Sign in to follow this  
Followers 0
DanTra

Impozit auto

196 posts in this topic

Eu ma gandesc la problema ecologica nu la costuri de intretinere cand discut despre masinile vechi. Nu sunt eficiente, nu au dotari de siguranta, consuma mult, polueaza. Nu le vad rostul efectiv. Aici nu ma refer la un vw bettle, aici ma refer la nissanul de mai sus cu motor de 3300cc

0

Crezi ca un passat cu motor de 1,9 fata de un passat cu motor de 2,5 cu aceleasi dotari, cel de 2,5 e mai de lux? Cand amindoua pot sa aibe aceesi putere.

0

eu iti aduc un motor V8(4 catalizatoare stock) din '89 care bag mana in foc ca are noxe mai putine decat un bettle din anii 60 sau 70

dar hai sa trecem peste asta....nu sunt de acord ca orice masina veche trebuie ingropata ca nu e eficienta,imi pare mentalitate restransa...sunt masini rare,masini clasice,masini care sunt in paginile de istorie....etc

sa revenim la topic....cresc impozitele foarte mult la masinile de peste 2L...acum stau sa ma gandesc ca preturile la masinile cu motoare mari vor scadea,asta ma bucura putin

Edited by House M.D.
0

Tocmai s-a dublat impozitul la auto peste 2500 cmc!

0

Impozitul s-a dublat la masinile cu motorizare peste 2000.

0

Corect, graba strica treaba! Sorry.

0

la T5 am platit impozitul pe 2010... 2500cmc = 500 lei

sa inteleg ca de la anul e 1000 lei ? :)

vai de noi, o sa ne luam numai motoare mici supra si turbo alimentate daca vrem forta pe cazane...

0

Deci dupa noile calcule, impozitul pentru 3L este 2160RON..... uh... neplacut :|

0

@soila- nu de la anul, de acum, recte vei plati diferenta de impozit pe jumatate de an!

0

Salut baieti, de fapt se maresc toate impozitele, dar de la 2001 cmc in sus se dubleaza, pana la 2000 cmc cresterea nu este asa mare.

Neplacut :| :(

0

Parca e o crestere de 2 lei/200cmc, so..20 lei la motor de 1,9l :-S.

PS: daca la 2,5l e 10 mil p an, la 3l e 21,5 mil pe an??? woow!!

Edited by kvaleroo
0

pentru autoturisme impozitul s-a marit astfel:

- cu capacitatea cilindrică de p

Edited by Tavy81
0

Stati sa vedem si cand va intra in priza impozitarea care va lua ca referinta nu numai capacitatea cilindrica, ci si nivelu' noxelor si DPF-ul. :( Parerea mea....

Edited by uglyjamal
0

Impozitele pentru motociclete si masini cu o capacitate cilindrica de pana la 1.600 cmc cresc de la 7 la 8 lei/200 cmc sau fractiune din aceasta, cele pentru autoturismele cu o capacitate intre 1.601 - 2000 cmc - de la 15 la 18 lei/200 cmc, iar pentru cele de 2001-2600 cmc - de la 30 la 72 de lei.

http://www.wall-street.ro/articol/Auto/886...vehiculele.html

0

Pai pentru nivelul noxelor si prezenta sau nu a DPF-ului ai deja o taxa cea de prima inmatriculare sau de mediu sau cum vor ei sa o numeasca :(

@Glumetz: acelasi lucru l-am scris si eu cu 2 posturi mai sus ;)

Edited by Tavy81
0

Individul Boc a anuntat doar ca se dubleaza impozitul peste 2000 cc. In fapt, se maresc taxele si pentru cele intre 1600-2000. Dar asa fura guvernul, cu adevaruri spuse pe jumatate. Eu nu inteleg cum se justifica o asemenea crestere de impozit. Ce, ne-au dat strazi mai bune sau au imbunatatit semnalizarea existenta ? Pt ca, atunci cand vine vorba de salarii, acelasi individ apatrid ne explica foarte doct ca salariile nu pot creste fara sa creasca productivitatea. Bine, bine, dar impozitele pot creste fara ca guvernul sa dea ceva in schimb !?

0

Din pacate sunt de parere ca impozitul pe trepete nu e bun nicaieri. Daca tot se vrea impozit trebuie sa fie aceeasi suma la fiecare inmultita cu capacitatea cilindrica.

Oricum o masina mai mare plateste mai mult pentru ca consuma mai mult si in benzina sunt multe accize. Totodata RCA e mai scump.

Cred ca e cazul sa luam exemplul SUA unde nu are importanta ce motor ai (nu se plateste impozit in functie de cilindree). Daca ai bani de benzina sa fii sanatos!

Dar, asta e numai o partea a povestii. Din cazua gaurilor din economie (din punctul meu de vedere din cauza celor 20 de ani de guvernare defectuoasa) trebuie sa fie adusi niste bani la stat. :(.

Pana una alta din nou se incurajaza donwsizeing-ul, lucru nu tocmai rau.

Edited by rex
0

Downsizing da, asta pana cand se va impozita dupa CP(daca nu ma insel in Belgia exista aceasta modalitate de impozitare).

0

:(? Bine marcata chestia cu adevarurile spuse pe jumatate...

0

Eu nu inteleg cum se justifica o asemenea crestere de impozit. Ce, ne-au dat strazi mai bune sau au imbunatatit semnalizarea existenta ?

se justifica prin criza si lipsa banilor la nivelul administratiilor locale (adica nu mai au primariile bani de iluminat, de ridicat gunoiul, de maturat pe strada.. etc etc)

la T5 m-au ars... am de platit inca 500 lei pe anu asta pt 2500cmc

0

Daca principiul impozitarii e criza, atunci principiul asta sa functioneze reciproc. Adica atunci cand nu mai am bani de benzina, guvernul sa-mi dea un plin gratis, nu ?!

Urmatoarea etapa a impozitarii va fi haiduceala fiscala. Te opreste echipajul de politie, te buzunareste si iti ia jumate din cati bani ai la tine. Fireste, cu chitanta de la ANAF. Pregatiti-va.

0

Urmatoarea etapa a impozitarii va fi haiduceala fiscala.

Haiduceala de solidaritate, te rog frumos...

0

Incompetenta unora de vreo 6 ani incoace o platim noi, prin masuri de acest gen care ajung sa ne copleseasca!Si cand ma gandesc ca am dorit sa-mi cumpar masina de 2,5 litri ma cuprind fiorii si totodata ma copleseste o bucurie fara margini ptr "intituitia subconstienta" pe care am avut-o probabil atunci!Asta se intampla cand nu mai este nimic de spoliat la nivel national!Asta se intampla de 2000 de ani, dijma si haraciul o plateste cetateanul roman!Putin :)) !Din ciclul "Stiati ca...", in SUA cei ce devin cetateni primesc lunar un fel de ajutor social de 700 de dolari/luna?...Astia in mod sigur ca ne pregatesc si impozitarea pe bicicleta cu lantz si ghidon!! :(

0

@Tavy81 - scuze nu am observat.

0

Daca am platit impozitul auto pana la sfarsitul anului din ianuarie, trebuie sa mai platesc diferenta de bani pe 6 luni ramase?

0