt ca se aduna depuneri de-a lungul anilor. Ridica masina pe elevator la urmatoarea revizie si invarte de rotile spate cu frana de mana pe off, vezi daca se invart usor rotile. Poate cablul de la frana de mana nu culiseaza corect, pot fi multe cauze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Omulrecent Si eu am schimbat ca tine placutele fata/spate, plus discuri fata/spate in acelasi timp. Am primit aceiasi recomandare ca tine, ca la urmatoarea revizie sa schimb placutele spate. Din pacate nu am apucat urmatoarea revizie, am uzat placutele spate pana la metal, aproape a trebuit sa schimb discurile spate. Cauza: la etrier un arc care impinge placutele inapoi (nu sunt asa tehnic) dupa ce calci frana/tragi frana de mana, s-a blocat astfel ca o placuta a ramas blocata mereu. Iti recomand verificarea pe stand, dai jos roata si verifici vizual discuri si placute (grosime).

Modificat de bbv1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar maine am sa schimb placutele si am sa-i rog pe baieti sa faca o verificare a franelor pe spate.

Revin cu amanunte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am promis, revin cu amanuntele:

- placutele pe spate erau in ultimul hal de uzate, le-am schimbat cu altele noi.

- surpriza cea mare a venit din faptul ca desi la ultimul schimb (discuri si placute, F+S) am pus Ferodo Premier, cele date jos de pe masina erau...Textar.

- cum nu cred ca piticii de gradina mi-au facut o farsa, singura varianta plauzibila a fost ca la schimbul acestora, mecanicul a facut rost de un rand de placute spate nou-noute pentru el si mie mi-a pus unele vechi, pastrate pentru asemenea ocazie.

- si cele montate acum sunt (tot) Ferodo Premier.

- asta s-a intamplat deoarece mi-am incalcat unul din "principiile" repararii masinii: n-am stat langa mecanic, fiindca am dus masina intr-un service recomandat. Mare greseala!

Morala: alegeti service-uri la care va lasa sa stati langa masina, chiar daca nu va pricepeti prea mult, macar va pun piesele voastre.

Modificat de Omulrecent
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!