Sign in to follow this  
Followers 0
DanTra

Impozit auto

196 posts in this topic

azi citind presa am vazut ca este ultima zi ptr plata impozitelor fara penalizari si mam interbat unde tebuie sa platesc impozitul la masina??? Masina este luata de la dealerul din Brasov, adica de al Porshe romania dar domicilul meu este in Slobozia.

DAR

eu am uitat sa anunt la impozite ca am achizitionat masina (de pina acuma ai mei se ocupau de taxe)?

Aveti idee ce trebuie sa fac si unde sa ma prezint, sau daca masina a fost declarata de Porshe????

0

Pai trebuie sa intrebi in primul rand pe cei la Porsche is in functie de raspunsul lor te duci sau nu la primarie. Trebuia anuntat in termen de 30 de zile altfel vei plati o amenda, care era 50RON (acum nu mai stiu).

0

daca masina am cumparat-o in urma cu 2 saptamani , am primit de la dealer cartea de identitate dar inca nu am inmatriculat-o plata impozitului cand trebuie facuta ? Astazi sau in momentul cand o inmatriculez?

0

Pentru inmatriculare, iti trebuie fisa de inmatriculare, vizata de Administratia Financiara (Primarie - Impozite si taxe). Tot atunci platesti si impozitul.

0

Daca nu e inca inmatriculata e ok, nu platesti nici o penalizare, o sa platesti suma aferenta lunilor ramase din an inainte de a o inmatricula. De fapt nu ti-o inmatriculeaza pana nu faci dovada c-ai platit impozitul. Deci stai linistit :icon_thumright:

0

Daca nu e inca inmatriculata e ok, nu platesti nici o penalizare, o sa platesti suma aferenta lunilor ramase din an inainte de a o inmatricula. De fapt nu ti-o inmatriculeaza pana nu faci dovada c-ai platit impozitul. Deci stai linistit :)

deci ce sa inteleg ca la mine daca este inmatriculata masina impozitul este platit??????????? ca eu am primit numerele de la porshe dar nu imi aduc aminte sa fi platit vreun impozit....

0

Sigur, cum spune si @inginerul la inmatricularea masinii dosarul trebuie sa contina neaparat si hartia de la finante cum ca nu ai restante la impozit, si aia nu o poti obtine decat cand ai achitat tot la zi.

:angry:

Puteti cumva sa-mi spuneti cat este impozitul pe un an dupa un motor de 1.9 l fab. 1999?

Cu respect, Zetea !

0

Am platit saptamana asta, la masina din semnatura... 1.9 TDI - 167 ron/an.

0

Are cineva idee cat este impozitul pentru o masina diesel cu capacitate cilindrica pana in 2000 cmc? Mersi frumos

0

In Bucuresti (ce sector) sau unde? (impozitul variaza de la oras la oras).

0

Da, in Bucuresti, sector 6. Imi e si frica sa ma interesez :)

0

hbogdan, you the man :) ms frumos. Sa fie adevarat? 15 lei impozit?

0

500 euro impozit anual pt o masina ca cea din semnatura... no comment, se apropie de Germania lejer. Nu zic de Franta unde nu exista acest impozit.

Le doresc succes in continuare. Astept cu nerabdare sa apara si taxa locativa.

0

hbogdan, you the man :beerchug: ms frumos. Sa fie adevarat? 15 lei impozit?

Impozitul asupra mijloacelor de transport se stabileste in functie de capacitatea cilindrica a acestora si se calculeaza prin inmultirea numarului de fractii de 200 cmc. sau fractiune din acesta cu suma corespunzatoare. :sbine:

In cazul tau:

2000/200=10

10x15=150 ron

Adica nici o schimbare fata de anul trecut.

0

:blush: Cosmin, fix la temelie mi-ai dat-o :lol: Uf. 150 ron. Astia trebuie platiti jumatate din ei pana pe 31 martie, si restul pana in septembrie? Asa reiese din informatiile postate pe site-ul lor.

Oricum, parerea mi-o mentin, pentru persoane fizice, este o taxa abuziva... Pentru ce sa platesc impozit? Ca nu obtin nici un venit cu masina. Pentru drumuri? Lasa ca platesc la combustibil. Pentru poluare? Exista rovigneta, exista taxa de prima inmatriculare.

Noi si ai nostri. Mersi pt info.

Edited by gHapciu
0

Impozitul asupra mijloacelor de transport se stabileste in functie de capacitatea cilindrica a acestora si se calculeaza prin inmultirea numarului de fractii de 200 cmc. sau fractiune din acesta cu suma corespunzatoare. :)

In cazul tau:

2000/200=10

10x15=150 ron

Adica nici o schimbare fata de anul trecut.

glumesti nu ?! :blink:

An: 2009

Oras: Brasov

Motorizare: 1896 cmc (1.9)

Impozit: 180 RON/an

Bonificatie: -9 RON

Total de plata: 171 RON/an :vaidecapulmeu:

(daca e nevoie o sa scanez chitanta de la Finante si o pun aici)

cum de a iesit diferenta de 21 de RON ?! :unsure:

...si unde am fost tapit ?!?!?! :banghead:

Regards,

Riddler

P.S.: pe anul trecut am dat 75 RON (achitat in luna iulie cand am achizitionat masina, deci pe 1 an venea 150 RON) :mellow:

Edited by Riddler
0

Stai linistit Riddler - se pare ca bucurestenii au mai putin de platit ca restul tarii. Eu platesc la 1995cm -> 194lei impozit pe 2009 la TgMures. Decizia e locala.

0

Care e data limita de plata a impozitului? Se plateste tot odata sau in 2 transe? E vreo reducere daca platesti mai repede sau tot odata? E prima mea masina nu am mai platit pana acum...

0

este o reducere daca platesti pana in martie.dar este mica.oricum reducerea se aplica la orice fel de impozit (casa sau masina).eu am platit la a mea 120 lei pe tot anul

0

Si daca nu se plateste pana in martie, care e ultima data cand se poate achita? La sfarsitul anului?

0

In Bacau am platit acum vreo 2-3 saptamani aprox 150 ron (nu mai stiu exact suma) pt. masina mea

Edited by ciprianD
0

poti sa-l platesti pana la sfarsitul anului.

0

Poti sa il platesti pana la sf anului, daca platesti pana in martie ai o oarecare reducere<10% ?!?>; In Giurgiu, 2 turisme, 180 ron

0

Eu sunt in urmatoarea situatie: Masina este pe numele prietenei mele. Este inmatriculata din ianuarie 2008. Acum 2 saptamani, a primit o scrisoare, in care i se evidentiau impozitele, si toate erau pe 0.

- Impozit locuinta - 0

- etc etc.. - 0

- Impozit mijloc de transport - 0

Are cineva idee cum s-a intamplat asta?

PS: Nu a platit nimic in avans, daca la asta va ganditi :icon_thumright:

Edited by gHapciu
0