Jump to content

Octavia Tour - Preturi schimb de placute/discuri fata/spate


teros
 Share

Postare recomandată

Schimbat placute frana fata+spate -260 lei(toate)-textar +80 lei cost manopera. Alta viata acum :)

LE: asta s-a intamplat de ceva vreme, insa acum am gasit topicul.

Modificat de Flaviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La reprezentanta in Constanta am dat 470-490 ron, nu mai tin minte exact pt placute fata-spate TGW (..parca) + manopera + test.

Aseara le`am incins urat la o franare in panta de la 150 km/h la 80 km/h.. iesea un fum...

Modificat de n0reRs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumparat azi placute fata spate ATE , cele fata cu senzor , 376 RON toate :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o octavia tour de 1,9 TDI de 90 CP care este folosita ca taxi in Constanta am schimbat prima data placutele la 59.000. de km fara sa mi se aprinda inca senzorul, cu placute Pagid T1163 la 140 Ron (placute care vin si pe original, chiar m-am uitat si la fel scria si pe cele cumparate si pe cele de pe masina), iar al doilea set l-am schimbat la 111.000.(acum o luna) tot cu acelasi tip de placute dar pe care acum am dat 150 de ron. Pentru o masina care face taxi, deci merge mult in oras pot spune ca sunt super multumit

Modificat de tase77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu am mers 100 mii cu discuri si placute fag.

la 100 mii, discul de pe dreapta a inceput sa bata putin. era nitzel ovalizat.

acum am schimbat discurile cu o pereche de brembo si placute cu senzor samko.

m-au costat in jur de 160 lei/buc brembo-urile si cam 130 lei placutele. manopera (inclusiv schimb ulei+filtre si schimb tampon cutie) a fost 150 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt masina mea pt duoa discuri noi brembo mi sa cerut 420 ron,pare mult fata de ce am citit aici. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

am gasit pe autokarma set de 2 discuri fata ferodo premier la doar 168 lei. daca as lua brembo ar fi 304 setul iar ate 354 setul. este o diferenta mare de pret dar nu stiu ce sa fac, daca nu sunt bune. deci merita sa iau ferodo care impreuna cu placutele, tot ferodo premier mar ajunge la bani care la brembo ii dau doar pe discuri? Pe net din pacate nu am gasit referinte despre acest tip de discuri si placute. Ce parere aveti, merita sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Placute frana fata 130 lei TRW + 30 lei manopera mecanic (in garaj nu in service, mecanicul care trebuia sa le schimbe si in service u 60 lei )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare!

Eu mi-am luat discuri ATE fata si spate, si vreau sa le montez saptamana asta, dar sunt in dilema!

Acum 5 luni (4000 km) am schimbat placutele fata/spate pe masina, deci sunt aproape noi, pot pune discurile noi si sa pastrez placutele de pe masina?!

Mi s-a spus sa schimb si placutele, dar sincer nu ma lasa inima sa arunc placute noi FERODO!

Ma expun unor riscuri? care sunt acelea?

.. discurile le schimb pentru ca s-au ovalizat si au 110.000 km :) sunt FERODO :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot faci o treaba buna, schimba si placutele. Si mie mi-a fost recomandat sa ma calculez la niste discuri pe fata ( au fisuri in ele de la schimbul termic brusc - au fost incinse si apa rece). Placutele le-am schimbat acum 2000 aprox dar o sa pun altele la discuri noi. Placutele tale fiind formate dupa discul vechi vor ajunge la o utilizare maxima dupa multi km de uzura. Deci, pt siguranta ta si a pasagerilor, mai pune 50 de lei si schimba placutele cu tot cu discuri si o sa stai mai linistit in privinta sigurantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile ATE fata si spate m-au costat aprox 500 ron

un set de placute pe fata si pe spate ma duc la inca 400 ron ;) ATE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici nu ma bag. Eu am doar pe fata disc. Am pus Ferodo si pe Octavia si pe masina de dinsinte tot asa am avut. Dar intrebare, si pe spate iti trebuie schimbate discurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci da, asa e. Daca nu au sant mare pe ele (placutele cele vechi), poti sa le pui, nu zice nimeni ca nu e voie, dar va trebui sa ai rabdare cu franatul eficient 100% pana se uniformizeaza. Nu cred ca se va modifica discul dupa placuta, dar poti sa intrebi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Guest pieseautotehnic.ro

Placute spate FERODO 76 RON la noi pe site (pentru a vedea la ce motorizari se potrivesc va trebui sa intri pe produs in site)

Modificat de pieseautotehnic.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sistem franare fata 280 mm;DISCURI BREMBO 130,TEXTAR 307 ,BOSCH 165 ,SWAG 120 ,ROAD HOUSE 90 ,JURID 141 ,ATE 230.sistem franare fata 265 mm DISCURI BREMBO 120,TEXTAR 262,BOSCH 165,SWAG 106,ROAD HOUSE 100,JURID 142,ATE 210.preturile sunt pe bucata disc.sistem franare fata 280mm placute frana;TEXTAR 250,ROAD HOUSE 170,BOSCH 215,STARLINE 120,ATE 270,FERODO 140..FERODO PREMIER 270,JURID 240.sistem franare 265mm placute frana;TEXTAR 150,ROAD HOUSE 120,BOSCH 160,VEP 60, :lol: ,BOSCH 170,JURID 170,ATE 220,AM lasat preturile astea sa va faceti o parere :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat si eu discurile si placutele

Discuri Ferodo premier 90 ron/buc. cica sunt la oferta. Restul incepeau de la 160 ron /buc

Placute TRW 140ron setul

Manopera 60 ron.

Se simte o imbunatatire substantiala a eficacitatii franarii acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
cristy_rediu

As vrea sa imi dati si voi o parere, respectiv daca este necesar sa schimb discurile spate deoarece am cumparat masina dupa o lunga stationare si dupa ce am facut aproximativ 1000 km inca sunt ruginite in mare parte, insa nu au absolut deloc acea margine specifica uszurii. Placutele sunt uzate cam 50% insa vreau sa le schimb oricum pentru ca le-am dat jos si sunt uzate neuniform, as putea spune ca au chiar un fel de gauri in ele care nu ating discul. credeti ca as putea schimba doar placutele si se va curata si discul sau le voi strica si pe cele noi cu discurile astea? Mai mentionez si faptul ca in mers nu reusesc sa blochez rotile cu frana de mana chiar daca o trag la maxim, deci nu sunt deloc eficiente.

Si o a doua problema, cand am dat etrierul jos sa verific placutele s-a rupt conducta de lichid de frana exact inainte de acel inel care se prinde de etrier. Am cumparat-o pe cea noua si maine ar trebui sa o ridic si sa o montez insa nu stiu cum se conecteaza la restul conductei metalice, defapt nu stiu cum sa o indepartez nici pe cea rupta. Este o activitate complicata sau voi intelege cand o voi avea pe cea noua in mana? Am atasat doua fotografii, cu discul si cu conexiunea condctelor de frana.

post-30806-0-75610000-1304709622_thumb.j

post-30806-0-11423900-1304710095_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te sfatuiesc sa duci discurile la un strungar sa ti le faca ca noi si conducta sa ti-o schimbe cineva intr-un service, pentru ca e o treaba destul de complicata si daca te gandesti, e vorba de frana. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristy_rediu

nu sunt in tara si un strungar m-ar costa aici cel putin de doua ori cat unele noi,doar daca as reusi eu sa le curat cu un fai cu perie din aia de sarma sau ceva, iar in ceea ce priveste schimbul conductei inca mai caut detalii despre cum se schimba pana imi vine pentru ca in ceea ce priveste sculele am acces la orice fel de sclule, asta in cazul in care nu trebuie ceva special conceput doar pentru asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanLitoiu

verifica si nivelul de lichid de frana sa nu ramai fara caci o sa fii nevoit sa aerisesti si blocul ABS si asta se face cu vag-com-ul, nu manual, restul nu sunt gru de schimbat, sa ai si lichid de frana cumparat pentru ca o sa pierzi la schimbarea conductei, acesta sa fie DOT4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu: daca vrei sa faci treaba buna, schimba odata cu placutele spate si discurile - arata jalnic. Degeaba pui placute noi pe discurile alea. Mai bine le mai lasi p-alea vechi si cand ai bani schimbi ambele repere.

In privinta conductei, iti recomand si eu sa faci operatiunea in service, deoarece aerisirea trebuie facuta cu un aparat special (in niciun caz VAG-COM-ul, cum spunea colegul BogdanLitoiu). Dat fiind ca e masina veche, cu aceasta ocazie ai putea profita de ocazie sa-i schimbi si lichidul de frana.

Conducta respectiva vine cu totul, partea de cauciuc e sertizata de cea metalica, in niciun caz nu se schimba la conexiunea lor. Iar la capete trebuie sa aiba racorduri filetate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristy_rediu

Lichidul de frana il am deja, insa nu sufucient pentru al schimba tot, dar m-ai pot cumpara. Problema e ca furtunul mi-a venit de doua ori pana acum insa de fiecare data era gresit si nu inteleg de ce gasesc pe toate site-urile magazinelor de piese auto, inclusiv in Germania doar acest furtun, ca in fotografia atasata. Pe unele este intr-adevar cu tot cu conducta metalica pana la urmatorul racord flexibil, insa eu l-am platit deja pe asta, dar daca va fi necesar il voi cumpara cu totul, deocamdata cascatii astia la care l-am platit pe acesta ma tot tin pieton.

Referitor la discuri am observat bine ca se schimba ca pe fata doar discul si nu este necesara depresarea rulmentilor si schimbarea lor ca la alte modele, de ex A4 la care am schimbat in urma cu cateva saptamani?

post-30806-0-42041100-1305148190_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!