Jump to content

Martorii ABS si ESP nu se sting


adici
 Share

Postare recomandată

G200 si G251 sunt 2 senzori in aceeasi capsula, la toate masinile cu ESP indiferent de tractiune care la passat este sub bancheta iar la golf 4 si bora sub coloana volanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt in aceeasi capsula, sunt identici doar ca sunt montati cu un decalaj de 90 grade intre ei, ca unul sa masoare longitudinal si unul transversal. Se afla pe coloana de directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare din nou. Mulțumesc Al Bundy și Pavy pt răspunsul prompt. G251 se afla pe coloana. La mine a fost vorba de lipituri reci. O zi buna tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sal.Sunt posesorul unui golf 4 1.9tdi.Am o problema cu abs-ul care imi sta aprins in bord de anul trecut (trb sa curat senzorul din spate dr.)De cateva luni imi apare si martorul de frana de mana( piuie de 3 oricand pun contactul si ramane aprins intermitent).Luchid de frana am iar daca scot siguranta de ABS imi dispare frana de mana.Zilele trecute i-am facut o diagnoza si imi da eroare pe toti senzorii de ABS.Nu cred ca sunt defecti toti senzorii. Voi ce credeti?

Sal.Sunt posesorul unui golf 4 1.9tdi.Am o problema cu abs-ul care imi sta aprins in bord de anul trecut (trb sa curat senzorul din spate dr.)De cateva luni imi apare si martorul de frana de mana( piuie de 3 oricand pun contactul si ramane aprins intermitent).Lichid de frana am iar daca scot siguranta de ABS imi dispare frana de mana.Zilele trecute i-am facut o diagnoza si imi da eroare pe toti senzorii de ABS.Nu cred ca sunt defecti toti senzorii. Voi ce credeti?

Sal.Sunt posesorul unui golf 4 1.9tdi.Am o problema cu abs-ul care imi sta aprins in bord de anul trecut (trb sa curat senzorul din spate dr.)De cateva luni imi apare si martorul de frana de mana( piuie de 3 oricand pun contactul si ramane aprins intermitent).Lichid de frana am iar daca scot siguranta de ABS imi dispare frana de mana.Zilele trecute i-am facut o diagnoza si imi da eroare pe toti senzorii de ABS.Nu cred ca sunt defecti toti senzorii. Voi ce credeti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CA e defect modulul, am mai intalnit cazuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate verifica modulul? Baiatul care mi-a facut diagnoza mi-a zis ca cel mai probabil e un contact imperfect pe la mufe si ca trb sa le verific pe toate

Modificat de kta_kata89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă al_bundy zice ca e modulul, eu îl cred pe cuvânt. Vezi sa ai toate rotile de aceeași dimensiune. Am avut un amic cu un Sharan, pusese pe fata jante mai mici decât pe spate, în teorie fața mergea mai repede decât spatele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate rotile sunt la fel.Pe tester aveam ceva de genul ABS wheel speed sensor (G44)rear right rear left front left right

Toate rotile sunt la fel.Pe tester aveam ceva de genul ABS wheel speed sensor (G44)rear right rear left front left right

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi la altcineva, fa o scanare cum trebuie si sa-ti dea scanul pe stick/mail... etc... sa ne uitam pe el.

 

altfel, e ca si cum am da in bobi, din pacate.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o problema mi s-a aprins un martor in bord de culoare rosie este un cerc si un semnul exclamarii in el gen. (!) . am un golf 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din câte stiu, am fost la reprezentanta la VW, deci daca sunt cele 3 becuri adică :Abs, ESP si frâna de mâna(intermitent) sunt aprinse a zis ca e pompa de ABS ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica nivelul lichidului de frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nivelul lichilului de frana este normal...imi infraneaza uneori masina si imi bazaie si vibreaza pedaua de frana ca si cum ar agata ceva... Nu imi explic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand intra ABS ul...e normal sa faca asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci dc se aprinde martorul si licareste... Ma gandesc sa nu fie ceva cu pompa de frana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

după ce vreun an mi se tot bloca roata și aprindea martorul ESP, sau caraia în bord și se aprindea și toți electricieni mi-au zis să-l schimb.. de vreun an problema a dispărut de la sine.. asa ca zic ca probabil a for vreo mizerie pe senzor. ceea ce va urez și vouă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

după ce vreun an mi se tot bloca roata și aprindea martorul ESP, sau caraia în bord și se aprindea și toți electricieni mi-au zis să-l schimb.. de vreun an problema a dispărut de la sine.. asa ca zic ca probabil a for vreo mizerie pe senzor. ceea ce va urez și vouă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mai exista si astfel de cazuri

Valentin, pt ca ai o problema - care ? Greu de zis, fara scanare / verificate

Atunci dc se aprinde martorul si licareste... Ma gandesc sa nu fie ceva cu pompa de frana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Si eu am probleme cu martorul ABS care nu se stinge. Cred ca este vorba de unul din abs-urile de la scaune. Din cate am citit aici pe forum trebuie curatate, intarite, sau chiar puse pe direct mufele si este posibil sa scap.

Problema este ca nu stiu exact la care din scaune am eroarea. Este cineva din Craiova ce ma poate ajuta cu o scanare pentru a vedea unde este buba? Evident, din partea mea vine berea  :D

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ABS la scaune ?

 

Imi cer scuze, se pare ca nu pot sa-i dau edit. Am vrut sa zic airbag, bineinteles :)

Rog un admin sa stearga postul #1298, am gasit topicul corect si am postat acolo.

Inca o data scuzele mele, din prea mare viteza am postat aiurea.

Modificat de iulidw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!