Jump to content

Schimbare ulei cutie viteze


olteanu82
 Share

Postare recomandată

Nu a fost verificata, însă exclud posibilitatea aceasta întrucât dacă apăs/eliberez pedala de ambreiaj merge mai ușor. După cum o simt îmi pare destul de clar ca problema este la ambreiaj. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • olteanu82

    21

  • ondin

    15

  • WooZie

    13

  • vali_devill

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu cum sa schimb uleiul in cutie( presupun ca este un buson unde trebuie sa ii dau drumul la uleiul vechi si unul unde trebuie sa pun uleiul nou). Ma poate ajuta cineva unde le gasesc?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are doua:unul pentru golire, undeva în lateralul cutiei de viteze, parca spre centrul compartimentului motor și unul de umplere în partea de sus a cutiei. Cauta o poza cu o cutie de viteze și eu zic ca le identifici. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e masina din profil, ai gresit topicul. Daca e G5 atunci ai o poza cum arata surubul. E un cap hexagon (imbus) foarte mare, nu stiu de cat e.

Poza exemplificativa cu pozitia surburilor, cam toate cutiile de viteza le au la fel pozitionate. (Einfühlschraube e ala de umplere, Ablasschraube e ala de golire)
Unbenannt.jpg.f37bf77378c1796e5d571890a3fa2b38.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciurdea Ionut

Depinde de cutie, la mine HBM, are langa planetara, nu iti doresti sa completezi cu ulei. Imbus de 17 daca imi amintesc bine, poti cauta pe workshopmanual in functie de tipul tau de motor/cutie. Imbus de genul gasesti in dedeman.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua, mi-am cumparat un golf plus 1,6fsi 2005 cutie automata si as dori sa schimb uleiul la cutie ! Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna ce ulei trebuie sa iau ? nu stiu tipul de cutie dar pot sa va dau seria motor WVWZZZ1KZ6W515338! Multumesc anticipat!

Modificat de melania
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!